Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Grupa Wagnera a bezpieczeństwo Polski

Grupa Wagnera, walcząca jak dotąd w obronie strategicznych interesów Federacji Rosyjskiej, ma za sobą już 10 lat działalności na kilku kontynentach. Prywatna firma, która w dalszym ciągu działa poza rosyjskim prawem, zasłynęła z bezwzględności nie tylko wobec swoich przeciwników, ale także i cywilów. Nie wiadomo dokładnie, ilu najemników bierze udział w walkach. Rząd USA ocenia ich liczbę na 50 000, a samą grupę określa mianem „znaczącej międzynarodowej organizacji przestępczej”.

Choć formalnie Grupa Wagnera nie jest uznawana za jednostkę będącą pod kontrolą rosyjskiego Ministerstwa Obrony czy MSW, to według mediów właśnie ten pierwszy resort odpowiada za koordynowanie grupy. Sama jej działalność jest natomiast finansowana w dużym stopniu z budżetu państwa.

Miesiąc temu niewiele osób dopuszczało możliwość wystąpienia zbrojnego przewrotu w Rosji. Tym mniej prawdopodobne wydawało się, że to właśnie właściciel GW – Jewgienij Prigożyn –  wystąpi przeciwko Putinowi.

Podczas naszego następnego spotkania postaramy się przybliżyć słuchaczom:

  • przyczyny oraz proces formowania Grupy Wagnera;
  • czynniki, które doprowadziły do buntu;
  • implikacje dla Polski oraz pozostałych państw;
  • możliwy wpływ na przebieg wojny w Ukrainie.

Spotkanie odbędzie się w czwartek 6 lipca 2023 r. o godz. 18:00 w Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

dr Jacek Raubo – analityk, publicysta oraz wykładowca akademicki. Specjalizuje się w różnych aspektach bezpieczeństwa narodowego oraz obronności współczesnych państw. Ze szczególnym uwzględnieniem takich tematów, jak terroryzm, służby specjalne, działania informacyjne.

Zapraszamy serdecznie!

%d bloggers like this: