Categories: Aktualności

Obchody Dnia Służby Zagranicznej, otwarcie wystawy w Hiroszimie oraz zatrzymanie ks. Okołotowicza na Białorusi

Świat

16 listopada obchodzono Dzień Służby Zagranicznej, święto polskich dyplomatów o całej służby zagranicznej, upamiętniające wysłanie przez Józefa Piłsudskiego pierwszej depeszy zagranicznej, informującej cały świat o odrodzeniu państwa polskiego. Dzień Służby Zagranicznej to okazja do uroczystości poświęconych pracy dyplomatów we wszystkich placówkach polskich na całym świecie. Polska utrzymuje stosunki dyplomatyczne z 193 państwami członkowskimi ONZ, dysponuje łącznie ok. 363 przedstawicielstwami na świecie, w tym 92 ambasadami.

https://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/dzien-sluzby-zagranicznej,77433

 

Japonia

15 listopada w Hiroszimie otwarto wystawę „Warszawa. Feniks z popiołów” zorganizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego, Instytut Adama Mickiewicza i Instytut Polski w Tokio. Miasto wybrane do przedstawienia wystawy jest nieprzypadkowe, Hiroszima podobnie do Warszawy została niemal całkowicie zniszczona w trakcie działań wojennych, jednak ogromnym kosztem, dzięki wysiłkowi całego kraju, zdołano ją odbudować. Docelowo wystawa ma zostać otwarta także w kolejnych miastach Japonii.

https://twojapolonia.tvp.pl/74156702/japonia-w-hiroszimie-otwarto-wystawe-o-powstaniu-warszawskim

 

Białoruś

19 listopada w Wolożynie (obwód miński) białoruskie KGB zatrzymało ks. Henryka Okołotowicza, proboszcza katolickiej parafii św. Józefa w tym mieście. Duchowny jest oskarżony o zdradę państwa i grozi mu do piętnastu lat pozbawienia wolności. Związek Polaków na Białorusi alarmuje: ks. Okołotowicz potrzebuje stałej opieki medycznej (jest po zawale serca i kilku operacjach oraz choruje na raka żołądka), a w areszcie istnieje duże ryzyko pogorszenia się jego stanu zdrowia.

https://glosznadniemna.pl/63081/w-wolozynie-na-bialorusi-za-zdrade-panstwa-kgb-zatrzymal-katolickiego-ksiedza/

 

Ukraina

Zmarł zasłużony dla lwowskiej społeczności polskiej ks. Bronisław Baranowski. W 1979 r. w dobie radzieckiej polityki zwalczania religii przyjął potajemnie święcenia kapłańskie, a następnie służył wiernym spowiedzią. Do penitentów zawsze odnosił się z troską, udzielając im dobrych i serdecznych rad. Mszę świętą pogrzebową celebrował Arcybiskup Metropolita Lwowski Mieczysław Mokrzycki. W trakcie uroczystości pogrzebowych odczytano listy kondolencyjne prezydenta RP Andrzeja Dudy oraz prezydenta Lwowa Andrija Sadowego.

https://kuriergalicyjski.com/lwow-pozegnal-wielkiego-spowiednika-ks-bronislawa-baranowskiego/

 

Łotwa

W Dyneburgu (łot. Daugavpils) dobiegła końca restauracja nagrobka polskiego konsula w tym mieście Stanisława Syrewicza. W Dzień Służby Zagranicznej na dyneburskim cmentarzu katolickim odbyła się specjalna uroczystość poświęcona odsłonięciu odrestaurowanego nagrobka, zorganizowana przez Ambasadę RP w Rydze oraz Instytut Polonika. Stanisław Syrewicz stał na czele Konsulatu RP w Dyneburgu oraz pełnił obowiązki jako doradca prawny Ambasady RP w Rydze. Zmarł w 1926 r. i został pochowany na cmentarzu w Rydze.

https://twojapolonia.tvp.pl/74194809/lotwa-odslonieto-odrestaurowany-nagrobek-konsula-rp-w-dyneburgu-ssyrewicza

 

Autor: Dominika Dobrowolska 

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

2 miesiące ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

3 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

3 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

3 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago