Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Nowa wizja dla rolnictwa w Europie

Promowanie Europejskiego dziedzictwa kulturowego
Europejskie Stolice Kultury, jedna z najbardziej cenionych inicjatyw promujących dziedzictwo kulturowe Unii Europejskiej, co roku honorują dwa lub trzy miasta za ich wkład w rozwój kultury i integrację europejską. Od 1985 roku, kiedy to zapoczątkowano tę inicjatywę, ponad 60 miast w Unii i poza jej granicami otrzymało ten zaszczytny tytuł. W 2024 roku Europejskimi Stolicami Kultury zostały Bad Ischl w Austrii, Bodø w Norwegii oraz Tartu w Estonii, a w przyszłym roku do tego grona dołączą Chemnitz w Niemczech i Nova Gorica w Słowenii. 

Nowa wizja dla rolnictwa w Europie
Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen otrzymała od prof. Petera Strohschneidera końcowy raport z prac Strategicznego Dialogu na temat przyszłości rolnictwa Unii Europejskiej, zatytułowany „Wspólna perspektywa dla rolnictwa i żywności w Europie”. Raport podkreśla znaczenie zrównoważonego rozwoju, innowacji i dialogu w budowaniu konkurencyjnych, odpornych i zróżnicowanych systemów rolno-spożywczych w Unii Europejskiej. Zawiera pięć kluczowych filarów, takich jak adaptacja wspólnej polityki rolnej, promowanie zrównoważonych praktyk rolniczych, wzmacnianie odporności na ryzyka oraz dostęp do wiedzy i innowacji. Komisja Europejska zapowiedziała bliską analizę zaleceń oraz utworzenie nowej platformy, która ma wspierać dalszy rozwój systemów rolno-spożywczych.

Walka z epidemią mpox w Afryce
Na początku września 2024 roku do Demokratycznej Republiki Konga (DRK) dotarła pierwsza partia 100 000 dawek szczepionki przeciwko małpiej ospie (mpox), a w kolejnych tygodniach spodziewana jest kolejna dostawa o tej samej liczbie dawek. To część z 215 000 dawek, które Europejska Komisja Zdrowia (HERA) zakupiła i obiecała przekazać krajom afrykańskim w odpowiedzi na wybuch epidemii mpox. Dodatkowo, dzięki wsparciu Team Europe, składającego się z Francji, Niemiec, Hiszpanii, Malty, Portugalii, Luksemburga, Chorwacji, Austrii, Polski oraz innych państw członkowskich, Afrykańskie Centrum Kontroli Chorób (Africa CDC) otrzyma jeszcze 351 500 dawek, co łącznie daje ponad 550 tysięcy dawek. Inicjatywa ta jest częścią szerokiego zestawu działań Unii Europejskiej w ramach Global Gateway, mających na celu wsparcie zdrowia publicznego w Afryce oraz koordynację działań w odpowiedzi na zagrożenia zdrowotne.

%d bloggers like this: