Categories: Aktualności

Polacy za granicą 26.07-02.08.2023

WĘGRY 

W tym roku, a dokładnie 1 sierpnia, przypada 79. rocznica wybuchu powstania warszawskiego.

Już od d 29 lat wydarzenie to jest upamiętniane przez zamieszkałych na Węgrzech Polaków, którzy w rocznicę wybuchu powstania warszawskiego o Godzinie „W” odwiedzają Cmentarz aliancki w Solymár k/Budapesztu, gdzie spoczywają nasi rodacy, którzy w 1944 roku spieszyli z pomocą walczącej Warszawie. Tradycja zbierania się budapeszteńskiej Polonii w tym wyjątkowym dniu została zapoczątkowana przez PSK im. J.Bema i ówczesnego konsula RP na Węgrzech i jest symbolem więzi z Polską i wyrazem szacunku dla historii naszego kraju.

Ten niewielki cmentarz wojenny, założony jesienią 1945 roku, został jednak nazwany cmentarzem angielskich lotników. Stało się tak głównie dzięki zabiegom władz brytyjskich.

„W 1944 roku alianci z polskimi oddziałami wojskowymi – II Korpusem Polskim Władysława Andersa walczyli z Niemcami na Półwyspie Apenińskim i zdobyli tam kilka lotnisk m.in. w Bari, Foggi i Brindisi. 1 sierpnia 1944 roku kiedy wybuchło Powstanie Warszawskie – mimo, że armia sowiecka była już na wschodnich przedmieściach Warszawy, Stalin wstrzymał swoje natarcie i nie udzielił znaczącej pomocy powstańcom, którzy sami nie mogli się przeciwstawić Niemcom, a w następstwie tego alianci musieli transportować broń, amunicję i leki, drogą powietrzną z Włoch. Najkrótsza trasa prowadziła nad Węgrami, które były wówczas okupowane przez Niemców. Realizacja misji została zlecona 1586 Eskadrze Specjalnego Przeznaczenia, która była jednostką organizacyjną RAF-u, ale pod dowództwem polskim, a jej personel składał się z Polaków.

Od pierwszych dni sierpnia 1944 roku, polska eskadra transportowała powstańcom zaopatrzenie wojskowe. Trzy godziny po wybuchu powstania warszawskiego z Brindisi wystartował bombowiec Halifax, oznakowany GR_G JP 283, który miał na pokładzie materiały wojskowe dla AK. Około 22.00 polski bombowiec wszedł w przestrzeń powietrzną Węgier i godzinę później opuszczał teren kraju. Polscy lotnicy szczęśliwie wykonali zadanie, zrzucili sprzęt wojskowy pod Warszawą i wyruszyli z powrotem do bazy.

Około 2.00 w nocy polski Halifax wleciał na teren Węgier, ale nad Wielką Niziną Węgierską został zestrzelony przez niemiecki myśliwiec. Znane są także przypadki innych samolotów brytyjskich z Polakami na pokładzie, które zostały zestrzelone w okresie powstania warszawskiego nad Węgrami – 26 sierpnia w Bácsbokod, 11 września w Ruzsa i 13 w Madaras. Fragmenty samolotów znajdują się w węgierskim Muzeum Lotnictwa w Szolnoku, a prochy lotników spoczywają na cmentarzu alianckim w Solymár, obok Polaków Brytyjczycy, Nowozelandczycy, Kanadyjczycy, Australijczycy. 37 mogił zdobi tam polski orzeł. I to właśnie w Solymár o historycznej Godzinie „W” w asyście warty honorowej przy kamiennych krzyżach z polskimi nazwiskami przywoływana jest pamięć warszawskich powstańców. Na grobach lotników spoczywają biało-czerwone kwiaty, płoną znicze i modlitwa… modlitwa za dusze naszych rodaków”.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28231 

 

USA

Polska Szkoła im. Św. Stanisława Kostki w Wallington, chcąc uhonorować Powstańców warszawskich i ich poświęcenie dla całego naszego narodu, przeprowadziła „Akcję pisania listów do powstańców warszawskich”. 

Do 135 Powstańców trafiły łącznie 684 listy napisane przez uczniów z 13 szkół. Swój udział w inicjatywie miały także inne dzieci, które dowiedziały się o akcji z prasy.  

Akcja została objęta patronatem honorowym Konsula Generalnego w Nowym Jorku – Pana Adriana Kubickiego oraz Centrali Polskich Szkół Dokształcających.

 

Consulate General of Poland in New York https://www.facebook.com/ConsulateofPolandinNewYork/posts/pfbid038LErLKq3EzxhSN6vd5ng4TAesediV8YUBEWXVct4hnZdPC9fvP13MEh7FnhcBYfAl

 

BOŚNIA I HERCEGOWINA 

29 lipca Konsul RP w Bośni i Hercegowinie udał się w podróż nad oddalone o kilkadziesiąt kilometrów od Sarajewa malownicze jezioro Boraczko (Boračko jezero). Konsul przyjechał tam na zaproszenie harcerzy z Hufca Ziemi Cieszyńskiej ZHP. Polska młodzież spędza tam wakacje razem ze swoimi rówieśnikami z Bośni i Hercegowiny, Chorwacji i Serbii.

Po obozie dyplomatę oprowadził gospodarz wydarzenia, pan Denis Samardžić, który wspomniał, że jest to pierwsza po ponad trzydziestu latach wizyta skautów z Polski. 

„Kadra instruktorska z rozbawieniem opowiadała jakie wrażenie na tutejszych skautach robią ich zielone mundury, o dyscyplinie nie wspominając. Otwarcie też mówili o wyzwaniach, przed którymi stoi obecnie harcerstwo w kraju, a także o dzieciach z Ukrainy i ich nadspodziewanie udanej integracji z polskimi rówieśnikami. Konsul zauważył, że większość dzieci zza wschodniej granicy posługuje się ładną polszczyzną i że właściwie jedyne co ich odróżnia od polskich kolegów i koleżanek, to niebiesko-żółte getry”.

Ambasada RP w Sarajewie https://www.facebook.com/PLinBiH/posts/pfbid02VfGGGQFWA2G42tcBHyLK1v4EN5KfEFEPiWKNotSbkNTmVEEc586eegAKbr6RRLKQl 

 

NIEMCY

W tym roku w Berlinie odbył się bieg ku pamięci Powstańców warszawskich. Tamtejsza Polonia, wraz z innymi zainteresowanymi osobami, spotkała się przed zamkiem Charlottenburg. Zgromadzeni przebiegli dystans kilku kilometrów przy doskonałej pogodzie biegowej i dobrym humorze.

Wielkie podziękowania dla organizatorów, biegaczy i kibiców którzy dopingowali uczestników do startu, jak również tuż po dotarciu na metę.

Ambasada Polska w Niemczech https://www.facebook.com/AmbasadaPLBerlin/posts/pfbid02ZKTb4BhbyjEG2H4ja6f441H8Bd5hZPTsXW7wPJs9LViHTR5stGNV8swPMEVtGqb1l

Autor: Natalia Potera 

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

2 miesiące ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

3 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

3 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

3 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago