Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Spotkanie z filmem „Iskra w kamieniu”

21 marca o 19:00 przeprowadziliśmy w naszym biurze kolejne spotkanie z filmem. Tym razem skupiliśmy się na obchodzonej w tym miesiącu pięćdziesiątej rocznicy wydarzeń Marca 68. Film, który wyświetliliśmy to „Iskra w kamieniu” w reżyserii Mateusza Muzyczuka, Anety Chwalby i Leszka Ptaszyńskiego. We wstępie Krzysztof Nowak, specjalista w zakresie filmu dokumentalnego, dokonał analizy obecnej tendencji przedstawiania tamtych faktów. Autorzy filmu chcieli odejść od panującej narracji i skupili się na zebraniu opowieści osób biorących udział w rozruchach roku 1968, a nie będących dzisiaj wprost kojarzonymi z tymi wydarzeniami. Wśród nich można wymienić Bogdana Borusewicza, Antoniego Macierwicza, Ryszarda Terleckiego czy Henryk Szlajfer.

Film porusza również kwestię nagonki komunistycznej władzy na polskich obywateli pochodzenia żydowskiego, którzy opuścili nasz kraj w tym czasie. Podkreślone zostało, że gomułkowski antysemityzm był narzędziem do dokonania czystki w PZPR, a konsekwencje ponosili zwykli obywatele.

Po projekcji, zgodnie z planem wydarzenia, rozpoczęła się ożywiona i bardzo ciekawa merytorycznie dyskusja uczestników spotkania.

%d bloggers like this: