Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

GRUDZIEŃ 2017

> Międzynarodowy Dzień Tanga (2 grudnia)

Międzynarodowy Dzień Tanga to święto wszystkich pasjonatów muzyki, tańca, śpiewu i kultury z Buenos Aires. Obchodzony jest na całym świecie, a okazją do świętowania jest data 11 grudnia – dzień urodzin Carlosa Gardela, pierwszego, który zaśpiewał do tanga. Od słonecznej pod koniec roku Argentyny, przez Europę aż po Japonię, początek grudnia wyznaczają koncerty, warsztaty tanga, milongi i wydarzenia związane z tym jedynym tańcem w parach wpisanym na listę UNESCO.
Warsztaty tanga dla już tańczących, na każdym poziomie zaawansowania, poprowadziła para Mistrzów z Argentyny: Andres Laza Moreno i Luciana Arregui.

> Wykład „Uchodźcy w Polsce i na świecie” (11 grudnia)

Wykład wygłosił Pan Rafał Kostrzyński z Biura Wysokiego Komisarza NZ ds. Uchodźców. Uczestnicy spotkania mieli okazję dowiedzieć się kim są uchodźcy i jakie mają prawa oraz w jaki sposób działają tzw.hotspots. Słuchacze mogli także dowiedzieć się jaka jest aktualna sytuacja migracyjna w UE. Prelegent opowiedział na czym polegają procedury azylowe oraz jaka pomoc oferowana jest osobom, które ubiegają się o udzielenie ochrony międzynarodowej w Polsce.

LISTOPAD 2017

>Szkolenie: FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW na lata 2014-2020 (7 listopada)

FUNDUSZE EUROPEJSKIE DLA PRZEDSIĘBIORCÓW na lata 2014-2020: w programie Zasady wydatkowania funduszy w perspektywie finansowej 2014-2020, ogólne informacje dla przedsiębiorców dot.wsparcia; Priorytety inwestycyjne wspierające wzmacnienianie konkurencyjności małych i rednich przedsiębiorstw, specyfika wsparcia

> Wspomnienia z podróży – spotkanie z podróżnikami (9 listopada)

Wykład i pokaz zdjęć z Birmy. Autorami spotkania byli Kajetan Gosławski i Galina Krupa z zamiłownia podróżnicy, którzy odbywają swoje wyprawy kulturowe do Azji Południowo-Wschodniej. To właśnie tam realizują pasje poznawania przede wszystkim małych grup etnicznych stojących u progu zmian cywilizacyjnych.

> Międzynarodowy Festiwal Bluesowy BLUESONALIA (10 listopada)

Konińskie Bluesonalia są jedną z najstarszych tego typu imprez w województwie wielkopolskim. Powstały w 1995 roku z inicjatywy osób, które w tej chwili są aktywnymi członkami Stowarzyszenia In Art, związanych wcześniej z lokalnym radiem „66” oraz Radiem Konin, środowiskiem muzycznym oraz nauczycielskim. Impreza miała wówczas formę przeglądu wykonawców bluesowych i blues- rockowych.

> Międzynarodowy Festiwal Pianistów Jazzowych (24 listopada)

Międzynarodowy Dzień Tanga to święto wszystkich pasjonatów muzyki, tańca, śpiewu i kultury z Buenos Aires. Obchodzony jest na całym świecie, a okazją do świętowania jest data 11 grudnia – dzień urodzin Carlosa Gardela, pierwszego, który zaśpiewał do tanga. Od słonecznej pod koniec roku Argentyny, przez Europę aż po Japonię, początek grudnia wyznaczają koncerty, warsztaty tanga, milongi i wydarzenia związane z tym jedynym tańcem w parach wpisanym na listę UNESCO.
Warsztaty tanga dla już tańczących, na każdym poziomie zaawansowania, poprowadziła para Mistrzów z Argentyny: Andres Laza Moreno i Luciana Arregui.

PAŹDZIERNIK 2017

> Lusowskie Spotkania Muzyczne – Międzynarodowy Dzień Muzyki (2 października)

Koncert, podczas którego można było usłyszeć m. in. słynny „Koncert warszawski” Richarda Addinsella w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej Gminy Tarnowo Podgórne pod dyrekcją Pawła Joksa. Jako solista na fortepianie zagrał Szymon Melosik.

> Gwatemala i Nikaragua w Poznańskim Klubie Podróżnika (7 października)

Poznański Klub Podróżnika Ewa Banasiak zaprosił na spotkanie z Michałem Ilczukiem pt. „Gwatemala i Nikaragua”

> Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej Que Pasa ( 9-14 października )

Urodzinowy Festiwal Kultury Hiszpańskojęzycznej ¿Qué Pasa?. Od 9 do 14 października – przezentowane były kultura, kulinaria, koncerty oraz historie podróżnicze. Wykłady i spotkania z udziałem pasjonatów kultury hiszpańskojęzycznej.

> Bhutan – kruki, korona, śmierć w Poznańskim Klubie Podróżnika (13 października)

Spotkanie z Bartkiem Sabelą i relacja z jego podróży do Bhuthanu

> IX Festiwal Kultur Europy Litwa (14 października )

Tydzień spotkań z kulturą litewwską, pokazy filmów, wystawy, spotkania z autorami książek o Wilnie, spektakle, koncerty, recitale i warsztaty kulinarne

> Europejski Dzień Kina Artystycznego (15 października)

15 października na całym kontynencie odbył się Europejski Dzień Kina Artystycznego. Organizatorami wydarzenia w Europie jest Międzynarodowe Stowarzyszenie Kin Art-house’owych (CICAE), przy wsparciu Europa Cinemas. W Polsce – Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych (działająca przy FINA) oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej. Ambasadorami Dnia są Ruben Östlund i Laurent Cantet, których premierowe filmy The Square i The Workshop święciły triumfy na tegorocznych festiwalach filmowych. Wydarzenia w ramach Europejskiego Dnia Kina Artystycznego odbędą się w 50 kinach niezależnych w całej Polsce.

> Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska (17-19 października)

Międzynarodowe Targi Ochrony Środowiska to największe i najważniejsze wydarzenie w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, prezentujące zaawansowane technologie, rozwiązania i produkty służące zrównoważonemu rozwojowi. Nowością tegorocznej edycji było otwarcie się na szeroką publiczność i dotarcie do lokalnych mieszkańców. Celem POL-ECO SYSTEM jest szerokie otwarcie się na zagadnienia związane ze zrównoważonym rozwojem, wymiana międzynarodowych doświadczeń, inspirowanie krajowego sektora do rozwoju oraz wspieranie w znalezieniu partnerów biznesowych. W targach POL-ECO SYSTEM biorą udział samorządy i administracja publiczna, dysponenci funduszy, firmy działające w zakresie gospodarki komunalnej, przedstawiciele sektora wodno-ściekowego, energetyki i ciepłownictwa, przedsiębiorstwa i inwestorów z branży OZE, budownictwa, instytuty naukowo-badawcze, parki naukowo-technologiczne, inkubatory przedsiębiorczości, firmy doradcze, instalatorzy, projektanci, architekci, zakłady przemysłowe, rolnicy i leśnicy, uczelnie wyższe.

Targi POL-ECO SYSTEM 2017 to również połączenie środowiska biznesowego i edukacyjnego. Tylko rozsądne zachowania ekologiczne powinny stanowić istotę codziennych działań, zarówno w życiu każdego człowieka, jak i podczas prowadzenia firmy. Dlatego zależy nam, aby propagować dobre praktyki i poprzez współpracę z liderami z dziedziny ekologii, ochrony środowiska i usług komunalnych oraz znanymi markami, stworzyć przestrzeń interaktywno-edukacyjną, która podpowiadałaby, jak funkcjonować bardziej ekologicznie oraz ekonomicznie, a także byłaby inspiracją do wprowadzenia prośrodowiskowych zmian w życiu codziennym.”

>21. Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA (18-22 października)

Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych OFF CINEMA jest festiwalem konkursowym, który prezentuje filmy dokumentalne z całego świata. Najlepszym dokumentom Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyznaje nagrody: Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek. Festiwal promuje i prezentuje interesujące wydarzenia z szerokiego kręgu polskiej i światowej kinematografii współczesnej i klasycznej nie tylko dokumentalnej. Konkursowi towarzyszą liczne pokazy specjalne, spotkania z twórcami, wystawy o tematyce filmowej, koncerty filmowo-muzyczne, warsztaty filmowe, wykłady i panele dyskusyjne. Festiwal wspiera rozwój kina dokumentalnego na trzech płaszczyznach: prezentacja, edukacja, refleksja.

WRZESIEŃ 2017

> Międzynarodowy Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej (2-10 wrzesnia)

Festiwal jest wydarzeniem, którego głównym przesłaniem jest ukazanie kompatybilności sztuki i nauki. Do prezentacji wybrano interdyscyplinarną formułę, która zakłada aktywny udział uczestników projektu, a której sprzyjają także wnętrza jednej z najpiękniejszych barokowych świątyń w Polsce, Bazyliki Farnej w Poznaniu. Koncertom towarzyszyło: zwiedzanie Bazyliki, spotkanie z organami dla dzieci, gawęda naukowa, prezentacje mniej znanej muzyki.
Wykonawcami tegorocznego festiwalu byli wirtuozi organiści prezentujący się na farnych unikatowych organach z nieograniczonymi możliwościami brzmieniowymi i interpretacyjnymi: MATTHIAS NEUMANN (Niemcy), a także EWA BĄK (Polska), której towarzyszył kontratenor – MARCIN CISZEWSKI.

> Posiedzenie Komitetu ds. Edukacji Polsko-Niemieckiej ( 4 września )

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg wzięła udział w otwarciu dwudniowego, ósmego posiedzenia Komitetu do spraw Edukacji Polsko-Niemieckiej Komisji Międzyrządowej do spraw Współpracy Regionalnej i Przygranicznej. W spotkaniu uczestniczyła wiceminister edukacji Marzena Drab, reprezentujący stronę niemiecką sekretarz stanu w Ministerstwie Edukacji, Nauki i Kultury Steffen Freiberg oraz wielkopolski kurator oświaty Elżbieta Leszczyńska.

Celem Komitetu jest wspieranie polsko-niemieckiej współpracy edukacyjnej. W ramach działających grup, omówione zostały tematy związane z kształceniem ogólnym, zawodowym i szkolnictwem wyższym. Uczestnicy posiedzenia rozmawiali o wdrażanej reformie edukacji, podkreślając przygotowanie Wielkopolski do reformy. Zaprezentowany został też projekt polsko-niemieckiego podręcznika szkolnego do nauczania historii.

Gospodarzem wydarzenia jest Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe.

> Targi Mody Poznań / Poznań Fashion Fair ( 5-7 września )

Przez 3 dni ponad 400 marek z różnych części świata zaprezentowało trendy na sezon jesień-zima 2017/2018 i wiosna-lato 2018. Topowe firmy, prężnie działających producentów, a także niszowe marki. Na targach mody w Poznaniu zostały zaprezentowane: odzież, obuwie, dodatki i skóry.

> Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA ( 12-15 września )

Targi Drema są ważnym źródłem informacji o nowych technologiach i produktach, a także o bieżącej sytuacji na rynku.

Międzynarodowe Targi Maszyn i Narzędzi dla Przemysłu Drzewnego i Meblarskiego DREMA to znakomita możliwość, z jednej strony – prezentacji nowych produktów i udoskonalonych rozwiązań dla przemysłu drzewnego i meblarskiego, z drugiej – zapoznania się z szeroką ofertą firm i kierunkami rozwoju branży. Czterodniowe spotkanie obfitują w wiele nowinek technologicznych: dedykowaną mobilną aplikację, wirtualny spacer, systemy VR, jak również mnóstwo wydarzeń specjalnych, m.in.: projekt charytatywny Drema Dzieciom i Seniorom, poligon prezentacji lakierniczych, Pawilon Promocji Drewna (a w nim Strefa Wiedzy, Strefa Parkietu, Strefa Designu, Strefa spotkań B2B). Można byo wziąć udział w licznych konferencjach, warsztatach, pokazach i konsultacjach.

> Wizyta delegacji z Iraku ( 13 września )

Wicewojewoda wielkopolski Marlena Maląg przywitała w Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym przedstawicieli irackiego parlamentu, którzy odwiedzają Wielkopolskę.

Delegaci zapoznali się z możliwościami PCSS i odwiedzili specjalistyczne laboratoria. Cała wizyta zorganizowana została, by zaprezentować potencjał regionu, jako możliwego partnera biznesowego. Kolejny dzień wizyty parlamentarzyści spędzą zwiedzając między innymi Gniezno.

> Środkowoeuropejska Wystawa Produktów Stomatologicznych CEDE ( 14-16 września )

Prezentacje nowoczesnego sprzętu, narzędzi i materiałów oraz możliwośd zdobycia wiedzy zgodnej ze światowymi standardami – to główne powody, dla których tysiące lekarzy stomatologów, techników dentystycznych, asystentek czy higienistek, wzięło udział w wystawie CEDE.

Organizator jednego z największych spotkao branży dentystycznej w tej części świata – firma Exactus, nie ma wątpliwości, że udział w CEDE ułatwia profesjonalistom skuteczne i bezpieczne leczenie pacjentów.
W tym roku udział w wystawie produktów stomatologicznych wzięło udział ponad 200 producentów i dystrybutorów z całego świata. Na stoiskach można było przetestować nowości, zobaczyć w jaki sposób można je wykorzystać w konkretnych procedurach stomatologicznych i oczywiście kupić. Najpopularniejsze – w opinii internautów – produkty otrzymały statuetkę „Gwiazdy CEDE”. Dla uczestników wystawy zaśpiewały Anita Lipnicka oraz Krystyna Prońko. Ponadto, od tej edycji, wystawie towarzyszy Kongres Unii Stomatologii Polskiej – trzydniowe wydarzenie edukacyjne pozwalające uczestnikom usystematyzować, pogłębić lub zdobyć wiedzę zgodną ze światowymi wytycznymi.

> Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu ( 16-22 września)

W tym roku Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu odbędzie się pod hasłem „Mobilność czysta, współdzielona i inteligentna”, którego głównym tematem jest „Dzielenie się mobilnością”. Z tej okazji, Poznań przygotował wiele atrakcji dla mieszkańców. Jak zwykle, będzie Dzień bez samochodu-22 września, który pozwoli na darmowe podróżowanie komunikacją miejską. Dzień bez samochodu to akcja, która w europejskich miastach cieszy się dużym zainteresowaniem. Kierowcy w Poznaniu będą mogli korzystać z transportu organizowanego przez ZTM za darmo. Jedyne, czego będą potrzebowali to ważny dowód rejestracyjny pojazdu.
Korzystając ze wspólnych, tym samym ekologicznych form transportu, takich jak komunikacja miejska przyczyniamy się do obniżenia emisji dwutlenku węgla. Dzielona mobilność jest bardziej przyjazna dla środowiska, dlatego zachęcamy wszystkich do korzystania z jej zalet!

Zrównoważony transport oznacza mniej korków, mniej zanieczyszczeń i mniejszy hałas. To krótszy czas przejazdu, bardziej ekonomiczna jazda, a więc niższe wydatki na paliwo.

> Międzynarodowy Festiwal „Chopin w barwach jesieni” ( 21-24 września )

Festiwal ma swoją tradycję i oparty na niej „rytuał”. Muzykowanie trwa cztery dni i jedną noc. Ta noc z soboty na niedzielę, nazwana jako „Chopin w aksamicie nocy” – to zawsze atrakcyjne, nastrojowe spotkanie przyjaciół: artystów i słuchaczy. „Chopin w barwach jesieni” jest piątym w świecie festiwalem chopinowskim po Dusznikach, Mariańskich Łaźniach, Valdemosie i Gandawie. Od lat cieszy się zainteresowaniem melomanów z całego kraju.

> II Europejski Tydzień Sportu ( 23-30 września )

Europejski Tydzień Sportu jest inicjatywą Komisji Europejskiej mającą promować sport i aktywność fizyczną w całej Europie. Tydzień ten ma zapoczątkować nowe działania oraz opierać się na już istniejących, udanych przedsięwzięciach o charakterze europejskim, krajowym, regionalnym lub lokalnym. Ta ogólnoeuropejska kampania realizowana pod hasłem #BeActive (Bądź aktywny) ma zachęcić obywateli do aktywnego trybu życia w ciągu obchodów Tygodnia oraz przez cały rok.

Europejski Tydzień Sportu jest odpowiedzią na problem spadku poziomu aktywności fizycznej wśród obywateli UE.

> PAKFOOD. Międzynarodowe targi opakowań dla przemysłu spożywczego ( 25-28 września )

Tradycja organizowania poznańskich targów dla branży producentów i dostawców techniki pakowania, a także rozwiązań pozwalających na co dzień podejmować wyzwania logistyczne, sięga niemalże czterdziestu lat. Przez ten czas targi te przeszły niespotykaną metamorfozę, dzięki której w kalendarzu kluczowych spotkań targowych dla branży mamy dwie duże, odbywające się naprzemiennie w cyklu dwuletnim imprezy: Międzynarodowe Targi Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK oraz Targi Opakowań dla Przemysłu Spożywczego

SIERPIEŃ 20017

> Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe  (7-12 sierpnia)

XIII Międzynarodowe Leszczyńskie Warsztaty Jazzowe to zajęcia instrumentalne i wokalne, zespoły, koncerty, jam sessions. Łączą one pasję do muzyki z profesjonalizmem. Wybitni artyści a jednocześnie świetni pedagodzy wprowadzają młodych ludzi w tajniki świata jazzu.

XVII Światowy Przeglądu Folkloru „Integracje” (12-20 sierpnia)

Światowy Przegląd Folkloru Integracje odbywa się w Poznaniu od 2001 roku. Co roku do Poznania przyjeżdza ponad trzystu tancerzy i muzyków z całego świata, którzy prezentują niesamowitą kulturę swoich krajów i udowadniają, ze folklor to żywiołowa, angażująca i zapierająca dech w piersiach pasja.

Zespoły z Chin, Indii, Meksyku, Rosji, Serbii, Turcji, Ukrainy i Polski czyli ponad trzystu tancerzy i muzyków z różnych zakątków świata – zaprezentuje się podczas koncertów w tym roku.

IX Międzynarodowe Spotkania z Folklorem (25 sierpnia)

Wydarzenie wpisuje się w kalendarz wydarzeń Królewskiego Festiwalu Artystycznego w Gnieźnie.
Sponsorem #KFA2017 jest Gnieźnieńska Szkoła Wyższa Milenium z siedzibą w Gnieźnie.
W piątek 25 sierpnia po raz dziewiąty gnieźnianie mogli spotkać się z barwnym folklorem z różnych stron Europy.
Oprócz polskiej grupy Obertas, na gnieźnieńskim Rynku i deptaku zaprezentowały się zespoły z Bośni i Hercegowiny, Francji, Turcji, Węgier, Włoch oraz Litwy.

CZERWIEC 2017

> Debata oxfordzka „Brexit zagrożeniem dla integracji Unii Europejskiej?” (2 czerwca)

Podczas Debaty dwie drużyny studentów przedstawiły argumenty popierające bądź negujące tezę, „Brexit jest zagrożeniem dla integracji Unii Europejskiej”. Nagrodą dla zwycięzców był wyjazd do Brukseli.

> Fundusze europejskie dla przedsiębiorców na lata 2014-2020. (8 czerwca)

Plan inwestycyjny dla Europy = Plan Junckera

> Debata ekspercka ‚Plan inwestycyjny dla Europy-szansa dla Wielkopolski?’ (9 czerwca)

Plan inwestycyjny dla Europy oraz Europejski Fundusz na rzecz Inwestycji Strategicznych były przedmiotem debaty eksperckiej, zorganizowanej  9 czerwca br. w godz. 11:00-13:00 w  siedzibie Punktu Informacji Europejskiej Europe Direct-Poznań ( al. Niepodległości 2, Wielkopolska Izba Rzemieślnicza, sala 22).
Podczas spotkania zaprezentowane zostały priorytety gospodarcze Unii Europejskiej oraz cele i założenia Planu inwestycyjnego dla Europy Uczestnicy  dyskutowali nad możliwościami wykorzystania instrumentów dostępnych w ramach Planu inwestycyjnego dla Europy w Wielkopolsce. Podczas panelu dyskusyjnego omówione zostały także takie zagadnienia jak: inwestycje oraz tworzenie nowych miejsc pracy w Wielkopolsce oraz pomoc dla małych i średnich przedsiębiorstw.

W debacie wzieli udział przedstawiciele świata polityki, biznesu, nauki oraz samorządu.

> VII Regionalny Mityng Lekkoatletyczny Olimpiad Specjalnych Konin 2017 (9 czerwca)

Celem zawodów była popularyzacja lekkiej atletyki oraz podsumowanie efektów szkoleniowych uzyskanych w czasie treningów.

> Europejski wymiar bezpieczeństwa energetycznego Polski a ochrona środowiska. (12-13 czerwca)

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji była  „Energetyka – Rozwój – Środowisko”.

 

MAJ 2017

> Międzynarodowy Dzień Europy i Targów NGO (13 maja)

Dzień Europy oraz Targi Organizacji Pozarządowych w Lesznie to impreza, w której bierze udział rok rocznie ok. 200-400 osób. Na płycie rynku lokalne organizacje prowadziły animacje , na scenie występowały przedszkola, szkoły, grupy zorganizowane i nieformalne, które chciały się podzielić swoim programem artystycznym z publicznością. Była to doskonała okazja, by w znakomitej atmosferze pokazać wartości europejskie – jakim jest uczestnictwo społeczne, a jednocześnie nawiązać nowe kontakty.

> I Europejska Konferencja Seniorów Województwa Wielkopolskiego ‚Senioriada’ l (19-20 maja)

Wykład nt. Planu inwestycyjnego dla Europy oraz wyzwań, przed którymi stoi Unia Europejska. Seniorzy mieli szansę dowiedzieć się o sposobach pozyskiwania środków na wsparcie prowadzonej przez siebie działalności. Podczas spotkania zostały także poruszone również kwestie funduszy europejskich dla Polski na lata 2014 – 2020.

> II Noc Chórów w Poznaniu (20 maja)

Projekt przyczynił się do podkreślenia tradycji chóralistyki i ugruntowania jej  w świadomości mieszkańców naszego miasta.  Sama idea nawiązuje do „Nocy muzeów”, zachęcała do wieczornego spacerowania i odwiedzania kościołów, z których wydobywał się chóralny śpiew. Projekt  popularyzował  muzykę i kulturę w nowoczesny sposób.

> Spotkanie informacyjne programu „Europa dla obywateli” (24 maja)

Celem spotkań informacyjnych było  przybliżenie przedstawicielom NGO i samorządów, aktywistom, społecznikom i osobom zainteresowanym realizacją projektów międzynarodowych, zasad ubiegania się o dofinansowanie w programie UE „Europa dla obywateli”. Podczas spotkania uczestnicy dowiedzieli  się również o priorytetach programu, omówione zostały także najczęściej popełniane błędy podczas przygotowania aplikacji

> FLO wyprawa (27 maja)

Harcerki i harcerze z Okręgu Wielkopolskiego ZHR już po raz drugi wyruszyły na rowerach w trasę z Poznania do byłego obozu koncentracyjnego Gross-Rosen w Rogoźnicy na Dolnym Śląsku. W ten sposób chciały oddać hołd swojemu patronowi, hm. Florianowi Marciniakowi, który poniósł śmierć w czasie II wojny światowej.  Uczestnicy wyruszyli  na swoją wyprawę wczesnym rankiem 27 maja, spod Fortu VII w Poznaniu, gdzie Marciniak był więziony w trakcie wojny. Po drodze zatrzymali się na terenie byłego obozu śledczego w Żabikowie oraz odwiedzą Gorzyce gdzie Florian się urodził.