Wejście w życie Europejskiego Aktu o Sztucznej Inteligencji
1 sierpnia 2024 roku wszedł w życie Europejski Akt o Sztucznej Inteligencji (AI Act). Akt ma na celu wspieranie odpowiedzialnego rozwoju i wdrażania sztucznej inteligencji w Unii Europejskiej. Wprowadza on jednolite ramy regulacyjne dla wszystkich krajów Unii, opierając się na definicji sztucznej inteligencji zorientowanej na przyszłość oraz podejściu opartym na ocenie ryzyka. Systemy AI o minimalnym ryzyku, takie jak filtry spamowe, nie są objęte obowiązkami, ale firmy mogą dobrowolnie przyjąć dodatkowe kodeksy postępowania. Z kolei systemy wysokiego ryzyka, takie jak oprogramowanie medyczne, muszą spełniać surowe wymagania, w tym systemy łagodzenia ryzyka i nadzór ludzki.
Swoboda przemieszczania się zwierząt w Unii Europejskiej
Obywatele Unii Europejskiej nie są jedynymi, którzy korzystają ze swobody przemieszczania się. Dzięki przyjęciu ujednoliconych przepisów dotyczących podróżowania ze zwierzętami, również koty, psy i fretki mają to prawo. Podróżując tego lata po państwach Unii ze swoim czworonożnym przyjacielem, należy jednak upewnić się, że jego paszport dla zwierząt jest aktualny. Paszport Unii dla zwierząt zawiera opis i dane twojego zwierzęcia, w tym kod mikroczipu oraz zapis szczepienia przeciwko wściekliźnie. Najważniejszym wymogiem jest aktualne szczepienie, które obowiązuje także przy wjeździe zwierząt z krajów spoza Unii.
Europejski Dzień Pamięci o Holokauście Romów
Od 2015 roku Parlament Europejski upamiętnia corocznie dzień 2 sierpnia, będący Europejskim Dniem Pamięci o Holokauście Romów, oddając hołd Sinti i Romom zamordowanym w okupowanej przez nazistów Europie. W nocy z 2 na 3 sierpnia 1944 roku ostatnich 4300 Sinti oraz Romów w obozie Auschwitz-Birkenau zostało zamordowanych. Parlament Europejski przypomina o konieczności mówienia o tych zbrodniach przeciwko ludzkości oraz o zapewnieniu równych praw wszystkim obywatelom Europy. 2 sierpnia 2024 roku przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola podkreśliła, że Romowie muszą mieć te same szanse co inni obywatele Unii Europejskiej.