Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 06-13.11.2022

NIEMCY

Tysiące osób wyszło w sobotę na ulice Berlina, aby zaprotestować przeciwko rosnącym cenom żywności, wzywając przy tym do nałożenia wyższych podatków na bogatych przedsiębiorców. Pojawiały się przy tym także hasła nawołujące do redystrybucji bogactwa w świetle trwającego kryzysu gospodarczego w Niemczech. Krytykowano tym samym niemiecki system gospodarczy, który rzekomo „przedkłada zyski nad potrzeby ludzi”. Protesty miały miejsce po tym, jak kilka organizacji lewicowych wezwało swoich zwolenników do wyjścia na ulice i zażądania od rządu działań w celu złagodzenia rosnących cen żywności i czynszów.

Według Policji co najmniej 3000 osób wzięło udział w zgromadzeniu. Warto przy tym zaznaczyć, że niniejsza demonstracja odbyła się w czasie, gdy inflacja w Niemczech osiągnęła najwyższy poziom od ponad 70 lat, osiągając w październiku b.r. 10,4 proc. Co więcej, nastroje społeczne uległy dodatkowemu pogorszeniu po tym jak większość środków łagodzących, w tym dotowane podróże kolejowe, zostały wstrzymane.

Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział tydzień wcześniej, że obywatele Niemiec będą musieli nauczyć się skromności oraz gotowości do poświęceń i strat ponoszonych w czasie obecnego kryzysu.

UKRAINA

Ukraina w dalszym ciągu prowadzi sukcesywne „działania stabilizacyjne” w pobliżu miasta Chersoń, które zostało odbite z rąk rosyjskich okupantów przez siły ukraińskie. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że siły Kijowa przejęły kontrolę nad ponad 60 osadami w obwodzie chersońskim. Dodał, że siły rosyjskie przed ucieczką zniszczyły tam całą krytyczną infrastrukturę, w tym łączność, dostawy wody wraz z dostawami ciepła i energii elektrycznej. Strona rosyjska poinformowała natomiast, że ​​ponad 30 000 żołnierzy zostało wycofanych na wschodni brzeg Dniepru.

Ministerstwo obrony podało, że ewakuacja została zakończona w piątek o 5 rano czasu moskiewskiego. Powiedziano także, że po zachodniej stronie rzeki nie ma sprzętu wojskowego ani żołnierzy. Pojawiły się jednak doniesienia o pozostaniu niektórych rosyjskich żołnierzy na Ukrainie, którzy mieli się niejako przebrać w cywilne ubrania lub utonąć podczas próby ucieczki.

Jednostka wywiadowcza Ministerstwa Obrony Ukrainy wezwała rosyjskich żołnierzy do poddania się. Aleksander Fomin, tj. jeden z członków narzuconej przez Rosję administracji w obwodzie chersońskim, powiedział, że Heniczesk został ogłoszony tymczasową stolicą administracyjną Chersoniu. Tam też skupiają się teraz wszystkie główne władze. Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba i sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkali się na szczycie ASEAN w Kambodży. Blinken pochwalił niezwykłą odwagę ukraińskiego wojska i narodu oraz obiecał, że wsparcie USA „będzie kontynuowane tak długo, jak będzie trzeba”, aby pokonać Rosję.

USA, CHINY

Przywódcy USA i Chin, którzy odbyli już pięć rozmów telefonicznych i wideo konferencji odkąd Biden został prezydentem w styczniu 2021 r., ostatni raz spotkali się jeszcze w trakcie trwania administracji Obamy.

Relacje pomiędzy tymi państwami są na niskim poziomie, zwłaszcza od czasu sierpniowej podróży przewodniczącej Izby Reprezentantów USA Nancy Pelosi na Tajwan, który Pekin uważa za integralną część swojego terytorium. W poniedziałek – tj. 14 listopada – Prezydent USA Joe Biden spotka się osobiście z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. Jest to pierwsze tego typu spotkanie od czasu objęcia przez niego urzędu. Motorem napędowym do przeprowadzenia tychże rozmów są amerykańskie obawy dotyczące dalszej sytuacji na Tajwanie, rosyjskiej agresji na Ukrainę i ambicji nuklearnych Korei Północnej. To długo wyczekiwane spotkanie ma miejsce w czasach, gdy stosunki między supermocarstwami spadły do ​​najniższego poziomu od dziesięcioleci.

Obaj przywódcy spotkają się na indonezyjskiej wyspie Bali przed dorocznym szczytem Grupy 20 (G20), na którym zgromadzą się przywódcy największych rozwiniętych i wschodzących gospodarek świata. Pomimo doniosłości tego wydarzenia, przedstawiciele Białego Domu powiedzieli, że spotkanie to najprawdopodobniej nie przyniesie konkretnych rezultatów, tym samym nie oczekuje się, że podczas rozmów padną jakiekolwiek deklaracje czy też wspólne oświadczenia. Niemniej jednak, bezpośrednie spotkanie obu przywódców może pomóc w ustabilizowaniu stosunków, nacechowanych jak dotychczas wzajemną nieufnością oraz potrzebą zdominowania drugiej strony.

RPA 

Tysiące południowoafrykańskich urzędników państwowych rozpoczęło w czwartek, tj. 10 listopada, jednodniowy strajk w związku z brakiem postępów w sprawie ich żądań płacowych. Przerwa w pracy jest prowadzona przez jeden z największych związków służb publicznych w RPA, Stowarzyszenie Pracowników Publicznych (PSA), które ma około 235 000 członków.

Spór o pensje zaognił się po tym, jak minister pracy Thulas Nxesi ogłosił w zeszłym tygodniu, że podwyższy pensje o 3 proc., podczas gdy związki domagały się wzrostu o 6,5 proc. Minister finansów Republiki Południowej Afryki, Enoch Godongwana, powiedział, że jest to maksymalny poziom podwyżek na jaki rząd może sobie teraz pozwolić, biorąc pod uwagę stopę inflacji, która w lipcu wyniosła 7,8 proc. Gospodarka Republiki Południowej Afryki już wcześniej została mocno dotknięta kilkutygodniowymi strajkami na kolei i usługach portowych, które wpłynęły na eksport minerałów i świeżych owoców.

Zdaniem strajkujących, to ministerstwo jest odpowiedzialne za zły stan gospodarki państwowej, a jego nieodpowiedzialna postawa jedynie pogorszyła już i tak kruche relacje społeczne, a tym samym dodatkowo pogłębiła brak ogólnego zaufania do przedstawicieli usług publicznych.

Autor: Natalia Potera

Al Mayadeen, Thousands protest in Berlin over soaring inflation,
https://english.almayadeen.net/news/politics/thousands-protest-in-berlin-over-soaring-inflation
The Guardian, Russia-Ukraine war – as it happened: Moscow declares new ‘temporary capital’ for Kherson region after Ukraine retakes city,
https://www.theguardian.com/world/live/2022/nov/12/russia-ukraine-war-us-hails-extraordinary-victory-for-ukraine-in-kherson-kyiv-warns-moscow-mobilising-more-conscripts-live
CNA, When Biden meets Xi: Taiwan, Russia’s war in Ukraine, North Korea to top agenda
https://www.channelnewsasia.com/world/us-biden-meets-china-xi-taiwan-russia-war-ukraine-north-korea-top-agenda-3068126
Africanews, South Africa public sector workers strike over wage demands
https://www.africanews.com/2022/11/10/south-africa-public-sector-workers-strike-over-wage-demands/

%d bloggers like this: