Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 23-30.01.2023

INDONEZJA

30 stycznia pod ambasadą Szwecji w Indonezji zgromadziło się setki indonezyjskich muzułmanów. Protestujący wymachiwali białymi flagami z islamską deklaracją wiary. Podczas zgromadzenia doszło do zdeptania i podpalenia portretu Paludana oraz flag Szwecji, Danii i Holandii.  Celem protestu było potępienie niedawnej profanacji świętej księgi islamu przez skrajnie prawicowych działaczy w Szwecji i Holandii.

W styczniu b.r. duński działacz antyislamski – Rasmus Paludan – otrzymał od policji pozwolenie na zorganizowanie protestu przed ambasadą Turcji w Sztokholmie, gdzie 21 stycznia spalił Koran. Ambasada Szwecji w Dżakarcie powiedziała w oświadczeniu, że „islamofobiczny akt popełniony przez skrajnie prawicowego ekstremistę w Szwecji jest zdecydowanie odrzucany przez szwedzki rząd”. Niemniej jednak Paludan już wcześniej oznajmiał zamiar spalenia Koranu na co władze szwedzkie nie reagowały, broniąc się szeroko idącą wolnością słowa.

Kilka dni później Edwin Wagensveld, holenderski przywódca skrajnie prawicowego ruchu Pegida w Holandii, wyrwał strony z kopii Koranu w pobliżu holenderskiego parlamentu i zdeptał je.

Rząd Indonezji zdecydowanie potępił spalenie Koranu przez Paludana i wezwał w zeszłym tygodniu ambasador Szwecji Marinę Berg.

 

KOREA POŁUDNIOWA

Sekretarz generalny NATO – Jens Stoltenberg – przebywa obecnie z oficjalną wizytą w państwach azjatyckich, celem wzmocnienia współpracy pomiędzy NATO a jego najbliższymi sojusznikami.

Stoltenberg, w swoim przemówieniu z 30 stycznia, wygłoszonym w Chey Institute for Advanced Studies w Seulu, podziękował Korei Południowej za jej pomoc dla Ukrainy, niemniej jednak wezwał ją do zwiększenia wsparcia wojskowego dla tego państwa.

Od początku wojny Korea Południowa podpisała duże kontrakty na dostawy setek czołgów, samolotów i innej broni dla Polski będącej członkiem NATO. Pomimo tego, prezydent Korei Południowej Yoon Suk-yeol powiedział, że prawo jego kraju zabrania dostarczania broni krajom biorącym udział w otwartych konfliktach, co sprawia, że przekazanie broni Ukrainie jest stosunkowo utrudnione.

Stoltenberg zwrócił uwagę na to, że inne państwa, takie jak chociażby Niemcy, Szwecja i Norwegia miały podobną politykę, ale ostatecznie ją zmieniły na korzyść Ukrainy.

W oświadczeniu przekazanym w poniedziałek przez koreańskie państwowe media, Korea Północna nazwała wizytę Stoltenberga „przygotowaniem do konfrontacji i wojny, ponieważ przynosi ciemne chmury ‘nowej zimnej wojny’ do regionu Azji i Pacyfiku”.

 

CHORWACJA

Prezydent Chorwacji – Zoran Milanovic – w poniedziałek, 30 stycznia, ponownie skrytykował kraje zachodnie za dostarczanie Ukrainie ciężkich czołgów i innej broni w ramach kampanii wymierzonej przeciwko inwazji sił rosyjskich. Milanovic twierdzi, że te dostawy tylko przedłużą wojnę.

Powiedział także dziennikarzom, że „szaleństwem” jest wierzyć, że Rosja może zostać pokonana w konwencjonalnej wojnie. W ostatnich miesiącach otwarcie sprzeciwiał się również przyjęciu Finlandii i Szwecji do NATO oraz szkoleniu ukraińskich żołnierzy w Chorwacji w ramach unijnej pomocy dla ogarniętego wojną kraju.

Milanovic wygrał wybory prezydenckie w Chorwacji w 2019 roku jako lewicowy kandydat liberalny ale od tego czasu dostrzegalny jest zwrot w jego podejściu ku populistycznemu nacjonalizmowi. Tym samym Milanovic zyskał reputację zwolennika Rosji, czemu wielokrotnie zaprzeczał.

Chociaż stanowisko prezydenta ma w Chorwacji charakter głównie ceremonialny, Milanovic jest formalnie najwyższym dowódcą sił zbrojnych. Niemniej jednak warto podkreślić, że jego ostatnie antyzachodnie wybuchy stoją w sprzeczności do stanowiska rządu chorwackiego, który w pełni popiera pomoc Ukrainie.

Autor: Natalia Potera

 

CNN, Indonesian Muslims protest Quran burning in Sweden https://www.channelnewsasia.com/asia/indonesian-muslims-protest-quran-burning-sweden-3241286 

CAN, NATO’s chief urges South Korea to step up military support for Ukraine  https://www.channelnewsasia.com/world/nato-jens-stoltenberg-urges-south-korea-step-military-support-ukraine-3240491 

AlJazeera, Croatian president slams Western arms to Ukraine https://www.aljazeera.com/news/2023/1/30/croatian-president-slams-western-arms-to-ukraine

%d bloggers like this: