Categories: Aktualności

Debata o Europie

Wycinek z wystąpienia Wiceministra Spraw Zagranicznych Szymona Szynkowskiego vel Sęk podczas konsultacji obywatelskich o przyszłości Europy:

Na początku lipca br. premier Mateusz Morawiecki przedstawił na forum Parlamentu Europejskiego kompleksową wizję przyszłości UE z polskiej perspektywy. Według premiera, aby przezwyciężyć egzystencjalne kryzysy, z którymi Unia Europejska zmaga się w ostatnich latach, konieczny jest kontrakt społeczny. Premier Morawiecki proponuje skupienie się przede wszystkim na trzech aspektach

Po pierwsze, Unia 4.0, czyli Unia Europejska jako forpoczta czwartej rewolucji przemysłowej i pogłębiony Wspólny Rynek. Więcej współpracy potrzeba przede wszystkim w zakresie wyzwań zmieniającej się natury globalnej gospodarki. Unia powinna stawiać sobie ambitne cele – skupić się na odważnym budżecie i dalszej integracji gospodarczej w ramach Rynku Wewnętrznego.

Po drugie, Unia bezpieczna, czyli zdająca sobie sprawę z geopolitycznych wyzwań i gotowa odpowiadać na nie jednym głosem. Ostatnie lata były okresem wyjątkowego wzmożenia geopolitycznych zagrożeń takich jak terroryzm, rosyjska wojna hybrydowa na Ukrainie, ingerencja w proces demokratyczny państw Zachodu, a nawet bezpośrednie ataki na mieszkańców Unii albo destabilizacja Syrii. Nasze bezpieczeństwo to również budowanie potencjału obronnego państw Unii. Ten zaś równa się naszym wydatkom na zbrojenia i naszej zdolności do utrzymania sojuszu transatlantyckiego.

Po trzecie, Unia obywatelska, czyli Unia społecznie wrażliwa, wspierająca swoich obywateli przed siłą globalnych korporacji. To Unia Solidarna, urzeczywistniającą niezwykle istotną dla naszej wspólnoty i tworzących ją państw zasadę sprawiedliwości społecznej.

Unia Europejska będzie zdolna do skutecznego zmierzenia się z wyzwaniami, przed którymi stanęła pod warunkiem przeprowadzenia koniecznych reform i dokonania głębokiej refleksji na temat przyszłości integracji europejskiej. Potrzebna jest wnikliwa debata polityczna z udziałem wszystkich państw członkowskich, nie zaś narzucanie jednego, europejskiego modelu państwa i społeczeństwa. Deficyt demokracji uważamy za fundamentalne zagrożenie dla przyszłości Europy.

Jednym z najważniejszych zagrożeń dla spójności europejskiej, jakie dostrzegam, jest pokusa protekcjonizmu. Uderza ona w samo jądro integracji europejskiej, a zarazem w największy jej sukces, jakim jest wspólny rynek oparty na wolności przepływu towarów, usług, kapitału i ludzi. Polska opowiada się za pełnym wykorzystaniem potencjału tkwiącego we Wspólnym Rynku. Szczególne pokłady niewykorzystanych możliwości widzimy w obszarze usług i gospodarce cyfrowej. Musimy zatem dokończyć budowę Wspólnego Rynku i dostosowanie go do wymogów epoki cyfrowej.

Niepokojące są próby wyłączania państw nie należących do strefy euro z wpływu na kształt jej budżetu, Unii Bankowej i kapitałowej. Unia nie stanie się silniejsza, jeśli rozpadnie się na różne prędkości.

W pełni rozumiemy konieczność odpowiedzi na nowe priorytety w wieloletnim budżecie UE, jednak nie możemy zgodzić się na finansowanie ich w tak dużym stopniu kosztem polityk traktatowych. Mając na uwadze potrzeby finansowe wynikające z Brexitu oraz nowe priorytety, Polska deklaruje gotowość do zwiększenia składki do budżetu UE. Jesteśmy mocno zaniepokojeni propozycją Komisji, która z punktu widzenia Polski, a także państw regionu Europy Środkowo-Wschodniej jest niesprawiedliwa i niezrównoważona. Realne cięcia w polityce spójności i wspólnej polityce rolnej są zbyt głębokie.

Całość debaty można obejrzeć poniżej:

Relacja z całości konsultacji

Pięciominutowy montaż streszczający przebieg wydarzenia jest dostępny pod tym linkiem:

Wideokilp

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

1 miesiąc ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

2 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

2 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

3 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago