Categories: Aktualności

Prasówka dyplomatyczna 19-26.03.2023

NOWA ZELANDIA

Minister spraw zagranicznych Nowej Zelandii — Nanaia Mahuta — powiedziała w ubiegłą sobotę, że podczas swojej wizyty w Pekinie, kiedy to prowadziła rozmowy ze swoim chińskim odpowiednikiem, wyraziła obawę co do obecnych napięć na Morzu Południowochińskim, jak również niepokojów w Cieśninie Tajwańskiej. Mahuta przybyła do Chin w środę z czterodniową wizytą, podczas której spotkała się z czołowym chińskim dyplomatą Wang Yi, a także liderami biznesowymi i kobietami.

Stanowisko Nowej Zelandii, które jak dotychczas przybierało raczej neutralny wydźwięk, zaostrzyło się w ubiegłym roku po tym, jak Chiny i Wyspy Salomona zawarły pakt bezpieczeństwa. Nowa Zelandia konsekwentnie wyrażała zaniepokojenie potencjalną militaryzacją Pacyfiku w związku z gromadzeniem się chińskiej armii na Morzu Południowochińskim.

Mahuta wyraziła przy tym głębokie zaniepokojenie w zakresie praw człowieka w Xinjiangu oraz erozją praw i wolności w Hongkongu. Potwierdziła także stanowisko Nowej Zelandii potępiające rosyjską inwazję na Ukrainę. Chiny są kluczowym sojusznikiem Rosji i oba kraje krytykują USA i NATO za podważanie globalnej stabilności.

 

WĘGRY

W wywiadzie dla AP węgierski FM Peter Szijjarto powiedział, że krytyka ze strony Zachodu w odniesieniu do kwestii demokratycznych i kulturowych na Węgrzech utrudnia współpracę, zwłaszcza w ich relacjach z NATO i Rosją. 

W ostatnich latach rządząca skrajnie prawicowa partia Fidesz została oskarżona o przyjęcie autorytarnego zwrotu, sprzeniewierzenie funduszy unijnych i podważanie polityki bloku wobec wojny na Ukrainie. Zastrzeżenia budzi także opieszałość Węgier w procesie ratyfikowania członkostwa Finlandii i Szwecji do NATO.

W piątek Szijjarto powiedział, że nie doszło wcześniej do głosowania w tej sprawie, ponieważ węgierscy prawodawcy mieli dość komentarzy na temat spraw wewnętrznych w ich państwie. Niemniej jednak tamtejsi deputowani planują zagłosować za wnioskiem Finlandii w przyszłym tygodniu, pomimo „poważnych obaw” związanych z „bardzo lekceważącym zachowaniem elit politycznych” w Helsinkach i Sztokholmie. Minister spraw zagranicznych dodał, że trudno przewidzieć, kiedy zostanie zatwierdzone członkostwo Szwecji.

Węgierscy politycy prowadzą dość pragmatyczną strategię zagraniczną. Z jednej strony zablokowali dostawy broni na Ukrainę ze swojego terytorium, zawarli umowy energetyczne z Moskwą, z drugiej natomiast udzielili pomocy humanitarnej Ukrainie i przyjęli dużą liczbę uchodźców. W marcu Orbán zapowiedział, że jego kraj będzie trzymał się z dala od wojny rosyjsko-ukraińskiej i nadal będzie wetował sankcje, które szkodzą interesom Budapesztu. Sceptycy twierdzą, że Węgry po prostu próbują uzyskać lukratywne koncesje.

 

HONDURAS, CHINY

Honduras zakończył trwające od dziesięcioleci stosunki dyplomatyczne z Tajwanem na rzecz relacji bilateralnych z Chinami. Ta decyzja skłoniła z kolei Tajpej do oskarżenia Pekinu o stosowanie „przymusu i zastraszania” w celu pozbawienia ich nielicznych pozostałych sojuszników. W wyniku tego politycznego zwrotu suwerenność Tajpej pozostaje uznana przez zaledwie 13 innych państw.

Zakończenie stosunków Hondurasu z Tajwanem było od dawna oczekiwane po tym, jak minister spraw zagranicznych Hondurasu udał się ostatnio do Chin z oficjalną wizytą, a prezydent Xiomara Castro powiedziała, że jej rząd nawiąże stosunki z Pekinem.

MSZ Hondurasu oświadczyło w ubiegłą sobotę, że „rząd Hondurasu uznaje istnienie tylko jednych Chin na świecie… Rząd Chińskiej Republiki Ludowej jest jedynym prawowitym rządem, który reprezentuje całe Chiny a Tajwan jest nieodłączną częścią chińskiego terytorium”.

Ministerstwo dodało przy tym, że Honduras nie wróci do żadnych relacji ani oficjalnych kontaktów z Tajpej. Wkrótce po oświadczeniu Hondurasu Chiny ogłosiły, że otwierają stosunki z Tegucigalpą.

 

TUNEZJA

Co najmniej 29 migrantów z Afryki Subsaharyjskiej zginęło u wybrzeży Tunezji po tym, jak ich dwie łodzie zatonęły. Osoby podróżujące na pokładzie próbowały przedostać się w niedzielę przez Morze Śródziemne do Włoch. Tunezyjska straż przybrzeżna, która jako pierwsza pojawiła się na miejscu zdarzenia, poinformowała, że udało jej się uratować 11 osób.

Dane Organizacji Narodów Zjednoczonych pokazują, że co najmniej 12 000 migrantów przybywających do Włoch w tym roku wyjechało z Tunezji, będącej głównym miejscem startowym dla osób poszukujących lepszego życia w Europie. Jest to znaczny wzrost liczby migrantów, zwłaszcza w porównaniu do 1300 osób z tego samego okresu w roku ubiegłym.

Organizacja charytatywna Alarm Phone, która śledzi ruchy migrantów w basenie Morza Śródziemnego, oskarżyła tunezyjskie, a wcześniej także włoskie władze, o ignorowanie losu osób zaginionych w ciągu kilku pierwszych godzin, podczas których można było uratować życie większej liczbie migrantów. 

W Tunezji podobnie jak i w innych państwach stanowiących część szlaku migracyjnego narasta dyskryminacja wobec nowoprzybyłych osób, zwłaszcza tych pochodzących z regionów biedniejszych. W zeszłym miesiącu prezydent Tunezji Kais Saied oskarżył migrantów z Afryki Subsaharyjskiej o to, że stoją za falą przestępczości w całym kraju i określił ich jako zagrożenie demograficzne.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNA, New Zealand raises concerns with China on South China Sea, Taiwan  https://www.channelnewsasia.com/world/new-zealand-concerns-south-china-sea-taiwan-foreign-ministers-3373446 

EuroNews, Hungary sick of West’s criticism: Foreign Minister  https://www.euronews.com/2023/03/26/hungary-sick-of-wests-criticism-foreign-minister 

AlJazeera, Honduras cuts ties with Taiwan, opens relations with China https://www.aljazeera.com/news/2023/3/26/honduras-cuts-diplomatic-ties-with-taiwan 

MiddleEastEye, Tunisia: Dozens dead after migrant boats sink off the coast https://www.middleeasteye.net/news/tunisia-african-migrants-die-after-boats-sink

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

1 miesiąc ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

2 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

2 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

2 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago