Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Z kraju i ze świata (2017/09/10 – 2017/09/16)

niedziela         2017/09/10

 

Irma atakuje Florydę: pierwsze trzy ofiary śmiertelne

Potężne fale morskie nacierające na wyspy u wybrzeży pod wpływem wichury, która dochodzi do 215 km/h i zrywa dachy, woda wdzierająca się w głąb lądu i trzy ofiary śmiertelne - tak w niedzielę rano zaczął się atak potężnego huraganu Irma na Florydę.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1078327,huragan-irma-zbliza-sie-do-key-west-na-florydzie.html

 

Szef NATO zarzucił Rosji brak transparentności w przygotowaniu Zapad-2017

            Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zarzucił w niedzielę rosyjskim władzom, że nie przygotowują ćwiczeń militarnych Zapad-2017 w transparentny sposób. "W przeszłości widzieliśmy, jak ich używali przed militarną agresją na sąsiadów" - powiedział BBC.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1078529,szef-nato-zarzucil-rosji-brak-transparentnosci-w-przygotowaniu-zapad-2017.html

 

 

poniedziałek   2017/09/11

 

Przed Trybunałem starcie Polski i KE ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

KE zarzuciła polskim władzom, że nie respektują postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej i wystąpiła w poniedziałek do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar. Minister środowiska odrzucał oskarżenia i złożył wniosek o uchylenie zakazu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1079918,ke-polskie-wladze-naruszyly-zakaz-wycinki-w-puszczy-bialowieskiej-.html

 

Nowy Jork uczcił ofiary zamachów na World Trade Center

            W poniedziałek o godz. 8.46 dźwięki dzwonu obwieściły 16. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku, gdy w bliźniaczy kompleks uderzył pierwszy z dwóch samolotów. 3,5-godzinna uroczystość zgromadziła tysiące ludzi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1080298,nowy-jork-uczcil-ofiary-zamachow-na-world-trade-center.html

 

 

 

wtorek            2017/09/12

 

KE przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że przeszła do drugiego etapu w procedurze wobec Polski o naruszenie prawa UE, w związku z ustawą o ustroju sądów powszechnych, która zdaniem KE podważa niezależność polskich sędziów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1081277,ke-przeszla-do-drugiego-etapu-procedury-wobec-polski-w-sprawie-sadow.html

 

Korea Północna "stanowczo odrzuca" rezolucję RB ONZ, USA ostrzegają

            Ambasador Korei Płn. przy ONZ "stanowczo potępił i odrzucił" najnowszą rezolucję RB ONZ w związku z dokonaniem niedawno przez Pjongjang próby jądrowej. Przedstawiciel USA ostrzegł, że rezolucja jest "jasnym komunikatem", by Pjongjang zakończył swe prowokacje.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1081009,korea-polnocna-stanowczo-odrzuca-rezolucje-rb-onz-usa-ostrzegaja.html

 

 

 

środa   2017/09/13

 

Szef KE kreśli drogę dla UE; podkreśla wagę praworządności

Osobna część w budżecie UE dla strefy euro, połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i KE, unijny urząd nadzoru prawa pracy - to niektóre z propozycji, jakie szef KE Jean-Claude Juncker przedstawił w środę w PE. Zwracał też uwagę na kwestie praworządności.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1082130,juncker-proponuje-utworzenie-europejskiej-agencji-cyberbezpieczenstwa-.html

 

Dworczyk: szef MON we Francji rozmawia m.in. o okrętach podwodnych dla marynarki

            Pozyskanie dla polskiej Marynarki Wojennej okrętów podwodnych jest jednym z tematów środowego spotkania w Paryżu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z szefową francuskiego resortu obrony Florence Parly - powiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1083305,dworczyk-szef-mon-we-francji-rozmawia-min-o-okretach-podwodnych-dla-marynarki.html

 

 

czwartek         2017/09/14

 

Szczerski: prezydenci Polski i Niemiec za spokojną dyskusją nt. odszkodowań

Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, podczas czwartkowej rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1084306,szczerski-prezydenci-polski-i-niemiec-za-spokojna-dyskusja-nt-odszkodowan.html

 

Resort obrony Rosji poinformował o rozpoczęciu ćwiczeń Zapad-2017

            Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, iż w czwartek rozpoczęły się strategiczne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017, które przebiegać będą na sześciu poligonach na Białorusi i trzech w Rosji z udziałem łącznie 12 700 żołnierzy z obu krajów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1083560,dzis-poczatek-manewrow-zapad-2017.html

 

 

piątek  2017/09/15

 

19 osób rannych po eksplozji w londyńskim metrze

Co najmniej 19 osób zostało rannych, gdy w piątek rano na stacji londyńskiego metra Parsons Green eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy - poinformowała policja metropolitalna. Zdarzenie jest traktowane jako akt terroryzmu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1085172,wybuch-w-metrze-w-londynie-policja-mowi-o-akcie-terroru-.html

 

Morawiecki: podatki powinny być płacone w kraju, gdzie osiągane są przychody, nie zysk

            Podatki powinny być płacone w kraju, gdzie osiągane są przychody, nie zysk - uważa wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. Do wprowadzenia takiej zasady stara się on przekonać pozostałych członków wspólnoty podczas spotkania w Tallinie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1086197,morawiecki-podatki-powinny-byc-placone-w-kraju-gdzie-osiagane-sa-przychody-nie-zysk.html

 

 

sobota 2017/09/16

 

W Monachium rozpoczął się tradycyjny festyn piwa Oktoberfest

W Monachium rozpoczął się w sobotę 184. festyn piwa Oktoberfest. Deszcz i zimno, a także nadzwyczajne środki bezpieczeństwa nie odstraszyły turystów i miejscowych piwoszy, którzy od rana oblegali namioty na błoniach Theresienwiese przekształcone w piwiarnie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1086870,w-monachium-rozpoczal-sie-tradycyjny-festyn-piwa-oktoberfest.html

 

Nepal po raz pierwszy zmierzy Mount Everest

Nepal po raz pierwszy zmierzy najwyższy szczyt globu - Mount Everest. Celem jest sprawdzenie czy na jego wysokość miało wpływ trzęsienie ziemi, które dotknęło kraj w 2015 roku - poinformował rząd nepalski. Oficjalnie wysokość Mount Everestu, położonego na granicy Nepalu z Chinami, wynosi 8848 m n.p.m. - według pomiaru wykonanego w 1955 roku.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1086498,nepal-po-raz-pierwszy-zmierzy-mount-everest.html

 

           

 

Z kraju i ze świata (2017/09/03 – 2017/09/09)

 

niedziela         2017/09/03

ONZ: próba nuklearna Korei Północnej "poważnie destabilizująca" region

            Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił w niedzielę próbę nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Płn. i nazwał ją "działaniem poważnie destabilizującym" i zagrażającym bezpieczeństwu regionu. Wezwał Pjongjang do zaprzestania prowokacji. Guterres ogłosił w oświadczeniu, że Pjongjang pogwałcił swe zobowiązania dotyczące nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069996,onz-proba-nuklearna-korei-polnocnej-powaznie-destabilizujaca-region.html

 

Brytyjski minister: to nonsens, że wpłacimy do budżetu UE 50 mld funtów

            Minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis odrzucił w niedzielę doniesienia "Sunday Timesa" o tym, że rząd Wielkiej Brytanii jest skłonny wpłacić do 50 miliardów funtów w ramach rozliczeń dotyczących wyjścia ze Wspólnoty. "To nonsens" - powiedział.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069856,brytyjski-minister-to-nonsens-ze-wplacimy-do-budzetu-ue-50-mld-funtow.html

 

poniedziałek   2017/09/04

 

Prezydent o priorytetach dyplomacji: Bezpieczeństwo i monitorowanie sytuacji na Wschodzie

W Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda przyjął Ambasadorów RP uczestniczących w dorocznej naradzie organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1062227,rozmowy-o-brexicie-tocza-sie-w-napietej-atmosferze.html

 

Narada Ambasadorów 2017

            Minister Witold Waszczykowski otworzył dziś w Warszawie tegoroczną Naradę Ambasadorów, w której uczestniczy ponad 70 ambasadorów i kierowników przedstawicielstw dyplomatycznych, reprezentujących Polskę na wszystkich kontynentach oraz przy organizacjach międzynarodowych, a także kandydaci na ambasadorów i kadra kierownicza MSZ.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/narada_ambasadorow_2017

 

 

wtorek            2017/09/05

 

Prezydent: dla większości Polaków być członkiem UE to wielka wartość

Dla większości Polaków być członkiem UE to wielka wartość - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda otwierając XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Polacy są zwolennikami Unii Europejskiej "otwartych drzwi" - dodał. Jak jednak zaznaczył Unia potrzebuje rewizji polityki wewnętrznej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1072094,prezydent-dla-zdecydowanej-wiekszosci-polakow-to-wielka-wartosc-byc-czlonkiem-ue.html

 

Polak odkrył najstarsze ślady "praludzi"; pochodzą z Krety

            Najstarsze znane odciski stóp istot będących krewnymi lub przodkami człowieka zachowały się na Krecie w Trachilos i mają prawie 6 mln lat. Znaleziska dokonał polski paleontolog, dr Gerard Gierliński. O odkryciu poinformowano we wtorek w Warszawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1071938,polak-odkryl-najstarsze-slady-praludzi-pochodza-z-krety.html

 

 

środa   2017/09/06

 

Duda: pobudzenie współpracy gospodarczej celem mojej wizyty w Kazachstanie

Moja wizyta w Kazachstanie ma na celu dalsze pobudzenie współpracy gospodarczej - powiedział w środę w Astanie prezydent Andrzej Duda. Według niego wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce dała impuls przedsiębiorcom, przynosząc spektakularny wynik w handlu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1073183,nazarbajew-interesujace-perspektywy-wspolpracy-z-polska.html

 

KE stawia ultimatum Polsce, Czechom i Węgrom ws. Uchodźców

            Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopoulos zagroził w środę, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1073694,ke-stawia-ultimatum-polsce-czechom-i-wegrom-ws-uchodzcow.html

 

 

czwartek         2017/09/07

 

Premier na spotkaniu z ambasadorami RP: polska polityka zagraniczna musi być spójna

Polska polityka zagraniczna przede wszystkim musi być spójna - powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z ambasadorami RP. Podkreśliła, że rząd nigdy nie zgodzi się na Polexit, a mówienie o nim to działanie przeciw Polsce. Chcemy natomiast reformy UE - dodała.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1074874,premier-na-spotkaniu-z-ambasadorami-rp-polska-polityka-zagraniczna-musi-byc-spojna.html

 

Prezydent do Polaków w Kazachstanie: żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa

            Chociaż jesteście w obcym kraju, to żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa, bo to jest ziemia życzliwych ludzi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda do Polaków mieszkających w Kazachstanie. Zapewnił, że polskie władze starają się stworzyć warunki do repatriacji.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1075195,prezydent-do-polakow-w-kazachstanie-zyjecie-na-ziemi-ktora-jest-wam-zyczliwa.html

 

 

piątek  2017/09/08

 

Rzecznik rządu Niemiec: kwestia reparacji dla Polski ostatecznie uregulowana

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w piątek, że Polska nie zgłosiła dotąd oficjalnie żadnych roszczeń reparacyjnych; potwierdził stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1076742,rzecznik-rzadu-niemiec-kwestia-reparacji-dla-polski-ostatecznie-uregulowana.html

 

Papież apeluje w Kolumbii o odwagę pojednania i wyjście z bagna przemocy

            W trzecim dniu wizyty w Kolumbii papież Franciszek odprawił w piątek mszę w mieście Villavicencio, gdzie ogłosił błogosławionymi biskupa i księdza, zamordowanych podczas wojny domowej. W homilii apelował o odwagę pojednania i wyjście z "bagna przemocy".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1077195,papiez-apeluje--w-kolumbii-o-odwage-pojednania-i-wyjscie-z-bagna-przemocy.html

 

 

sobota 2017/09/09

 

Pierwsze ulewy wyprzedzające nadejście huraganu Irma dotarły do Miami

Ulewy zapowiadające nadejście huraganu Irma, który szaleje od wielu godzin nad środkową Kubą, dotarły do Miami na Florydzie. Irma, która nieco osłabła, ma obecnie siłę huraganu trzeciej kategorii. Dotrze do wybrzeża Florydy zapewne w niedzielę po południu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1077961,pierwsze-ulewy-wyprzedzajace-nadejscie-huraganu-irma-dotarly-do-miami.html

 

Egipt: archeolodzy odkryli grobowiec sprzed co najmniej 3,5 tys. lat

            Niezwykle cenny grobowiec złotnika sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat odkryli egipscy archeolodzy w Luksorze - poinformowało w sobotę ministerstwo Egiptu ds. zabytków starożytności. Wewnątrz znaleziono bogaty zbiór artefaktów, w tym sarkofagi i biżuterię.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1077874,egipt-archeolodzy-odkryli-grobowiec-sprzed-co-najmniej-35-tys-lat.html

 

Z kraju i ze świata (2017/08/27 – 2017/09/02)

niedziela         2017/08/27

 

Trump: możemy wycofać się z układu NAFTA

            Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone mogą wycofać się z układu NAFTA. Po raz kolejny wezwał również Meksyk do sfinansowania budowy muru na granicy między oboma państwami.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1061235,trump-mozemy-wycofac-sie-z-ukladu-nafta.html

 

MŚ w kajakarstwie: cztery medale polskiej ekipy

            Reprezentacja Polski z dorobkiem czterech medali zakończyła udział w mistrzostwach świata w kajakarstwie w czeskich Racicach. Wszystkie miejsca na podium biało-czerwoni wywalczyli w konkurencjach nieolimpijskich.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060969,-ms-w-kajakarstwie-cztery-medale-polskiej-ekipy-.html

 

Gubernator Teksasu: sytuacja powodziowa jest poważna, a będzie gorzej

            Sytuacja powodziowa w Teksasie, gdzie padają ulewne deszcze wywołane przez huragan Harvey, jest poważna, a będzie jeszcze gorzej - powiedział w niedzielę gubernator tego amerykańskiego stanu Greg Abbott. Miasto Houston jest częściowo pod wodą.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060712,usa-wzrosla-liczba-ofiar-smiertelnych-po-przejsciu-huraganu-harvey.html

 

 

poniedziałek   2017/08/28

 

Szef MSZ: działania w sprawie reformy sprawiedliwości bezpodstawnie budzą wątpliwości KE

Działania legislacyjne, których celem jest reforma systemu sprawiedliwości, są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Dlatego - jak dodał - bezpodstawnie budzą wątpliwości KE.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1061965,szef-msz-dzialania-w-sprawie-reformy-sprawiedliwosci-bezpodstawnie-budza-watpliwosci-ke.html

 

Rozmowy o Brexicie toczą się w napiętej atmosferze

            Unijni negocjatorzy prowadzący rozmowy w sprawie Brexitu spotkali się w poniedziałek po południu ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami z Brukseli, by ruszyć do przodu z negocjacjami. Atmosfera między obiema stronami nie jest najlepsza.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1062227,rozmowy-o-brexicie-tocza-sie-w-napietej-atmosferze.html

 

 

wtorek            2017/08/29

 

Premier: Polska będzie broniła wartości leżących u podstaw UE

            Niech partykularne interesy poszczególnych państw nie przysłaniają najważniejszego zadania, jakim jest gwarancja bezpieczeństwa - wezwała we wtorek premier Beata Szydło. Zadeklarowała, że Polska będzie broniła wartości leżących u podstaw UE, takich jak wolny rynek i swobodna konkurencja.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1063504,premier-polska-bedzie-bronila-wartosci-lezacych-u-podstaw-ue.html

 

KE przekonuje, że ma kompetencje, by zajmować się sądami w Polsce

            Komisja Europejska odrzuciła we wtorek przedstawione przez Polskę stanowisko, według którego KE nie ma prawa ingerować w polski system sądownictwa.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1063021,ke-przekonuje-ze-ma-kompetencje-by-zajmowac-sie-sadami-w-polsce.html

 

 

USA i Japonia zwiększą presję na Koreę Płn. po wystrzeleniu pocisku

            Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Płn. "Stany Zjednoczone są na 100 proc. z Japonią" - zapewnił Trump.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1062572,usa-i-japonia-zwieksza-presje-na-koree-pln-po-wystrzeleniu-pocisku.html

 

 

środa   2017/08/30

 

NATO: wyślemy trzech obserwatorów na rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017

            NATO wyśle trzech obserwatorów na rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 - poinformowała w środę rzeczniczka NATO, dodając, że sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg chce, by Moskwa i Mińsk umożliwiły nadzorowanie przebiegu ćwiczeń w szerszym zakresie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1064842,nato-wyslemy-trzech-obserwatorow-na-rosyjsko-bialoruskie-manewry-zapad-2017.html

 

USA: powódź zniszczyła 30-40 tysięcy domów w Houston

            30-40 tys. domów w Houston w Teksasie zostało zniszczonych na skutek powodzi wywołanych huraganem Harvey, który potem przekształcił się w burzę tropikalną - podały władze. Poinformowano jednocześnie, że poziom wody w mieście jest bliski maksimum.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1064749,usa-powodz-zniszczyla-30-40-tysiecy-domow-w-houston.html

 

Sebastian Karaś: przepłynięcie Bałtyku to było 28 godzin i 30 minut walki

            Pływak Sebastian Karaś, który jako pierwszy na świecie pokonał Bałtyk wpław, wrócił w środę wieczorem do Polski. Na nabrzeżu z szampanem czekała najbliższa rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy Kołobrzegu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1065122,sebastian-karas-przeplyniecie-baltyku-to-bylo-28-godzin-i-30-minut-walki.html

 

 

czwartek         2017/08/31

 

USA zażądały od Rosji zamknięcia jej konsulatu w San Francisco

            USA w ramach retorsji po ograniczeniu na żądanie strony rosyjskiej personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji zażądały w czwartek od Moskwy zamknięcia jej konsulatu generalnego w San Francisco do 2 września..

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1066639,usa-zazadaly-od-rosji-zamkniecia-jej-konsulatu-w-san-francisco.html

 

Lokalne władze: już 33 ofiary śmiertelne huraganu Harvey

            33 osoby poniosły śmierć bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działania huraganu Harvey, który w ubiegły piątek nawiedził Teksas, po czym osłabł, stając się burzą tropikalną - poinformowały w środę czasu miejscowego lokalne władze.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1065977,lokalne-wladze-juz-33-ofiary-smiertelne-huraganu-harvey.html

 

Tomasz Marczyński wygrał 12. etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana

            Tomasz Marczyński wygrał 12. etap wyścigu Vuelta a Espana z metą w Antequera Los Dolmenes. Kolarz grupy Lotto-Soudal tym samym powtórzył to, czego dokonał na szóstym odcinku. Czwarte miejsce zajął w czwartek Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1066490,tomasz-marczynski-wygral-12-etap-kolarskiego-wyscigu-vuelta-a-espana.html

 

 

 

 

piątek  2017/09/01

 

Polska odrzuca tezy KE; zmiany nie mają wpływu na niezawisłość sędziów

            Zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo - to kluczowe przesłanie z odpowiedzi polskiego rządu na zarzuty Komisji Europejskiej w tej sprawie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1067912,polska-odrzuca-tezy-ke-zmiany-nie-maja-wplywu-na-niezawislosc-sedziow-.html

 

Warszawa: uczczono 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Mimo że Polska została rozdarta przez dwie totalitarne potęgi, Polacy nigdy się nie ugięli i nie zaprzestali oporu - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników stołecznych obchodów Dnia Weterana Walka o Niepodległość RP oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1068077,warszawa-uczczono-78-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej.html

 

Ławrow zapewnił, że Rosja analizuje restrykcje USA; skrytykował Polskę

            Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Moskwa analizuje decyzję USA o zamknięciu jednego z jej konsulatów, a także skrytykował Polskę oceniając, iż dochodzi w niej do "prania mózgów" w społeczeństwie w duchu, który określił jako "antyrosyjski".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1067433,lawrow-rosja-zareaguje-na-zamkniecia-jej-placowek-w-usa.html

 

 

sobota 2017/09/02

 

Rybacy: propozycje ograniczenia połowów dorsza potwierdzają jego słabą kondycję

Propozycje KE ograniczenia połowów wschodniego stada dorsza na Bałtyku to sygnał, że nadal nie jest z nim dobrze - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu Ryszard Klimczak. Jego zdaniem, problem będzie miała większość polskiej floty rybackiej, nastawiona na połowy dorsza.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069091,rybacy-propozycje-ograniczenia-polowow-dorsza-potwierdzaja-jego-slaba-kondycje.html

 

Rafał Majka wygrał 14. etap wyścigu Vuelta a Espana i przeszedł do historii polskiego kolarstwa

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) wygrał 14. etap wyścigu Vuelta a Espana z metą w Sierra de La Pandera. Został pierwszym polskim kolarzem, który ma w dorobku etapowe triumfy dwóch wielkich wyścigów. W 2014 i 2015 roku wygrywał odcinki Tour de France.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069173,rafal-majka-wygral-14-etap-wyscigu-vuelta-a-espana-i-przeszedl-do-historii-polskiego-kolarstwa.html

Z kraju i ze świata (2017/08/20 – 2017/08/26)

 

niedziela         2017/08/20

 

CNN: Korea Płn. grozi "bezlitosnym uderzeniem" w odpowiedzi na manewry

            Korea Płn. zagroziła w niedzielę "bezlitosnym uderzeniem" w odpowiedzi na manewry wojsk USA i Korei Południowej, które rozpoczną się w poniedziałek. Pjongjang nazwał je "ryzykanckim zachowaniem", mogącym spowodować wojnę nuklearną - podaje w CNN.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1053036,cnn-korea-pln-grozi-bezlitosnym-uderzeniem-w-odpowiedzi-na-manewry.html

 

Co najmniej 700 ofiar powodzi w Indiach, Nepalu i Bangladeszu

            Co najmniej 700 osób zginęło w powodziach wywołanych przez monsunowe deszcze w Indiach, Nepalu i Bangladeszu, a ponad milion musiało uciekać z domów - poinformowały w niedzielę władze tych krajów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1053035,co-najmniej-700-ofiar-powodzi-w-indiach-nepalu-i-bangladeszu.html

 

poniedziałek   2017/08/21

 

Domniemany sprawca zamachu w Barcelonie zastrzelony

Katalońska policja potwierdziła, że zabiła w poniedziałek domniemanego sprawcę zeszłotygodniowego zamachu w Barcelonie Junesa Abujakuba podczas operacji w miejscowości Subirats, ok. 50 km na zachód od Barcelony. Terrorystę zastrzelono po czterech dniach poszukiwań.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1054044,hiszpania-zrodla-mezczyzna-unieszkodliwiony-w-subirats-to-junes-abujakub-.html

 

Nominowano nowego ambasadora Rosji w Waszyngtonie

            Na nowego ambasadora Rosji w USA nominowano Anatolija Antonowa; zastąpi on Siergieja Kislaka - jednego z bohaterów skandalu wokół domniemanej ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA w r. 2016. O nominacji powiadomił w poniedziałek Kreml.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1053877,nominowano-nowego-ambasadora-rosji-w-waszyngtonie.html

 

wtorek            2017/08/22

 

Po trzęsieniu ziemi na włoskiej Ischii: dwóch zabitych, 39 rannych, 2600 osób bez dachu nad głową    2600 osób pozostaje bez dachu nad głową po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi na włoskiej wyspie Ischia - podały we wtorek władze. Zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych, w tym jedna ciężko

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1054467,wloskie-media-dwie-ofiary-smiertelne-trzesienia-ziemi-na-ischii.html

 

Iran: w ciągu kilku dni możemy wyprodukować wysoko wzbogacony uran

            Iran może w ciągu pięciu dni wznowić produkcję wysoko wzbogaconego uranu, jeśli umowa nuklearna, którą zawarł w 2015 roku ze światowymi mocarstwami, zostanie unieważniona - powiedział we wtorek szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1055148,iran-w-ciagu-kilku-dni-mozemy-wyprodukowac-wysoko-wzbogacony-uran.html

 

 

środa   2017/08/23

 

MSZ: Polska wniosła o umorzenie przez KE postępowania ws. niewypełnienia decyzji relokacyjnych  Polska wniosła o umorzenie przez KE postępowania o naruszenie prawa UE wz. z niewypełnieniem zobowiązań wynikających z decyzji relokacyjnych; w przypadku jego kontynuacji, jesteśmy gotowi do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - poinformował w środę MSZ.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1056761,msz-polska-wniosla-o-umorzenie-przez-ke-postepowania-ws-niewypelnienia-decyzji-relokacyjnych.html

 

Macron: dyrektywa o pracownikach delegowanych zdradą europejskiego ducha

            Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę w Austrii, że unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych jest "zdradą europejskiego ducha". Macron rozpoczął podróż po Europie, by namawiać partnerów do zaostrzenia przepisów UE o delegowaniu pracowników.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1056739,macron-dyrektywa-o-pracownikach-delegowanych-zdrada-europejskiego-ducha.html

 

W Turcji wypadek autobusu z polskimi turystami, kilka osób rannych

            W środę rano doszło do wypadku autobusu wiozącego grupę polskich turystów na lotnisko w Antalyi w Turcji, rannych jest kilku Polaków; zapewniono im pomoc medyczną, część z nich opuściła już szpitale - poinformowało PAP biuro prasowe MSZ.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1056018,w-turcji-wypadek-autobusu-z-polskimi-turystami-kilka-osob-rannych.html

 

czwartek         2017/08/24

 

KE zapowiada dalsze kroki m.in. wobec Polski w sprawie relokacji uchodźców

            Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapowiedział w czwartek, że jeśli Polska, Węgry i Czechy nie zmienią stanowiska w sprawie relokacji uchodźców, to KE pójdzie dalej z procedurą o naruszenie prawa UE. W praktyce oznacza to skierowanie sprawy do Trybunału.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1057344,ke-zapowiada-dalsze-kroki-min-wobec-polski-w-sprawie-relokacji-uchodzcow-.html

 

NATO zaniepokojone brakiem otwartości Rosji w sprawie manewrów Zapad-2017

            NATO "wyraża żal" z powodu "braku przejrzystości" i otwartości Rosji oraz Białorusi ws. manewrów Zapad-2017, na które zaproszono tylko dwóch obserwatorów z Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w czwartek przedstawiciel NATO w rozmowie z AFP.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1057894,nato-zaniepokojone-brakiem-otwartosci-rosji-w-sprawie-manewrow-zapad-2017.html

 

piątek  2017/08/25

 

Macierewicz: obecność sił NATO w Polsce jest gwarancją, że bezpieczeństwo wróci do Europy

            Obecność sił NATO w Polsce jest najlepszą gwarancją, że pokój i bezpieczeństwo wróci do Europy - mówił w piątek w Bemowie Piskim szef MON Antoni Macierewicz. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że atak na jednego sojusznika spotka się z odpowiedzią wszystkich. Szef NATO w trakcie swojej wizyty w Polsce spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a w piątek z szefami MSZ: Polski, Rumunii i Turcji. Po rozmowach z ministrami spraw zagranicznych, Stoltenberg spotkał się z premier Beatą Szydło. W piątek w południe szef NATO udał się wraz z ministrem Macierewiczem do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, w którym stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO.         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1059065,macierewicz-obecnosc-sil-nato-w-polsce-jest-gwarancja-ze-bezpieczenstwo-wroci-do-europy.html

 

Macron: Polska stawia się "na marginesie UE" w "wielu kwestiach"

            Prezydent Francji Emmanuel Macron ostro skrytykował w piątek polski rząd za odmowę zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych - pisze AFP. Ten "nowy błąd" Warszawy sprawia, że stawia się ona "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach" - powiedział. "Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra" - podkreślił Macron na wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Warnie, w ostatnim dniu swej podróży po krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1059029,macron-polska-stawia-sie-na-marginesie-ue-w-wielu-kwestiach.html

 

Atak na szyicki meczet w stolicy Afganistanu - 20 zabitych, 50 rannych

            Co najmniej 20 osób zginęło, a 50 zostało rannych w piątek w ataku na szyicki meczet w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformowała agencja Associated Press. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). "Bojownicy Państwa Islamskiego zaatakowali (szyicki meczet - PAP) w dzielnicy Khair Khana afgańskiego miasta Kabul" - przekazała agencja prasowa dżihadystów, Amak.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1059424,atak-na-szyicki-meczet-w-stolicy-afganistanu---20-zabitych-50-rannych.html

 

sobota 2017/08/26

 

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu

            onad 70 tys. widzów podziwiało podniebne ewolucje polskich i zagranicznych pilotów podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Nad radomskim niebem zaprezentowało się 76 samolotów i śmigłowców z 10 państw.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060105,miedzynarodowe-pokazy-lotnicze-air-show-w-radomiu.html

 

Wielka manifestacja w Barcelonie przeciwko terroryzmowi

            Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym król Hiszpanii Filip VI, przeszły w sobotę wieczorem w Barcelonie w wielkiej manifestacji przeciwko terroryzmowi. 17 i 18 sierpnia doszło w Katalonii do zamachów, w których zginęło 15 osób, a ponad 120 zostało rannych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060501,wielka-manifestacja-w-barcelonie-przeciwko-terroryzmowi.html

 

Drony wykrywające rekiny będą patrolowały australijskie plaże

            W celu podniesienia bezpieczeństwa drony wyposażone w system wykrywania rekinów wykorzystujący sztuczną inteligencję będą patrolowały od września wybrane nabrzeża australijskich plaż. Drony będą przekazywały na żywo obraz wideo.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060064,drony-wykrywajace-rekiny-beda-patrolowaly-australijskie-plaze.html

Z kraju i ze świata (2017/08/13 – 2017/08/19)
Z kraju i ze świata (2017/07/30 – 2017/08/05)

niedziela         2017/07/30 

Pomyślna próba amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD

USA poinformowały w niedzielę o pomyślnym przeprowadzeniu na Alasce testu systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, który ma bronić kraju przed potencjalnym zagrożeniem ze strony takich państw, jak Korea Północna i Iran.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030221,pomyslna-proba-amerykanskiego-sytemu-obrony-przeciwrakietowej-thaad.html

 

Arabia Saudyjska: żądania Kataru dotyczące świętych meczetów to deklaracja wojny

            Katarskie żądania umiędzynarodowienia świętych meczetów to deklaracja wojny - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir w wywiadzie dla państwowej telewizji Al-Arabija.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030191,arabia-saudyjska-zadania-kataru-dotyczace-swietych-meczetow-to-deklaracja-wojny.html

 

Brytyjski minister: nie ma zgody na zachowanie swobody przepływu osób z UE

            Brytyjski minister ds. handlu międzynarodowego Liam Fox zaprzeczył w niedzielę, że ministrowie zgodzili się na utrzymanie swobody przepływu osób z UE w okresie przejściowym po wyjściu ze wspólnoty. "Nie wyraziłem na to zgody" - powiedział.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030072,brytyjski-minister-nie-ma-zgody-na-zachowanie-swobody-przeplywu-osob-z-ue.html

 

poniedziałek   2017/07/31 

Eurostat: w czerwcu w UE bezrobocie wyniosło 7,7 proc.; w Polsce - 4,8 proc.

            W czerwcu w Unii Europejskiej bezrobocie wyniosło 7,7 proc., podczas gdy rok wcześniej w tym samym miesiącu było to 8,6 proc. To najlepszy wynik w UE od grudnia 2008 r. Bezrobocie w Polsce w czerwcu było znacznie niższe - wyniosło 4,8 proc. - wynika z danych Eurostatu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030926,eurostat-w-czerwcu-w-ue-bezrobocie-wynioslo-77-proc-w-polsce---48-proc.html

 

             

UE potępia przemoc w Wenezueli i zapowiada, że nie uzna wyborów

            Komisja Europejska potępiła w poniedziałek "nadmierne i nieproporcjonalne" użycie siły przez władze podczas niedzielnych wyborów do Konstytuanty w Wenezueli. UE nie uzna tego "nielegalnego" głosowania - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1031022,ue-potepia-przemoc-w-wenezueli-i-zapowiada-ze-nie-uzna-wyborow.html

 

Wiceprezydent USA: wspieramy NATO oraz wspólną obronę w Europie Wsch.

            USA są zaangażowane w NATO oraz wspólną obronę we wschodniej Europie - powiedział w niedzielę przebywający z wizytą w Estonii wiceprezydent USA Mike Pence. Z Tallinna Pence uda się do Gruzji oraz Czarnogóry.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030443,wiceprezydent-usa-wspieramy-nato-oraz-wspolna-obrone-w-europie-wsch.html

 

wtorek            2017/08/01 

Tillerson: nie dążymy do zmiany reżimu w KRLD

USA nie dążą do zmiany reżimu w Korei Północnej - powiedział we wtorek dziennikarzom w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson. Zapewnił, że Stany Zjednoczone nie są wrogiem KRLD.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1032937,tillerson-nie-dazymy-do-zmiany-rezimu-w-krld.html

 

Trump: tylko dzięki mediom społecznościowym mogę przekazać prawdę

Prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że nie zamierza przestać używać mediów społecznościowych, o co apelują jego oponenci polityczni oraz media posługujące się "fake news", gdyż jest to jedyna możliwość przekazania społeczeństwu prawdy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1032823,trump-tylko-dzieki-mediom-spolecznosciowym-moge-przekazac-prawde.html

 

środa   2017/08/02

KE chce łączyć sprawę wycinki w Białowieży z procedurą praworządności

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Bruksela zamierza zbierać dowody przeciwko Polsce.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1033593,ke-chce-laczyc-sprawe-wycinki-w-bialowiezy-z-procedura-praworzadnosci.html

 

USA: Trump podpisał ustawę o sankcjach wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej

            Prezydent Donald Trump podpisał ustawę o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji - poinformował Biały Dom w środę. Ustawa, która została przyjęta w Kongresie miażdżącą przewagą głosów w ubiegłym tygodniu, jest reakcją na ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w USA.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1034002,usa-trump-podpisal-ustawe-o-sankcjach-wobec-rosji-iranu-i-korei-polnocnej.html

 

Dzień Długu Ekologicznego: od stycznia zużyliśmy zasoby Ziemi na cały rok

            Dzień Długu Ekologicznego przypada w tym roku 2 sierpnia. A to znaczy, że w ciągu ośmiu miesięcy zużyliśmy zasoby naszej planety, które powinny wystarczyć na cały rok - alarmują przyrodnicy z WWF Polska.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1033194,dzien-dlugu-ekologicznego-od-stycznia-zuzylismy-zasoby-ziemi-na-caly-rok.html

 

czwartek         2017/08/03 

Słynny ukraiński bokser Władimir Kliczko zakończył karierę

Wielokrotny mistrz świata kategorii ciężkiej 41-letni ukraiński bokser Władimir Kliczko ogłosił w czwartek zakończenie kariery. To oznacza, że nie dojdzie do oczekiwanej walki rewanżowej z Brytyjczykiem Anthonym Joshuą.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1034739,slynny-ukrainski-bokser-wladimir-kliczko-zakonczyl-kariere.html

 

KE odblokowała 1,3 mld euro na inwestycje w sektorze odpadowym

            Komisja Europejska potwierdziła 2 sierpnia br., że Polska wypełniła warunki wstępne w obszarze gospodarki odpadami i tym samym będzie mogła wykorzystać 1,3 mld euro m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje w gospodarkę odpadami - poinformował w czwartek PAP resort środowiska.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1034661,ke-odblokowala-13-mld-euro-na-inwestycje-w-sektorze-odpadowym.html

 

piątek  2017/08/04 

Polska do Trybunału: wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej to szkody o wartości 3,2 mld zł

Wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, tak jak chce tego Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł - pisze w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie resort środowiska. Trybunał podjął 28 lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki na obszarach chronionych Puszczy Białowieskiej. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do piątku, by przesłać swoją odpowiedź w tej sprawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036540,polska-do-trybunalu-wstrzymanie-wycinki--to-szkody-o-wartosci-32-mld-zl.html

 

Wiceminister Kownacki: do końca roku możliwe podpisanie pierwszej umowy o systemie Patriot

            Pod koniec roku niewykluczone jest podpisanie umowy na dostawę pierwszych baterii systemu obrony powietrznej Patriot – powiedział w piątek wiceszef MON Bartosz Kownacki.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036424,wiceminister-kownacki-do-konca-roku-mozliwe-podpisanie-pierwszej-umowy-o-systemie-patriot.html

 

Szef niemieckiej dyplomacji ostrzega przed dzieleniem UE na dwie klasy państw

            Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w piątek, że Unia Europejska potrzebuje reformy, ale należy zadbać o to, by jej efektem nie był podział na Europejczyków pierwszej i drugiej klasy. "Jesteśmy bardzo zainteresowani, by mimo wszystkich trudności, jakie obecnie mamy, nie doszło do podziału na Europę Środkową czy Centralną i dawną Europę Zachodnią" - powiedział Gabriel po rozmowach z szefem słowackiej dyplomacji Miroslavem Lajczakiem w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036587,szef-niemieckiej-dyplomacji-ostrzega-przed-dzieleniem-ue-na-dwie-klasy-panstw.html

 

Tobiszowski: miniony tydzień - bez energii z importu

            W minionym tygodniu polski system elektroenergetyczny po raz pierwszy od dawna nie był zasilany energią elektryczną pochodzącą z importu - poinformował w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wskazując na stabilność polskiego systemu także w sytuacji wzmożonego popytu. Według informacji PSE, w miniony wtorek o godz. 13.15 padł tegoroczny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego - najwyższe zapotrzebowanie na moc wyniosło 23 tys. 215 MW. Głównym powodem letnich szczytów obciążenia jest masowe używanie klimatyzacji w czasie upałów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036504,tobiszowski-miniony-tydzien---bez-energii-z-importu.html

 

Kreml zgadza się z opinią Trumpa o groźnym stanie relacji Rosja-USA

            Kreml zgadza się z opinią prezydenta USA Donalda Trumpa, który określił jako niebezpieczny obecny stan stosunków między USA i Rosją - powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wskazał, że niebezpieczny jest brak współpracy między krajami. Przedstawiciel Kremla powiedział, że władze Rosji "całkowicie podzielają opinię" wygłoszoną przez Trumpa. Ocenił też, że niebezpieczeństwo może polegać na "deficycie współdziałania i współpracy w tych kwestiach, które mają żywotne znaczenie dla obu krajów i narodów".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036506,kreml-zgadza-sie-z-opinia-trumpa-o-groznym-stanie-relacji-rosja-usa.html

 

Belgijski kolarz Dylan Teuns wygrał Tour de Pologne

            Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął drugie miejsce w 74. Tour de Pologne. Na mecie ostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej zajął trzecie miejsce i zdobył cztery sekundy bonifikaty, ale zabrakło mu dwóch do zwycięstwa. Triumfatorem został belgijski kolarz Dylan Teuns (BMC).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036685,belgijski-kolarz-dylan-teuns-wygral-tour-de-pologne.html

 

Pierwsze żaglowce zacumowały w Szczecinie w ramach The Tall Ships Races

            Pierwsze żaglowce przypłynęły w piątek do Szczecina na wielki finał międzynarodowych regat The Tall Ships Races, który oficjalnie rozpoczyna się w sobotę. Jako pierwsza przy nabrzeżu Odry, niedaleko Wałów Chrobrego zacumowała rano załoga 12-metrowego jachtu STIV pływającego pod estońską banderą. Przed południem zawinął także pierwszy duży żaglowiec szwedzki Tre Kronor Af Stockholm.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036769,pierwsze-zaglowce-zacumowaly-w-szczecinie-w-ramach-the-tall-ships-races.html

 

sobota 2017/08/05

Rwanda - wstępne wyniki wyborów prezydenckich: wygrywa Paul Kagamet

            "Po podliczeniu 80 proc. wszystkich głosów jest jasne, że prowadzi Paul Kagame, dotychczasowy prezydent, który uzyskał 98,66 proc. oddanych głosów" – oświadczył w nocy z piątku na sobotę szef centralnej komisji wyborczej Kalisa Mbanda.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036982,rwanda---wstepne-wyniki-wyborow-prezydenckich-wygrywa-paul-kagame.html

 

USA: prezydent Trump rozpoczął swoje pierwsze wakacje

            Prezydent Donald Trump wraz z rodziną i najbliższymi doradcami opuścił w piątek spalony słońcem, parny Waszyngton i udał się na swe pierwsze wakacje od momentu objęcia urzędu. Prezydent spędzi je w należącym do niego klubie golfowym w Bedminster (New Jersey).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036996,usa-prezydent-trump-rozpoczal-swoje-pierwsze-wakacje.html

 

Kanikuła na południu Europy

            Fala ekstremalnych upałów objęła w sobotę całe południe Europy, powodując milionowe straty w rolnictwie. Upał przekroczył 40 stopni Celsjusza, zaostrzając trwającą już suszę i zagrażając pożarami lasów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1037347,kanikula-na-poludniu-europy.html

Z kraju i ze świata (2017/07/16 – 2017/07/22)

 

niedziela         2017/07/16 

Obserwatorium: wojna w Syrii pochłonęła już ponad 330 tys. istnień ludzkich

            Od wybuchu wojny w Syrii w 2011 roku w konflikcie tym zginęło już ponad 330 tys. osób, w tym ok. 100 tys. cywilów; wśród ofiar śmiertelnych jest ponad 18 tys. dzieci - poinformowało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka w Londynie. "W okresie od 15 marca 2011 roku do 15 lipca 2017 roku Obserwatorium zdołało udokumentować śmierć 331 765 osób na terytorium Syrii, w tym 99 617 cywilów" - powiedział w rozmowie z AFP szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Zaznaczył, że wśród zabitych jest "18 243 dzieci i 11 427 kobiet".Poprzedni bilans Obserwatorium z 13 marca mówił o 320 tys. zabitych, w tym 96 tys. cywilów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013954,obserwatorium-wojna-w-syrii-pochlonela-juz-ponad-330-tys-istnien-ludzkich.html

 

Prezydent Francji i premier Izraela upamiętnili "łapankę Vel' d'Hiv" z 1942 r.

            Prezydent Francji i premier Izraela wzięli w niedzielę w Paryżu udział w uroczystościach rocznicowych upamiętniających "łapankę Vel' d'Hiv" - masowe aresztowania francuskich Żydów z 1942 r., wywiezionych potem do niemieckich obozów zagłady, głównie do Auschwitz. Zaproszenie przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby wspólnie upamiętnić łapankę Vel d'Hiv jest "bardzo, bardzo mocnym gestem", "jest świadectwem dawnej i głębokiej przyjaźni między Francją i Izraelem" - oświadczył podczas uroczystości w Paryżu premier Izraela Benjamin Netanjahu, dziękując za zaproszenie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013735,prezydent-francji-i-premier-izraela-upamietnili-lapanke-vel-dhiv-z-1942-r.html

 

Papież: Chciwość i władza mogą zdusić serce i zagłuszyć obecność Boga

            Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że chciwość i władza mogą "zdusić serce" i zagłuszają obecność Boga. W czasie spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański przestrzegał przed bożkami doczesnego bogactwa. W rozważaniach przed modlitwą Franciszek podkreślił, że obecność Boga zagłuszana jest przez "życie w chciwości, dla samych siebie, po to, by posiadać i mieć władzę".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013714,papiez-chciwosc-i-wladza-moga-zdusic-serce-i-zagluszyc-obecnosc-boga.html

 

poniedziałek   2017/07/17 

Para książęca, William i Kate, przybyła do Warszawy

            W poniedziałek po godz. 13.30 w Warszawie wylądował samolot z księciem i księżną Cambridge Williamem i Kate na pokładzie. Następnie para książęca spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie wizyty zaplanowano wizytę w Gdańsku i Europejskim Centrum Solidarności.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1014609,para-ksiazeca-william-i-kate-przybyla--do-warszawy.html

 

Komitet Regionów: Olgierd Geblewicz został przewodniczącym komisji ARLEM

            Europejskie miasta mogą pomóc budować demokrację lokalną w krajach ościennych - uważa Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego. Geblewicz został przewodniczącym Komisji ds. Zrównoważonego Rozwoju Terytorialnego inicjatywy ARLEM (Eurośródziemnomorskiego Zgromadzenia Samorządów Regionalnych i Lokalnych). ARLEM to wspólny projekt Komitetu Regionów UE oraz przedstawicieli lokalnych władz krajów basenu Morza Śródziemnego sąsiadujących z UE m.in. Libii.

            http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/102331,38,komitet-regionow-olgierd-geblewicz-zostal-przewodniczacym-komisji-arlem

 

Nord Anglia Education szczyci się poziomem 94% zdawalności dyplomu IB

            HONGKONG, 17 lipca 2017 r. /PRNewswire/ - Stowarzyszenie Nord Anglia Education zrzeszające najlepsze szkoły na świecie ogłosiło dziś zdawalność matury międzynarodowej (dyplom IB) na poziomie 94% za rok 2016/2017. Wynik ten jest znacznie wyższy od ogólnoświatowej średniej zdawalności dyplomu IB na poziomie 79%*. Poziom zdawalności jest rekordowy dla Nord Anglia i jest wynikiem wdrożenia filozofii ambicji organizacji, która zakłada spersonalizowane podejście do uczenia się i bardzo wysoki poziom nauczania.

            http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/102320,38,nord-anglia-education-szczyci-sie-poziomem-94-zdawalnosci-dyplomu-ib

 

Politycy w PE chcą ostrzeżenia Polski ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości

Liderzy pięciu grup w Parlamencie Europejskim chcą, by jego szef Antonio Tajani "wysłał jasny sygnał" w imieniu PE do polskiego prezydenta, rządu i parlamentu, że przyjęcie zmian odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości spotka się z "konsekwencjami".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1015031,politycy-w-pe-chca-ostrzezenia-polski-ws-zmian-w-wymiarze-sprawiedliwosci.html

 

WHO: 13 mln dzieci na świecie nie było ani razu szczepione w 2016 r.

12,9 mln dzieci na świecie w zeszłym roku nie otrzymało ani jednej szczepionki, a w przypadku 6,6 mln dzieci cykl szczepień przeciw chorobom takim jak krztusiec czy tężec został przerwany - alarmuje w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1014924,who-13-mln-dzieci-na-swiecie-nie-bylo-ani-razu-szczepione-w-2016-r.html

 

KE: bezrobocie najniższe od 2008 roku, ale młodzi nadal zagrożeni

            Ponad 234 mln osób w UE ma pracę, co oznacza, że zatrudnienie w "28" jeszcze nigdy nie było tak wysokie; bezrobocie jest najniższe od grudnia 2008 roku, ale sytuacja daleka jest od zadowalającej, zwłaszcza wśród młodych - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1014601,ke-bezrobocie-najnizsze-od-2008-roku-ale-mlodzi-nadal-zagrozeni.html

 

wtorek            2017/07/18 

Sekretarz generalny Rady Europy zaniepokojony projektem ustawy o SN

            Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wyraził zaniepokojenie projektem ustawy o Sądzie Najwyższym i zaapelował o przestrzeganie standardów Rady oraz unikanie pośpiechu podczas prac w parlamencie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1016313,sekretarz-generalny-rady-europy-zaniepokojony-projektem-ustawy-o-sn.html

 

Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z ambasadorem Łotwy

            Interesy Polski i Łotwy są w wielu dziedzinach zbieżne – mówił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z ambasadorem Republiki Łotewskiej Ilgvarsem Kḷavą, który kończy swą 4-letnią misję dyplomatyczną w Polsce.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministra_witolda_waszczykowskiego_z_ambasadorem_lotwy;jsessionid=F528828047EAEAFDA52CA5A22FCD3197.cmsap1p

 

Minister Witold Waszczykowski na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli

Polska będzie aktywnie wspierać przestrzeganie podstawowych zasad prawa międzynarodowego w okresie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 – zapowiedział szef polskiej dyplomacji w czasie pierwszej sesji Rady poświęconej kluczowym obszarom dalszego wdrażania Strategii Globalnej UE.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_na_posiedzeniu_rady_do_spraw_zagranicznych_w_brukseli_3;jsessionid=7EB16399B0395E6B989D2E1EA63EE5BF.cmsap1p

 

środa   2017/07/19

KE bliska uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu UE przewidującego sankcje

            KE oznajmiła, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, przewidującego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Znoszą one niezależność sądów i zagrażają rządom prawa w Polsce - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1017466,ke-bliska-uruchomienia-wobec-polski-art-7-traktatu-ue-przewidujacego-sankcje-.html

 

 

Grupa Wyszehradzka i Izrael razem będą walczyć z terroryzmem

Utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz wspierania współpracy technologicznej zapowiedzieli w środę szefowie rządów państw V4 i premier Izraela Benjamin Netanjahu na spotkaniu w Budapeszcie, w którym wzięła również udział premier Beata Szydło.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1017722,v4-i-izrael-powoluja-grupe-robocza-ds-walki-z-terroryzmem.html

 

czwartek         2017/07/20 

EBC pozostawił stopy proc. bez zmian, utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu QE

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe i parametry programu skupu aktywów bez zmian - wynika z czwartkowego komunikatu EBC. Jednocześnie EBC utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu skupu aktywów.

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2379148,ebc-pozostawil-stopy-proc--bez-zmian--utrzymal-gotowosc-do-zwiekszenia-skali-programu-qe

 

Wenezuela: 24-godzinny strajk obywatelski przeciw prezydentowi Maduro

            W czwartek ruch w wenezuelskich miastach niemal zamarł. Zabarykadowane ulice, to odpowiedź opozycyjnej Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) na plan prawnego usankcjonowania "dyktatury prezydenckiej", jak opozycja nazywa wybory do Konstytuanty.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019603,wenezuela-24-godzinny-strajk-obywatelski-przeciw-prezydentowi-maduro.html

 

Tusk apeluje o rozwiązania ws. sądownictwa, które zaakceptuje opozycja i UE

            Szef RE Donald Tusk w opublikowanym w czwartek oświadczeniu zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o dialog ws. reformy sądownictwa w Polsce i znalezienie rozwiązań, które będą do zaakceptowania przez Polaków, większość sejmową, opozycję, prezydenta i UE.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019355,tusk-apeluje-o-rozwiazania-ws-sadownictwa-ktore-zaakceptuje-opozycja-i-ue.html

 

piątek  2017/07/21

World Games - przewodniczący MKOl Bach otworzył imprezę

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach otworzył we Wrocławiu 10. edycję igrzysk Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach otworzył we Wrocławiu 10. edycję igrzysk sportów nieolimpijskich - World Games. Zawody, w których rywalizować będzie w 33 dyscyplinach ok. 3500 zawodników ze 112 krajów, potrwają do 30 lipca.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019713,world-games---przewodniczacy-mkol-bach-otworzyl-impreze-.html

 

Tusk: dziś odwraca się strategiczny kierunek, jaki przyjęła Polska, kierunek na Zachód

Proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie to nie "leczenie dżumy cholerą", a "leczenie grypy cholerą"; po ich wejściu w życie, sędziowie będą zależni politycznie od momentu mianowania do przejścia na emeryturę - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1020995,tusk-dzis-odwraca-sie-strategiczny-kierunek-jaki-przyjela-polska-kierunek-na-zachod.html

 

Departament Stanu USA: monitorujemy sytuację w Polsce, to bliski sojusznik

            Rzecznik prasowy Departamentu Stanu Heather Nauert pod koniec czwartkowej konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019988,departament-stanu-usa-monitorujemy-sytuacje-w-polsce-to-bliski-sojusznik.html

 

Grecja: co najmniej dwie ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi na wyspie Kos

            Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych na greckiej wyspie Kos w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło rejon wyspy w nocy z czwartku na piątek - poinformowały greckie media.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019986,grecja-co-najmniej-dwie-ofiary-smiertelne-trzesienia-ziemi-na-wyspie-kos.html

 

W Pałacu Prezydenckim spotkanie z Polakami z Białorusi

            Jesteście liderami trwania w polskości - zwrócił się do Polaków z Białorusi podczas spotkania w piątek w Pałacu Prezydenckim Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski. Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie. W spotkaniu wzięło udział blisko 90 osób, w tym prezesi stowarzyszeń i działacze mniejszości polskiej na Białorusi.

            http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,818,w-palacu-prezydenckim-spotkanie-z-polakami-z-bialorusi.html

 

sobota 2017/07/22 

Oświadczenie MSZ w sprawie stanowiska rzecznika Departamentu Stanu USA dotyczącego trwających w Polsce prac ustawodawczych

Wyrażamy zaskoczenie faktem, że rzecznik Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych. Wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa. Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sądów i sędziów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa. Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/oswiadczenie_msz_w_sprawie_stanowiska_rzecznika_departamentu_stanu_usa_dotyczacego_trwajacych_w_polsce_prac_ustawodawczych;jsessionid=528DD8A459068718F340FF720F22292E.cmsap5p

 

Zakończył się Transatlantyk Festival w Łodzi

Film "Pięćdziesiąt wiosen Aurory" w reż. Blandine Lenoir otrzymał przyznaną przez publiczność główną nagrodę Transatlantyk Festival - Distribution Award. Werdykt ogłoszono na gali finałowej siódmej edycji filmowego i muzycznego festiwalu, który w piątek zakończył się w Łodzi.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1021253,zakonczyl-sie-transatlantyk-festival-w-lodzi.html

 

Epidemia cholery w Jemenie; może być nawet 600 tysięcy przypadków

            Wciąż niedająca się skutecznie opanować epidemia cholery w ogarniętym wojną Jemenie może nasilić się jeszcze bardziej wraz z rozpoczynającą się porą deszczową - ostrzega w piątkowym komunikacie wydanym w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1021268,epidemia-cholery-w-jemenie-moze-byc-nawet-600-tysiecy-przypadkow.html

 

Tour de France: Maciej Bodnar wygrał 20. Etap

            Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) wygrał 20. etap Tour de France, indywidualną jazdę na czas w Marsylii na dystansie 22,5 km. Drugie miejsce, ze stratą sekundy, zajął Michał Kwiatkowski (Sky), a trzeci był Chris Froome (Sky) z czasem gorszym od Bodnara o sześć sekund. Brytyjczyk przypieczętował tym samym czwarte zwycięstwo i trzecie kolejne w Wielkiej Pętli.

            http://eurosport.onet.pl/kolarstwo/tour-de-france-maciej-bodnar-wygral-20-etap/bx2nk0

 

 

Z kraju i ze świata (2017/07/09 – 2017/07/15)

niedziela         2017/07/09

Premier Iraku ogłosił wyzwolenie Mosulu z rąk dżihadystów z IS

            Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w niedzielę zwycięstwo nad siłami Państwa Islamskiego (IS) w Mosulu na północy kraju i wyzwolenie tego miasta, z którego dżihadyści utworzyli swą stolicę w Iraku i gdzie w 2014 r. proklamowany został samozwańczy kalifat.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005842,premier-iraku-oglosil-wyzwolenie-mosulu-z-rak-dzihadystow-z-is.html

 

Trump po rozmowie z Putinem: sankcje wobec Rosji na razie bez zmian

            Komentując swoją rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na szczycie G20 w Hamburgu, prezydent USA Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że sankcje nałożone na Rosję pozostaną w mocy, aż uregulowane zostaną konflikty na Ukrainie i w Syrii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1006007,trump-po-rozmowie-z-putinem-sankcje-wobec-rosji-na-razie-bez-zmian.html

 

Morawiecki: chcemy wzmacniać strategiczny sojusz z USA, ale wszystko musi nam się opłacać

            Chcemy wzmacniać strategiczny sojusz z USA w obszarze bezpieczeństwa militarnego i budować strategiczny sojusz w obszarze bezpieczeństwa energetycznego; jednak "wszystko musi się nam opłacać i być uzasadnione od strony finansowej" - mówi PAP wicepremier Mateusz Morawiecki.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005606,morawiecki-chcemy-wzmacniac-strategiczny-sojusz-z-usa-ale-wszystko-musi-nam-sie-oplacac.html

 

Zabytki Tarnowskich Gór na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

            Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - wyrobiska i szyby górnicze, zostały wpisane w niedzielę na Listę światowego dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Jest to 15. polski obiekt na liście.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005752,zabytki-tarnowskich-gor-na-liscie-swiatowego-dziedzictwa-unesco.html

 

poniedziałek   2017/07/10

Orban spotkał się z szefami dyplomacji V4 plus

Poszerzenie Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie było w poniedziałek głównym tematem spotkania premiera Węgier Viktora Orbana z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej, Austrii, Chorwacji i Słowenii – podał rzecznik premiera.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1007081,orban-spotkal-sie-z-szefami-dyplomacji-v4-plus.html

 

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z Austrią, Chorwacją i Słowenią

            Na początku węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej omówiliśmy najważniejsze tematy dla naszego regionu – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu w Budapeszcie.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_na_spotkaniu_grupy_wyszehradzkiej_z_austria__chorwacja_i_slowenia;jsessionid=DBE935D1D399D69C1298E7820EE4E6E9.cmsap6p

 

Tallin: Konferencja Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) w ramach prezydencji estońskiej

            W dniach 9-10 lipca w Tallinie odbyło się spotkanie przewodniczących Konferencji Komisji ds. Unii Europejskiej (COSAC). W wydarzeniu uczestniczyła przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej poseł Izabela Kloc. Tematem spotkania było m.in. omówienie agendy COSAC w listopadzie 2017, założeń raportu półrocznego, priorytetów prezydencji estońskiej oraz dyskusja poświęcona kwestii ze start-upów w UE.

            http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=57D104DA80A2926CC125815900467379

 

wtorek            2017/07/11 

Media: papież Franciszek rewolucjonizuje drogę do świętości

Papież Franciszek rewolucjonizuje drogę do świętości - tak watykaniści oceniają dokument, w którym ogłoszono, że ofiarowanie życia jest nową podstawą do beatyfikacji i kanonizacji. W komentarzach podkreśla się, że to nowy rozdział historii Kościoła.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1008325,media-papiez-franciszek-rewolucjonizuje-droge-do-swietosci.html

 

 

Minister Witold Waszczykowski na nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw OBWE

            Wierzę, że OBWE może być efektywniej wykorzystana jako platforma dialogu, mediacji i zapobiegania konfliktom. Obecnie tak się nie dzieje w dostatecznym stopniu. Cień na nasze wysiłki rzuca łamanie zasad i zobowiązań, pod którymi podpisały się przecież wszystkie państwa OBWE – mówił w czasie spotkania w Mauerbach pod Wiedniem minister Witold Waszczykowski.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_na_nieformalnym_spotkaniu_szefow_dyplomacji_panstw_obwe

 

środa   2017/07/12 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty – od 3 sierpnia

200 filmów – w tym m.in. "The Square" Rubena Ostlunda, "Na pokuszenie" Sofii Coppoli oraz "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – zostaną pokazane na tegorocznym 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, który potrwa od 3 do 13 sierpnia we Wrocławiu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1008421,miedzynarodowy-festiwal-filmowy-t-mobile-nowe-horyzonty--od-3-sierpnia.html

 

MSZ: polsko-watykańskie konsultacje polityczne w Warszawie

            Minister Witold Waszczykowski oraz wiceminister Joanna Wronecka spotkali się w środę z przebywającym w Polsce podsekretarzem ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej ks. prałatem Antoine’em Camillerim. Rozmowa szefa MSZ z ks. prałatem Camillerim poświęcona było możliwościom pogłębiania współpracy, zarówno w ramach relacji bilateralnych, jak i na forum organizacji międzynarodowych. Minister Waszczykowski wyraził nadzieję na dalszą intensyfikację dialogu politycznego ze Stolicą Apostolską, m.in. na rzecz ochrony praw człowieka, w tym wolności religijnej oraz w zakresie walki z ubóstwem. Rozmówcy szczególną uwagę poświęcili kwestiom polskich priorytetów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, omówili także aktualne zagadnienia w polityce międzynarodowej. Rozmowy dotyczyły również sytuacji w Europie Wschodniej, w tym zwłaszcza konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/102118,36,msz-polsko-watykanskie-konsultacje-polityczne-w-warszawie-(komunikat)

 

Zakupy Kruka poza Polską zdominują inwestycje w ’17, rynek włoski coraz ważniejszy (wywiad)

Kruk ocenia, że w 2017 roku większa część szacowanych na co najmniej 1 mld zł inwestycji w nowe portfele stanowić będą zakupy dokonane poza Polską. We Włoszech inwestycje wynieść mogą ponad 100 mln euro, a rentowność tych portfeli nie odbiega od tych z innych rynków. Kruk będzie mniej aktywny na rynku euroobligacji - poinformował PAP Biznes członek zarządu spółki.

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2374949,zakupy-kruka-poza-polska-zdominuja-inwestycje-w-%E2%80%9917--rynek-wloski-coraz-wazniejszy-(wywiad)

 

Polska osiągnęła "strukturalną" poprawę w ściągalności podatków – Fitch

            Wpływy budżetowe za pierwsze miesiące 2017 r. sugerują, że Polska osiągnęła "strukturalną" poprawę w ściągalności podatków - oceniła agencja ratingowa Fitch, w datowanym na 11 lipca, pełnym raporcie do decyzji ratingowej z ubiegłego tygodnia.

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2375096,polska-osiagnela--strukturalna--poprawe-w-sciagalnosci-podatkow---fitch

 

Kuchciński: stosunki polsko-chińskie nabierają wreszcie zasadniczego znaczenia

Stosunki polsko-chińskie, szczególnie w ostatnich kilku latach, nabierają wreszcie zasadniczego znaczenia - powiedział PAP marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w czwartek spotka się z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, Zhangiem Dejiangiem. Spotkanie szefa parlamentu Chin z marszałkiem Kuchcińskim odbędzie się w Sali Kolumnowej Sejmu, a po nim nastąpi podpisanie memorandum o współpracy między Sejmem RP i Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1009613,kuchcinski-stosunki-polsko-chinskie-nabieraja-wreszcie-zasadniczego-znaczenia.html

 

Wizyta wiceministra Marka Magierowskiego w Chinach

 Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. ‎Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami‎ – podkreślił wiceminister Marek Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wizyta_wiceministra_marka_magierowskiego_w_chinach;jsessionid=E9C4317DEE92774F96DDCB10F5299C7C.cmsap1p

 

czwartek         2017/07/13

Premier Beata Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu

Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek z przewodniczącym Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhangiem Dejiangiem. Jak poinformowała kancelaria premiera rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej i partnerstwa strategicznego.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011376,premier-beata-szydlo-spotkala-sie-z-szefem-chinskiego-parlamentu.html

 

Szef MON: V4 to inspiracja dla innych krajów Europy

            Wyszehrad to nie tylko nasza wspólna marka, lecz także inspiracja dla innych krajów Europy, jak we współdziałaniu wzmacniać cywilizację zachodnią - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz podczas spotkania ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011248,szef-mon-v4-to-inspiracja-dla-innych-krajow-europy.html

 

Macron: Francja i USA zgadzają się w sprawie mapy drogowej dla Syrii

            Francja i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie wspólnego opracowania mapy drogowej, która określi sytuację w Syrii po zakończeniu wojny - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu w Paryżu z przywódcą USA Donaldem Trumpem.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011278,macron-francja-i-usa-zgadzaja-sie-w-sprawie-mapy-drogowej-dla-syrii-.html

 

Wimbledon: Łukasz Kubot awansował do finału debla

            Rozstawieni z "czwórką" Łukasz Kubot i brazylijski tenisista Marcelo Melo awansowali do finału wielkoszlemowego Wimbledonu. W czwartek pokonali w Londynie fińsko-australijski debel Henri Kontinen i John Pers (1.) 6:3, 6:7 (4-7), 6:2, 4:6, 9:7.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011107,wimbledon-lukasz-kubot-awansowal-do-finalu-debla.html

 

Zmarł laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo

            Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo nie żyje - poinformowały w czwartek władze sądowe w mieście Shenyang na północnym wschodzie Chin. Liu, obrońca praw człowieka i dysydent skazany na 11 lat więzienia za działalność opozycyjną, chorował na raka wątroby.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1010756,zmarl-laureat-pokojowej-nagrody-nobla-liu-xiaobo.html

 

Wiceminister Konrad Szymański na konferencji „Europejska droga Gruzji”

            Sekretarz stanu Konrad Szymański wziął udział w konferencji „Europejska droga Gruzji” w Batumi. W swoim wystąpieniu podkreślił silną determinację Polski w procesie wspierania Gruzji w realizacji projektów wzmacniających jej bezpieczeństwo energetyczne i aspiracje do ściślejszej współpracy z UE.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wiceminister_konrad_szymanski_na_konferencji__europejska_droga_gruzji_;jsessionid=E9C4317DEE92774F96DDCB10F5299C7C.cmsap1p

 

piątek  2017/07/14

Indonezja zmienia nazwę części Morza Południowochińskiego

Indonezyjskie MSZ przedstawiło nową mapę rejonu Morza Południowochińskiego, na której zmieniono nazwę części tego obszaru morskiego, jaka należy do indonezyjskiej strefy ekonomicznej. Zmiana polega na nadaniu obszarowi wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji, położonej w sąsiedztwie archipelagu Wysp Natuna, nazwy Morza Północnonatuńskiego (North Natuna Sea). Nową mapę zaprezentował w Dżakarcie wiceminister spraw zagranicznych zajmujący się sprawami morskimi Arif Havas Oegroseno.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/indonezja-zmienia-nazwe-czesci-morza-poludniowochinskiego/1kchbpq

 

Rok po zamachu w Nicei Macron zapowiada "bezlitosną walkę" z terroryzmem

Przemawiając w piątek w pierwszą rocznicę zamachu terrorystycznego w Nicei, w którym zginęło blisko 90 osób, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział "bezlitosną walkę" w kraju i za granicą, aby nie dochodziło do kolejnych ataków.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1012752,rok-po-zamachu-w-nicei-macron-zapowiada-bezlitosna-walke-z-terroryzmem.html

 

sobota 2017/07/15

"The Times": nieudany atak rosyjskich hakerów na irlandzką sieć energetyczną

Brytyjski dziennik "The Times" poinformował w sobotę, że wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili nieudany atak na sieć energetyczną w Irlandii, próbując uzyskać kontrolę nad przepływem energii w tym kraju.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013158,the-times-nieudany-atak-rosyjskich-hakerow-na-irlandzka-siec-energetyczna.html

 

Archipelag wielorybów wszedł do turystycznej elity

            Mało znane atlantyckie Azory weszły do pierwszej dziesiątki konkursu na najlepsze wyspy Europy. Ten słynący z obserwacji wielorybów archipelag jest jedną z najbardziej ekologicznych części Starego Kontynentu. Dzięki osobom głosującym w ramach konkursu “The 2017 World's Best Awards” w kategorii najbardziej atrakcyjnych dla turystów wysp w Europie, Azory uplasowały się na siódmym miejscu rankingu. Ten portugalski archipelag wyprzedziły greckie: Santorini, Kreta, Paros, Rodos i wyspy Dodekanezu, a także włoska Ischia i chorwacki Hvar.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013126,archipelag-wielorybow-wszedl-do-turystycznej-elity.html

 

MSZ Iranu: polityka Trumpa stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa

            Irańskie MSZ oświadczyło w sobotę, że "arbitralna i konfliktowa polityka" prezydenta USA Donalda Trumpa stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Była to reakcja władz w Teheranie na słowa Trumpa, który nazwał Iran "państwem bandyckim".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013370,msz-iranu-polityka-trumpa-stanowi-zagrozenie-dla-swiatowego-bezpieczenstwa.html

 

Wimbledon: Łukasz Kubot i Marcelo Melo wygrali rywalizację deblistów po morderczej walce

            Łukasz Kubot i Marcelo Melo wywalczyli pierwszy wspólny tytuł wielkoszlemowy. W sobotnim finale gry podwójnej na trawiastych kortach Wimbledonu pokonali Olivera Maracha i Mate Pavicia 5:7, 7;5, 7:6(2), 3:6, 13:11. Dla Kubota to drugi w karierze wielkoszlemowy łup. W 2014 roku, w parze z Robertem Lindstedtem, wygrał Australian Open.

            http://eurosport.onet.pl/tenis/wimbledon/wimbledon-lukasz-kubot-i-marcelo-melo-wygrali-rywalizacje-deblistow-po-morderczej/m36jse

Z kraju i ze świata (2017/07/02 – 2017/07/08)

niedziela         2017/07/02

Sunday Telegraph: brytyjski rząd może zerwać negocjacje ws. Brexitu

            Doradcy premier Wielkiej Brytanii Theresy May ostrzegli liderów biznesu, że rząd może zerwać negocjacje dotyczące wyjścia kraju z Unii Europejskiej w obliczu rozmów na temat wpłaty Londynu do budżetu UE - napisał w niedzielę "Sunday Telegraph".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,996868,sunday-telegraph-brytyjski-rzad-moze-zerwac-negocjacje-ws-brexitu.html

 

Hamburg: tysiące antyglobalistów protestowało przeciwko szczytowi G20

            Tysiące antyglobalistów protestowało w niedzielę w Hamburgu przeciwko spotkaniu na szczycie G20, 7-8 lipca. Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere zapowiedział twarde działania wobec osób prowokujących zamieszki i stosujących przemoc.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,996841,hamburg-tysiace-antyglobalistow-protestowalo-przeciwko-szczytowi-g20.html

 

poniedziałek   2017/07/03

W Krakowie otwarta została 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

            Refleksja będąca wyrazem solidarności i chęci udzielenia pomocy krajom dotkniętym skutkami wojny będzie zapewne towarzyszyła tegorocznej sesji UNESCO - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,997126,w-krakowie-otwarta-zostala-41-sesja-komitetu-swiatowego-dziedzictwa-unesco.html

 

Rozpoczęcie prezydencji Estonii w Radzie UE

Zapewniam Państwa o pełnej gotowości polskiej administracji do ścisłej bieżącej współpracy z estońską prezydencją – powiedział minister Witold Waszczykowski w poniedziałek podczas spotkania z ambasadorami państw członkowskich UE akredytowanymi w Polsce. Gospodarzem spotkania zorganizowanego w związku z rozpoczęciem prezydencji Estonii w Radzie UE był Ambasador Republiki Estonii Harri Tiido.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/rozpoczecie_prezydencji_estonii_w_radzie_ue;jsessionid=4ADC5AA4348D915229794A335029EDEB.cmsap1p

 

Wielka Brytania: książę William i księżna Kate odwiedzą Warszawę i Gdańsk

Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie w Warszawie, były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof na Pomorzu oraz gdański Długi Targ i Teatr Szekspirowski - to miejsca, które odwiedzą w czasie wizyty w Polsce brytyjski książę William i księżna Kate.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,997694,wielka-brytania-ksiaze-william-i-ksiezna-kate-odwiedza-warszawe-i-gdansk.html

 

wtorek            2017/07/04 

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Płn. ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Telewizja państwowa nazwała to przełomem i podała, że test nowej rakiety obserwował północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,998332,korea-pln-wystrzelila-pocisk-balistyczny.html

 

Premier Szydło na spotkaniu szefów rządów V4 z prezydentem Egiptu

Premier Beata Szydło wzięła we wtorek udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak podkreśliła, Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji..

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,999097,premier-szydlo-na-spotkaniu-szefow-rzadow-v4-z-prezydentem-egiptu.html

 

 

Wiceminister Joanna Wronecka na spotkaniu „Tidewater” w Lizbonie

Spotkania „Tidewater” odbywają się od 49 lat w wybranym gronie ministrów ds. współpracy rozwojowej i z udziałem szefów najważniejszych organizacji i banków międzynarodowych. Polska uczestniczy w nim po raz pierwszy na zaproszenie Przewodniczącej Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wiceminister_joanna_wronecka_na_spotkaniu__tidewater__w_lizbonie;jsessionid=7BBBF21765915C234E5AD115451EA06B.cmsap6p

 

środa   2017/07/05 

Ukraińska cyberpolicja zapobiegła kolejnemu atakowi hakerów

Cyberpolicja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapobiegły kolejnemu atakowi hakerskiemu z wykorzystaniem wirusa szyfrującego dane o nazwie Petya – poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1000195,ukrainska-cyberpolicja-zapobiegla-kolejnemu-atakowi-hakerow.html

 

czwartek         2017/07/06

Donald Trump w Warszawie: stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5

            Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej - podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump. Zachęcał również Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów". Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej - podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump. Zachęcał również Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1002397,prezydent-usa-donald-trump-przemawia-na-pl-krasinskich.html

 

 

Deklaracja szczytu Trójmorza: nasza współpraca przyczyni się do rozwoju całej UE

            Współpraca między krajami Trójmorza jest w interesie UE, przyczyni się do jej rozwoju - głosi przyjęta w czwartek deklaracja uczestników drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza w Warszawie. Priorytetem Trójmorza - według dokumentu - jest wspieranie inwestycji w infrastrukturę. W czwartkowym szczycie wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Na spotkanie przyjechało 10 prezydentów krajów Trójmorza, nieobecni byli prezydenci Czech i Austrii. Gościem specjalnym inauguracji oraz pierwszej sesji dyskusyjnej szczytu, poświęconej współpracy euroatlantyckiej, był prezydent USA Donald Trump.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1002926,deklaracja-szczytu-trojmorza-nasza-wspolpraca-przyczyni-sie-do-rozwoju-calej-ue.html

 

 

Porozumienie polityczne ws. wolnego handlu UE-Japonia potwierdzone

            UE i Japonia osiągnęły polityczne porozumienie na najwyższym szczeblu w sprawie umowy o wolnym handlu. Szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe nie ukrywali, że to sygnał przeciw protekcjonizmowi. UE i Japonia osiągnęły polityczne porozumienie na najwyższym szczeblu w sprawie umowy o wolnym handlu. Szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe nie ukrywali, że to sygnał przeciw protekcjonizmowi.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1002301,porozumienie-polityczne-ws-wolnego-handlu-ue-japonia-potwierdzone.html

 

piątek  2017/07/07

Komunikat: USA gotowe bronić Japonii, Korei Płd. przy użyciu wszelkiej broni

We wspólnym komunikacie wydanym w piątek USA, Japonia i Korea Płd. poinformowały, że prezydent Donald Trump potwierdził, iż USA gotowe są bronić sojuszników przed Koreą Płn. przy użyciu pełnych możliwości konwencjonalnego i nuklearnego arsenału Ameryki. W komunikacie wydanym podczas szczytu G20 Japonia, USA i Korea Południowa wezwały wszystkie państwa sąsiadujące z Koreą Północną, by podjęły dalsze wysiłki mające zmusić Pjongjang do zarzucenia prowokacji i gróźb.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004411,komunikat-usa-gotowe-bronic-japonii-korei-pld-przy-uzyciu-wszelkiej-broni.html

 

Duda: Trójmorze ma ogromne znaczenie dla rozwoju UE i więzi transatlantyckich

Trójmorze ma ogromne znaczenie dla rozwoju UE i dla budowania silniejszych więzi transatlantyckich; to poważna inicjatywa - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Według prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, inicjatywa Trójmorza wzmacnia Europę Środkową i spójność całej UE..

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1003945,duda-trojmorze-ma-ogromne-znaczenie-dla-rozwoju-ue-i-wiezi-transatlantyckich.html

 

Putin po spotkaniu z Trumpem: rozmawialiśmy o Syrii, Ukrainie, terroryzmie

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że podczas pierwszego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem obaj przywódcy omówili w piątek sytuację w Syrii i na Ukrainie, a także walkę z terroryzmem i cyberprzestępczością. Rozmowy trwały ponad dwie godziny.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004586,putin-po-spotkaniu-z-trumpem-rozmawialismy-o-syrii-ukrainie-terroryzmie.html

 

Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną

            Agencja Fitch potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie "A minus" - podano w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna. Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r. do 2,6 proc. PKB z 3,0 proc. PKB.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004771,agencja-fitch-potwierdzila-rating-polski-na-poziomie-a-minus-z-perspektywa-stabilna.html

 

Ławrow: Putin i Trump rozmawiali o Syrii, cyberbezpieczeństwie, Ukrainie

            Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, porozumieli się ws. strefy deeskalacji w Syrii, kontaktów specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy ze stroną rosyjską oraz powołania grupy ds. cyberbezpieczeństwa - poinformował szef MSZ Siergiej Ławrow. Rosyjski minister na konferencji prasowej w Hamburgu zrelacjonował przebieg rozmów prezydentów po ich spotkaniu na marginesie szczytu G20, które trwało ponad dwie godziny.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004748,lawrow-putin-i-trump-rozmawiali-o-syrii-cyberbezpieczenstwie-ukrainie.html

 

sobota 2017/07/08 

Szef PE Tajani: Europie grozi biblijna wędrówka ludów z Afryki

Jeśli Europa nie przystąpi do działań na rzecz Afryki, stanie w obliczu "biblijnej wędrówki ludów" z Czarnego Lądu - ostrzegł przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Jego zdaniem trzeba zainwestować miliardy euro.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004872,szef-pe-tajani-europie-grozi-biblijna-wedrowka-ludow-z-afryki.html

 

Szczyt G20: kompromis ws. handlu i dysonans ws. Klimatu

            Przywódcy G20 opowiedzieli się na zakończonym w sobotę spotkaniu na szczycie w Hamburgu za otwartymi rynkami i przeciw protekcjonizmowi w handlu, zapobiegając eskalacji sporu z USA. Próby znalezienia kompromisu w polityce klimatycznej zakończyły się fiaskiem. Będąca gospodarzem szczytu kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła pozytywnie wynegocjowany w nocy z piątku na sobotę przez ekspertów kompromis w sprawie handlu, zapisany w komunikacie końcowym spotkania.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005170,szczyt-g20-kompromis-ws-handlu-i-dysonans-ws-klimatu-.html

Z kraju i ze świata (2017/06/25 – 2017/07/01)

niedziela         2017/06/25 

Wizyta wiceministra Marka Magierowskiego w Belgradzie

            Postrzegamy Serbię jako państwo kluczowe dla stabilności regionu Bałkanów Zachodnich – podkreślił wiceminister Marek Magierowski podsumowując swoją wizytę w Serbii. Wiceszef polskiego MSZ reprezentował Polskę podczas uroczystości objęcia funkcji Prezydenta Republiki Serbii przez Aleksandara Vučicia.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wizyta_wiceministra_marka_magierowskiego_w_belgradzie;jsessionid=7C787C917073B4E5D89D5A74B687E239.cmsap1p

 

Albania: według wstępnych prognoz wybory parlamentarne wygrają socjaliści

            Według wstępnych prognoz niedzielne wybory parlamentarne w Albanii wygra rządząca od 2013 r. Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) premiera Ediego Ramy, która zdobędzie od 45 do 49 proc. głosów i ponad 70 mandatów w liczącym 140 miejsc parlamencie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,988276,albania-wedlug-wstepnych-prognoz-wybory-parlamentarne-wygraja-socjalisci.html

 

poniedziałek   2017/06/26 

Sąd Najwyższy USA wprowadza tymczasowo w życie dekret imigracyjny Trumpa

            Sąd Najwyższy USA w poniedziałek tymczasowo zezwolił na wprowadzenie w życie dekretu imigracyjnego prezydenta Donalda Trumpa, który zabrania wjazdu do USA osobom z sześciu krajów. Sąd rozpatrzy sprawę w pełnym składzie w październiku.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,989461,sad-najwyzszy-usa-wprowadza-tymczasowo-w-zycie-dekret-imigracyjny-trumpa.html

 

Rumunia: dotychczasowy minister gospodarki desygnowany na premiera

            Prezydent Rumunii Klaus Iohannis desygnował w poniedziałek na nowego premiera dotychczasowego ministra gospodarki Mihaia Tudose, wskazanego przez rządzącą Partię Socjaldemokratyczną (PSD) i koalicyjny Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE).

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,989434,rumunia-dotychczasowy-minister-gospodarki-desygnowany-na-premiera.html

 Brytania: Foster i May podpisały porozumienie o poparciu rządu

Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster i przywódczyni Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii Theresa May podpisały w poniedziałek w Londynie porozumienie o poparciu mniejszościowego rządu May.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,988688,w-brytania-foster-i-may-podpisaly-porozumienie-o-poparciu-rzadu.html

 

wtorek            2017/06/27 

Atak hakerski na międzynarodową skalę

Szybko rozprzestrzeniająca się fala ataków hakerskich dotknęła we wtorek wiele firm i instytucji na Ukrainie, w Rosji, a następnie w Europie Zachodniej, aż dotarła do USA. Systemy teleinformatyczne zainfekowane zostały wirusem żądającym okupu (ransomware)..

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,990460,szwajcarskie-sluzby-cyberataki-w-europie-z-uzyciem-wirusa-petya.html

 

Prezydent Duda: Azerbejdżan ważnym pomostem łączącym Europę i Azję

Azerbejdżan jest pomostem łączącym Europę i Azję, jego rola w regionie Kaukazu Południowego ma duże znaczenie dla Polski - mówił prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa obecny poziom stosunków politycznych otwiera nowe perspektywy współpracy gospodarczej. Prezydent Duda wydał wieczorem oficjalny obiad na cześć składającego w Polsce oficjalną wizytę prezydenta Alijewa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,990789,prezydent-duda-azerbejdzan-waznym-pomostem-laczacym-europe-i-azje.html

 

Orban: jedności Europy zagrażają dwie sprawy

Jedności Europy zagrażają dwie rzeczy: pytanie, w jakim kierunku ma ona zmierzać, oraz nielegalna imigracja – ocenił we wtorek premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu podsumowującym przeprowadzone przez rząd "konsultacje narodowe", m.in. na temat migracji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,990620,orban-jednosci-europy-zagrazaja-dwie-sprawy.html

 

Premier Modi w Białym Domu; "solidne partnerstwo" Indii i USA

Jako "niezwykle udane i owocne" ocenił rozmowy przeprowadzone w poniedziałek w Białym Domu, premier Indii Narendra Modi. Prezydent Donald Trump zapewnił go, że "relacje dwustronne na linii Indie-USA nigdy nie były lepsze, ani silniejsze niż obecnie".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,989606,premier-modi-w-bialym-domu-solidne-partnerstwo-indii-i-usa.html

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w posiedzeniu Rady Ecofin w Luksemburgu

Polska poparła rozwiązania stosowania obniżonych stawek VAT na e-publikacje, Rada ECOFIN podjęła decyzje dotyczące wzmacniania unii bankowej, Ministrowie państw UE zatwierdzili raport dla Rady Europejskiej w sprawach podatkowych

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/M1vU/content/wicepremier-mateusz-morawiecki-uczestniczyl-w-posiedzeniu-rady-ecofin-w-luksemburgu?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%2Fwiadomosci%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_M1vU%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_M1vU_

 

środa   2017/06/28

Firmy i rządy szacują straty na skutek wtorkowego cyberataku

Firmy i rządy na całym świecie szacowały w środę straty wynikłe z wtorkowego cyberataku, który zakłócił pracę portów, szpitali i banków. Najbardziej dotkniętym krajem była Ukraina, gdzie atak został zapoczątkowany - pisze agencja AP.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,992417,firmy-i-rzady-szacuja-straty-na-skutek-wtorkowego-cyberataku.html

 

Podpisanie „Porozumienia między Rządem RP i OBWE w sprawie statusu OBWE w Rzeczypospolitej Polskiej”

Mamy nadzieję, że podpisanie tego porozumienia przyczyni się do wzmocnienia współpracy na forum OBWE i ułatwi dalszy rozwój działalności Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), które ma swoją siedzibę w Warszawie - podkreślił w środę minister Witold Waszczykowski, który podpisał porozumienie w imieniu Rządu RP.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/podpisanie__porozumienia_miedzy_rzadem_rp_i_obwe_w_sprawie_statusu_obwe_w_rzeczypospolitej_polskiej_;jsessionid=9E84EBB86E66C30B8A1EEA62EA36E8AF.cmsap6p

 

KE przedstawiła koncepcje ws. finansów do 2025; wspomina o praworządności

KE przedstawiła w środę wstępne koncepcje ws. finansów UE do 2025 r. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu UE. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami, ale bez wyraźnej warunkowości.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,991391,ke-przedstawila-koncepcje-ws-finansow-do-2025-wspomina-o-praworzadnosci.html

 

czwartek         2017/06/29

Brazylia: zabrakło pieniędzy, zawieszono wydawanie paszportów

            W Brazylii bezterminowo zawieszono wydawanie paszportów z powodu braku funduszy. Policja federalna, która jest odpowiedzialna za sprawy paszportowe, poinformowała, że skończyły jej się przeznaczone na to środki pochodzące z budżetu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,992542,brazylia-zabraklo-pieniedzy-zawieszono-wydawanie-paszportow.html

 

Macierewicz spotkał się z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem

            Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w czwartek w Brukseli z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Tematem spotkania była m.in. kwestia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,993850,macierewicz-spotkal-sie-z-sekretarzem-obrony-usa-jamesem-mattisem-.html

 

NATO: w Brukseli podpisano deklarację o wschodniej flance

            USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia i Polska podpisały w czwartek w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony państw NATO wspólną deklarację na temat wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,992720,nato-w-brukseli-podpisano-deklaracje-o-wschodniej-flance.html

 

Kościński: Korea Południowa jest strategicznym partnerem Polski

Korea jest naszym strategicznym partnerem, nie tylko największym inwestorem azjatyckim w Polsce, ale jednym z największych spośród wszystkich krajów - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński po zakończeniu Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesowej w Warszawie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,994017,koscinski-korea-poludniowa-jest-strategicznym-partnerem-polski.html

 

piątek  2017/06/30

Szydło po spotkaniu z Rajoyem: priorytetem bezpieczeństwo w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE

W obliczu współczesnych zagrożeń priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa, w tym stabilizacja sytuacji w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE - podkreśliła w piątek w Warszawie premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995024,premier-polska-i-hiszpania-maja-zblizone-spojrzenie-na-kwestie-ue.html

 

Przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Uroczystości na Wawelu

Wraz z końcem czerwca dobiegła końca polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Kolejne 12 miesięcy będzie należeć do Węgrów. 29 czerwca w Zamku Królewskim na Wawelu marszałek Sejmu Marek Kuchciński podsumował polskie przewodniczenie V4 w wymiarze parlamentarnym i przekazał prezydencję László Kövérowi, przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier. Jako symbol, strona węgierska otrzymała od Marszałka Dzwon Prezydencji Parlamentarnej.

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=0505BC72BBFBBF6CC125814F003017CD

 

sobota 2017/07/01 

Zaprzysiężono nowy rząd Hongkongu

W sobotę rano czasu miejscowego zaprzysiężony został nowy rząd Hongkongu, kierowany przez Carrie Lam. Przed nowym gabinetem stoją trudne wyzwania, w tym odzyskanie zaufania obywateli i problem niedostatku mieszkań – oceniają eksperci.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995598,zaprzysiezono-nowy-rzad-hongkongu.html

 

Grecy i Turcy cypryjscy żądają zjednoczenia wyspy

            Od ponad miesiąca, codziennie o siódmej wieczór, grupa Greków i Turków cypryjskich zbiera się w strefie buforowej Nikozji, domagając się natychmiastowego zjednoczenia wyspy, która od ponad 40 lat jest podzielona na dwie nieprzyjazne sobie części.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995610,grecy-i-turcy-cypryjscy-zadaja-zjednoczenia-wyspy.html

 

W Strasburgu pożegnano byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla

W Strasburgu odbyły się w sobotę uroczystości żałobne po śmierci byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. W Parlamencie Europejskim pożegnali go europejscy i światowi politycy. W uroczystościach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995794,w-strasburgu-pozegnano-bylego-kanclerza-niemiec-helmuta-kohla-.html

Z kraju i ze świata (2017/06/18 – 2017/06/24)

niedziela         2017/06/18 

Minister ds. Brexitu: Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej

            Nie powinno być żadnych wątpliwości, że W. Brytania zgodnie z wynikiem ubiegłorocznego referendum wystąpi z UE - oświadczył brytyjski minister ds. Brexitu David Davis w niedzielę, w przeddzień oficjalnego początku negocjacji w tej sprawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,978474,minister-ds-brexitu-wielka-brytania-wystapi-z-unii-europejskiej.html

 

Koalicja Macrona zdecydowanie zwyciężyła w wyborach parlamentarnych we Francji

            Partia LREM prezydenta Francji Emmanuela Macrona wraz z koalicyjną partią MoDem zdecydowanie zwyciężyły w niedzielę w II turze wyborów parlamentarnych we Francji, zdobywając co najmniej 301 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym - podało francuskie MSW po przeliczeniu 92 proc. głosów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,978843,koalicja-macrona-zdecydowanie-zwyciezyla-w-wyborach-parlamentarnych-we-francji.html

 

poniedziałek   2017/06/19

 

Międzynarodowe uznanie dla polskich księgowych

            II Kongres Polskiej Rachunkowości stanowi wielkie osiągnięcie, a jubileusz 110-lecia działalności stowarzyszenia polskich księgowych jest czymś niesamowitym - stwierdziła Gail McEvoy z Zarządu Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC. Zorganizowany w Warszawie Kongres podsumował osiągnięcia ostatnich 10 lat w rachunkowości oraz stojące przed nią w dobie globalizacji i rewolucji cyfrowej wyzwania.

            http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/100392,38,miedzynarodowe-uznanie-dla-polskich-ksiegowych

 

Brexit: zgoda Wielkiej Brytanii i UE ws. priorytetów i kalendarza negocjacji

            Unia Europejska i Wielka Brytania porozumiały się w poniedziałek w sprawie priorytetów i kalendarza negocjacji w sprawie Brexitu - poinformowano w Brukseli po pierwszym spotkaniu negocjatorów obu stron. Atmosfera rozmów była bardzo dobra - zapewniły źródła.         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,980152,brexit-zgoda-wielkiej-brytanii-i-ue-ws-priorytetow-i-kalendarza-negocjacji.html

 

Rozmowa telefoniczna premier Beaty Szydło z premier Wielkiej Brytanii

            W trakcie dzisiejszej rozmowy telefonicznej, pierwszej od czasu wyborów parlamentarnych, premier Beata Szydło złożyła gratulacje premier Theresie May z okazji zwycięstwa wyborczego oraz wyraziła nadzieję na dalszą dobrą i bliską współpracę pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. Dowodem tego są potwiedzone przez obie premier jesienne polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. W tym momencie trwają prace nad uzgodnieniem dogodnego terminu.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/rozmowa-telefoniczna-premier-beaty-szydlo-z-premier-wielkiej-brytanii.html

 

Minister Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich UE i państw Partnerstwa Wschodniego w Luksemburgu

            O kluczowych elementach przygotowań do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego rozmawiali w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego (PW). http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_wzial_udzial_w_spotkaniu_szefow_dyplomacji_panstw_czlonkowskich_ue_i_panstw_partnerstwa_wschodniego_w_luksemburgu

  

wtorek            2017/06/20

 

Donald Trump przyjął prezydenta Ukrainy w Białym Domu       

Donald Trump powitał we wtorek w Białym Domu prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę. Jak to określił wydział prasowy Białego Domu, Poroszenko "zajrzał" do Gabinetu Owalnego, aby przywitać się z amerykańskim prezydentem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,981902,donald-trump-przyjal-prezydenta-ukrainy-w-bialym-domu.html

 

Szydło: Polska i Szwecja odpowiedzialne za przyszłość Partnerstwa Wsch

            Jako państwa-pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego Polska i Szwecja czują się szczególnie odpowiedzialne za jego przyszłość - powiedziała po wtorkowych rozmowach z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Lofvenem premier Beata Szydło.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,980675,szydlo-polska-i-szwecja-szczegolnie-odpowiedzialne-za-przyszlosc-partnerstwa-wsch.html

 

środa   2017/06/21

 

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Islandii

            Współpraca bilateralna, problematyka bezpieczeństwa, polityka wschodnia i współpraca regionalna były głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego z ministrem spraw zagranicznych Republiki Islandii Gudlaugurem Thor Thordarsonem w Reykjaviku. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministrow_spraw_zagranicznych_polski_i_islandii;jsessionid=A8F1A0B5D9F250EC0556AD8F42215733.cmsap5p

 

czwartek         2017/06/22

 

UE idzie w kierunku ściślejszej współpracy wojskowej

            Szefowie państw i rządów krajów UE podjęli w czwartek na szczycie w Brukseli polityczną decyzję ws. uruchomienia stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności. "To historyczny krok" - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,984883,ue-idzie-w-kierunku-scislejszej-wspolpracy-wojskowej.html

 

UE: jest zgoda szczytu ws. przedłużenia sankcji wobec Rosji

            Przywódcy unijni zgodzili się w czwartek na szczycie UE w Brukseli na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,985124,ue-jest-zgoda-szczytu-ws-przedluzenia-sankcji-wobec-rosji.html

  

piątek  2017/06/23

 

Rozmowa ministra Witolda Waszczykowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem

            23 czerwca br. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Dyskusja poświęcona była m.in. planowanej na lipiec br. wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Minister Waszczykowski poinformował rozmówcę o przewidywanych tematach polsko-amerykańskich rozmów dwustronnych, pośród których istotne miejsce znajdą kwestie bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/rozmowa_ministra_witolda_waszczykowskiego_z_sekretarzem_generalnym_nato_jensem_stoltenbergiem;jsessionid=53B950790A1E2D69EDC74A0CCE8FAFA1.cmsap1p

 

Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z komisarzem ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych Johannesem Hahnem

            Głównym tematem dzisiejszego spotkania szefa polskiej dyplomacji z przedstawicielem KE w siedzibie MSZ w Warszawie były przygotowania do V Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Brukseli 24 listopada 2017 r.            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministra_witolda_waszczykowskiego_z_komisarzem_ds__europejskiej_polityki_sasiedztwa_i_negocjacji_akcesyjnych_johannesem_hahnem;jsessionid=53B950790A1E2D69EDC74A0CCE8FAFA1.cmsap1p

 

Premier Beata Szydło: Polityka migracyjna musi być pragmatyczna i skuteczna

            "Rozmawialiśmy przede wszystkim o kwestiach dotyczących wspólnego rynku i o kwestiach migracyjnych" – powiedziała premier Beata Szydło podsumowując drugi dzień szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-polityka-migracyjna-musi-byc-pragmatyczna-i-skuteczna.html

 

sobota 2017/06/24

 

Ukraina: marszałek Sejmu i przewodniczący Rady Najwyższej o współpracy między dwoma krajami            Współpraca między Polską i Ukrainą oraz relacje historyczne między dwoma krajami były tematem rozmów przeprowadzonych w Truskawcu na Ukrainie przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,987385,ukraina-marszalek-sejmu-i-przewodniczacy-rady-najwyzszej-o-wspolpracy-miedzy-dwoma-krajami.html

 

Arabia Saudyjska: zatrzymano 5 osób wz. z udaremnionym atakiem

            Policja, której w piątek udało się udaremnić atak wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim (Świętym) Meczecie w Mekce, zneutralizowała potencjalnego sprawcę, który wysadził się w powietrze i aresztowała 5 innych osób - podało saudyjskie MSW.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,986960,arabia-saudyjska-zatrzymano-5-osob-w-zwiazku-z-udaremnionym-atakiem.html

 

Wenezuela: nowe masowe demonstracje antyrządowe

            Nowe wielotysięczne demonstracje przeciwników prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, odbyły się w sobotę w Caracas i w wielu miastach kraju. Potępiano represje władz i domagano się ustąpienia prezydenta. Maduro oskarżył przeciwników o przygotowywanie zamachu stanu.   http://www.pap.pl/aktualnosci/news,987684,wenezuela-nowe-masowe-demonstracje-antyrzadowe.html

 

Z kraju i ze świata (2017/06/11 – 2017/06/17)

niedziela         2017/06/11 

Szczerski dla "wPolityce": wizyta Trumpa podkreśli znaczenie Polski dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO

            Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce podkreśli znaczenie naszego kraju dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla portalu "wPolityce". Według niego Trump będzie rozmawiał o "faktach", a nie o "ideologiach czy uprzedzeniach".            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,970775,szczerski-dla-wpolityce-wizyta-trumpa-podkresli-znaczenie-polski-dla-bezpieczenstwa-wschodniej.html

 

poniedziałek   2017/06/12

Brytyjski minister ds. Brexitu: możemy wyjść z UE bez porozumienia

            Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis oświadczył w poniedziałek w radiu BBC, że Zjednoczone Królestwo zawsze może wyjść z Unii Europejskiej bez porozumienia i ważne jest, by pamiętać o tej możliwości podczas negocjacji z Brukselą ws. wyjścia ze Wspólnoty.       http://www.pap.pl/aktualnosci/news,971312,brytyjski-minister-ds-brexitu-mozemy-wyjsc-z-ue-bez-porozumienia.html

 

Spotkanie szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó

            Dokonaliśmy przeglądu spraw bilateralnych, które nas łączą, szczególnie podkreśliliśmy wysoką współpracę gospodarczą. Wymiana towarowa pomiędzy Polską a Węgrami sięga 8 mld euro – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó w Warszawie. http://msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_szefa_polskiego_msz_witolda_waszczykowskiego_z_ministrem_spraw_zagranicznych_i_handlu_wegier_peterem_szijjarto

 

wtorek            2017/06/13

KE zdecydowała o procedurze wobec krajów, które nie przyjmują uchodźców

            KE zdecydowała o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową realizacji przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. Unijny komisarz ds. migracji apelował o przemyślenie stanowiska przez te państwa i okazanie solidarności.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,973226,zrodlo-ke-zdecydowala-o-procedurze-wobec-krajow-ktore-nie-przyjmuja-uchodzcow.html

 

Spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu: przyszłość UE, kryzys migracyjny

            Przyszłość UE, kwestie związane z bezpieczeństwem i kryzysem migracyjnym - były tematami spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu w Przemyślu. Strona polska chciała też pokazać niemieckim parlamentarzystom "jak działa wspólna granica UE" - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,973273,spotkanie-prezydiow-sejmu-i-bundestagu-przyszlosc-ue-kryzys-migracyjny.html

 

Para Prezydencka z wizytą w Chorwacji

            Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser -Dudą przybyli w poniedziałek z wizytą do Chorwacji. Głównym tematem rozmów głowy państwa polskiego z prezydentem i premierem Chorwacji będą kwestie związane z inicjatywą Trójmorza - współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w obszarach energetyki, transportu i gospodarki.

            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,175,para-prezydencka-z-wizyta-w-chorwacji.html

 

Prezydent: szczyt Trójmorza w lipcu w Warszawie; spodziewana obecność Trumpa

            Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie; według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu jego gościem będzie prezydent USA Donald Trump - poinformował we wtorek w Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,972925,prezydent-chorwacji-tak-jak-polska-chcemy-europy-jednej-predkosci.html

 

środa   2017/06/14

30-lecie programu wymiany studenckiej Erasmus

            W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się we wtorek uroczystość z okazji trzydziestolecia powstania programu wymiany studenckiej Erasmus, który objął dotychczas dziewięć milionów osób.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,974085,30-lecie-programu-wymiany-studenckiej-erasmus.html

 

Spotkanie szefów polskiej i włoskiej dyplomacji w Warszawie

            Łączy nas duża wymiana gospodarcza. Włochy to wielki partner gospodarczy dla Polski. Chcielibyśmy, aby ta współpraca utrzymała się, a nawet rozwinęła – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem MSZ Republiki Włoskiej Angelino Alfano.            http://msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_szefow_polskiej_i_wloskiej_dyplomacji_w_warszawie

 

Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka na Węgrzech

Wszyscy rozmówcy popierali inicjatywę zacieśnienia współpracy państw Europy Środkowej w kontekście aktualnych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Europa – podsumował rozmowy wiceminister Dziedziczak. Program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami władz węgierskich, w tym z sekretarzem stanu Miklósem Soltészem oraz podsekretarzem stanu Attilą Fülöpem w Ministerstwie Zasobów Ludzkich. O parlamentarnym wymiarze współpracy dwustronnej między Polską a Węgrami wiceminister Dziedziczak rozmawiał z wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu Jánosem Latorcaim. Wiceszef MSZ spotkał się ponadto z sekretarzem stanu Árpádem Jánosem Potápim, odpowiedzialnym m.in. za politykę wobec diaspory węgierskiej mieszkającej poza krajem.            http://msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/wizyta_wiceministra_spraw_zagranicznych_jana_dziedziczaka_na_wegrzech

 

czwartek         2017/06/15

Putin: sankcje nie zaszkodziły silnie gospodarce Rosji

            Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że sankcje wprowadzane przeciwko Rosji są obosieczną bronią, która szkodzi wszystkim. Przyznał, że sankcje odbiły się na gospodarce Rosji, ale - jak zapewnił - nie w zasadniczym stopniu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,975678,putin-sankcje-nie-zaszkodzily-silnie-gospodarce-rosji.html

 

Somalia: już co najmniej 19 zabitych w zamachu na hotel w Mogadiszu

            Do co najmniej 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego zamachu na hotel w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała w czwartek somalijska policja. Wcześniejszy bilans mówił o 10 zabitych. Do ataku przyznała się powiązana z Al-Kaidą islamistyczna partyzantka Al-Szabab. Ugrupowanie walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu.         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,975616,somalia-juz-co-najmniej-19-zabitych-w-zamachu-na-hotel-w-mogadiszu.html

 

Jest porozumienie eurogrupy w sprawie nowej transzy pomocy dla Grecji

            Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli w czwartek porozumienie, które umożliwia wypłatę Grecji kolejnej transzy pomocy z wartego 86 mld euro pakietu wsparcia dla tego kraju. Dzięki tej decyzji Ateny będą w stanie spłacić w lipcu swoje zobowiązania.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,976270,jest-porozumienie-eurogrupy-w-sprawie-nowej-transzy-pomocy-dla-grecji.html

 

Negocjacje o wyjściu W. Brytanii z UE rozpoczną się 19 czerwca

            Negocjacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczną się zgodnie z planem, czyli w najbliższy poniedziałek 19 czerwca - poinformowano w czwartek we wspólnym komunikacie brytyjskiego ministerstwa ds. Brexitu oraz Komisji Europejskiej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,976082,negocjacje-o-wyjsciu-w-brytanii-z-ue-rozpoczna-sie-19-czerwca.html

 

piątek  2017/06/16

Zmarł były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

            Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat - poinformował niemiecki dziennik "Bild".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977042,zmarl-byly-kanclerz-niemiec-helmut-kohl.html

 

PiS skierowało do KE pytanie w sprawie procedury za uchodźców

            PiS zapytało Komisję Europejską w skierowanej do niej interpelacji, dlaczego wszczęła procedury za odmowę relokacji uchodźców tylko przeciw Polsce, Czechom i Węgrom, skoro inne kraje unijne także "w wysokim stopniu" nie wykonują decyzji w tej sprawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977070,pis-skierowalo-do-ke-pytanie-w-sprawie-procedury-za-uchodzcow.html

 

Trump przywrócił część ograniczeń w kontaktach z Kubą

            Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że w kontaktach z Kubą przywraca część ograniczeń turystycznych i gospodarczych, zniesionych w czasie odwilży w dwustronnych relacjach za rządów Baracka Obamy. W ocenie Trumpa USA poszły na zbyt wiele ustępstw.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977284,trump-przywrocil-czesc-ograniczen-w-kontaktach-z-kuba.html

 

Od początku konfliktu w Donbasie zginęło 2,6 tys. Żołnierzy

            Od początku trwającego od 2014 roku konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 2,6 tys. ukraińskich żołnierzy - oświadczył w piątek przedstawiciel Ministerstwa Obrony w Kijowie Andrij Łysenko.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977026,od-poczatku-konfliktu-w-donbasie-zginelo-26-tys-zolnierzy.html

 

sobota 2017/06/17

Rzymski rajd śladami Jana Pawła II

            Rajd śladami Karola Wojtyły odbył się w sobotę w Rzymie. Spacer, zorganizowany przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, był okazją do poznania miejsc, z którymi przyszły papież związany był jako młody ksiądz i metropolita krakowski.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977790,rzymski-rajd-sladami-jana-pawla-ii.html

 

Z kraju i ze świata (2017/06/04 – 2017/06/10)

 

niedziela         2017/06/04

Premier May: jest zbyt wiele tolerancji dla ekstremizmu  

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w niedzielę, że ataki na terenie Wielkiej Brytanii "połączone są wrogą ideologią islamskiego ekstremizmu". Zapowiedziała też zaostrzenie walki z terroryzmem, twierdząc, że "jest zbyt wiele tolerancji dla ekstremizmu". Przemawiając na Downing Street w Londynie, May potwierdziła, że co najmniej siedem osób nie żyje, a 48 jest rannych, "z których wielu jest w sytuacji zagrożenia życia".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961481,may-w-poniedzialek-wznawiamy-kampanie-wybory-bez-zmian-w-czwartek-.html

 

Policja: napastnik z Manili był zadłużonym hazardzistą

Napastnik, który w piątek dokonał ataku na kasyno w stolicy Filipin, Manili, miał duży dług i był uzależniony od hazardu; zdarzenie nie było aktem terroru - oświadczyła w niedzielę filipińska policja. W zamachu zginęło 37 osób. "Powtarzamy, że nie był to akt terroru; zdarzenie to było wynikiem działania jednego człowieka" - mówił szef manilskiej policji Oscar Albayalde na konferencji prasowej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961330,policja-napastnik-z-manili-byl-zadluzonym-hazardzista.html

 

poniedziałek   2017/06/05

Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim

Litwa rozpoczęła w poniedziałek budowę ogrodzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim. Ogrodzenie ma ograniczyć nielegalną migrację i przemyt, a także wzmocnić granicę zewnętrzną Unii Europejskiej - podaje agencja AP.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,963043,litwa-rozpoczela-budowe-ogrodzenia-na-granicy-z--rosyjskim-obwodem-kaliningradzkim.html

Spotkanie z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu

W poniedziałek 5 czerwca Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu Khalafem Khalafovem. Przedmiotem spotkania były przygotowaniami do wizyty prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, która odbędzie się pod koniec czerwca br. w Polsce.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,745,spotkanie-z-wiceministrem-spraw-zagranicznych-republiki-azerbejdzanu.html

„Razem znaczymy więcej”. V Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne w Krakowie

Zależy nam na wzmacnianiu relacji we wszystkich obszarach naszej aktywności społecznej i publicznej, na zacieśnianiu współpracy między Polską i Hiszpanią – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając obrady Forum. Delegacje Sejmu i Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii, spotkały się w tej formule po raz piąty by rozmawiać o współpracy dwustronnej i zacieśnianiu partnerstwa strategicznego. 

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=ACC18A334064A1D9C125813800250305

 

wtorek            2017/06/06

Pierwsza od 30 lat wizyta szefa polskiej dyplomacji na Kubie

Region Ameryki Łacińskiej i Karaibów jest ważnym partnerem w naszym poszukiwaniu równowagi między skupieniem uwagi na Europie a globalnym zaangażowaniem – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguezem.       

    http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/pierwsza_od_30_lat_wizyta_szefa_polskiej_dyplomacji_na_kubie;jsessionid=477ACB96D9C7C70D523E9F52756BE603.cmsap1p

Spotkanie wiceminister Joanny Wroneckiej z doradcą prezydenta Gambii Saulem Frazerem

Gambia jest budującym przykładem sukcesu, jaki daje konsekwentne dążenie do demokracji, sprawiedliwości i odrzucenia autorytarnej władzy pokojowymi metodami. Polska, jako kraj udanej transformacji od niedemokratycznego reżimu do państwa opartego na prawie i gwarantującego wolności obywatelskie będzie wspierać Gambię w jej drodze do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i dobrobytu – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas spotkania z Ambasadorem Saulem Fraserem, specjalnym doradcą prezydenta Gambii Adama Barrowa.            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_wiceminister_joanny_wroneckiej_z_doradca_prezydenta_gambii_saulem_frazerem;jsessionid=477ACB96D9C7C70D523E9F52756BE603.cmsap1p

 

środa   2017/06/07

Iran: do 13 wzrosła liczba zabitych w zamachach w Teheranie

Do 13 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych dwóch zamachów przeprowadzonych w środę w Teheranie - podał wieczorem w państwowej telewizji wiceszef MSW Muhammad Hosejn Zolfaghari. Według władz, zamachowcy pochodzili z Iranu i byli członkami Państwa Islamskiego.     http://www.pap.pl/aktualnosci/news,964866,media-jedna-osoba-zginela-w-strzelaninie-w-parlamencie-iranu.html

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji

Chcielibyśmy w najbliższych miesiącach wrócić do szerokich konsultacji – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski po spotkaniu z ministrem ds. Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej Jeanem-Yvesem Le Drianem, w Paryżu, gdzie szef polskiego MSZ bierze udział w radzie ministerialnej OECD. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministrow_spraw_zagranicznych_polski_i_francji_1;jsessionid=D1867846B29184CA254B69587CCEC9FA.cmsap5p

 

czwartek         2017/06/08

Czarnogóra 29. członkiem NATO

Witając serdecznie Czarnogórę w szeregach NATO gratuluję jej rządowi oraz obywatelom sukcesu. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/czarnogora_29__czlonkiem_nato;jsessionid=F4979384782FCE8A38BCED26B85C58D3.cmsap5p

Parlament Ukrainy: dążenie do członkostwa w NATO podstawą polityki zagranicznej

Parlament Ukrainy wprowadził w czwartek zmiany do ustawy o polityce zagranicznej, zgodnie z którymi jedną z jej podstaw staje się dążenie do członkostwa państwa ukraińskiego w Sojuszu Północnoatlantyckim.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,966667,parlament-ukrainy-dazenie-do-czlonkostwa-w-nato-podstawa-polityki-zagranicznej.html

Wielka Brytania - exit poll: Partia Konserwatywna bez samodzielnej większości w Izbie Gmin

Partia Konserwatywna wygrała wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, ale nie uzyskała większości mandatów w Izbie Gmin - wynika z sondażu exit poll. Eksperci, z którymi rozmawiała PAP ocenili, że premier Theresa May może zdecydować się na próbę stworzenia mniejszościowego rządu.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968206,wielka-brytania---exit-poll-partia-konserwatywna-bez-samodzielnej-wiekszosci-w-izbie-gmin.html

Szydło o pierwszym LNG z USA: takie dni przechodzą do historii

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii - powiedziała premier Beata Szydło w czasie symbolicznego powitania pierwszego transportu LNG z USA w terminalu w Świnoujściu. Gazoport łączy w sobie dwa priorytety polskiego rządu: bezpieczeństwo i rozwój - dodała.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,967273,szydlo-o-pierwszym-lng-z-usa-takie-dni-przechodza-do-historii.html

 

piątek  2017/06/09

Japonia: parlament zgodził się na abdykację cesarza Akihito

Japoński parlament zatwierdził ustawę zezwalającą na abdykację cesarza Akihito. Będzie to pierwsza abdykacja japońskiego monarchy od 200 lat.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968258,japonia-parlament-zgodzil-sie-na-abdykacje-cesarza-akihito.html

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali memorandum ws. realizacji Baltic Pipe

Premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen podpisali w piątek w Kopenhadze memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe, deklarujące poparcie dla tego projektu oraz wolę współpracy, która doprowadzić powinna do jego pełnej realizacji w 2022 roku. Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,969071,szefowie-rzadow-polski-i-danii-podpisali-memorandum-ws-realizacji-baltic-pipe.html

Tusk: opóźnienie rozmów w sprawie Brexitu zwiększa ryzyko fiaska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który będzie nadzorował rozmowy w sprawie Brexitu, ostrzegł w piątek, że Wielka Brytania stoi wobec nieprzekraczalnego terminu zakończenia tych negocjacji, a opóźnienia w ich rozpoczęciu zwiększają ryzyko fiaska.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968574,tusk-opoznienie-rozmow-w-sprawie-brexitu-zwieksza-ryzyko-fiaska.html

Premier May zapowiedziała powołanie nowego rządu

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek po audiencji u królowej Elżbiety II, że przystąpi do stworzenia nowego rządu Partii Konserwatywnej przy wsparciu Partii Demokratycznych Unionistów (DUP).

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968857,premier-may-zapowiedziala-powolanie-nowego-rzadu-.html

6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce

W piątek wieczorem polskiego czasu Biały Dom potwierdził, że prezydent Donald Trump odwiedzi Polskę przed przypadającym w lipcu szczycie G20 w Niemczech.   http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,636,6-lipca-prezydent-usa-donald-trump-zlozy-wizyte-w-polsce-.html

 

sobota 2017/06/10

Ławrow przyjął szefa MSZ Kataru; wezwał do podjęcia dialogu

Szef MSZ Kataru Muhammad ibn Abd ar-Rahman as-Sani spotkał się w sobotę w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w związku z izolowaniem Dauhy przez grupę państw Zatoki Perskiej. Ławrow wezwał państwa arabskie do podjęcia dialogu z Katarem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,970139,lawrow-przyjal-szefa-msz-kataru-wezwal-do-podjecia-dialogu.html

 

Z kraju i ze świata (2017/05/28 – 2017/06/03)

niedziela         2017/05/28

Merkel wątpi w niezawodność USA i apeluje o jedność Europy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas niedzielnego wystąpienia na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów Unii Europejskiej o zachowanie jedności.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,952539,merkel-watpi-w-niezawodnosc-usa-i-apeluje-o-jednosc-europy.html

 

poniedziałek   2017/05/29

Szef PE: Unia Europejska musi chodzić o własnych siłach

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział w poniedziałek, że UE "musi chodzić o własnych siłach". W wywiadzie dla agencji ANSA nawiązał do słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,953504,szef-pe-unia-europejska-musi-chodzic-o-wlasnych-silach.html

 

wtorek            2017/05/30

Szefowie MSZ państw V4, krajów nordyckich i bałtyckich m.in. o bezpieczeństwie w regionie

Problemy dot. bezpieczeństwa zdominowały wtorkowe rozmowy w Sopocie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich. "Nasz sąsiad na wschodzie - Rosja - jest coraz bardziej nieprzewidywalny" - mówił szef norweskiego MSZ Borge Brende.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,955357,szefowie-msz-panstw-v4-krajow-nordyckich-i-baltyckich-min-o-bezpieczenstwie-w-regionie.html

 

Prezydenci Polski i Gruzji podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy

Znaczenie polityki otwartych drzwi w NATO i potrzebę zrobienia kolejnego kroku w dążeniu Gruzji do członkostwa w Sojuszu podkreślili prezydenci Polski i Gruzji, Andrzej Duda i Giorgi Margwelaszwili, w deklaracji przyjętej we wtorek w Tbilisi. W dokumencie upamiętniającym 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją zaznaczono, że nasz kraj w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,173,prezydenci-polski-i-gruzji-podpisali-deklaracje-o-poglebieniu-wspolpracy.html

 

środa   2017/05/31

KE proponuje, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro

W środowym dokumencie dotyczącym przyszłości eurolandu KE zaproponowała, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. Wywołujący kontrowersje pomysł jest jeszcze daleki od realizacji, ale jego urzeczywistnienie może być groźne dla interesów Polski.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,956278,ke-proponuje-by-rozwazyc-stworzenie-osobnego-budzetu-dla-strefy-euro.html

 

Spotkania marszałka z Polonią i Polakami w Słowenii

Od rozmów na temat pogłębiania relacji gospodarczych i kulturalnych słoweńsko-polskich z przedstawicielami lokalnych władz w Ratuszu w Novej Goricy, miasta kandydującego do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, 31 maja 2017 r. rozpoczęła się wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Słowenii.            http://senat.gov.pl/aktualnosci/art,9776,spotkania-marszalka-z-polonia-i-polakami-w-slowenii.html

 

Premier Szydło: Polska i Słowacja zdeterminowane, by bronić wspólnego rynku          

Polska i Słowacja są zdeterminowane, by bronić zasad wspólnego rynku przed protekcjonizmem - mówiła w środę premier Beata Szydło. Z kolei premier Słowacji Robert Fico zaznaczył, że to państwa Grupy Wyszehradzkiej są "motorem gospodarki całej Unii Europejskiej".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,956995,premier-szydlo-polska-i-slowacja-zdeterminowane-by-bronic-wspolnego-rynku.html

 

czwartek         2017/06/01

Komisarz UE: strefa euro potrzebuje własnego parlamentu

Strefa euro potrzebuje własnego budżetu; oznacza to, że potrzebny jest też parlament eurolandu, by europosłowie z państw strefy kontrolowali ten budżet - mówił w czwartek podczas forum ekonomicznego w Brukseli unijny komisarz ds. finansowych Pierre Moscovici.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,958639,komisarz-ue-strefa-euro-potrzebuje-wlasnego-parlamentu.html

 

Trump: USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego

Prezydent Donald Trump ogłosił w czwartek wycofanie USA z uzupełniającego ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu porozumienia paryskiego, które wymaga od Stanów Zjednoczonych ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,958780,trump-usa-wycofaja-sie-z-paryskiego-porozumienia-klimatycznego.html

 

Państwa OPA bezradne wobec kryzysu w Wenezueli

Nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) poświęcone rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli zakończyło się w środę w Waszyngtonie bez osiągnięcia porozumienia.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,957413,panstwa-opa-bezradne-wobec-kryzysu-w-wenezueli.html

 

Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r.

Katowice zorganizują szczyt klimatyczny ONZ w grudniu 2018 roku - ogłosili w czwartek na konferencji prasowej w Tucznie minister środowiska Jan Szyszko oraz sekretarz wykonawcza konwencji klimatycznej Patricia Espinosa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,958445,katowice-gospodarzem-szczytu-klimatycznego-onz-w-2018-r.html

 

piątek  2017/06/02

Zgromadzenie Ogólne wybrało Polskę na niestałego członka RB ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,959967,zgromadzenie-ogolne-wybralo-polske-na-niestalego-czlonka-rb-onz.html

 

sobota 2017/06/03

Afganistan: eksplozje w Kabulu, co najmniej 20 zabitych, dziesiątki rannych

W trzech eksplozjach na pogrzebie syna wysokiego rangą polityka w Kabulu zginęło w sobotę co najmniej 20 osób, a co najmniej 87 zostało rannych - poinformował rzecznik resortu zdrowia.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,960767,afganistan-eksplozje-w-kabulu-co-najmniej-20-zabitych-dziesiatki-rannych.html

 

Zamach terrorystyczny w centrum Londynu

Szefowa londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick poinformowała w niedzielę rano, że liczba ofiar śmiertelnych sobotniego zamachu w Londynie wzrosła do co najmniej siedmiu osób, a co najmniej 48 osób pozostaje rannych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961236,zamach-terrorystyczny-w-centrum-londynu.html

 

1527 rannych w strefie kibica w Turynie

1527 osób rannych, w tym trzy ciężko - to najnowszy, podany przez włoską policję bilans wybuchu paniki na centralnym placu w Turynie, gdzie tysiące kibiców oglądało mecz finałowy Ligi Mistrzów Real Madryt-Juventus Turyn. Wśród ciężko rannych jest dziecko.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961266,okolo-40-osob-rannych-w-strefie-kibica-w-turynie.html

Z kraju i ze świata (2017/05/21 – 2017/05/27)

niedziela         2017/05/21 

Rosja złożyła pozew do WTO przeciwko Ukrainie

Rosja złożyła pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw Ukrainie z powodu sankcji nałożonych przez Kijów. Eksperci, cytowani w niedzielę przez rosyjskie media, uważają, że zarzuty Moskwy są słuszne, ale efekt postępowania nie będzie dla niej korzystny.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,942999,rosja-zlozyla-pozew-do-wto-przeciwko-ukrainie.html

 

poniedziałek   2017/05/22

„Chcemy poszerzenia współpracy gospodarczej z Singapurem"

Chcemy, by zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się na poszczególne części świata; Singapur jest jednym z tych krajów - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Singapuru Tonym Tanem Keng Yamą. Pierwsza w historii wizyta prezydenta Singapuru w Polsce jest znaczącym elementem budowy polskiej ekonomicznej obecności na świecie.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,614,rozpoczela-sie-oficjalna-wizyta-prezydenta-singapuru-w-polsce.html

Prezydent rozmawiał z kanclerz Merkel przed spotkaniem NATO

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angel Merkel podkreślili w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej, że Polska i Niemcy opowiadają się za trwałością więzi transatlantyckiej i za wspólnymi zobowiązaniami dot. bezpieczeństwa NATO - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,943549,prezydent-rozmawial-z-kanclerz-merkel-przed-spotkaniem-nato-.html

 

wtorek            2017/05/23

Morawiecki rozmawiał z Vestager o gorszym traktowaniu firm z Europy Środkowej

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager, by porozmawiać o gorszym traktowaniu firm z Europy Środkowej w porównaniu do firm z Europy Zachodniej, m.in. jeśli chodzi o prawo konkurencji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,945475,morawiecki-rozmawial-z-vestager-o-gorszym-traktowaniu-firm-z-europy-srodkowej.html

Nowym szefem WHO został były minister zdrowia Etiopii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że na jej nowego dyrektora generalnego wybrany został były minister zdrowia i były szef dyplomacji Etiopii Tedros Adhanom Ghebreyesus.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,946146,nowym-szefem-who-zostal-byly-minister-zdrowia-etiopii.html

 

środa   2017/05/24

Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął budżet obronny USA

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę z zadowoleniem przyjął zwiększenie wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych w Europie w przedstawionym poprzedniego dnia pierwszym projekcie budżetu nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,947299,sekretarz-generalny-nato-z-zadowoleniem-przyjal-budzet-obronny-usa.html

 

czwartek         2017/05/25

Stoltenberg: ustaliliśmy plan działań antyterrorystycznych

NATO będzie kontynuować szkolenie sił irackich i afgańskich, zwiększy wsparcie systemu rozpoznania AWACS dla koalicji przeciw IS, nie zamierza jednak angażować się w działania bojowe – zapowiedział w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,949909,stoltenberg-ustalilismy-plan-dzialan-antyterrorystycznych.html

Trump wzywa sojuszników z NATO do większych wydatków obronnych

Wiele krajów wciąż za mało wydaje na wspólną obronę, 2 proc. PKB to minimum - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump na spotkaniu przywódców państw i rządów NATO w Brukseli. Mówił o wyzwaniach, także ze strony Rosji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,949709,trump-wzywa-sojusznikow-z-nato-do-wiekszych-wydatkow-obronnych-.html

 

piątek  2017/05/26

Duda: Inicjatywa Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury

Zdecydowałem się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Bratysławie na forum GLOBSEC. Podkreślił, że jej charakter jest nie tyle polityczny, co infrastrukturalny i gospodarczy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,950616,duda-inicjatywa-trojmorza-jednym-z-priorytetow-mojej-prezydentury.html

Uczestnicy szczytu G7 podpisali deklarację o zwalczaniu terroryzmu

Uczestnicy szczytu G7 w Taorminie na Sycylii podpisali w piątek wspólną deklarację o zwalczaniu terroryzmu. Wyrazili w niej solidarność z Wielką Brytanią po zamachu w Manchesterze i zapowiedzieli podniesienie działań antyterrorystycznych na wyższy poziom.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,951225,uczestnicy-szczytu-g7-podpisali-deklaracje-o-zwalczaniu-terroryzmu.html

 

sobota 2017/05/27

Muzułmanie rozpoczęli miesięczny post – Ramadan

Powstrzymywanie się od wschodu do zachodu słońca od jedzenia, picia czy wszelkich rozrywek obowiązuje przez najbliższy miesiąc wyznawców islamu. W sobotę rozpoczęli post zwany Ramadanem. Zakończy go trzydniowe święto Ramadan Bajram.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,951543,muzulmanie-rozpoczeli-miesieczny-post---ramadan.html

 

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, wybitny politolog

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA. Miał 89 lat.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,951404,nie-zyje-prof-zbigniew-brzezinski-wybitny-politolog.html

 

 

Z kraju i ze świata (2017/05/14 – 2017/05/20)

niedziela         2017/05/14

Premier Beata Szydło na międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku

Premier Beata Szydło uczestniczyła w inauguracji Forum Pasa i Szlaku,  które odbywa się  14-15 maja 2017 r. w Pekinie. To spotkanie światowych przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku.

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-na-miedzynarodowym-forum-pasa-i-szlaku.html

CDU wygrywa wybory regionalne w Nadrenii Północnej-Westfalii

Partia Angeli Merkel CDU wygrała wybory do parlamentu regionalnego Nadrenii Północnej-Westfalii, a SPD poniosła klęskę - wynika z sondaży exit poll opublikowanych w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Był to ostatni test przed wyborami do Bundestagu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,934241,cdu-wygrywa-wybory-regionalne-w-nadrenii-polnocnej-westfalii.html

Chiny: premier Szydło rozmawiała z prezydentem Turcji

 Premier Beata Szydło w niedzielę w Pekinie rozmawiała z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Erdogan opowiedział się za zwiększeniem obrotów handlowych z Polską i wyraził duże zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju - podaje kancelaria premiera.

 http://www.pap.pl/aktualnosci/news,934025,chiny-premier-szydlo-rozmawiala-z-prezydentem-turcji.html

 

poniedziałek   2017/05/15

Premierem w rządzie Macrona został Edouard Philippe

            Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował szefem swojego rządu polityka spoza swego obozu, deputowanego partii Republikanie, 46-letniego Edouarda Philippe'a - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski. To bezprecedensowe posunięcie w historii V Republiki.

         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,935191,premierem-w-rzadzie-macrona-zostal-edouard-philippe.html

Prezydenci Polski i Łotwy: nasze kraje łączą doskonałe relacje

            Chcemy ręka w rękę zapewniać bezpieczeństwo i jak najwyższy poziom życia naszym obywatelom; nasze kraje łączą doskonałe i dynamiczne relacje, które mogą być jeszcze bliższe - mówili prezydent Andrzej Duda i prezydent Łotwy Raimonds Vejonis w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,935625,prezydenci-polski-i-lotwy-nasze-kraje-lacza-doskonale-relacje.html

Macron i Merkel za mapą drogową reform UE

            Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli w poniedziałek w Berlinie stworzenie mapy drogowej dla reform Unii Europejskiej i strefy euro; zasygnalizowali gotowość do miany w razie potrzeby traktatów unijnych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,935566,niemcy-macron-i-merkel-chca-mapy-drogowej-dla-reform-w-ue.html

O bezpieczeństwie, reformie UE i szczycie parlamentarnym w Warszawie. Marszałek Sejmu spotkał się z prezydentem Łotwy

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa w regionie oraz przyszłość Unii Europejskiej opartej na państwach narodowych to niektóre tematy poniedziałkowego spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem. Rozmowa dotyczyła też zbliżającego się Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.       http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=8BC49471032BE6FCC1258121006965FD

Rozmowa telefoniczna Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO

            Prezydent Andrzej Duda z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem omówili podczas rozmowy telefonicznej przebieg i tematykę szczytu Sojuszu, który odbędzie się 25 maja w Brukseli.            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,605,rozmowa-telefoniczna-prezydenta-z-sekretarzem-generalnym-nato.html

wtorek            2017/05/16

Timmermans: większość państw członkowskich za dalszymi pracami KE ws. Polski

  Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył, że podczas wtorkowego posiedzenia ministrów ds. europejskich, na którym KE przedstawiała informację w sprawie procedury praworządności wobec Polski, większość krajów poparła jego działania w tej sprawie.

 http://www.pap.pl/aktualnosci/news,936395,timmermans-wiekszosc-panstw-czlonkowskich-za-dalszymi-pracami-ke-ws-polski-.html

 

środa   2017/05/17

Prezydent: chciałbym, by integracja w ramach UE i NATO obejmowała coraz więcej państw

 Jestem zwolennikiem tego, by zarówno integracja europejska jak i w ramach NATO obejmowała coraz więcej państw; drzwi europejskie, jak i drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny pozostać otwarte - powiedział w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. W środę oprócz spotkania z prezydentem uczestnicy szczytu prowadzą rozmowy bilateralne, a w czwartek zaplanowano obrady z ich udziałem w sali plenarnej Sejmu. Szczyt, to inicjatywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

 http://www.pap.pl/aktualnosci/news,938431,prezydent-chcialbym-by-integracja-w-ramach-ue--i-nato-obejmowala-coraz-wiecej-panstw.html

„Polska zawsze będzie rzecznikiem bezpieczeństwa krajów Europy Środkowej i Wschodniej” - prezydent RP przywitał uczestników szczytu #EUROWAW2017

  Przewodniczący i przedstawiciele ponad dwudziestu parlamentów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej przybyli do Warszawy na zaproszenie marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, by rozmawiać o bezpieczeństwie regionu, współpracy w zakresie infrastruktury oraz roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej.     http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=01BED17812269EFCC1258123006596B0

Francja: Macron powołał nowy rząd; szefem MSZ został Yves Le Drian

 Ministrem spraw zagranicznych w rządzie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona został mianowany w środę socjalista Yves Le Drian; resort obrony obejmie europosłanka centrowej partii Ruch Demokratyczny (MoDem) Sylvie Goulard - poinformował w środę Pałac Elizejski.       http://www.pap.pl/aktualnosci/news,938105,francja-macron-powolal-nowy-rzad-szefem-msz-zostal-yves-le-drian.html

 

czwartek         2017/05/18

„Równi z równymi, wolni z wolnymi". Podsumowanie Szczytu Parlamentarnego #EUROWAW2017       

Bezpieczeństwo, inwestycje, wspólne wartości i wzmocnienie roli i znaczenia parlamentów narodowych - to główne tematy dwudniowego Szczytu Parlamentarnego, który odbył się w Warszawie. Podczas uroczystych obrad w Sali Plenarnej, w obecności przedstawicieli 24 delegacji z państw Europy Środkowej i Wschodniej, podkreślono, że współpraca i dyskusja pomiędzy państwami regionu jest kluczowa dla przyszłości kontynentu. - Nie ma silnej Europy bez silnej Unii Europejskiej, podobnie jak nie ma silnej Unii Europejskiej, bez bezpieczeństwa i rozwoju całej Europy - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. - Inwestycje i infrastruktura transportowa to większa spójność terytorialna regionu i silniejsze więzi między społeczeństwami - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Obie Izby były współorganizatorami i współgospodarzami #EUROWAW2017            http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=A48001F9904C9044C125812400584428

 

piątek  2017/05/19

Wizyta oficjalna Prezydenta Niemiec z Małżonką w Polsce Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy, żeby przebrnąć przez kryzysy, w których się znajduje - powiedział prezydent Andrzej Duda po piątkowej rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Warszawie.

 http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,610,wizyta-oficjalna-prezydenta-niemiec-z-malzonka-w-polsce.html

Spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Niemiec

Premier Beata Szydło spotkała się 19 maja z Frankiem-Walterem Steinmeierem, prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. Piątkowa wizyta niemieckiego polityka w Polsce była jego pierwszą od czasu zaprzysiężenia na prezydenta, co miało miejsce 22 marca.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/spotkanie-premier-beaty-szydlo-z-prezydentem-niemiec.html

Pierwszą wizytę poza Europą Macron składa w Mali

            Składając w piątek w Mali w Afryce Zachodniej swoją pierwszą pozaeuropejską wizytę, prezydent Francji Emmanuel Macron położył nacisk na walkę z islamskim ekstremizmem, do której przyczyniają się na miejscu francuscy żołnierze. Odwiedził ich bazę w mieście Gao.     

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,941353,pierwsza-wizyte-poza-europa-macron-sklada-w-mali.html

USA: Trump wyruszył w swą pierwszą podróż zagraniczną

Donald Trump rozpoczął w piątek pierwszą podróż zagraniczną jako głowa państwa. Prezydent odwiedzi najpierw Arabię Saudyjską, potem Izrael, Watykan, Brukselę i Włochy. Na Twitterze Trump obiecał przed odlotem "bronić energicznie interesów USA".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,941634,usa-trump-wyruszyl-w-swa-pierwsza-podroz-zagraniczna.html

 

sobota 2017/05/20

Hasan Rowhani wygrał wybory prezydenckie w Iranie

            Urzędujący prezydent Iranu Hasan Rowhani został w piątek wybrany na drugą, czteroletnią kadencję. W pierwszej turze zdobył 57 proc. głosów i pokonał ultrakonserwatywnego duchownego Ebrahima Raisiego, który otrzymał 38,3 proc. głosów - ogłosiło w sobotę MSW.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,941853,wg-nieoficjalnych-doniesien-wybory-prezydenckie-w-iranie-wygral-rowhani.html

Z kraju i ze świata (2017/05/07 – 2017/05/13)

 

niedziela          2017/05/07

Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji

Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał w niedzielę centrysta i kandydat proeuropejski Emmanuel Macron, zdobywając 66,1 proc. głosów - wynika z ostatecznych rezultatów opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW. Jego rywalka w drugiej turze, kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen otrzymała 33,9 proc. głosów.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925450,emmanuel-macron-wygral-wybory-prezydenckie-we-francji.html

Prezydent Duda pogratulował Macronowi zwycięstwa w wyborach

Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej – napisał w niedzielę prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do Emmanuela Macrona, który według wstępnych wyników wygrał wybory na prezydenta Francji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925455,prezydent-duda-pogratulowal-macronowi-zwyciestwa-w-wyborach.html

Premier Beata Szydło pogratulowała wyboru Francuzom i zaprosiła Macrona do Polski

Premier Beata Szydło napisała w niedzielę późnym wieczorem na Twitterze, że "gratuluje wyboru Francuzom" i "już dziś zaprasza prezydenta Macrona do Polski".   http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925456,premier-beata-szydlo-gratuluje-wyboru-francuzom-i-zaprasza-macrona-do-polski.html

CDU wygrywa wybory regionalne w Szlezwiku-Holsztynie

Partia Angeli Merkel CDU wygrała w niedzielę wybory do parlamentu regionalnego Szlezwiku-Holsztyna. Z pierwszych sondaży exit poll wynika, że chrześcijańscy demokraci zdobyli 33 proc. głosów. Rządząca dotychczas SPD uzyskała 26 proc. i musi oddać władzę.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925114,cdu-wygrywa-wybory-regionalne-w-szlezwiku-holsztynie.html

 

poniedziałek    2017/05/08

Premier Beata Szydło z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii w Tallinie

"Europa zjednoczona, spójna będzie Europą silniejszą i tego chcą wszystkie cztery państwa obecne na dzisiejszym spotkaniu" – zadeklarowała szefowa polskiego rządu na spotkaniu w Estonii.            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-z-szefami-rzadow-litwy-lotwy-i-estonii-w-tallinie.html

Prezydenci Duda i Teshome: zwiększyć wymianę handlową między Polską i Etiopią

Poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Etiopią jest znacznie niższy niż potencjał obu krajów, trzeba ją zwiększyć - mówili w poniedziałek w Addis Abebie prezydenci Polski i Etiopii, Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925894,prezydenci-duda-i-teshome-zwiekszyc-wymiane-handlowa-miedzy-polska-i-etiopia.html

Szefowie MSZ Polski i Portugalii o Brexicie, bezpieczeństwie i ONZ

O relacjach dwustronnych, negocjacjach z Wielką Brytanią ws. Brexitu, kwestiach bezpieczeństwa i polskiej kandydaturze na niestałego członka RB ONZ rozmawiali w Warszawie szefowie MSZ Polski i Portugalii: Witold Waszczykowski i Augusto Santos Silva.        http://www.pap.pl/aktualnosci/news,926521,szefowie-msz-polski-i-portugalii-o-brexicie-bezpieczenstwie-i-onz.html

 

wtorek 2017/05/09

UNHCR: 245 migrantów zginęło bądź zaginęło w tych dniach na Morzu Śródziemnym

245 migrantów zginęło lub zaginęło w miniony weekend na Morzu Śródziemnym w drodze do Włoch - taki bilans dwóch katastrof pontonów podał we wtorek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Wcześniej informowano o około 200 ofiarach.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,927336,unhcr-245-migrantow-zginelo-badz-zaginelo-w-tych-dniach-na-morzu-srodziemnym.html

 

środa   2017/05/10

Korea Płd.: Mun Dze In zaprzysiężony na prezydenta

Zwycięzca wtorkowych wyborów prezydenckich Mun Dze In oficjalnie rozpoczął urzędowanie. Jego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się w środę o godz. 8:09 czasu lokalnego, po potwierdzeniu wygranej przez komisję wyborczą.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,928144,korea-pld-mun-dze-in-zaprzysiezony-na-prezydenta.html

 

czwartek          2017/05/11

Rada UE zatwierdziła regulacje ws. zniesienia wiz dla Ukraińców

Przedstawiciele państw unijnych w Radzie UE zatwierdzili w czwartek zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla naszych wschodnich sąsiadów możliwość łatwiejszego podróżowania do UE.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,929924,rada-ue-zatwierdzila-regulacje-ws-zniesienia-wiz-dla-ukraincow.html

 

piątek  2017/05/12

Premier w Pekinie: Polska wiąże duże oczekiwania z projektem Pasa i Szlaku

Polska przyjęła projekt Pasa i Szlaku z otwartością i wiąże z nim duże oczekiwania - powiedziała w Pekinie premier Beata Szydło na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.           

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,931263,premier-w-pekinie-polska-wiaze-duze-oczekiwania-z-projektem-pasa-i-szlaku.html

 

sobota  2017/05/13

Premier: Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami  

Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami, zapisują się nadal. Trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin - mówiła w sobotę w Pekinie na spotkaniu z chińską Polonią premier Beata Szydło.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,933175,premier-polacy-zapisali-sie-w-historii-chin-pieknymi-zgloskami.html

Pełen symboli koniec uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich

Wypełnione licznymi symbolami centralne uroczystości stulecia objawień maryjnych w Fatimie, którym przewodniczył papież Franciszek, zakończyły się w sobotę po południu w portugalskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,933242,pelen-symboli-koniec-uroczystosci-100-rocznicy-objawien-fatimskich.html