Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Aspekty prawnomiędzynarodowe ludobójstwa w Buczy

Ukraińska armia poinformowała, że wszystkie miejscowości wokół Kijowa zostały wyzwolone spod rosyjskiej okupacji. Gdy żołnierze oraz dziennikarze weszli na odzyskane tereny, ujrzeli doszczętnie zniszczoną infrastrukturę, a na ulicach leżały ciała martwych cywili.

Z powodu tych okropnych czynów organizujemy spotkanie z prof. Romanem Wieruszewskim, podczas którego porozmawiamy o ludobójstwach pod względem prawnomiędzynarodowym – w kontekście wspomnianego ludobójstwa w Buczy (co o tym stanowi prawo międzynarodowe, jakie konsekwencje czekają Rosję oraz jak dokonać ewentualnej zmiany prawa międzynarodowego, aby nigdy więcej nie doszło do takich czynów).

Roman Wieruszewski to polski prawnik i politolog, profesor nauk prawnych specjalizujący się w prawach człowieka, nauczyciel akademicki, były członek Komitetu Praw Człowieka ONZ i jego wiceprzewodniczący. Pełnił funkcję m.in. specjalnego wysłannika ONZ w Bośni i Hercegowinie, a następnie stał na czele misji Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych do spraw Praw Człowieka z siedzibą w Sarajewie.

Spotkanie odbędzie się 12 kwietnia 2022 r. o godz. 18:00 w Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

W przypadku jakichkolwiek pytań uprzejmie prosimy o kontakt (rodm@rodm-poznan lub tel. 603 052 976).