Categories: Aktualności

Raport Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych na temat zagranicznej dezinformacji oraz sytuacja na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, a wybory w Stanach Zjednoczonych

Raport Europejskiej Służby Działań Zewnętrznych na temat zagranicznej dezinformacji

W zeszły wtorek, 23 stycznia, Europejska Służba Działań Zewnętrznych (EEAS) opublikowała raport na temat zagranicznej dezinformacji (2nd EEAS Report on Foreign Information Manipulation and Interference Threats). Jest to już drugi raport dotyczący tej kwestii opublikowany przez EEAS (pierwszy został opublikowany w lutym 2023 roku).

Raport oparty jest o 750 analiz przeprowadzonych między 1 grudnia 2022 roku a 30 listopada 2023 roku przez Europejską Służbę Działań Zewnętrznych. Według raportu najwięcej treści o charakterze dezinformacyjnym płynie z Rosji i z Chin. Według podanych informacji Ukraina nadal zajmuje pierwsze miejsce na liście krajów dotkniętych problemem dezinformacji (160 odnotowanych przypadków). Na drugim miejscu są Stany Zjednoczone – 58 przypadków, a na trzecim Polska, gdzie zauważono 33 przypadki.

Głównymi treściami, których dotyczyła manipulacja, były przemówienia polityków, światowe szczyty (szczyt NATO, szczyt G7 czy spotkania Rady Europejskiej), negocjacje dyplomatyczne oraz wydarzenia związane z wyborami i referendami. Ponadto w przestrzeni internetowej pojawiała się dezinformacja dotycząca naruszeń bezpieczeństwa na świecie (strzelaniny, kryzysy), konfliktów zbrojnych czy oficjalnych wizyt międzynarodowych.

Wśród 750 przypadków badanych przez EEAS, odnotowano ponad 4000 kanałów informacyjnych (stron internetowych, portali społecznościowych), na których pojawiały się treści manipulujące informacjami. Najpopularniejsze z nich to Telegram i X (dawniej Twitter), ale również nowe, nieznane w szerszym gronie platformy.

Dalej czytamy w raporcie o wpływie sztucznej inteligencji na bezpieczeństwo informacyjne, która, jak podaje EEAS, jest na tę chwilę „raczej ewolucyjna niż rewolucyjna”.

 

Raport EEAS : https://www.eeas.europa.eu/sites/default/files/documents/2024/EEAS-2nd-Report%20on%20FIMI%20Threats-January-2024_0.pdf 

https://www.euractiv.pl/section/demokracja/news/750-prob-destabilizacji-przez-dezinformacje-raport-ekspertow-ue/ 

 

Sytuacja na granicy Stanów Zjednoczonych z Meksykiem, a wybory w Stanach Zjednoczonych

Według doniesień The Economist, czy The Wall Street Journal, oraz wielu innych wpływowych źródeł, kryzysowa sytuacja na granicy może stanowić potencjalne zagrożenie dla szans na ponowny wybór Joe Biden’a na stanowisko prezydenta. W konsekwencji, narastający problem z liczbą migrantów przekraczających granicę, może dodatkowo przyczynić się do wzrostu poparcia dla kandydata opozycji Donalda Trump’a.

Kryzys na granicy objawia się znacznym wzrostem liczby migrantów przekraczających granicę Meksyku ze Stanami Zjednoczonymi. Statystyki pokazują, że liczba ta drastycznie wzrosła z 458 000 w 2020 roku do 2,5 miliona w 2023 roku. Przewiduje się, że w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2024 roku wyniesie ona 785 000.

Ten stan rzeczy wydaje się zacierać dotychczasowe różnice w podejściu do kwestii imigracji, które były wyraźnie podkreślane przez obu głównych kandydatów przez ostatnie lata. Zmiany w narracji po stronie demokratów, mogą przyczynić się do wzrostu poparcia dla strony, która przedstawia bardziej zdecydowane stanowisko w tej kwestii – partii republikańskiej.

Coraz częściej można zauważyć krytykę ze strony demokratów dotyczącą podejścia administracji do kryzysu na granicy. Krytyka dotyczy najczęściej kwestii nadwyrężania budżetów miast, braku wystarczających środków na pomoc finansową dla migrantów oraz problemów logistycznych.

Mimo wysiłków administracji Joe Bidena w celu rozwiązania trwającej sytuacji, takich jak zwiększona obecność patrolowa na granicy czy środki finansowe na wsparcie amerykańskich miast, Republikanie starają się wykorzystać ten kryzys na swoją korzyść. Nawiązują oni do kryzysu na Ukrainie i ich postawy wobec dalszego wsparcia. To może mieć wpływ na realizację planów Biedn’a dotyczących polityki międzynarodowej w kontekście powstrzymania Putina przed kontynuacją wojny. 

 

Autor: Mikołaj Kamiński

 

https://defence24.pl/geopolityka/czy-granica-z-meksykiem-wplynie-na-wynik-amerykanskich-wyborow-w-2024

https://www.economist.com/leaders/2024/01/25/how-the-border-could-cost-biden-the-election 

https://www.theguardian.com/us-news/2024/jan/27/biden-border-deal-senate 

https://www.wsj.com/articles/politics-may-heighten-the-border-crisis-gop-deal-2024-election-b6cdfd86 

https://www.nytimes.com/2024/01/30/us/politics/biden-border-crisis-immigration.html 

https://www.rp.pl/polityka/art39665441-usa-kryzys-rozmywa-podzialy-polityczne-w-sprawie-imigracji

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

2 miesiące ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

3 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

3 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

3 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago