Categories: Aktualności

Polska prezydencja w OBWE: perspektywy i wyzwania

Wydarzenia bieżącego roku stawiają pod znakiem zapytania stabilność i bezpieczeństwo regionu europejskiego. Na przestrzeni ostatnich miesięcy podważone zostały zasady nienaruszalności granic czy powstrzymania się od użycia siły. Sytuacja ta tworzy szereg nowych wyzwań, z którymi musi zmierzyć się Organizacja Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE). Jest to zagadnienie istotne ze względu na prezydencję Polski w tej organizacji oraz pełnienie przez szefa polskiego MSZ funkcji jej przewodniczącego. Czynniki te sprawiają, że jest to temat niezwykle ważny z polskiej perspektywy.

W ramach debaty przyjrzymy się szansom i zagrożeniom wynikającym z pełnienia przez Polskę prezydencji w OBWE w historycznym momencie. Nasi prelegenci nakreślą kluczowe zagadnienia związane z tym obszarem oraz odpowiedzą na najbardziej nurtujące pytania.

Prelegenci:

Stefania Kolarz – analityk PISM w programie Sprawy Globalne. Specjalizuje się w prawie międzynarodowym i prawie Unii Europejskiej. Ukończyła studia prawnicze na Uniwersytecie Wrocławskim, międzynarodowe i europejskie prawo handlowe na Uniwersytecie Paris-Dauphine, a także na kierunku dyplomacja i stosunki międzynarodowe UE w Kolegium Europejskim w Brugii. Aktualnie przygotowuje rozprawę doktorską na Uniwersytecie Wrocławskim poświęconą statusowi prawnomiędzynarodowemu państw de facto. Jej zainteresowania badawcze obejmują również funkcjonowanie organizacji międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem OBWE i UE.

Marcin Bużański – politolog, Przewodniczący Globalny Lider.PL. Senior Advisor w Fundacji Pułaskiego i Warsaw Security Forum. Co-Founder sieci eksperckiej Expertise on Demand. Ekspert ONZ z wieloletnim doświadczeniem w dziedzinie rozwiązywania konfliktów międzynarodowych, wspieraniu przemian politycznych i procesów pokojowych. Doradca w OBWE i innych instytucjach międzynarodowych. Specjalizuje się w planowaniu polityki oraz wdrażaniu programów odbudowy instytucji państwowych po konfliktach, operacjach pokojowych ONZ, wspieraniu negocjacji pokojowych i mediacji, demokratyzacji i operacjach humanitarnych. Wieloletni pracownik Programu ONZ ds. Rozwoju (UNDP) oraz UNICEF. Z ramienia UNDP koordynował wsparcie procesu politycznego w Somalii i doradzał ONZ w Afganistanie i Iraku. Wcześniej w kwaterze głównej ONZ w Nowym Jorku i Genewie był odpowiedzialny m.in. za wspieranie reform i procesów pokojowych na Bliskim Wschodzie i w Afryce (m.in. w następstwie arabskiej wiosny). Doradzał też ONZ w Sudanie Południowym, Sudanie (Darfur) oraz w projektach w Azji Centralnej. Absolwent Szkoły Stosunków Międzynarodowych na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku, Instytutu Stosunków Międzynarodowych oraz Centrum Europejskiego UW.

Spotkanie odbędzie się 22 września 2022 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (Młyńska 14, Poznań).

Zapraszamy serdecznie!

Administrator

Recent Posts

Oświadczenie Trump’a, wybory w Rosji, 25 lat Polski w NATO

Oświadczenie D. Trump’a (19.03) W lutym, pisaliśmy o kontrowersjach jakie pojawiły się po wypowiedzi D.…

2 miesiące ago

Kryzysowa sytuacja na Haiti – czy gangi mogą przejąć władzę?

Haiti – wyspa dwóch światów Haiti jest drugą największą wyspą na Morzu Karaibskim, zamieszkałą z…

2 miesiące ago

Drugi rok pełnoskalowej inwazji – krótkie podsumowanie

Druga rocznica rozpoczęcia wojny 23 lutego 2024 roku to data drugiej już rocznicy rozpoczęcia pełnoskalowej…

2 miesiące ago

Jakie zagrożenia w 2024 roku? Podsumowanie Raportu MSC 2024

Monachijska Konferencja Bezpieczeństwa 16 lutego 2024 r. zainaugurowana została 60. odsłona Monachijskiej Konferencji Bezpieczeństwa i…

3 miesiące ago

Jaka przyszłość dla Sojuszu Północnoatlantyckiego?

Niecałe ćwierć wieku temu Polska wstąpiła do sojuszu NATO, a już w przyszłym miesiącu, 12…

3 miesiące ago

Dlaczego powinniśmy rozmawiać o transhumanizmie? O chipie Elon’a Musk’a

28 stycznia po raz pierwszy w historii ludzkości człowiekowi został wszczepiony chip. Autorem tego zabiegu…

3 miesiące ago