Categories: Aktualności

Prasówka dyplomatyczna 31.07-07.08.2023

PAKISTAN

Były premier Pakistanu Imran Khan spędził noc w więzieniu o zaostrzonym rygorze po tym, jak lokalny sąd skazał go na trzy lata więzienia za zarzuty korupcyjne. Wyrok skazujący wyklucza Khana z polityki na pięć lat, zagrażając jego politycznej przyszłości. Khan nie był obecny w sądzie na rozprawie. Prawo pakistańskie nie przewiduje możliwości przeprowadzania procesów zaocznych, na podstawie których został oskarżony. Jego prawnicy twierdzą, że Khan nie miał sprawiedliwego procesu, a sprawa ma podłoże polityczne. Aresztowanie lidera popularnej partii opozycyjnej wywołało w maju śmiertelne protesty.

70-letni krykiecista, który został politykiem, został oskarżony o nielegalną sprzedaż prezentów państwowych dla zysku o wartości 140 milionów rupii pakistańskich (497 500 USD). Khan zaprzeczył oskarżeniom, twierdząc, że legalnie kupił prezenty od Toshakhana – rządowego skarbca.

Jeśli jego apelacja się nie powiedzie, to orzeczenie pozwoli Khanowi wrócić do polityki dopiero po pięciu latach. Jednak ta sprawa jest jedną z prawie 150, z którymi Khan ma do czynienia w sądach, które obejmują zarzuty korupcji i usiłowania zabójstwa. Khan twierdził, że przypisane mu przypadki mają uniemożliwić mu udział w wyborach.

 

FILIPINY, CHINY

Filipińska straż przybrzeżna oskarżyła swojego chińskiego odpowiednika o strzelanie z armat wodnych do swoich statków  oraz postępujące za tym blokowanie na Morzu Południowochińskim. Do zdarzenia doszło, gdy jeden z filipińskich statków eskortował łodzie przewożące zaopatrzenie dla żołnierzy stacjonujących na jednej ze spornych wysp Spratly. 

Pekin rości sobie prawa do prawie całego Morza Południowochińskiego, w tym do części, do której roszczenia wysuwają również Filipiny, Malezja, Wietnam, Brunei i Tajwan. Morze Południowochińskie jest obecnie jednym z największych punktów zapalnych na świecie, zwłaszcza, że napięcia na linii USA-Chiny gwałtownie wzrosły w ostatnich latach.

Stany Zjednoczone potępiły „niebezpieczne działania” Pekinu, obwiniając jednocześnie chińską „milicję morską” za incydent. Chiny nie skomentowały publicznie zgłoszonego incydentu.

 

AZERBEJDŻAN, ARMENIA 

Górski Karabach był sceną jednych z najbardziej brutalnych epizodów w najnowszej historii Kaukazu Południowego. Pomimo porozumienia o zawieszeniu broni wynegocjowanego przez Rosję w 2020 r., napięcia są dalekie od zakończenia, a rozmowy przywódców Azerbejdżanu i Armenii o perspektywach pokoju na Kaukazie, nie przynoszą jak na razie większych rezultatów. Ostatnie wydarzenia związane z nieporozumieniami w sprawie korytarza Lachin i twierdzenia, że Azerbejdżan blokuje jedyne przejście łączące Armenię z Ormianami w Górskim Karabachu, mogą wydłużyć proces pokojowy.

Stany Zjednoczone i Unia Europejska odgrywają większą rolę w mediacji w kryzysie – od czasu próżni pozostawionej przez Rosję, która obecnie skupia się na prowadzeniu własnych działań zbrojnych w Ukrainie.

 

Autor: Natalia Potera

 

AlJazeera, Pakistan’s Imran Khan jailed: Is it the end of his political career?  https://www.aljazeera.com/news/2023/8/6/pakistans-imran-khan-jailed-is-it-the-end-of-his-political-career 

BBC, Philippines accuses China of firing water cannon at boats in South China Sea https://www.bbc.com/news/world-asia-66419333 

euronews, The leaders of Azerbaijan and Armenia talk about the prospects for peace in the Caucasus region https://www.euronews.com/2023/08/01/the-leaders-of-azerbaijan-and-armenia-talk-about-the-prospects-for-peace-in-the-caucasus-r 

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

2 miesiące ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

3 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

3 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

3 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago