Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 23-30.11.2022

FRANCJA

23 listopada bieżącego roku, w siedzibie placówki licealnej w Szkole Międzynarodowej w Lyonie Cite Scolaire Internationale de Lyon Gerland zostało zorganizowane specjalne spotkanie poświęcone nowo otwartej wystawie pt. „Mamo, ja nie chcę wojny”. Wydarzenie odbyło się z inicjatywy i na zaproszenie Konsula Generalnego RP Huberta Czerniuka. Opiekunem wydarzenia była natomiast Pani prof. Ewa Matczak.

„Wystawa oparta na polsko-ukraińskim projekcie archiwalnym 1939-45 POLSKA / 2022 UKRAINA, przedstawia rysunki dzieci polskich z 1946 r. oraz rysunki dzieci ukraińskich powstałe podczas obecnie trwającego konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Pomimo upływu 76 lat wymowne, przejmujące prace łączy ten sam obraz okropności wojennych widzianych oczami dziecka, co nadaje wystawie uniwersalny i ponadczasowy charakter”.

Wystawa pierwotnie została zainaugurowana we francuskim Lyonie 16 listopada 2022 roku. Obecnie można ją podziwiać w siedzibie Konsulatu RP zlokalizowanym także w tym mieście. W wydarzeniu wzięła udział Pani Jacqueline Nanterme, tj. była konsul honorowa Ukrainy w Lyonie oraz przedstawiciele miejscowej Polonii.

https://www.facebook.com/KGLyon

ŁOTWA

Bożonarodzeniowy Jarmark charytatywny organizowany w Rydze od ponad dwudziestu lat stanowi jedną z największych imprez charytatywnych na Łotwie, w której aktywnie uczestniczą znani politycy, dyplomaci, biznesmeni, pracownicy kultury i naukowcy. Kilkadziesiąt tysięcy euro zebranych na wspólne działania co roku przekazywanych jest na potrzeby domów dziecka na Łotwie. 20 listopada bieżącego roku odbył się świąteczny jarmark charytatywny w Rydze, powstały z inicjatywy Międzynarodowego Klubu Kobiet z Rygi na którym zaprezentowano także stoisko RP. Wraz z innymi państwami Grupy Wyszehradzkiej Ambasada RP w Rydze co roku tworzy własne stoisko, na którym sprzedawane są polskie produkty. Nasza obecność i udział w jarmarku charytatywnym przyczynia się do tworzenia wspólnego pozytywnego wizerunku Polski, Grupy Wyszehradzkiej i całej Europy, ponieważ troska o kobiety w ciąży jest jedną z głównych wartości Klubu. Z drugiej strony jest to świetna okazja dla polskich firm do promowania rozpoznawalności swoich produktów i marek za granicą. Jak co roku dużym zainteresowaniem odwiedzających cieszyło się polskie jedzenie, zwłaszcza bigos. Co więcej, polskie stoisko odwiedził w tym roku także byli prezydenci Łotwy – Valdis Zatlers oraz Raimonds Vējonis, który przyszedł wraz z żoną.

https://www.facebook.com/rikpvs

LITWA

W sobotę, 26 listopada, w Ambasadzie RP w Wilnie odbyła się inauguracja XIV edycji Konkurs „Być Polakiem”. Inicjatorką konkursu oraz formalną przewodniczącą komitetu organizacyjnego była Joanna Fabisiak, poseł na Sejm RP.

„Wszyscy razem tworzymy rodzinę Polaków. Rodzinę trzeba kochać, to znaczy, trzeba kochać Polskę. (…) Trudno jest kochać Polskę, tym bardziej za granicą. Wiecie kiedy ją pokochacie? Wtedy, kiedy ją poznacie i zrozumiecie. Pokochacie wtedy, kiedy poznacie ludzi z całego świata, którzy tak jak wy mówią „chcemy być Polakami”. Ważne jest wiedzieć kim się jest, znać język polski” – powiedziała p. Fabisiak.

Konkurs skierowany jest do dzieci i młodzieży polskiej mieszkającej poza granicami kraju. Głównym celem konkursu jest umacnianie tożsamości narodowej wśród jego uczestników, jak również kształtowanie postaw patriotycznych.

https://www.facebook.com/ambasada.litwa

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: