Categories: Aktualności

„Dni Polskie” we Włoszech, wystawa obrazów polskiej artystki w Egipcie oraz „Dzień pieroga” w Maroko

Świat

25 listopada miała miejsce Gala Finałowa, wieńcząca VIII edycję Polonijnego Filmowego Konkursu Historycznego Patria Nostra, w której udział wzięło 76 szkół związanych z Polonią z całego świata. Pierwsze miejsce zdobyli Łucja Mickiewicz-Ozorowska i Augustyn Ozorowski z Gimnazjum w Januszach im. M. Balińskiego (Litwa). Drugie miejsce zajęli uczniowie Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Abu Dhabi z siedzibą w Dubaju im. Wacława Seweryna Rzewuskiego (Zjednoczone Emiraty Arabskie): Bartosz Demczuk,  Mateusz Sosna, Wojciech Sura i Leon Wasylewski. Trzecie miejsce zajęli Joanna Orzeł, Sebastian Orzeł i Agnieszka Sygowska-Kalmus ze Sekcji Polskiej w Liceum Międzynarodowym w Saint-Germain-en-Laye (Francja). Kolejne miejsca przypadły uczniom szkół z Ukrainy, z Bułgarii oraz z USA.

https://wilno.tvp.pl/74355493/triumf-gimnazjum-im-m-balinskiego-w-miedzynarodowym-konkursie-filmowym-patria-nostra

 

Włochy

Zakończyły się „Dni Polskie” organizowane przez polonijne stowarzyszenie TurenPol, włoską organizację La Pro Loco Scalea oraz wsparte przez przez Ambasadę RP w  Rzymie. W trakcie „Dni Polskich” miał miejsce koncert z udziałem artystów z Polski i Włoch, a także odbyły się warsztaty, poświęcone polskim symbolom narodowym i wyrabianiu tradycyjnych polskich wypieków.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30454

 

Litwa, Białoruś, Ukraina

Od 20 do 23 listopada miał miejsce zjazd studyjny dla redakcji mniejszości polskich na Litwie, Ukrainie i Białorusi, zorganizowany przez Fundację Wolność i Demokracja. Uczestnicy wydarzenia mieli możliwość zapoznania się ze strukturami telewizji TVP3 Wilno, gazety „Kurier Wileński” i innych. Można było także skorzystać z wiedzy oraz doświadczenia redaktorów mediów mniejszości polskiej na Litwie.

https://glosznadniemna.pl/63131/redakcja-znadniemna-pl-wraz-z-kolegami-z-ukrainy-odwiedzila-polskie-redakcje-wilna-zdjecia/

 

Egipt

Do 28 listopada w Kairze można oglądać wystawę obrazów polskiej artystki Izabeli Ochman. Jej prace ilustrowały wiersze noblistki Wisławy Szymborskiej. Otwarciu wernisażu towarzyszyli przedstawiciele Ambasady RP w Kairze. W trakcie wystawy poświęconej zarówno Ochman, jak i Szymborskiej, przy obrazach malarki odczytano słynny wiersz noblistki „Nic dwa razy” w dwunastu językach: polskim, arabskim, angielskim, czeskim, farsi, francuskim, japońskim, litewskim, niemieckim i słowackim. Wystawa promująca pracę polskiej malarki zafascynowanej sztuką arabską uzyskała wsparcie Ministerstwa Kultury Egiptu.

http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=30457

 

Maroko

Stowarzyszenie „Polonia na Północy Maroka” zorganizowało „Dzień Pieroga”. Zainteresowani zebrali się w Szkole Hotelarskiej „Lalla Chafia” w Tangerze, by szerzyć wśród obecnych umiejętność lepienia pierogów. W trakcie spotkania uczestnicy własnoręcznie ulepili pierogi wielu rodzajów, które następnie zostały zjedzone przy wspólnej biesiadzie. Wydarzenie było okazją do promocji polskich zwyczajów w bardzo atrakcyjny (i przede wszystkim) apetyczny sposób. Celem stowarzyszenia „Polonia na Północy Maroka” jest podtrzymywanie i rozwój tożsamości polskiej wśród Polaków w Maroku poprzez promocję kultywowania polskich zwyczajów i propagowanie nauk i języka polskiego, a także zacieśnianie i rozwijanie relacji polsko-marokańskich.

http://wspolnotapolska.org.pl/wiadomosci.php?id=8732

 

Autor: Dominika Dobrowolska

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

2 miesiące ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

3 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

3 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

3 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago