Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Wieczór wyborczy – Szwecja 2018

11 października 2018 roku w Regionalnym Ośrodku Debaty Międzynarodowej odbyło się spotkanie z dr Wojciechem Liederem – ekspertem Fundacji Naukowej Norden Centrum. Dr Lieder jest zawodowo związany z sektorem AML jako analityk ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy i finansowania terroryzmu oraz pracuje jako analityk ds. bezpieczeństwa ruchu drogowego. Jest również nauczycielem akademickim w Instytucie Skandynawistyki na Uniwersytecie Gdańskim.

Dr Wojciech Lieder ze szczegółami przedstawił szwedzki system wyborczy oraz dominujące trendy polityczne w tym kraju. Przez ostatnie 50 lat w Szwecji dominowały partie lewicowe i to one tworzyły większość rządów. Ostatnie wybory doprowadziły do sytuacji, w której potencjalne bloki lewicowy i prawicowy bardzo zbliżoną liczbę mandatów w Rikstagu – szwedzkim parlamencie. Obydwa bloki mogą jedynie utworzyć rządy mniejszościowe.

Powyżej opisana sytuacja ma miejsce ponieważ partia, która uzyskała trzeci wynik wyborczy czyli Szwedzcy demokraci – jest otoczona politycznym kordonem sanitarnym. Lęk przed tą partią wynika z jej neo-nazistowskich korzeni. Trzeba jednak nadmienić, że choć opisuje się Szwedzkich Demokratów jako populistów i radykalną prawicę to de facto program tej partii nie różni się znacząco od programów pozostałych ugrupowań – w szczególności dotyczy to rozpalającej Szwecję do czerwoności, kwestii imigrantów i uchodźców. Istnieje duże niezrozumienie czym dokładnie jest partia Szwedzkich Demokratów, a w mediach królują uproszczenia.

Przewidywania powyborcze wskazują na to iż istnieje szansa na powstanie mniejszościowego rządu prawicowego, który mógłby liczyć na głosy Szwedzkich Demokratów w niektórych sprawach.

Dr Lieder zaapelował również o to by rozszerzyć format Trójmorza o kraje nordyckie, w szczególności Szwecję.

%d bloggers like this: