Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Z kraju i ze świata (2017/12/24 – 2017/12/30)

niedziela         2017/12/24

 

Władze Rzymu: opadająca choinka atrakcją turystyczną

"Łysy drapak", jak nazwano choinkę stojąca na Placu Weneckim w Rzymie, stał się atrakcją turystyczną, przyciągającą tam tłumy. Przyznał to przedstawiciel władz Rzymu, który zauważył, że opadające, schnące drzewko jest popularniejsze od niektórych zabytków. O choince, przywiezionej z Trydentu na północy Włoch, która zaczęła tracić igły i gałęzie zaraz po zapaleniu lampek 8 grudnia, informują media w wielu krajach. W zagranicznej prasie pojawiają się opinie, że świerk można uznać za symbol zaniedbanego i źle administrowanego Rzymu. Z każdym dniem, w związku z rozgłosem wokół "smutnej choinki" zaczęły przybywać na plac przed Ołtarzem Ojczyzny coraz większe tłumy mieszkańców Wiecznego Miasta i turystów. Drzewko jest w tych dniach jedną z najczęściej fotografowanych atrakcji w Rzymie i to, jak się zauważa, nie z powodu jego urody czy nadzwyczajnych dekoracji, ale smutnego widoku, jaki przedstawia.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1223649,wladze-rzymu-opadajaca-choinka-atrakcja-turystyczna.html

 

Facebook: w 2017 r. padł rekord 17 mld rozmów wideo z użyciem Messengera

            Komunikator Facebook Messenger posłużył w 2017 r. do odbycia ponad 17 mld rozmów wideo. To dwa razy więcej, niż rok temu - podał serwis społecznościowy Marka Zuckerberga. W mijającym właśnie roku z użyciem Messengera dziennie prowadzonych było ponad 7 mld rozmów.

 

Odkąd w grudniu 2016 r. Messenger umożliwił swoim użytkownikom wideorozmowy grupowe, stając do rywalizacji ze Skype'em i zarządzaną przez Facebooka marką WhatsApp, jego popularność nieprzerwanie rośnie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1223889,facebook-w-2017-r-padl-rekord-17-mld-rozmow-wideo-z-uzyciem-messengera.html

 

Chiny: ponad 13 tys. stron internetowych zamknięto w ciągu trzech lat

            Od początku 2015 r. chińskie władze zamknęły ponad 13 tys. stron internetowych z powodu - jak tłumaczyły - łamania prawa i innych zasad - podała w niedzielę chińska agencja prasowa Xinhua. Przez pięć lat zlikwidowano ok. 10 mln kont w mediach społecznościowych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1223946,chiny-ponad-13-tys-stron-internetowych-zamknieto-w-ciagu-trzech-lat.html

 

 

 

poniedziałek   2017/12/25

 

Papież Franciszek udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi

            Papież Franciszek w orędziu na Boże Narodzenie apelował o pokój dla Jerozolimy i dla całej Ziemi Świętej oraz dla Syrii. Wezwał też do przezwyciężenia napięć na Półwyspie Koreańskim i mówił, że Jezusa widać w twarzach dzieci migrantów. "Dziś, gdy na świecie wieją wiatry wojny, a zdezaktualizowane już wzorce rozwoju stale powodują ludzką degradację społeczną i środowiskową, Boże Narodzenie przyzywa nas do znaku Dzieciątka i do rozpoznania Go w obliczach dzieci, zwłaszcza tych, dla których, tak jak dla Jezusa, +nie było miejsca w gospodzie+" - papież powiedział w orędziu wygłoszonym w poniedziałek z loggii bazyliki Świętego Piotra.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1224204,papiez-apeluje-o-pokoj-dla-jerozolimy-i-syrii.html

 

Cudzoziemcom spędzającym w Polsce święta podoba się polska tradycja

Cudzoziemcom poznającym polską tradycję Bożego Narodzenia smakują polskie potrawy świąteczne, podobają im się związane z nim tradycje, jak dzielenie się opłatkiem - powiedziała wykładowczyni Szkoły Języka i Kultury Polskiej w Katowicach Magdalena Knapik. Jak poinformowała, obecnie słuchaczami Szkoły Języka Polskiego Uniwersytetu Śląskiego są osoby różnych wyznań z 52 krajów. Uczą się języka, ale też poznają polską kulturę. „Smakują im polskie potrawy, podoba się tradycja opłatka. Niedawno zorganizowaliśmy jasełka, przepięknie się tym bawili. Odmienne religie nie przeszkadzały sobie, wszyscy byli zadowoleni, że uczestniczą w wydarzeniu bardziej tradycyjnym niż religijnym” – dodała Magdalena Knapik.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1224297,cudzoziemcom-spedzajacym-w-polsce-swieta-podoba-sie-polska-tradycja.html

 

 

wtorek            2017/12/26

 

Syryjska opozycja odrzuca rosyjską propozycję dotyczącą rozmów pokojowych

Syryjska opozycja i rebelianci odrzucili we wtorek rosyjską propozycję dotyczącą rozmów pokojowych, które miałyby odbyć się w Soczi. Zarzucono Moskwie, że nie wywiera nacisku na swego sojusznika prezydenta Syrii Baszara el-Asada, by zakończył konflikt. Około 40 syryjskich ugrupowań rebelianckich i opozycyjnych wystosowało oświadczenia, w których "całkowicie odrzucają" propozycję Rosji będącą ich zdaniem "próbą obejścia" negocjacji pokojowych prowadzonych w Genewie pod auspicjami ONZ.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1224731,syryjska-opozycja-odrzuca-rosyjska-propozycje-dotyczaca-rozmow-pokojowych.html

 

Prezydent Czech ponownie odrzucił kwotowe przyjmowanie uchodźców

            W wyemitowanym we wtorek orędziu świąteczno-noworocznym prezydent Czech Milosz Zeman podkreślił, że w czeskim interesie leży zachowanie suwerenności republiki. "Nikt nam nie może dyktować, kogo przyjmiemy na naszym terytorium" - powiedział. "Wierzę, że koncepcja migracyjnych kwot skończy na śmietniku historii i za rok już nikt o niej nie będzie mówił" - cytuje Zemana agencja CTK. Prezydent uważa, że Czechy powinny być na arenie międzynarodowej bardziej energicznym i pewnym siebie partnerem, który w jasny sposób daje do zrozumienia, gdy coś mu się nie podoba.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1224672,prezydent-czech-ponownie-odrzucil-kwotowe-przyjmowanie-uchodzcow.html

 

Kane najlepszym strzelcem w Europie, Lewandowski trzeci

            Harry Kane z Tottenhamu Hotspur został najlepszym strzelcem 2017 roku w Europie. We wtorek zdobył trzy bramki w meczu ligowym z Southampton (5:2), poprawiając swój dorobek do 56 trafień. Trzecie miejsce w rocznym zestawieniu zajął Robert Lewandowski - 53 gole. Polak podzielił tę lokatę z Portugalczykiem Cristiano Ronaldo i Urugwajczykiem Edinsonem Cavanim. O jedną bramkę więcej od tej trójki zdobył Argentyńczyk Lionel Messi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1224656,harry-kane-poprawil-rekord-ligi-angielskiej-i-jest-lepszy-od-messiego.html

 

 

 

środa   2017/12/27

 

Jacht Wild Oats XI pierwszy na mecie regat Sydney-Hobart z rekordem trasy

ustralijski jacht "Wild Oats XI" jako pierwszy minął metę 73. żeglarskich regat Sydney-Hobart. Trasę długości 628 mil morskich (1170 km) w linii prostej pokonał w rekordowym czasie 1 doba 8 godzin 48 minut 50 sekund. Poprzedni rekord wynosił 1 doba 13 godzin 31 minut 20 sekund i został ustanowiony rok temu przez australijską jednostkę "Perpetual Loyal", przemianowaną na "Infotrack".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1225144,jacht-wild-oats-xi-pierwszy-na-mecie-regat-sydney-hobart-z-rekordem-trasy.html

 

 

W 2017 roku Solaris sprzedał ponad 1400 pojazdów

Przeszło 1 400 pojazdów sprzedał w tym roku, po raz pierwszy w swojej historii tak wiele, spółka Solaris Bus & Coach. Do tej pory wielkopolska firma dostarczyła do 32 państw na świecie ponad 15 tys. pojazdów. Spółka Solaris Bus & Coach jest producentem autobusów, trolejbusów i tramwajów. Większość produkcji trafia na eksport. Jak poinformował w imieniu spółki Mateusz Figaszewski, w tym roku po raz pierwszy sprzedaż Solarisa przekroczy liczbę 1,4 tys. pojazdów. W poprzednich kilku latach wahała się ona od przeszło 1 tys. w 2012 roku do niespełna 1,4 tys. w 2014 roku.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1225441,w-2017-roku-solaris-sprzedal-ponad-14-tys-pojazdow.html

 

czwartek         2017/12/28

 

Szef MSZ: 3 stycznia premier Morawiecki uda się na Węgry na spotkanie z Orbanem

            Trzeciego stycznia premier Mateusz Morawiecki uda się do Budapesztu na spotkanie z premierem Węgier Viktorem Orbanem; będę miał zaszczyt towarzyszyć premierowi w tej pierwszej bilateralnej wizycie zagranicznej - powiedział w czwartek szef MSZ Witold Waszczykowski.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1225997,szef-msz-3-stycznia-premier-morawiecki-uda-sie-na-wegry-na-spotkanie-z-orbanem.html

 

 

UNICEF: szokująca przemoc wobec dzieci w konfliktach zbrojnych w 2017 roku

Dzieci przebywające w strefach konfliktów zbrojnych w 2017 roku padały ofiarą szokującej fali przemocy i ataków oraz bezpardonowego łamania prawa międzynarodowego - podał w czwartek UNICEF w komunikacie prasowym. "Dzieci są celem ataków, są wystawiane na ataki oraz brutalną przemoc we własnych domach, szkołach i na placach zabaw" - powiedział cytowany w komunikacie przedstawiciel Funduszu Narodów Zjednoczonych Pomocy Dzieciom (UNICEF) Manuel Fontaine.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1226183,unicef-szokujaca-przemoc-wobec-dzieci-w-konfliktach-zbrojnych-w-2017-roku.html

 

 

piątek  2017/12/29

 

Niemcy: strefy bezpieczeństwa dla kobiet na imprezie sylwestrowej w Berlinie

Organizatorzy największej imprezy sylwestrowej w Berlinie po raz pierwszy planują utworzenie specjalnej strefy bezpieczeństwa dla kobiet, które czują się napastowane lub wobec których dopuszczono się nadużyć seksualnych - podaje w piątek Reuters. W strefie bezpieczeństwa będą obecni przedstawiciele niemieckiego oddziału Czerwonego Krzyża.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1227950,niemcy-strefy-bezpieczenstwa-dla-kobiet-na-imprezie-sylwestrowej-w-berlinie.html

 

U2 na czele rankingu najbardziej dochodowych światowych tras koncertowych

Irlandzki zespół rockowy U2 uplasował się na pierwszym miejscu w rankingu grup muzycznych i solistów, których światowe trasy koncertowe przyniosły największy dochód. Grupa, w której skład wchodzą: Bono, Edge, Adam Clayton i Larry Mullen zarobiła 316 mln USD. Na drugim miejscu znalazła się grupa Guns N' Roses, która zarobiła 292,5 mln USD według rankingu specjalistycznego magazynu "Pollstar", a na trzecim - brytyjski zespół Coldplay z 238 mln USD.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1226816,u2-na-czele-rankingu-najbardziej-dochodowych-swiatowych-tras-koncertowych.html

 

sobota 2017/12/30

 

Kopcińska: stanowisko polskiego rządu ws. polityki związanej z uchodźcami pozostaje niezmienne

Stanowisko polskiego rządu w sprawie polityki związanej z uchodźcami pozostaje niezmienne, a najlepsze co można robić, to pomagać pokrzywdzonym w ich ojczyznach - poinformowała PAP rzeczniczka rządu Joanna Kopcińska.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1228649,kopcinska-stanowisko-polskiego-rzadu-ws-polityki-zwiazanej-z-uchodzcami-pozostaje-niezmienne.html

 

TCS - Kamil Stoch wygrał w Oberstdorfie, Dawid Kubacki trzeci

            Kamil Stoch wygrał pierwszy konkurs Turnieju Czterech Skoczni w niemieckim Oberstdorfie. Drugie miejsce zajął Niemiec Richard Freitag, a trzecie Dawid Kubacki. Na piątej pozycji uplasował się Stefan Hula, Maciej Kot był 15., a Piotr Żyła 25.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1228605,tcs---kamil-stoch-wygral-w-oberstdorfie-dawid-kubacki-trzeci.html

 

Nepal zabronił samotnych wspinaczek na Everest

            Władze Nepalu zabroniły samotnych wspinaczek na himalajskie szczyty, włączając na listę m.in. Mount Everest (8848 m). Decyzję uzasadniono względami bezpieczeństwa. Rozporządzenie rządowe wyklucza także możliwość udziału w górskich wyprawach osobom z podwójną amputacją i niewidomym. "Samotne eskapady, na które wydawano dotychczas zezwolenia, będą zabronione" - powiedział agencji AFP sekretarz Ministerstwa Kultury, Turystyki i Lotnictwa Cywilnego Maheshwor Neupane. Jego zdaniem nowe prawo wprowadzono, by poprawić bezpieczeństwo wspinaczy oraz zagwarantować prawa miejscowych przewodników górskich. Zgodnie z nowymi przepisami obcokrajowcom będzie musiał towarzyszyć w nepalskich Himalajach lokalny przewodnik. Władze mają nadzieję, że takie regulacje stworzą miejsca pracy.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1228573,nepal-zabronil-samotnych-wspinaczek-na-everest.html

 

Z kraju i ze świata (2017/12/17 – 2017/12/23)

niedziela         2017/12/17

Harcerze przekazali Betlejemskie Światło Pokoju kardynałowi Nyczowi

Przedstawiciele różnych organizacji harcerskich w niedzielę wzięli udział w uroczystości przekazania Betlejemskiego Światła Pokoju w warszawskiej archikatedralnej św. Jana Chrzciciela. Reprezentanci Chorągwi Mazowieckiej i Stołecznej wnieśli do kościoła Płomień z Groty Narodzenia Jezusa przy śpiewie pieśni Harcerskiej "Światło w Betlejem" i zapalili od niego świece. Na zakończenie Mszy św. Betlejemskie Światło Pokoju zostało przekazane na ręce kard. Kazimierza Nycza. Betlejemskie Światło Pokoju po raz trzydziesty pierwszy zostało zapalone w Betlejem w Grocie Narodzenia. Przedstawiciele Związku Harcerstwa Polskiego odebrali z rąk skautów słowackich na Krzepotówkach w Zakopanem.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1214758,harcerze-przekazali-betlejemskie-swiatlo-pokoju-kardynalowi-nyczowi.html

 

Putin podziękował Trumpowi za pomoc CIA w udaremnieniu zamachu

            Prezydent Władimir Putin zatelefonował w niedzielę do prezydenta Donalda Trumpa, by podziękować mu za przekazane przez CIA informacje, które umożliwiły udaremnienie ataku terrorystycznego w Rosji - poinformowała służba prasowa Kremla. Dzięki tym informacjom rosyjskie służby mogły zapobiec planowanemu atakowi na Sobór Kazański w Petersburgu i w innych miejscach w tym mieście, i zatrzymać przestępców - podkreślono.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1214731,putin-podziekowal-trumpowi-za-pomoc-cia-w-udaremnieniu-zamachu.html

 

 

poniedziałek   2017/12/18

Marszałkowie Sejmu i Senatu podpisali z szefem parlamentu Gruzji porozumienie o współpracy

            Marszałkowie Sejmu i Senatu, Marek Kuchciński i Stanisław Karczewski, podpisali w poniedziałek porozumienie o strategicznej współpracy z szefem parlamentu Gruzji Iraklim Kobachidzem. To niezwykle ważne wydarzenie w pogłębianiu naszej współpracy - oświadczył Kuchciński. "Dla nas, dla Sejmu RP jest to niezwykle ważna sprawa, ale jednocześnie jest to niezwykle ważne wydarzenie w pogłębianiu naszej współpracy. Traktujemy to porozumienie jako zapowiedź utworzenia zgromadzenia parlamentów Polski i Gruzji" - powiedział Kuchciński na konferencji prasowej po podpisaniu porozumienia.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1215434,marszalkowie-sejmu-i-senatu-podpisali-z-szefem-parlamentu-gruzji-porozumienie-o-wspolpracy.html

 

USA zawetowały rezolucję RB ONZ w sprawie Jerozolimy

Stany Zjednoczone zawetowały w poniedziałek rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ wzywającą do wycofania decyzji prezydenta Donalda Trumpa o uznaniu Jerozolimy za stolicę Izraela. Czternastu pozostałych członków RB głosowało za przyjęciem rezolucji. Jak pisze agencja AP, weto Waszyngtonu wobec zaproponowanej przez Egipt rezolucji było oczywiście spodziewane, lecz popierające ją państwa arabskie chciały, aby głosowanie zademonstrowało globalny sprzeciw co do decyzji Trumpa, w tym takich tradycyjnych sojuszników USA jak Wielka Brytania, Francja czy Japonia.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1216326,usa-zawetowaly-rezolucje-rb-onz-w-sprawie-jerozolimy.html

 

wtorek            2017/12/19

 

Papież podpisał dekret o heroiczności cnót kard. Stefana Wyszyńskiego

Papież Franciszek zaaprobował i polecił opublikować dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kard. Stefana Wyszyńskiego - podała we wtorek Stolica Apostolska. To ważny etap na drodze do beatyfikacji Prymasa Tysiąclecia. Biuro prasowe Stolicy Apostolskiej poinformowało, że decyzja zapadła w poniedziałek podczas spotkania papieża z prefektem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kardynałem Angelo Amato, który przedstawił mu dokumentację postępowań kanonicznych. Uznanie dekretu o heroiczności cnót kończy pierwszy etap procesu beatyfikacyjnego. Od tej pory do zakończenia procesu beatyfikacyjnego niezbędny jest cud za wstawiennictwem kandydata na ołtarze. W tej chwili prace Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych skupią się na stwierdzeniu cudu. Według procedury, dopiero po zakończeniu tego etapu zostanie wyznaczona data beatyfikacji.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1216826,papiez-podpisal-dekret-o-heroicznosci-cnot-kard-stefana-wyszynskiego.html

Betlejemskie Światło Pokoju w Sejmie. Spotkanie Marszałka z harcerzami

            Zgodnie z wieloletnią tradycją harcerze Związku Harcerstwa Polskiego przekazali we wtorek Marszałkowi Sejmu Betlejemskie Światło Pokoju. Marek Kuchciński podziękował harcerzom za to, że co roku przybywają do Sejmu z  tym pięknym darem. „Niech piękne wartości uosobione w tym światełku służą szlachetnie i pomagają w życiu codziennym – życzył Marszałek harcerzom. Na pamiątkę wizyty harcerze otrzymali bombkę z podpisem Marszałka oraz drobne upominki. Marszałek Sejmu przekazał płomień  Straży Marszałkowskiej, która przeniosła je do holu głównego i umieściła na postumencie naprzeciwko wejścia głównego do Sejmu.

            http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=757BA58F23EC9ADAC12581FB003A96DC

środa   2017/12/20

 

Timmermans: KE zdecydowała o uruchomieniu art. 7.1

Komisja Europejska zdecydowała w środę o uruchomieniu art. 7.1 traktatu unijnego wobec Polski - poinformował wiceszef KE Frans Timmermans. Dodał, że KE daje Warszawie trzy miesiące na wprowadzenie rekomendacji dotyczących praworządności. "Komisja jest gotowa, w konsultacji z PE i Radą, do ponownego rozważenia swojej uzasadnionej propozycji. (...) To nie jest opcja nuklearna. Prosimy teraz Radę i PE o to, co Komisja robiła przez ostatnie dwa lata: o przeanalizowanie sytuacji i zadecydowanie, czy w opinii tych dwóch instytucji istnieje wyraźne ryzyko poważnego zagrożenia dla praworządności" - powiedział na konferencji prasowej Timmermans.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1218794,timmermans-ke-zdecydowala-o-uruchomieniu-art-71.html

USA: Izba Reprezentantów ostatecznie przyjęła reformę podatków

Izba Reprezentantów, izba niższa Kongresu USA, w ponownym głosowaniu w środę ostatecznie przyjęła ustawę o historycznej reformie podatków. Reforma skomplikowanego systemu podatkowego była jedną z podstawowych obietnic wyborczych prezydenta Donalda Trumpa. Ustawa o redukcji podatków i miejscach pracy została ostatecznie przyjęta w środę przez Izbę Reprezentantów, niższą izbę Kongresu USA, stosunkiem 224 głosów "za" do 201 "przeciw". Przewiduje redukcję podatków korporacyjnych i indywidualnych w sumie o 1,5 bln USD w ciągu 10 lat.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1219846,usa-izba-reprezentantow-ostatecznie-przyjela-reforme-podatkow-.html

Polskie firmy pracują nad konstelacją satelitarną do obrazowania Ziemi

            Starania o przeprowadzenie misji technologicznej opartej na platformie HyperSat i testującej aparaturę do satelitarnego obrazowania Ziemi zakłada umowa podpisana przez firmy Creotech Instruments i Scanway. Satelita mógłby dostarczyć zdjęcia o rozdzielczości poniżej 1 metra na piksel. HyperSat ma być uniwersalną, modułową platformą, która wyposażona w specjalistyczne instrumenty pozwoli realizować misje kosmiczne o różnym przeznaczeniu – od radiowych przez telekomunikacyjne, aż po obserwacyjne: optoelektroniczne i radarowe. Jej masa będzie sięgała od 10 kg do 60 kg, a rozmiary od 35x35x10 cm do 35x35x60 cm. Zapewniać będzie wszystkie niezbędne podsystemy pokładowe takie jak komputer pokładowy, system zasilania czy system komunikacji z Ziemią. Platformę przygotowuje firma Creotech Instruments, która w czerwcu 2017 roku na realizację projektu otrzymała dofinansowanie z Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1219307,polskie-firmy-pracuja-nad-konstelacja-satelitarna-do-obrazowania-ziemi.html

czwartek         2017/12/21

Premierzy Polski i Wlk. Brytanii w Warszawie: wola dalszej współpracy mimo Brexitu

            Premierzy Polski Mateusz Morawiecki oraz Wielkiej Brytanii Theresa May podkreślali w czwartek w Warszawie wolę dalszej bliskiej współpracy, pomimo planowanego Brexitu. Fakt, że Wielka Brytania pozostanie częścią Europy, jest dla Polski "fundamentalnie ważny" - zaznaczył Morawiecki. W obecności szefów rządów ministrowie obrony Polski i Wielkiej Brytanii podpisali traktat o współpracy w zakresie polityki obronnej i bezpieczeństwa. Spotkanie premierów i czołowych ministrów obu rządów zostało zorganizowane w formule konsultacji bilateralnych po raz drugi. Poprzedni szczyt odbył się w listopadzie ub. r. w Londynie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1221524,premierzy-polski-i-wlk-brytanii-w-warszawie-wola-dalszej-wspolpracy-mimo-brexitu.html

 

Prezydent w Kuwejcie: dzięki misji polskich żołnierzy okazujemy wiarygodność sojuszniczą

Misja polskich lotników w ramach koalicji zwalczającej tzw. Państwo Islamskie to specyficzna służba i nowe doświadczenie dla pilotów; pełniąc ją, Polska okazuje sojuszniczą wiarygodność - powiedział prezydent Andrzej Duda, który odwiedził w czwartek polskich żołnierzy w Kuwejcie. Prezydent odwiedził żołnierzy polskiego kontyngentu wojskowego w Kuwejcie uczestniczącego w operacji Inherent Resolve wymierzonej w tzw. Państwo Islamskie. "Realizujecie tutaj państwo w Kuwejcie i przede wszystkim nad Irakiem nasze sojusznicze zobowiązania, za co jesteśmy ogromnie wdzięczni" - powiedział Andrzej Duda. zaznaczył, że mówi to nie tylko we własnym imieniu jako prezydent, ale w imieniu wszystkich Polaków.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1221385,prezydent-w-kuwejcie-dzieki-misji-polskich-zolnierzy-okazujemy-wiarygodnosc-sojusznicza.html

 

piątek  2017/12/22

 

Premier Hiszpanii wyklucza rozpisanie krajowych wyborów parlamentarnych

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy w piątkowym wystąpieniu wykluczył rozpisanie ogólnokrajowych wyborów parlamentarnych po tym, gdy dzień wcześniej w wyborach do parlamentu Katalonii wygrali zwolennicy oderwania tego regionu od reszty kraju. Rajoy podjął ryzyko, ogłaszając przedterminowe wybory do katalońskiego parlamentu; liczył na to, że w głosowaniu wygrają przeciwnicy secesji i w ten sposób zażegnany zostanie kryzys, który wybuchł po październikowym referendum w sprawie niepodległości Katalonii - przypomina Reuters. Najważniejszym zadaniem wszystkich stron sporu o Katalonię jest współpraca w celu naprawy tego podzielonego regionu - oświadczył Rajoy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1222658,premier-hiszpanii-wyklucza-rozpisanie-krajowych-wyborow-parlamentarnych.html

Putin: mamy prawo reagować na rozwój infrastruktury wojskowej, m.in. USA

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w piątek, że jego kraj ma suwerenne prawo do tego, by adekwatnie reagować na zagrożenia związane - jak to określił - "z agresywnym rozwojem infrastruktury wojskowej", w tym infrastruktury USA w Europie. Na posiedzeniu rozszerzonego kolegium ministerstwa obrony Rosji Putin zalecił wojskowym, by "w jak najdokładniejszy sposób" śledzili zmianę równowagi sił i sytuacji wojskowo-politycznej na świecie, przede wszystkim w pobliżu granic Rosji. Wymienił w tym kontekście regiony strategicznie ważne dla Rosji, jak Bliski Wschód, Półwysep Koreański, a także kontynent europejski.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1222717,putin-mamy-prawo-reagowac-na-rozwoj-infrastruktury-wojskowej-min-usa.html

Macierewicz: obecność wojsk brytyjskich potwierdza, że Polska może być bezpieczna

Obecność wojsk brytyjskich potwierdza, że Polska może być bezpieczna - mówił w piątek w Bemowie Piskim (woj. warmińsko-mazurskie) szef MON Antoni Macierewicz, który wspólnie z brytyjskim ministrem obrony Gavinem Williamsonem odwiedził żołnierzy Batalionowej Grupy Bojowej NATO. Ministrowie obrony przyjechali do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz, żeby uczestniczyć we wspólnym spotkaniu opłatkowym z żołnierzami natowskiej grupy bojowej, w której skład wchodzą żołnierze z brytyjskiego pułku rozpoznawczego.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1222434,macierewicz-obecnosc-wojsk-brytyjskich-potwierdza-ze-polska-moze-byc-bezpieczna.html

sobota 2017/12/23

 

Merkel i Macron apelują do stron konfliktu w Donbasie o deeskalację

Kanclerz Niemiec Angela Merkel i prezydent Francji Emmanuel Macron zaapelowali w sobotę do stron konfliktu odpowiedzialnych za ostatni wzrost przemocy w Donbasie na wschodzie Ukrainy o wdrożenie decyzji mających na celu uregulowanie sytuacji w tym regionie. We wspólnym oświadczeniu przywódcy podkreślili, że jeśli chodzi o uregulowanie konfliktu w Donbasie, nie ma opcji innej niż pokojowa. Zaapelowali też do przedstawicieli Rosji o powrót do Wspólnego Centrum Kontroli i Koordynacji (JCCC) - ukraińsko-rosyjskiej grupy monitorującej przestrzeganie rozejmu w Donbasie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1223310,merkel-i-macron-apeluja-do-stron-konfliktu-w-donbasie-o-deeskalacje.html

Rosja: Partia Jedna Rosja udzieliła poparcia Putinowi w wyborach prezydenckich

            Partia Jedna Rosja chce "ostatecznego zwycięstwa" Władimira Putina w przyszłorocznych wyborach prezydenckich i udzieli mu "wszelkiego możliwego poparcia", zarówno teraz, jak i w przyszłości - oświadczył w sobotę szef ugrupowania i premier Dmitrij Miedwiediew. Putin pojawił się na zjeździe Jednej Rosji w Moskwie, mimo że w wyborach zaplanowanych na marzec 2018 roku startuje jako kandydat niezależny. Chce się w ten sposób zdystansować od partii, której wielu czołowych przedstawicieli zostało oskarżonych o korupcję - podkreśla agencja AP.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1223385,rosja-partia-jedna-rosja-udzielila-poparcia-putinowi-w-wyborach-prezydenckich.html

Włosi wydadzą na Święta 10 miliardów euro

            10 miliardów euro wydadzą Włosi na tegoroczne Święta - szacuje organizacja obrony praw konsumentów Codacons. Obliczono, że wydatki każdego mieszkańca Italii na jedzenie, prezenty, świąteczne dekoracje i podróże wyniosą średnio 166 euro. Stowarzyszenie obrońców praw konsumentów zauważyło, że mimo utrzymujących się kłopotów finansowych w kraju, który powoli wychodzi z poważnego kryzysu, Włosi deklarują zamiar przeznaczenia większych niż w zeszłym roku sum na wigilijną kolację, podróże oraz sprzęt elektroniczny. Z sondaży przytoczonych przez Codacons wynika, że mniej pieniędzy wydadzą na tradycyjne bożonarodzeniowe dekoracje domu i na choinki. W zdecydowanym odwrocie, jak odnotowano, są prawdziwe drzewka. Stoją one tylko w 3 proc. domów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1223270,wlosi-wydadza-na-swieta-10-miliardow-euro.html

Z kraju i ze świata (2017/12/10 – 2017/12/16)

niedziela         2017/12/10

Laureaci odebrali w Sztokholmie nagrody Nobla w pięciu dziedzinach

Tegoroczni laureaci nagród Nobla w pięciu dziedzinach odebrali w niedzielę w Sztokholmie medale i dyplomy z rąk króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Były fanfary, laudacje oraz aplauz dwutysięcznej publiczności. W przemówieniu skierowanym do laureatów i gości przewodniczący Fundacji Noblowskiej odniósł się do aktualnych wydarzeń politycznych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1203961,laureaci-odebrali-w-sztokholmie-nagrody-nobla-w-pieciu-dziedzinach.html

 

Technologie z Politechniki Łódzkiej nagrodzone na wystawie w Hong Kongu

            Pięć technologii z Politechniki Łódzkiej zostało nagrodzonych medalami na zakończonej w Hong Kongu międzynarodowej wystawie International Invention Design Competition. Cztery rozwiązania otrzymały złote medale, jedno medal srebrny. Poinformowała o tym w niedzielę PAP rzeczniczka uczelni Ewa Chojnacka. Dodała, że dwa ze "złotych" wynalazków mogą mieć zastosowanie w medycynie, a pozostałe są technologiami i urządzeniami do wykorzystania w różnych branżach przemysłu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1203652,technologie-z-politechniki-lodzkiej-nagrodzone-na-wystawie-w-hong-kongu.html

 

 

poniedziałek   2017/12/11

Putin wydał rozkaz wycofania rosyjskich wojsk z Syrii

            Prezydent Rosji Władimir Putin wydał w poniedziałek rozkaz przystąpienia do wyprowadzania rosyjskiego zgrupowania wojsk z Syrii do punktów stałego bazowania - informuje agencja TASS.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1204559,putin-wydal-rozkaz-wycofania-rosyjskich-wojsk-z-syrii-.html

 

USA: w nominacjach do Złotych Globów prowadzi "The Shape of Water"

W nominacjach do 75. edycji Złotych Globów prowadzą amerykański film fantasy "Kształt wody" Guillerma del Toro, który dostał 7 głosów, i thriller publicystyczny Stevena Spielberga "Czwarta władza" z 6 głosami. Wśród filmów animowanych kandyduje polsko-brytyjski "Twój Vincent".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1205246,usa-w-nominacjach-do-zlotych-globow-prowadzi-the-shape-of-water.html

 

wtorek            2017/12/12

 

Macron na szczycie klimatycznym w Paryżu: przegrywamy walkę

Prezydent Francji Emmanuel Macron, przemawiając do przywódców zgromadzonych na szczycie klimatycznym w Paryżu, ostrzegł, że świat "przegrywa walkę" z globalnym ociepleniem. Zapowiedział 12 międzynarodowych projektów na rzecz walki ze zmianami klimatycznymi. "Nie idziemy wystarczająco szybko - mówił we wtorek francuski prezydent, otwierając spotkanie One Planet Summit. - Musimy ruszyć naprzód, ponieważ (w przeciwnym wypadku) odpowiedzialność spadnie na wszystkich". "Nadszedł czas, by iść szybciej i wygrać tę walkę z czasem, walkę z przeznaczeniem, by realizować konkretne działania, które zmienią nasze kraje, nasze społeczeństwa, nasze gospodarki" - dodał.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1207326,macron-na-szczycie-klimatycznym-w-paryzu-przegrywamy-walke.html

 

Ważny krok na drodze do beatyfikacji prymasa Wyszyńskiego

            Komisja kardynałów i biskupów w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zaaprobowała we wtorek dekret o heroiczności cnót prymasa Polski kardynała Stefana Wyszyńskiego (1901-1981) - wynika z nieoficjalnych informacji uzyskanych przez PAP ze źródeł kościelnych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1207205,wazny-krok-na-drodze-do-beatyfikacji-prymasa-wyszynskiego.html

środa   2017/12/13

 

Prezydenci Polski i Ukrainy: podejmiemy działania na rzecz zniesienia zakazu ekshumacji

Prezydenci Polski i Ukrainy Andrzej Duda i Petro Poroszenko uzgodnili w środę w Charkowie, że podejmą działania na rzecz jak najszybszego zniesienia zakazu ekshumacji. Ma się tym zająć wspólna komisja na szczeblu wicepremierów obu krajów - poinformowali. Duda przyznał na konferencji prasowej z Poroszenką, że między Polską i Ukrainą jest "wiele kwestii trudnych". Wyraził nadzieję, że uda się je rozwiązać "w duchu dobrosąsiedzkiej współpracy między oboma krajami i społeczeństwami". "Chcielibyśmy, żeby historia nie determinowała tego, co dzieje się dzisiaj, i tego, co będzie w przyszłości, ale bardzo często to, co działo się przed laty wpływa na naszą dzisiejszą rzeczywistość poprzez ludzką wrażliwość, ból, który pozostaje" - mówił prezydent.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1208688,duda-musimy-dbac-o-to-by-nieprawda-nie-kladla-sie-cieniem-na-relacje-polski-i-ukrainy.html

PE: zgoda na przejście do drugiej fazy rozmów ws. Brexitu

Parlament Europejski poparł w środę przejście do drugiej fazy rozmów UE z W. Brytanią na temat Brexitu. Przyjętej rezolucji towarzyszy jednak szereg zastrzeżeń dotyczących praw obywateli, granicy irlandzkiej oraz gwarancji finansowych ze strony W. Brytanii. Parlament Europejski poparł przejście do drugiej fazy rozmów na temat Brexitu większością 556 głosów, przy 62 głosach przeciw. 68 europosłów wstrzymało się od głosu."Przyjęcie rezolucji nie oznacza, że wszystkie problemy zostały rozwiązane" - zastrzegł po głosowaniu przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. - Jesteśmy optymistami co do drugiej fazy negocjacji. Musimy się jednak upewnić, że uzgodniony w zeszłym tygodniu tekst porozumienia zostanie w całości i wiernie wpisany w tekst umowy o wyjściu (W. Brytanii z UE)" - dodał.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1208872,pe-zgoda-na-przejscie-do-drugiej-fazy-rozmow-ws-brexitu.html

KE zatwierdziła program wspierania OZE w Polsce o wartości 40 mld zł

            Komisja Europejska zatwierdziła w środę polski program wspierania energii ze źródeł odnawialnych o wartości 40 mld zł. Zakłada on, że producentom energii ze źródeł odnawialnych zostanie przyznana pomoc państwa. "Chcemy robić postępy w dziedzinie czystej energii ze względu na ochronę środowiska, ale również po to, by przyczynić się do wzrostu europejskiej gospodarki. Program wspierania energii ze źródeł odnawialnych zwiększy odsetek zielonej energii w polskim koszyku energetycznym i umożliwi Polsce przejście do niskoemisyjnej, zrównoważonej pod względem ekologicznym produkcji energii. Program pomoże również w utrzymaniu globalnej konkurencyjności przedsiębiorstw o dużym zapotrzebowaniu na energię" - powiedziała unijna komisarz odpowiedzialna za politykę konkurencji Margrethe Vestager.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1208318,ke-zatwierdzila-program-wspierania-oze-w-polsce-o-wartosci-40-mld-zl.html

ME w pływaniu - srebrny medal Kawęckiego, brąz sztafety

            Radosław Kawęcki zdobył srebrny medal w wyścigu na 200 m stylem grzbietowym mistrzostw Europy na krótkim basenie w Kopenhadze. Na zakończenie środowych zmagań brąz wywalczyła także męska sztafeta 4x50 m kraulem. Rezultat Kawęckiego to 1.48,46. Szybszy był tylko Rosjanin Kliment Kolesnikow - 1.48,02, a trzecie miejsce, wynikiem 1.49,06, zajął Litwin Danas Rapsys

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1209159,me-w-plywaniu---srebrny-medal-kaweckiego-na-200-m-st-grzbietowym.html

czwartek         2017/12/14

Szczyt UE w Brukseli formalnie powołuje PESCO

            Powołanie PESCO to dobra wiadomość dla naszych sojuszników i zła dla naszych wrogów - powiedział w czwartek w Brukseli szef Rady Europejskiej Donald Tusk podczas oficjalnej inauguracji stałej współpracy strukturalnej 25 państw Unii w dziedzinie obronności.

"Jeśli polityka europejska ma być efektywna, musi być jednocześnie wizjonerska i pragmatyczna - powiedział Tusk podczas ceremonii ustanawiającej współpracę. - Ponad pół wieku temu zrodziła się ambitna wizja europejskiej wspólnoty obronnej. Brakowało jednak jedności i odwagi, by nadać jej wymiar praktyczny. Od tego czasu idea ta była przywoływana wiele razy, zawsze jednak bezskutecznie. Marzenie kłóciło się z rzeczywistością. Dziś rzeczywistością się staje".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1211093,szczyt-ue-w-brukseli-formalnie-powoluje-pesco.html

 

V4 zadeklarowała 35 mln euro na wsparcie Włoch; Polska da ok. 9 mln

Państwa Grupy Wyszehradzkiej zadeklarowały przekazanie 35 mln euro na wsparcie Włoch w projektach mających na celu powstrzymanie nielegalnej migracji z Libii. Każdy z krajów V4, w tym Polska, wyłoży po ok. 9 mln euro. Zadowolenie z inicjatywy wyraziła KE. "Chcemy pokazać, że solidarność to coś, co w pełni szanujemy - powiedział dziennikarzom w Brukseli szef słowackiego rządu Robert Fico po spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z premierem Włoch Paolo Gentilonim. - Mogę potwierdzić, że nie tylko ja, ale inni premierzy z Grupy Wyszehradzkiej zaoferowali nawet więcej pieniędzy, jeśli jest to konieczne. W tym momencie oferujemy 35 mln euro"..

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1210271,premier-slowacji-v4-zadeklarowala-35-mln-euro-na-wsparcie-wloch.html

 

Morawiecki: stosowanie prawa europejskiego jest dla nas ważną wartością

            Premier Mateusz Morawiecki przed szczytem UE oświadczył, że spójność i stosowanie prawa europejskiego są dla Polski bardzo ważną wartością. Wyraził zadowolenie ze stanowiska szefa RE Donalda Tuska ws. migracji oraz dotychczasowych ustaleń dotyczących Brexitu. Swoją pierwszą wizytę zagraniczną Morawiecki rozpoczął od spotkania w Brukseli z szefami rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Następnie wraz z premierami krajów V4 rozmawiał z premierem Włoch Paolo Gentilonim i szefem KE Jean-Claude'em Junckerem. W trakcie spotkania kraje Grupy Wyszehradzkiej zapowiedziały przekazanie 35 mln euro na wsparcie Włoch w projektach mających na celu powstrzymanie nielegalnej migracji z Libii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1210469,morawiecki-stanowisko-v4-ws-migracji-spotkalo-sie-z-dobrym-odbiorem.html

 

 

piątek  2017/12/15

 

KE ze wsparciem od Macrona i Merkel w decyzji ws. art 7. wobec Polski

Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zadeklarowali w piątek w Brukseli, że będą wspierać Komisję Europejską w jej działaniach dotyczących Polski i ewentualnego uruchomienia wobec władz w Warszawie artykułu 7.1 Traktatu unijnego.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1212444,ke-ze-wsparciem-od-macrona-i-merkel-w-decyzji-ws-art-7-wobec-polski.html

UE: rozmowy ws. Brexitu przechodzą oficjalnie do drugiej fazy

ostęp w pierwszej fazie rozmów na temat wyjścia Wielkiej Brytanii z UE jest wystarczający, by zacząć kolejny etap negocjacji - zdecydowali w piątek na szczycie przywódcy 27 krajów UE. O decyzji poinformował na Twitterze szef Rady Europejskiej Donald Tusk. "Rada Europejska z zadowoleniem odnotowuje postęp osiągnięty podczas pierwszej fazy negocjacji (...) i podejmuje decyzję, że jest to postęp wystarczający, by przejść do drugiej fazy, poświęconej okresowi przejściowemu i przyszłym stosunkom" - głosi komunikat Rady Europejskiej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1212154,ue-rozmowy-ws-brexitu-przechodza-oficjalnie-do-drugiej-fazy.html

Agnieszka Radwańska po raz piąty z rzędu wyróżniona za zagranie roku

Akcja Agnieszki Radwańskiej z meczu z Niemką Julią Goerges we wrześniowym turnieju w chińskim Wuhan została uznana za zagranie roku, uzyskując 55 proc. głosów kibiców. Polska tenisistka po raz piąty z rzędu otrzymała nagrodę WTA w tej kategorii. 25 września w drugiej rundzie zawodów w Wuhan Radwańska pokonała Niemkę 7:5, 7:5. Wyróżnione zagranie to uderzenie z ostrego kąta z bekhendu, po którym piłka trafiła w narożnik kortu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1212975,agnieszka-radwanska-po-raz-piaty-z-rzedu-wyrozniona-za-zagranie-roku.html

sobota 2017/12/16

 

Program nowego rządu Austrii zdecydowanie prounijny

Sojusz Austriackiej Partii Ludowej (OeVP) i prawicowo-populistycznej Austriackiej Partii Wolności (FPOe) w swym programie rządowym zdecydowanie opowiedział się za pozostaniem Austrii w UE. "Żadnego Auxitu" - podkreśla agencja dpa w depeszy na ten temat. "Tylko w silnej Europie może też być silna Austria, w której jesteśmy w stanie wykorzystywać szanse XXI wieku" - napisano w przedmowie do przedstawionego w sobotę programu OeVP i FPOe. Wykluczono podawanie w wątpliwość członkostwa Austrii w UE i w innych międzynarodowych organizacjach; przez pięć najbliższych lat nie będzie wolno organizować w tej sprawie referendów, choć we wszystkich innych dziedzinach demokracja bezpośrednia ma być umacniana.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1213819,program-nowego-rzadu-austrii-zdecydowanie-prounijny.html

Premier o artykule 7 traktatu unijnego: nie będziemy działać pod pistoletem, mamy prawo się reformować   Na pewno nie będziemy działać pod pistoletem, jesteśmy krajem, który ma prawo się reformować - powiedział w sobotę premier Mateusz Morawiecki, pytany o możliwość uruchomienia wobec Polski art.7 unijnego traktatu. Komisja Europejska będzie w środę analizować ustawy o Sądzie Najwyższym oraz KRS i podejmie decyzje, czy aktywować wobec Polski art. 7. "To jest prerogatywa Komisji Europejskiej. Jest to spojrzenie jednostronne, mocno wspierane poglądami wyłącznie naszych przeciwników politycznych. Sądzę, że jakieś refleksje zostały zasiane. Jaka będzie decyzja nie wiem. Na pewno nie będziemy działać pod pistoletem. Jesteśmy krajem, który ma prawo się reformować" – powiedział premier w sobotę w TVP.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1213987,premier-ws-art7-nie-bedziemy-dzialac-pod-pistoletem-mamy-prawo-sie-reformowac-.html

ME w pływaniu: srebrny medal Alicji Tchórz na 50 m st. grzbietowym

            Alicja Tchórz zdobyła srebrny medal w wyścigu na 50 m stylem grzbietowym mistrzostw Europy na krótkim basenie w Kopenhadze. Polka osiągnęła czas 26,09 i musiała uznać wyższość jedynie fenomenalnej Węgierki Katinki Hosszu - 25,95.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1213914,me-w-plywaniu-srebrny-medal-alicji-tchorz-na-50-m-st-grzbietowym.html

Z kraju i ze świata (2017/12/03 – 2017/12/09)

niedziela         2017/12/03

Papież: jesteśmy na granicy legalności broni nuklearnej

"Jesteśmy na granicy legalności broni nuklearnej" - powiedział papież Franciszek dziennikarzom w drodze powrotnej z Bangladeszu do Rzymu. Wyznał, że płakał w czasie spotkania z grupą uchodźców z muzułmańskiej grupy etnicznej Rohingja. Podczas konferencji prasowej w sobotę w samolocie papież mówił głównie o swej podróży do Birmy i Bangladeszu i wyraźnie poprosił, by tego dotyczyły pytania. Wyjątek uczynił między innymi dla kryzysu nuklearnego w związku z napięciem wokół Korei Północnej. Franciszek mówił, że zadaje sobie pytanie, czy siła niszczenia broni nuklearnej jest na tyle wielka, że należy poddać pod dyskusję kwestię jej legalności. Papież pytano, czy ostatnio doszło do zmiany podejścia Kościoła do broni atomowej od czasów pontyfikatu Jana Pawła II, który mówił, że odstraszanie nuklearne jest "moralnie do przyjęcia". W odpowiedzi oświadczył, że od czasu, gdy była o tym mowa, minęły 34 lata.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1192896,papiez-jestesmy-na-granicy-legalnosci-broni-nuklearnej.html

 

Dietl: GPW rozważa zaoferowanie własnego know-how zagranicznym podmiotom

            Giełda Papierów Wartościowych rozważa zaoferowanie własnego know-how zagranicznym podmiotom, upatrując w tym szansę na rozwój spółki w nowych obszarach biznesowych - mówi PAP prezes giełdy Marek Dietl. Potencjał GPW widzi np. w Azji w zakresie obrotu zielonymi certyfikatami. "Wiele moich rozważań idzie w kierunku miękkiej dywersyfikacji, w kierunku rozwiązań czy nowych obszarów biznesowych, gdzie można wykorzystać w normalnej konkurencji rynkowej to, co już potrafimy. Zobaczymy, czy to, co umiemy jako giełda, co jest naszą kluczową kompetencją, może być atrakcyjne dla innych i czy możemy myśleć o ekspansji zagranicznej" - powiedział Dietl.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1193511,dietl-gpw-rozwaza-zaoferowanie-wlasnego-know-how-zagranicznym-podmiotom.html

 

Macron sugeruje Schulzowi, by zawarł koalicję rządową z Merkel

            Prezydent Francji Emmanuel Macron przekonuje szefa SPD Martina Schulza, by wszedł do koalicji rządowej z blokiem chadeckim CDU/CSU Angeli Merkel, co pozwoli na zreformowanie Unii Europejskiej - podało niedzielne wydanie "Frankfurter Allgemeine Zeitung - "FAS".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1193030,macron-sugeruje-schulzowi-by-zawarl-koalicje-rzadowa-z-merkel.html

 

 

poniedziałek   2017/12/04

Portugalski minister finansów Mario Centeno nowym szefem eurogrupy

            Portugalski minister finansów Mario Centeno został w poniedziałek wybrany na nowego szefa eurogrupy. Na tym kluczowym w eurolandzie stanowisku zastąpi Holendra Jeroena Dijsselbloema. "To zaszczyt zostać nowym szefem eurogrupy (...) ze względu na to, czym się zajmujemy, ze względu na profesjonalizm kolegów oraz na wagę pracy, jaką musimy wykonać w ciągu najbliższych kilku lat" - mówił na konferencji prasowej po głosowaniach Centeno. Jak podkreślał, dyskusje na temat dokończenia budowy struktury strefy euro trwają już dość długo, dlatego należy teraz skierować cały wysiłek na to, by tego dokonać.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1194691,portugalski-minister-finansow-mario-centeno-nowym-szefem-eurogrupy.html

 

Beksiński w polskiej Galerii Roi Dore w Paryżu

Wystawa „Beksiński – In hoc signo vinces” prezentuje 13 obrazów, a także rysunki i fotografie artysty, pochodzące z kolekcji prywatnej. Ekspozycję będzie można oglądać od 5 grudnia. "Dla miłośników sztuki Beksińskiego obecna wystawa jest niezwykłą okazją, aby obejrzeć mało znane dzieła artysty - zaznaczył Józef Rudek, dyrektor Galerii Roi Dore. - Prezentowane prace, zwłaszcza obrazy olejne, są zazwyczaj niedostępne dla publiczności. Pokazywane były tylko raz, ponad trzydzieści lat temu".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1194503,beksinski-w-polskiej-galerii-roi-dore-w-paryzu.html

 

wtorek            2017/12/05

 

Hołd dla marszałka Józefa Piłsudskiego w miejscu jego urodzenia

W Zułowie na Wileńszczyźnie, gdzie 150 lat temu urodził się Józef Piłsudski, weterani walk o niepodległość Polski wraz z delegacją państwową i Polakami żyjącymi na Litwie złożyli hołd marszałkowi. Dla polskiego narodu Piłsudski jest jak wieczne światło - podkreślił Jan J. Kasprzyk. Uroczystości, w których wzięło udział kilkaset osób, odbyły się w miejscu, gdzie stała kolebka Piłsudskiego, upamiętniona dziś przez dąb - zasadzony tam 10 października 1937 r. przez prezydenta Ignacego Mościckiego i wdowę po marszałku - Aleksandrę Piłsudska.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1196205,hold-dla-marszalka-jozefa-pilsudskiego-miejscu-jego-urodzenia.html

 

Rosja wykluczona z zimowych igrzysk w Pjongczang, ale możliwy start pod flagą olimpijską

            Rosyjski Komitet Olimpijski jest zawieszony na przyszłoroczne zimowe igrzyska w Pjongczangu, ale niektórzy reprezentanci tego kraju będą mogli startować pod flagą olimpijską - poinformował MKOl. Dożywotnio wykluczony został były minister sportu Witalij Mutko. Takie kary wymierzono w związku z wielokrotnym łamaniem przepisów antydopingowych przez "Sborną" na igrzyskach w Soczi w 2014 roku. Po wykryciu zorganizowanego procederu, który doprowadził m.in. do manipulacji wynikami Rosjan przez moskiewskie laboratorium antydopingowe, dożywotnio zdyskwalifikowano już 25 sportowców, a Rosja straciła 11 medali tych igrzysk.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1196529,rosja-wykluczona-z-zimowych-igrzysk-w--ale-mozliwy-start-pod-flaga-olimpijska-.html

UE przyjęła czarną listę rajów podatkowych

            Ministrowie finansów państw UE przyjęli we wtorek czarną listę rajów podatkowych, obejmującą 17 jurysdykcji odmawiających współpracy w sprawach podatkowych. W wykazie znalazła się m.in. Panama, Zjednoczone Emiraty Arabskie i Tunezja. Dzięki tej liście, pierwszej w historii na poziomie całej UE, "28" ma skuteczniej wpływać na zachowanie państw, w których dochody ukrywane są przed fiskusem. Ministrowie nie uzgodnili od razu sankcji, z jakimi będą się musiały liczyć państwa figurujące w zestawieniu, ale przewidzieli dalszą procedurę, w ramach której mogą być one przyjęte.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1195766,zrodla-ue-przyjela-czarna-liste-rajow-podatkowych.html

środa   2017/12/06

 

USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela

Prezydent Donald Trump oświadczył w środę, że USA uznają Jerozolimę za stolicę Izraela. Powiedział, że Izrael ma prawo decydować o swojej stolicy. Wskazał, że w Jerozolimie znajduje się izraelski parlament i Sąd Najwyższy. Trump zastrzegł, że USA nie zajmują stanowiska w kwestiach dotyczących ostatecznego statusu Jerozolimy. Podkreślił wolę Stanów Zjednoczonych, by pomagać w osiągnięciu porozumienia w konflikcie bliskowschodnim, możliwego do zaakceptowania dla obu stron.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1198266,usa-uznaja-jerozolime-za-stolice-izraela.html

Premierzy Polski i Albanii: będziemy rozwijać i umacniać relacje pomiędzy Polską i Albanią

Relacje pomiędzy Polską i Albanią są bardzo dobre; będziemy je rozwijać i umacniać - oświadczyli w środę w Warszawie premierzy Polski i Albanii: Beata Szydło oraz Edi Rama; zapowiedzieli współpracę na rzecz przystąpienia Albanii do UE m.in. poprzez utworzenie Konferencji Tirańskiej. Premier Albanii Edi Rama przebywa w Warszawie z oficjalną wizytą. Beata Szydło na konferencji prasowej, po spotkaniu z Ramą zauważyła, że w tym roku obchodzimy 80-lecie nawiązania stosunków dyplomatycznych pomiędzy Polską a Albanią. Jak dodała, środowe rozmowy w Warszawie potwierdziły, że relacje między obydwoma krajami bardzo dobre. "Będziemy je rozwijać, będziemy je umacniać" - szefowa polskiego rządu. Poinformowała, że podczas rozmów omówione zostały obszary, w których oba państwa współpracują oraz te, w których ma nastąpić pogłębienie współpracy.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1197518,premierzy-polski-i-albanii-bedziemy-rozwijac-i-umacniac-relacje-pomiedzy-polska-i-albania-.html

KE proponuje reformę eurolandu; bez osobnego budżetu

            KE zaproponowała w środę utworzenie Europejskiego Funduszu Walutowego, powołanie europejskiego ministra gospodarki i finansów oraz stworzenie "nowych instrumentów budżetowych" dla strefy euro i innych krajów UE. Reformy te mają zwiększać odporność na kryzysy. Wbrew obawom państw spoza eurolandu Komisja nie przedstawiła propozycji osobnego budżetu dla strefy euro, ale instrumenty, które zaproponowała, będą wykorzystywane głównie przez kraje wspólnej waluty.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1197466,ke-proponuje-reforme-eurolandu-bez-osobnego-budzetu.html

czwartek         2017/12/07

Zjazd niemieckiej socjaldemokracji za rozmowami z chadecją o utworzeniu rządu

            Obradujący w Berlinie zjazd Socjaldemokratycznej Partii Niemiec (SPD) opowiedział się w czwartek znaczną większością głosów za podjęciem rozmów z chadeckim blokiem CDU/CSU w sprawie tworzenia nowego rządu z traktowaniem ich wyniku jako otwartego. Oznacza to, że rezultatem rozmów może być wznowienie dotychczasowej "wielkiej koalicji" obu partnerów, mniejszościowy chadecki rząd kanclerz Angeli Merkel lub przedterminowe wybory.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1200446,zjazd-niemieckiej-socjaldemokracji-za-rozmowami-z-chadecja-o-utworzeniu-rzadu-.html

KE: czas na porozumienie w sprawie Brexitu do końca tygodnia

Niedzielny termin na osiągnięcie porozumienia w sprawie zakończenia pierwszej fazy rozmów o Brexicie pozostaje w mocy i nie będzie przedłużany - powiedział w czwartek rzecznik Komisji Europejskiej. UE gotowa jest prowadzić rozmowy do ostatniej chwili.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1199487,ke-czas-na-porozumienie-w-sprawie-brexitu-do-konca-tygodnia-.html

 

 

piątek  2017/12/08

 

Reprezentant Polski w Komisji Weneckiej: niezrozumienie polskiego systemu prawnego

Reprezentujący Polskę na obradach Komisji Wenecji stały przedstawiciel RP przy Radzie Europy Janusz Stańczyk powiedział dziennikarzom, że wiele argumentów tego organu doradczego Rady Europy wynika z "niezrozumienia polskiego systemu prawnego". Komisja Wenecka przyjęła w piątek na sesji plenarnej dwie opinie na temat ustaw i projektów ustaw dotyczących reformy sądownictwa w Polsce. Według Komisji zmiany stanowią "poważne zagrożenie" dla sądownictwa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1201918,reprezentant-polski-w-komisji-weneckiej-niezrozumienie-polskiego-systemu-prawnego.html

Kubot i Melo męskim deblem roku według ITF

Łukasz Kubot i partnerujący mu Brazylijczyk Marcelo Melo zostali uznani męskim deblem roku przez Międzynarodową Federację Tenisową (ITF). Wśród singlistów doceniono Hiszpanów Garbine Muguruzę i Rafaela Nadala. Kubot i Melo w mijającym roku triumfowali w wielkoszlemowym Wimbledonie, a łącznie wywalczyli razem sześć tytułów, czym nie mógł pochwalić się żaden inny męski duet tenisowy. Polsko-brazylijska para dotarła też do decydującego spotkania kończącego sezon turnieju ATP Finals i na koniec roku zajęła pierwsze miejsce w rankingu ATP (w indywidualnym zestawieniu deblistów Melo jest pierwszy, a tuż za nim Kubot, który ustępuje partnerowi tylko liczbą rozegranych imprez).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1201785,kubot-i-melo-meskim-deblem-roku-wedlug-itf.html

sobota 2017/12/09

 

Na Półwyspie Iberyjskim brakuje wody pitnej

W rzekach i zbiornikach Hiszpanii i Portugalii utrzymuje się wyjątkowo niski jak na zimę poziom wody mimo opadów deszczu z początku grudnia. Miasta i miejscowości na północnym zachodzie Półwyspu Iberyjskiego mają zapasy wody pitnej tylko do Bożego Narodzenia. W związku z niedoborami wody przybywa apeli władz samorządowych w Hiszpanii i Portugalii do rządów tych krajów. W Hiszpanii najbardziej dotkniętym suszą regionem jest Galicia, gdzie nie padało od kilkunastu miesięcy. Jej największe miasto, Vigo, ma rezerwy wody pitnej tylko do ostatnich dni grudnia.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1203172,na-polwyspie-iberyjskim-brakuje-wody-pitnej.html

Papież koryguje modlitwę "Ojcze Nasz"

            Papież Franciszek koryguje modlitwę "Ojcze Nasz" - tak media na świecie odnotowały jego słowa o tym, że należy zmienić włoskie tłumaczenie fragmentu Modlitwy Pańskiej: "Nie wódź nas na pokuszenie". Zdaniem papieża tłumaczenie jest błędne. W rozmowie na antenie katolickiej włoskiej stacji telewizyjnej TV2000 Franciszek odnosząc się do obecnego brzmienia tego zdania z modlitwy oświadczył: "Tak być nie może". Jego zdaniem w aktualnym tłumaczeniu znajduje się wyraźna sugestia, że to Bóg popycha ku pokusie, a tak nie jest. To człowiek, jak podkreślił papież, ulega pokusie. Przypomniał, że na początku grudnia dokonano zmiany we francuskim tłumaczeniu i że obecnie prośba do Boga brzmi: „Nie pozwól, byśmy popadli w pokusę”. Słowa: "Nie wódź mnie na pokuszenie" to "nie jest dobre tłumaczenie" - ocenił papież.  „To ja upadam, a nie Bóg popycha mnie ku pokusie, by zobaczyć potem, jak upadłem, gdyż tak nie postępuje żaden ojciec" - wyjaśnił Franciszek swą argumentację w rozmowie, którą przeprowadził z nim teolog i kapelan więzienia w Padwie ksiądz Marco Pozza. "Ojciec pomaga, by móc natychmiast się podnieść. Ten, kto wodzi cię na pokuszenie, to szatan, to jego praca" - dodał papież. Włoskie media, w tym prasa katolicka, interpretują słowa papieża jako zachętę do przygotowania nowego tłumaczenia fragmentu modlitwy. Na łamach włoskich gazet znajdują się też nagłówki: "Papież koryguje modlitwę Ojcze Nasz".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1203213,papiez-koryguje-modlitwe-ojcze-nasz.html

"The Square" Rubena Oestlunda Filmem Roku; duży sukces Polek

            Europejska Akademia Filmowa uznała w sobotę obraz szwedzkiego reżysera Rubena Oestlunda "The Square" za europejski Film Roku. Duży sukces odniosły Polki zdobywając Europejskie Nagrody Filmowe w kategoriach animacja i dokument oraz kostiumy.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1203276,europejska-nagroda-filmowa-dla-animacji-twoj-vincent.html

Z kraju i ze świata (2017/11/19 – 2017/11/25)

niedziela         2017/11/19

Papież zjadł obiad z 1 500 ubogimi

Papież Franciszek zjadł w niedzielę obiad z 1 500 ubogimi i podopiecznymi ośrodków pomocy. Uroczysty posiłek zorganizowano w Auli Pawła VI z okazji obchodzonego po raz pierwszy Światowego Dnia Ubogich. Wielka aula, w której odbywają się papieskie audiencje i koncerty, zamieniona została w jadalnię, gdzie ustawiono 150 stołów. Przy jednym z nich razem z 20 osobami zasiadł papież Franciszek, który rano w bazylice Świętego Piotra odprawił mszę w związku z ustanowionym przez siebie Światowym Dniem Ubogich.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1173932,papiez-zjadl-obiad-z-1-500-ubogimi.html

 

Syryjskie siły rządowe odbiły Abu Kamal z rąk dżihadystów

            Armia syryjska oraz sojusznicze milicje szyickie z Libanu, Iraku i Iranu w niedzielę po ciężkich walkach odbiły z rąk Państwa Islamskiego (IS) strategiczne miasto Abu Kamal przy granicy z Irakiem - poinformowało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1173966,syryjskie-sily-rzadowe-odbily-abu-kamal-z-rak-dzihadystow-.html

 

 

poniedziałek   2017/11/20

Trybunał UE: 100 tys. euro kary dziennie, jeśli Polska będzie kontynuować wycinkę w Puszczy

Oprócz sytuacji wyjątkowej i bezwzględnie koniecznej do zapewnienia bezpieczeństwa publicznego, Polska musi natychmiast zaprzestać wycinki w Puszczy Białowieskiej - orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE. Za złamanie tego zakazu grozi 100 tys. euro kary dziennie. Trybunał Sprawiedliwości nie rozstrzygał co do istoty sporu między Polską a Komisją Europejską, czy działania w Puszczy są zgodne z przepisami dyrektyw ptasiej i siedliskowej, lecz jedynie zajmował się wnioskiem o nałożenie środka tymczasowego, czyli natychmiastowego wstrzymania wycinki.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1175369,trybunal-ue-100-tys-euro-kary-dziennie-jesli-polska-bedzie-kontynuowac-wycinke-w-puszczy.html

 

Europejska Agencja Leków zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu

            Europejska Agencja Leków (EMA) zostanie przeniesiona po Brexicie z Londynu do Amsterdamu. W ostatniej rundzie Amsterdam i Mediolan we Włoszech zdobyły równą liczbę głosów i o wyniku zadecydowało losowanie. Losowanie zgodnie z regulaminem przeprowadziła estońska prezydencja UE. We wcześniejszej rundzie z rywalizacji odpadła Kopenhaga.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1175352,europejska-agencja-lekow-zostanie-przeniesiona-po-brexicie-z-londynu-do-amsterdamu-.html

 

Prezydent Duda: drzwi do UE powinny pozostać otwarte

            Drzwi do UE powinny pozostać otwarte, także dla krajów bałkańskich - przekonywał w poniedziałek w Atenach prezydent Andrzej Duda podczas rozmowy z prezydentem Grecji Prokopisem Pawlopulosem. Grecki przywódca został przez Dudę odznaczony Orderem Orła Białego. Polski prezydent został z kolei uhonorowany przez Pawlopulosa Krzyżem Wielkim Orderu Zbawiciela - najwyższym greckim odznaczeniem państwowym.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1174506,prezydent-duda-drzwi-do-ue-powinny-pozostac-otwarte-.html

 

 

wtorek            2017/11/21

 

PGNiG podpisało 5-letni kontrakt na dostawy gazu LNG z USA

PGNiG podpisało średnioterminowy, pięcioletni kontrakt z firmą Centrica LNG na dostawy gazu LNG ze Stanów Zjednoczonych - poinformował we wtorek prezes PGNiG Piotr Woźniak. Kontrakt wejdzie w życie w 2018 roku. Podczas telekonferencji w siedzibie PGNiG w Warszawie, przebywający w Waszyngtonie Piotr Woźniak wyjaśnił, że pierwsza umowa na regularne dostawy LNG z USA obejmuje dziewięć ładunków. W ramach kontraktu do świnoujskiego gazoportu będą zawijały średnio dwa statki rocznie. Zapewnił, że cena gazu jest absolutnie konkurencyjna.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1177046,pgnig-podpisalo-5-letni-kontrakt-na-dostawy-gazu-lng-z-usa-.html

 

Premier: rola agencji Frontex nie do przecenienia

            Rola agencji Frontex, która zajmuje się bezpieczeństwem Europy i Europejczyków, jest nie do przecenienia - powiedziała we wtorek premier Beata Szydło podczas uroczystości związanej z wejściem w życie porozumienia o siedzibie agencji Frontex w Warszawie. Umowa w sprawie siedziby agencji weszła w życie 1 listopada 2017 r. "To jest bardzo ważny dzień, ponieważ tutaj w Warszawie inaugurujemy już oficjalnie prace jednej z największych agencji unijnych. Agencji, która ma szczególne znaczenie dla nas wszystkich, dla całej Europy, i też dla przyszłości Europy" - powiedziała Szydło. Szefowa polskiego rządu podkreśliła, że praca osób zabezpieczających zewnętrzne granice Unii Europejskiej jest bardzo ważna.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1176451,premier-rola-agencji-frontex-nie-do-przecenienia.html

Zimbabwe: Robert Mugabe ustąpił z urzędu prezydenta

            Prezydent Zimbabwe Robert Mugabe we wtorek ustąpił ze sprawowanego od 37 lat urzędu, o swojej decyzji informując w liście przekazanym parlamentowi - oświadczył przewodniczący izby niższej (Zgromadzenia Narodowego) Jacob Mudenda. Chwilę wcześniej Mudenda przerwał procedurę impeachmentu Mugabego, by poinformować, że otrzymał od niego list z rezygnacją, a następnie go odczytał. "Ja, Robert Gabriel Mugabe, niniejszym oficjalnie składam rezygnację jako prezydent Zimbabwe ze skutkiem natychmiastowym" - głosi list 93-letniego polityka. Podkreśla on, że decyzję podjął dobrowolnie, by umożliwić "płynne przekazanie władzy". Prosi też parlament o jak najszybsze przekazanie tej informacji społeczeństwu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1176808,zimbabwe-robert-mugabe-ustapil-z-urzedu-prezydenta-.html

środa   2017/11/22

ONZ: Ratko Mladić skazany na dożywocie m.in. za ludobójstwo

ONZ-owski trybunał ds. dawnej Jugosławii w Hadze uznał byłego dowódcę Serbów bośniackich Ratko Mladicia za winnego ludobójstwa, zbrodni wojennych i zbrodni przeciw ludzkości podczas wojny w Bośni z lat 90. Mladić został skazany na karę dożywotniego więzienia. Oskarżonego wyprowadzono z sali Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ) z powodu nieodpowiedniego zachowania i wykrzykiwanych obelg w kierunku sędziów.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1177712,onz-ratko-mladic-skazany-na-dozywocie-min-za-ludobojstwo.html

Putin: Syria uniknęła rozpadu dzięki Rosji, Turcji i Iranowi

            Prezydent Rosji Władimir Putin ocenił w środę, przyjmując w Soczi przywódców Turcji i Iranu, że dzięki trzem krajom udało się zapobiec rozpadowi ogarniętej konfliktem Syrii. Działania bojowe na większą skalę przeciw bojownikom dobiegają końca - oświadczył. Bojownikom "zadano decydujący cios" - zapewnił Putin na początku spotkania z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem i prezydentem Iranu Hasanem Rowhanim.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1178389,putin-syria-uniknela-rozpadu-dzieki-rosji-turcji-i-iranowi.html

czwartek         2017/11/23

Paryż: Premier Beata Szydło o solidarności społecznej na forum OECD

            Solidarność społeczna, reformy rządu, aktywne członkostwo Polski w Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju – były głównymi tematami przemówienia szefowej rządu przed Radą OECD. Pierwszym punktem wizyty w siedzibie OECD była rozmowa premier Beaty Szydło z sekretarzem generalnym organizacji Angelem Gurrią. Następnie szefowa rządu zabrała głos podczas sesji plenarnej z ambasadorami akredytowanymi przy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Prezes Rady Ministrów mówiła o wzroście gospodarczym w Polsce, który odbywa się z udziałem każdej grupy społecznej. Wspomniała o Strategii  na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czerpiącej z dorobku OECD, oraz o programach wdrażanych przez rząd, m.in. Rodzina 500+. Ponadto premier zadeklarowała, że celem jej rządu jest wspieranie małej i średniej przedsiębiorczości. Premier zaznaczyła rolę organizacji w radzeniu sobie z wyzwaniami, przed którymi stoi Polska i inne kraje. Jednocześnie szefowa rządu zapewniła, że nasz kraj nadal chce aktywnie działać w OECD oraz promować jej cele i zasady. Beata Szydło była pierwszym polskim premierem, który wystąpił przed Radą OECD.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/paryz-premier-beata-szydlo-o-solidarnosci-spolecznej-na-forum-oecd.html

 

Szydło i Macron rozmawiali m.in. o reformie UE i reformie sądownictwa w Polsce

Reforma UE, stosunki dwustronne i reforma sądownictwa w Polsce były tematami rozmów premier Beaty Szydło i prezydenta Francji Emmanuela Macrona w czwartek w Paryżu. Premier podkreśliła, że Polska i Francja to państwa, które doceniają "wolność i demokrację". Wizytę w Paryżu szefowa polskiego rządu rozpoczęła od spotkania z sekretarzem generalnym OECD Angelem Gurrią. Następnie premier Beata Szydło wygłosiła przemówienie na sesji plenarnej OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1179773,macron-zachecamy-polske-do-kontynuowania-konstruktywnego-dialogu-z-komisja-wenecka.html

 

Morawiecki: chcemy wykorzystać potencjał Bałtyku w handlu z Chinami

            Chcemy wykorzystać potencjał Morza Bałtyckiego w handlu z Chinami - podkreślił w czwartek wicepremier Mateusz Morawiecki. Zaapelował, by chińskie towary w większym stopniu wwozić do Europy Środkowej przez Szczecin i Gdańsk, zamiast np. przez Hamburg. Wicepremier, minister rozwoju i finansów uczestniczył w otwarciu konferencji "Kierunek Chiny - nowe celne perspektywy".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1179440,morawiecki-chcemy-wykorzystac-potencjal-baltyku-w-handlu-z-chinami.html

 

Choinka z Polski przyjechała do Watykanu

            Do Watykanu przywieziono w nocy ze środy na czwartek choinkę z Polski, z okolic Gołdapi, która zostanie ustawiona na placu Świętego Piotra. To pierwsze od 20 lat drzewko z Polski, które będzie ozdobą Bożego Narodzenia w Watykanie. Światła zostaną zapalone 7 grudnia. Świerk z Puszczy Rominckiej w nadleśnictwie Gołdap, wieziony na specjalnej platformie, wyruszył w drogę do Rzymu 11 listopada. Choinka ma 25 metrów wysokości, a średnica jej korony wynosi 9 metrów. Liczy około 50 lat i waży 1,5 tony. Ze względu na gabaryty tego ładunku transport przez Europę na trasie 2060 kilometrów odbywał się głównie nocami.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1179001,choinka-z-polski-przyjechala-do-watykanu.html

 

 

piątek  2017/11/24

 

Egipt: co najmniej 270 ofiar zamachu w meczecie

Co najmniej 270 osób zginęło w piątkowym zamachu na meczet, do którego uczęszczają wyznawcy sufizmu na północy półwyspu Synaj w Egipcie - poinformował burmistrz miasta Bir al-Abd, w którym doszło do tej masakry, Nasrala Mohamed.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1182378,egipt-co-najmniej-270-ofiar-zamachu-w-meczecie.html

W.Brytania: incydent w Londynie, policja nie znalazła dowodów, że padły strzały

Stacje londyńskiego metra w rejonie ulic Oxford Street i Bond Street, zamknięte w piątek przez policję w związku z doniesieniami o strzałach, są już ponownie otwarte - informuje operator komunikacji miejskiej. Pociągi zatrzymują się tam normalnie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1182262,wbrytania-ewakuacja-stacji-londynskiego-metra-oxford-circus.html

UE i kraje Partnerstwa Wschodniego przyjęły deklarację o dalszej współpracy

            W piątek w Brukseli przyjęto wspólną deklarację Unii Europejskiej oraz krajów Partnerstwa Wschodniego (PW), w której wskazano, że dalsza współpraca będzie rozwijana. Premier oceniła, że w deklaracji zapisano ważne postulaty z punktu widzenia UE i PW, a także konkretne stanowiska m.in. z inicjatywy polskiego rządu. Według szefowej rządu przyjęta deklaracja powinna być bardziej ambitna i w większym stopniu potwierdzać europejskie ambicje krajów PW. "Niemniej jednak w obecnej sytuacji politycznej uznajemy, że jest to kompromis, który jest satysfakcjonujący" – zaznaczyła premier.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-bedziemy-ambasadorami-krajow-partnerstwa-wschodniego.html

sobota 2017/11/25

 

Angela Merkel opowiedziała się za koalicją z SPD

 Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w sobotę w Kuehlungsborn, że jest zdecydowanie przeciwna rozpisaniu przyspieszonych wyborów parlamentarnych. Było to jej pierwsze publiczne wystąpienie od czasu fiaska rozmów o koalicji między CDU/CSU a FDP i Zielonymi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1182970,merkel-przeciw-nowym-wyborom-za-koalicja-z-spd.html

 

W 2019 roku cyberataki spowodują szkody rzędu 2 bln dolarów

            Szkody powodowane przez cyberprzestępczość gwałtownie rosną. Tylko w tym roku straty z tego tytułu sięgają 5 mld dolarów. W 2018 roku cyberataki mają kosztować przedsiębiorstwa już 180 mld, a w 2019 - nawet 2 bln dolarów - przewiduje firma Bitdefender. Według danych firmy w 2016 roku cyberataki spowodowały szkody o wartości 209 mln dolarów, tegoroczne straty mają być więc blisko 24-krotnie wyższe. Przyczyniła się do tego fala ataków z użyciem ransomware blokującym dostęp do danych użytkowników.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1183090,w-2019-roku-cyberataki-spowoduja-szkody-rzedu-2-bln-dolarow.html

Polskie satelity wyniesie na orbitę amerykańska firma

            Amerykańska firma NanoRacks zawarła z wrocławskim SatRevolution kontrakt w sprawie wyniesienia na orbitę pierwszych polskich satelitów komercyjnych: Światowida i Rusałki. Ich wystrzelenie planowane jest na koniec trzeciego kwartału 2018 roku. Zgodnie z zapowiedziami SatRevolution Światowid i Rusałka zostaną wyniesione w przestrzeń kosmiczną wspólnie, w jednej wyrzutni typu P-POD. Przygotowania do operacji już trwają. Wartość projektu wynosi 3 mln zł.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1182955,polskie-satelity-wyniesie-na-orbite-amerykanska-firma.html

Z kraju i ze świata (2017/11/12 – 2017/11/18)

niedziela         2017/11/12

Trump: dobre relacje USA z Rosją pomogą rozwiązać światowe problemy

Prezydent USA Donald Trump stwierdził w niedzielę na Twitterze, że "posiadanie dobrych relacji z Rosją, to dobra a nie zła sprawa". Jak dodał, chce rozwiązać problemy Korei Północnej, Syrii, Ukrainy i terroryzmu a Rosja może przy tym wydatnie pomóc. "Kiedy hejterzy oraz głupcy uświadomią sobie, że posiadanie dobrych relacji z Rosją to dobra, a nie zła sprawa?" - napisał amerykański prezydent. "Chcę rozwiązać (problemy) Korei Północnej, Syrii, Ukrainy i terroryzmu a Rosja może przy tym wydatnie pomóc" - dodał.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1163292,trump-dobre-relacje-usa-z-rosja-pomoga-rozwiazac-swiatowe-problemy.html

 

Wielka Brytania: dwaj ministrowie napisali do premier May, jak ma kierować Brexitem

            Będący w brytyjskim rządzie czołowymi zwolennikami Brexitu minister spraw zagranicznych Boris Johnson i minister środowiska Michael Gove napisali do premier Theresy May list wskazujący, jak ma postępować w kwestii wyjścia z UE - ujawnił w niedzielę "Mail on Sunday". Według tej gazety, list został doręczony na Downing Street osobiście przez szefa dyplomacji, a jego treść nie była ustalana z innymi ministrami, lecz jedynie z grupą eurosceptycznych posłów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1163463,wielka-brytania-dwaj-ministrowie-napisali-do-premier-may-jak-ma-kierowac-brexitem.html

 

 

poniedziałek   2017/11/13

Polska i 22 kraje notyfikowały przystąpienie do współpracy wojskowej UE

Polska i 22 inne kraje unijne notyfikowały w poniedziałek przystąpienie do stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności (PESCO) w ramach UE. Państwa te przyjęły konkretne zobowiązania, które mają wzmacniać ich zdolności obronne. "To bez wątpienia historyczny moment dla obronności europejskiej. 23 państwa członkowskie angażujące swoje możliwości i podejmujące kroki operacyjne to coś wielkiego" - mówiła tuż po złożeniu podpisów przez ministrów spraw zagranicznych i ministrów obrony szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1164274,polska-i-22-kraje-notyfikowaly-przystapienie-do-wspolpracy-wojskowej-ue.html

 

Morawiecki: stajemy się potęgą europejską w produkcji AGD

            Polska staje się potęgą europejską w produkcji sprzętu AGD, jest na trzecim miejscu w Europie z setkami tysięcy pracowników w branży AGD i branżach pokrewnych - mówił w poniedziałek wicepremier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji raportu "Polska rewolucja w segmencie smart". Wicepremier zaznaczył, że Polska staje się centrum rozwoju przemysłu AGD. "Mamy już setki tysięcy pracowników w szeroko rozumianym przemyśle AGD i w branżach pokrewnych, w tym w branży meblarskiej. Stajemy się potęgą europejską. Można wyraźnie powiedzieć, że nasze produkty z naklejką +made in Poland+ będą wyjeżdżały stąd na cały świat, już się pojawiają w domach na całym świecie" - zaznaczył Morawiecki.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1164301,morawiecki-w-2022-r-liczba-urzadzen-podpietych-do-internetu-siegnie-jednego-biliona.html

 

Bill Gates zainwestował w walkę z chorobą Alzheimera

            Amerykański miliarder Bill Gates ogłosił w poniedziałek, że zainwestował 50 mln dolarów, by wesprzeć alternatywne badania nad chorobą Alzheimera. Pieniądze pochodzą z osobistego majątku założyciela koncernu Microsoft. "Musimy wspierać naukowców, którzy mają różnorodne, mniej typowe pomysły" - wyjaśnił Gates na swoim blogu. "Moim pierwszym krokiem jest zainwestowanie 50 milionów dolarów w Dementia Discovery Fund", czyli partnerstwo prywatno-publiczne, które wspiera młode firmy szukające nowych kierunków badań nad lekiem - podkreślił Gates. Przypomniał, że z każdym rokiem o wiele więcej wiemy o tej chorobie i coraz lepiej potrafimy ją diagnozować.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1165240,bill-gates-zainwestowal-w-walke-z-choroba-alzheimera.html

 

 

 

wtorek            2017/11/14

 

CIR: Rząd przyjął Konstytucję Biznesu

Co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone; działalność nierejestrowa; ulga na start dla początkujących przedsiębiorców; powołanie Rzecznika MŚP; osobna ustawa dla inwestorów zagranicznych - to niektóre założenia Konstytucji Biznesu, którą we wtorek przyjął rząd. O jej przyjęciu przez Radę Ministrów PAP dowiedziała się w Centrum Informacyjnym Rządu. Konstytucja Biznesu to pakiet 5 projektów ustaw dot. zmian w prawie gospodarczym: Prawa przedsiębiorców; ustawy o Rzeczniku Małych i Średnich Przedsiębiorców; ustawy o Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i Punkcie Informacji dla Przedsiębiorcy; ustawy o zasadach uczestnictwa przedsiębiorców zagranicznych i innych osób zagranicznych w obrocie gospodarczym na terytorium RP; ustawy – Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo przedsiębiorców oraz inne ustawy dotyczące działalności gospodarczej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1165974,cir-rzad-przyjal-konstytucje-biznesu.html

 

W Iranie zakończono akcję ratunkową po trzęsieniu ziemi, w którym zginęło 530 osób

            Irańskie władze odwołały we wtorek akcję ratunkową, twierdząc, że istnieje nikła szansa na odnalezienie większej liczby ocalałych z trzęsienia ziemi, w którym zginęło co najmniej 530 osób, a ponad siedem tysięcy zostało rannych. "Zakończono akcję ratunkową w prowincji Kermanszahan" - oświadczył szef irańskiego pogotowia.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1166627,w-iranie-zakonczono-akcje-ratunkowa-po-trzesieniu-ziemi-w-ktorym-zginelo-530-osob.html

Ministrowie spraw zagranicznych Polski i Szwecji w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim

            Spośród krajów Partnerstwa Wschodniego Gruzja osiągnęła największe sukcesy we wdrażaniu postanowień umowy stowarzyszeniowej oraz o pogłębionej i kompleksowej strefie wolnego handlu z Unią Europejską – powiedział minister Witold Waszczykowski podczas wspólnej wizyty w Gruzji z minister spraw zagranicznych Szwecji Margot Wallström.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/ministrowie_spraw_zagranicznych_polski_i_szwecji_w_gruzji_o_partnerstwie_wschodnim

środa   2017/11/15

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. praworządności w Polsce

PE przyjął w środę rezolucję wzywającą polski rząd do przestrzegania postanowień dotyczących praworządności. W dokumencie znalazł się też apel PE do polskiego rządu, by potępił "ksenofobiczny i faszystowski" Marsz Niepodległości. Europosłowie zainicjowali też rezolucją własną procedurę zmierzającą do uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu UE. Za przyjęciem dokumentu głosowało 438 eurodeputowanych; 152 było przeciw; 71 wstrzymało się od głosu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1167903,parlament-europejski-przyjal-rezolucje-ws-praworzadnosci-w-polsce-.html

Pierwszy Boeing 737 dla VIP-ów wylądował w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego

            Pierwszy z trzech Boeingów 737 dla VIP-ów wylądował w środę w 1. Bazie Lotnictwa Transportowego w Warszawie. Samolot będzie nosił imię marszałka Józefa Piłsudskiego.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1167415,pierwszy-boeing-737-dla-vip-ow-wyladowal-w-1-bazie-lotnictwa-transportowego-.html

Dobre 2 lata w polskiej polityce zagranicznej

            W ciągu ostatnich dwóch lat w polskiej dyplomacji staraliśmy się zdefiniować nasze interesy narodowe. To założenie zostało zrealizowane – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski podczas dzisiejszej konferencji prasowej w siedzibie MSZ.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/dobre_2_lata_w_polskiej_polityce_zagranicznej

czwartek         2017/11/16

USA: Izba Reprezentantów przyjęła ustawę o reformie podatków

Izba Reprezentantów przyjęła w czwartek ustawę o reformie systemu podatkowego. Ustawa o Redukcji Podatków i Miejscach Pracy (Tax Cuts and Jobs Act) przewiduje redukcję podatków dochodowych korporacji i osób indywidualnych o 1,5 biliona dolarów w ciągu 10 lat. Ustawa została zaaprobowana w Izbie Reprezentantów w głosowaniu przebiegającym zgodnie z podziałami partyjnymi, stosunkiem głosów 227 do 205. Dwóch Demokratów nie oddało głosu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1170621,usa-izba-reprezentantow-przyjela-ustawe-o-reformie-podatkow-.html

 

Obraz Leonarda da Vinci sprzedany za rekordowe 450,3 mln USD

            Obraz Leonarda da Vinci "Zbawiciel świata" został sprzedany na aukcji w domu aukcyjnym Christie's w Nowym Jorku za rekordową cenę 450,3 mln USD w środę czasu lokalnego. Nabywcę nie odstraszył fakt, że autentyczność obrazu jest kwestionowana przez niektórych ekspertów. Cena, jaką osiągnął obraz mistrza renesansu po 19 minutowej licytacji jest najwyższą w historii sprzedaży dzieł malarstwa na publicznych aukcjach.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1169137,obraz-leonarda-da-vinci-sprzedany-za-rekordowe-4503-mln-usd.html

 

 

piątek  2017/11/17

 

Szydło: europejski filar spraw socjalnych stanowi ramy polityki społecznej UE

Europejski filar spraw socjalnych stanowi ramy, które będą obowiązywały w polityce społecznej UE - oceniła w piątek po unijnym szczycie premier Beata Szydło. Zdaniem szefowej MRPiPS Elżbiety Rafalskiej, dokument daje Polsce swobodę rozwiązywania problemów społecznych. Liderzy instytucji UE podpisali w piątek w Goeteborgu tzw. europejski filar spraw społecznych, proklamując tym samym zbiór zasad dotyczących dostępu do zatrudnienia, warunków pracy i ochrony socjalnej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1171931,szydlo-panstwa-ue-zachowaja-kontrole-nad-polityka-spoleczna-.html

Tusk: UE zwiększa presję na Wielką Brytanię ws. Brexitu

Przywódcy unijni zwiększają presję na W. Brytanię ws. konkretów dotyczących warunków Brexitu. Szef Rady Europejskiej Donald Tusk oznajmił, że przekazał brytyjskiej premier Theresie May, iż potrzebny jest postęp w rozmowach, by przejść do ich kolejnej fazy. Szefowa brytyjskiego rządu wykorzystała piątkowy szczyt UE w Goeteborgu, żeby spotkać się z liderami niektórych państw, a także instytucji unijnych. Rozmawiała m.in. z Tuskiem, premier Beatą Szydło czy szefem rządu Szwecji Stefanem Loefvenem.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1172217,tusk-ue-zwieksza-presje-na-wielka-brytanie--ws-brexitu-.html

Nominacje dla nowych ambasadorów RP

            Minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski wręczył dzisiaj w imieniu Prezydenta RP nominacje czterem nowym ambasadorom. Zbigniew Czech obejmie polską placówkę przy Biurze Narodów Zjednoczonych w Genewie, Michał Kołodziejski w Australii, Margareta Kassangana będzie reprezentować Polskę w Senegalu, a Krzysztof Buzalski w Tanzanii.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/nominacje_dla_nowych_ambasadorow_rp__2

sobota 2017/11/18

 

Prezydent: chodzi o to, by polski biznes był konkurencyjny i innowacyjny

Chodzi o to, by polscy przedsiębiorcy konkurowali na rynku europejskim i światowym, prowadzili wyspecjalizowaną produkcję, rozwijali innowacyjność, inwestowali w badania i rozwój - powiedział w sobotę w Skawinie (Małopolskie) prezydent Andrzej Duda. Prezydent przyjechał do Skawiny z okazji jubileuszu 45-lecia powstania spółki Dragon Poland oraz aby otworzyć nowy zakład tej firmy - kompleks biurowo-magazynowo-produkcyjny.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1173067,prezydent-chodzi-o-to-by-polski-biznes-byl-konkurencyjny-i-innowacyjny.html

19 ofiar śmiertelnych powodzi w Grecji

            19 osób straciło życie z powodu gwałtownych deszczy i wywołanych nimi podtopień, które od środy utrzymują się w Grecji - poinformowały w sobotę miejscowe władze. Meteorolodzy obiecują, że już w poniedziałek do kraju powróci słońce.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1172934,19-ofiar-smiertelnych-powodzi-w-grecji.html

Polska druga w konkursie drużynowym PŚ w skokach w Wiśle

Polscy skoczkowie narciarscy - ex aequo z Austriakami - zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym w Wiśle, pierwszych w sezonie zawodach Pucharu Świata. Triumfowali Norwegowie, którzy popisowy występ zanotowali w finałowej serii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1173159,polska-druga-w-konkursie-druzynowym-ps-w-skokach-w-wisle.html

Z kraju i ze świata (2017/11/05 – 2017/11/11)
Z kraju i ze świata (2017/10/22 – 2017/10/28)

niedziela 2017/10/22

Ukraina - Gliński: oddajemy hołd wszystkim, dla których honor i ojczyzna były największą wartością

Dziś oddajemy hołd tym wszystkim obywatelom Rzeczpospolitej, dla których honor i ojczyzna były największą wartością - powiedział w niedzielę na Polskim Cmentarzu Wojennym w Bykowni wicepremier, minister kultury Piotr Gliński.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1135515,ukraina---glinski-oddajemy-hold-wszystkim-dla-ktorych-honor-i-ojczyzna-byly-najwieksza-wartoscia.html

Szef PE: proklamowanie niepodległości Katalonii pogardą dla państwa prawa

Proklamowanie niepodległości Katalonii w rezultacie referendum, to wyraz "pogardy dla państwa prawa", sprzeczny z konstytucją Hiszpanii - ocenił przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani we włoskim dzienniku "Il Messaggero". Dodał, że "nikt w Europie" nie zamierza tego uznać.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1135449,szef-pe-proklamowanie-niepodleglosci-katalonii-pogarda-dla-panstwa-prawa.html

Niemcy: demonstracja w Berlinie przeciw nienawiści i rasizmowi

12 tys. osób protestowało w niedzielę pod Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko nienawiści i rasizmowi, które zdaniem organizatorów demonstracji propaguje Alternatywa dla Niemiec (AfD). Antymigrancka partia weszła po raz pierwszy do Bundestagu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1135732,niemcy-demonstracja-w-berlinie-przeciw-nienawisci-i-rasizmowi.html

poniedziałek 2017/10/23

Kwestia migracji tematem rozmów ministrów spraw zagranicznych Polski i Włoch w Palermo

Jesteśmy gotowi rozszerzyć naszą obecność w różnych inicjatywach śródziemnomorskich, również w wymiarze wojskowym czy dotyczącym straży granicznej – powiedział minister Witold Waszczykowski po spotkaniu ze swoim włoskim odpowiednikiem Angelino Alfano, z którym rozmawiał na marginesie Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE w Palermo poświęconej kwestiom migracji.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/kwestia_migracji_tematem_rozmow_ministrow_spraw_zagranicznych_polski_i_wloch_w_palermo

Polsko-serbskie rozmowy w Warszawie

Wspieramy Serbię w jej drodze ku akcesji do Unii Europejskiej – powiedział wiceminister Konrad Szymański w czasie spotkania z minister integracji europejskiej Serbii Jadranką Joksimović.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polsko_serbskie_rozmowy_w_warszawie

wtorek 2017/10/24

Prezydent Duda: Polskę i Finlandię łączą wspólne więzi i interesy

Prezydent Andrzej Duda we wtorek w Helsinkach opowiedział się za konsekwentnie realizowaną polityką sankcji wobec Rosji. Z kolei jego fiński odpowiednik Sauli Niinisto mówił o drobnym postępie w relacjach z Moskwą.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1138095,prezydent-duda-polske-i-finlandie-lacza-wspolne-wiezi-i-interesy.html

Tusk apeluje w PE o powrót do wartości unijnych

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował we wtorek w Parlamencie Europejskim o powrót do unijnych wartości przez państwa członkowskie. Przypomniał, że przez podpisanie Traktatu o UE rządzący zobowiązali się ich przestrzegać. "Najwyższy czas, żebyśmy odnowili nasze śluby w imię naszych wartości zapisanych w artykule 2 Traktatu o Unii Europejskiej" - powiedział Tusk w wystąpieniu na forum PE w Strasburgu. Przypominając, że UE to wspólnota polityczna, cytował art. 2 Traktatu o UE, który mówi, że Unia opiera się na poszanowaniu godności osoby ludzkiej, wolności, demokracji, równości, państwa prawnego, jak również poszanowaniu praw człowieka, w tym praw osób należących do mniejszości.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1137885,tusk-apeluje-w-pe-o-powrot-do-wartosci-unijnych.html

W Grecji zapalono pochodnię olimpijską

We wtorek w starożytnej Olimpii zapalono pochodnię, z której ogień 9 lutego posłuży do zapalenia znicza zimowych igrzysk olimpijskich w południowokoreańskim Pjongczangu. Z powodu pochmurnej pogody użyto wcześniej przygotowanej lampy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1138037,w-grecji-zapalono-pochodnie-olimpijska.html

W Palermo wielka konferencja OBWE poświęcona kwestiom migracji

Wyzwania i szanse wynikające z wielkich ruchów migracyjnych – to temat zorganizowanej w Palermo na Sycylii Konferencji Śródziemnomorskiej OBWE z udziałem przedstawicieli 57. krajów członkowskich. Polskę reprezentuje szef dyplomacji Witold Waszczykowski.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/w_palermo_wielka_konferencja_obwe_poswiecona_kwestiom_migracji

środa 2017/10/25

PE przyjął stanowisko w sprawie pracowników delegowanych

Parlament Europejski przyjął w środę stanowisko w sprawie zmian w dyrektywie o pracownikach delegowanych. Decyzja europosłów otwiera drogę do rozpoczęcia negocjacji z krajami członkowskimi nad ostatecznym kształtem przepisów. Posiedzenie plenarne PE nie zgłosiło zastrzeżeń wobec stanowiska przyjętego w ubiegłym tygodniu przez komisję zatrudnienia i spraw socjalnych Parlamentu Europejskiego, co oznacza, że sprawozdawcy mogą zacząć rozmowy z przedstawicielami państw członkowskich.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1139743,pe-przyjal-stanowisko-w-sprawie-pracownikow-delegowanych.html

Przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się z posłami z komisji sprawiedliwości

Przebywający z dwudniową wizytą w Polsce przedstawiciele Komisji Weneckiej spotkali się w środę z posłami z sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka. Tematem rozmowy było nowe Prawo o prokuraturze. KW ma przygotować wkrótce opinię na temat zmian w polskiej prokuraturze.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1140206,przedstawiciele-komisji-weneckiej-spotkali-sie-z-poslami-z-komisji-sprawiedliwosci.html

czwartek 2017/10/26

Kataloński lider: przedterminowych wyborów nie będzie

Kataloński przywódca Carles Puigdemont powiedział w czwartek, że zdecydował, iż nie rozpisze przedterminowych wyborów, gdyż nie uzyskał wystarczających gwarancji od władz hiszpańskich, że wybory powstrzymałyby narzucenie Katalonii rządów władz centralnych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1142446,katalonski-lider-przedterminowych-wyborow-nie-bedzie.html

Polsko-kuwejckie konsultacje polityczne na temat wspólnego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ

Wierzę, że wspólne członkostwo Polski i Kuwejtu w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 stwarza szansę nie tylko na dalsze pogłębienie stosunków dwustronnych, ale i rozwój współpracy naszych krajów na forum Rady w szukaniu odpowiedzi na współczesne wyzwania dla światowego pokoju i bezpieczeństwa – podkreśliła w środę wiceminister Joanna Wronecka w rozmowie z wiceministrem spraw zagranicznych Kuwejtu Khaledem Suleimanem Al-Jarallahem.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polsko_kuwejckie_konsultacje_polityczne_na_temat_wspolnego_czlonkostwa_w_radzie_bezpieczenstwa_onz

Polsko-pakistańskie konsultacje polityczne w Islamabadzie

Pakistan jest ważnym partnerem dla Polski w Azji Południowej. Mamy nadzieję na zwiększenie regularności kontaktów na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych oraz na zacieśnienie dwustronnych relacji gospodarczych – powiedział w Islamabadzie wiceminister Marek Magierowski podczas konsultacji politycznych z udziałem wiceministra spraw zagranicznych Pakistanu Zaheera Aslama Janjuy.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polsko_pakistanskie_konsultacje_polityczne_w_islamabadzie

piątek 2017/10/27

Premier rozwiązał parlament Katalonii, zapowiedział odwołanie katalońskiego rządu

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy oświadczył w piątek wieczorem, że postanowił odwołać rząd Katalonii i że rozwiązał kataloński parlament. Zapowiedział, że będzie dążył do uznania za nielegalną uchwalonej przez parlament kataloński rezolucji ws. niepodległości.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1144146,premier-rozwiazal-parlament-katalonii-zapowiedzial-odwolanie-katalonskiego-rzadu.html

MŚ 2018: zwycięzca turnieju w Rosji otrzyma 38 milionów dolarów

Zwycięzca przyszłorocznych mistrzostw świata w Rosji otrzyma premię w wysokości 38 milionów dolarów. Dla porównania piłkarze Niemiec, triumfatorzy mundialu w 2014 roku, dostali 35 mln, o pięć więcej niż cztery lata wcześniej Hiszpanie za wygraną w RPA.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1143475,ms-2018-zwyciezca-turnieju-w-rosji-otrzyma-38-milionow-dolarow.html

sobota 2017/10/28

Hiszpania: rząd przejął oficjalnie władzę w Katalonii

Hiszpański rząd przejął bezpośrednią kontrolę nad Katalonią i odwołał kataloński rząd na czele z Carlesem Puidgemontem, co nastąpiło wraz z opublikowaniem w internecie w nocy z piątku na sobotę w dzienniku urzędowym decyzji hiszpańskiego Senatu w tej sprawie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1144471,hiszpania-rzad-przejal-oficjalnie-wladze-w-katalonii.html

Żużlowa Grand Prix : srebro Dudka, Doyle mistrzem świata

Patryk Dudek zdobył srebrny medal indywidualnych mistrzostw świata w jeździe na żużlu. Pierwszy w karierze tytuł zapewnił sobie Australijczyk Jason Doyle, który triumfował w ostatnich zawodach sezonu Grand Prix w Melbourne. Trzeci był Brytyjczyk Tai Woffinden.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1144681,zuzlowa-grand-prix--srebro-dudka-doyle-mistrzem-swiata.html

Puigdemont apeluje o pokojowy opór przeciw kontroli Hiszpanii nad Katalonią

Carles Puigdemont, odwołany przez rząd Hiszpanii ze stanowiska premiera Katalonii, w telewizyjnym wystąpieniu w sobotę zaapelował do mieszkańców regionu o pokojowe przeciwstawianie się dążeniom władz w Madrycie do przejęcia kontroli nad Katalonią.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1144766,puigdemont-apeluje-o-pokojowy-opor-przeciw-kontroli-hiszpanii-nad-katalonia.html

Z kraju i ze świata (2017/10/15 – 2017/10/21)

niedziela 2017/10/15

 

Margaret Atwood odebrała Nagrodę Pokojową Księgarzy Niemieckich

Kanadyjska pisarka Margaret Atwood odebrała w niedzielę we Frankfurcie nad Menem Nagrodę Pokojową Niemieckich Księgarzy - główne wyróżnienie wręczane na zakończenie Międzynarodowych Targów Książki. Autorka ostrzegła przed politykami, którzy chcą cofnąć czas.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1125701,margaret-atwood-odebrala-nagrode-pokojowa-ksiegarzy-niemieckich.html

 

Austriacka Partia Ludowa zwycięzcą wyborów parlamentarnych

Jak wskazuje przeprowadzony wśród głosujących sondaż, pierwsze miejsce w niedzielnych wyborach do austriackiej Rady Narodowej (izby poselskiej parlamentu) zajęła chadecka Austriacka Partia Ludowa (OeVP) wyraźnie wyprzedzając swych rywali.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1125762,austriacka-partia-ludowa-zwyciezca-wyborow-parlamentarnych.html

 

Tillerson o Korei Północnej: dyplomacja do pierwszej bomby

Sekretarz stanu USA Rex Tillerson powiedział w niedzielę w wywiadzie dla CNN, że w związku z napięciem i zagrożeniem związanym z Koreą Północną "wysiłki dyplomatyczne będą kontynuowane aż spadnie pierwsza bomba".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1125793,tillerson-o-korei-polnocnej-dyplomacja-do-pierwszej-bomby.html

 

poniedziałek 2017/10/16

 

UE przyjęła nowe, niezależne od ONZ sankcje wobec Korei Północnej

Unijni ministrowie spraw zagranicznych przyjęli nowe, niezależne od decyzji Rady Bezpieczeństwa ONZ sankcje wobec Korei Północnej, które mają skłonić ten kraj do zaprzestania rozwijania broni jądrowej. Unijny pakiet przewiduje m.in. całkowity zakaz inwestycji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1127134,ue-przyjela-nowe-niezalezne-od-onz-sankcje-wobec-korei-polnocnej.html

 

Ranking FIFA - Polska utrzymała szóste miejsce

Reprezentacja Polski utrzymała szóste miejsce w rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA). W czołówce bez zmian - liderami pozostali mistrzowie świata Niemcy, a za nimi plasują się Brazylijczycy i mistrzowie Europy Portugalczycy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1126389,ranking-fifa---polska-utrzymala-szoste-miejsce.html

 

wtorek 2017/10/17

 

Prezydent: Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE

Polska popiera starania Turcji o wstąpienie do UE - zadeklarował we wtorek prezydent Andrzej Duda. Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan powiedział, że oczekuje od Brukseli jasnej deklaracji w tej sprawie. "Nie wódźcie nas dłużej za nos" - mówił.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1127838,prezydent-rozmowy-z-prezydentem-turcji-o-wspolpracy-gospodarczej-i-wojskowej-.html

 

Ar-Rakka wyzwolona z rąk dżihadystów

Położona na północy Syrii Ar-Rakka została całkowicie wyzwolona z rąk bojowników Państwa Islamskiego (IS) - poinformowało we wtorek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Nad całym miastem kontrolę sprawują Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1127946,ar-rakka-wyzwolona-z-rak-dzihadystow-.html

 

Hiszpania: Trybunał Konstytucyjny unieważnił ustawę o referendum w Katalonii

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny unieważnił we wtorek ustawę przyjętą 6 września przez regionalny parlament Katalonii, która umożliwiała rozpisanie referendum w sprawie secesji tego regionu. Trybunał uznał ją za niezgodną z ustawą zasadniczą.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1128359,hiszpania-trybunal-konstytucyjny-uniewaznil-ustawe-o-referendum-w-katalonii.html

 

środa 2017/10/18

 

Waszczykowski: cały program dyplomacji rządu PiS został zrealizowany

Cały program rządu dotyczący dyplomacji został zrealizowany; na dwulecie rządu PiS w listopadzie będę mógł zameldować premier Beacie Szydło wykonanie zadania - powiedział w środę w Baku szef MSZ Witold Waszczykowski, komentując doniesienia na temat możliwej rekonstrukcji rządu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1130001,waszczykowski-nastapila-gleboka-wymiana-kadr-w-sluzbie-dyplomatycznej.html

 

UE: Tusk kreśli "pragmatyczny program" dla Europy

Szef Rady Europejskiej Donald Tusk proponuje usprawnienie prac unijnych liderów. W "Programie Przywódców" na najbliższe kilkanaście miesięcy podkreśla, że jedność nie może być wymówką dla stagnacji, ale ambicje nie mogą prowadzić do podziałów.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1129455,ue-tusk-kresli-pragmatyczny-program-dla-europy.html

 

Irak: peszmergowie wycofali się na pozycje zajmowane w 2014 r.

Kurdyjskie oddziały peszmergów wycofały się w środę ze wszystkich terenów zajętych po czerwcu 2014 r. i nienależących do Regionu Kurdystanu. W niektórych miejscach kontrolują je jednak nadal oddziały związane z Partią Pracujących Kurdystanu (PKK).

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1130027,irak-peszmergowie-wycofali-sie-na-pozycje-zajmowane-w-2014-r.html

 

czwartek 2017/10/19

 

Premier: zaapelowałam o przyspieszenie działań KE ws. Nord Stream 2

Podczas pierwszej sesji roboczej unijnego szczytu zaapelowałam o przyspieszenie przez Komisję Europejską prac legislacyjnych i prawnych ws. budowy gazociągu Nord Stream 2 - powiedziała w czwartek w Brukseli po pierwszej sesji szczytu UE premier Beata Szydło.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1132460,premier-zaapelowalam-o-przyspieszenie-dzialan-ke-ws-nord-stream-2.html

 

Tusk: jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego do Włoch

Szefowie państw UE zaoferowali podczas szczytu w Brukseli w czwartek dodatkowe wsparcie dla Włoch; jest szansa na zamknięcie szlaku migracyjnego w centralnej części Morza Śródziemnego - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1132464,tusk-jest-szansa-na-zamkniecie-szlaku-migracyjnego-do-wloch.html

 

Putin: zamknięcie granicy z Donbasem oznaczałoby rzeź

Prezydent Rosji Władimir Putin oświadczył w czwartek, że zamknięcie granicy pomiędzy jego krajem a "republikami ludowymi" na wschodzie Ukrainy doprowadzi do rzezi; Rosja - jak mówił - nigdy do tego nie dopuści.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1132094,putin-celem-sankcji-usa-jest-wyparcie-rosji-z-rynku-energii-w-europie.html

 

Spotkanie premier Beaty Szydło z szefami rządów V4 i przewodniczącym KE

Beata Szydło, Viktor Orbán, Robert Fico i Bohuslav Sobotka rozmawiali z Jean-Claude'em Junckerem m.in. o dyrektywie ws. delegowania pracowników, polityce migracyjnej i azylowej Unii Europejskiej, kwestiach klimatyczno-energetycznych, negocjacjach dotyczących Brexitu oraz przyszłości Wspólnoty.

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/spotkanie-premier-beaty-szydlo-z-szefami-rzadow-v4-i-przewodniczacym-ke.html

 

piątek 2017/10/20

 

UE wykonuje symboliczne gesty wobec Londynu, bez przełomu w rozmowach w sprawie Brexitu

Bez zasadniczego przełomu w rozmowach na temat Brexitu zakończył się w piątek w Brukseli szczyt UE. Premier Wielkiej Brytanii Theresa May wraca jednak od Londynu z obietnicą, że UE rozpocznie wewnętrzne przygotowania do drugiej fazy rozmów.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1133063,ue-wykonuje-symboliczne-gesty-wobec-londynu-bez-przelomu-w-rozmowach-w-sprawie-brexitu-.html

 

W Czechach rozpoczęły się wybory do Izby Poselskiej

W Czechach rozpoczęły się w piątek po południu wybory do Izby Poselskiej. Sondaże wskazują, że do parlamentu może dostać się nawet osiem partii, a faworytem jest centroprawicowy ruch ANO byłego ministra finansów i miliardera Andreja Babisza.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1133701,w-czechach-rozpoczely-sie-wybory-do-izby-poselskiej.html

 

Beata Szydło: Unia Europejska potrzebuje jedności

"Nie ma szansy na to, aby Unia Europejska poradziła sobie ze swoimi wyzwaniami, jeżeli się podzieli" – powiedziała premier Beata Szydło po zakończeniu dwudniowego szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/beata-szydlo-unia-europejska-potrzebuje-jednosci.html

 

Marszałek Sejmu z Przewodniczącym Zgromadzenia Narodowego Armenii o rozwoju współpracy parlamentarnej

O przyjaźni polsko-armeńskiej i planach zacieśnienia współpracy między parlamentami obu krajów rozmawiali podczas piątkowego spotkania marszałek Sejmu Marek Kuchciński i przewodniczący Zgromadzenia Narodowego Armenii Ara Babloyan. Politycy zgodnie opowiadali się za pogłębieniem relacji międzyparlamentarnych, m.in. intensywniejszymi kontaktami na poziomie grup przyjaźni i komisji.  

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=32B8092D98C8AE0CC12581BF005AA488

 

sobota 2017/10/21

 

Premier Hiszpanii: rząd chce, by w Katalonii odbyły się wybory regionalne

Premier Hiszpanii Mariano Rajoy podkreślił w sobotę, że rząd centralny chce, by w Katalonii odbyły się wybory do regionalnego parlamentu. Premier wypowiadał się po nadzwyczajnym ponaddwugodzinnym posiedzeniu rządu dotyczącym sytuacji w Katalonii.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1134674,premier-hiszpanii-rzad-chce-by-w-katalonii-odbyly-sie-wybory-regionalne.html

 

Czechy: ANO wygrywa wybory parlamentarne

Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1134771,czechy-ano-wygrywa-wybory-parlamentarne.html

 

Tradycje parlamentarne w Europie Środkowo-Wschodniej - podsumowanie drugiego dnia konferencji w Przemyślu

Poważna polityka zagościła w sobotę w Muzeum Ziemi Przemyskiej. Polscy i zagraniczni eksperci oraz parlamentarzyści rozmawiali o regionie, Unii Europejskiej, a także problemach i wyzwaniach współczesnej demokracji parlamentarnej. Spotkanie otworzył prof. europoseł Zdzisław Krasnodębski panelem, podczas którego zaproszeni gości rozmawiali o ideach wolnościowych i tradycjach parlamentaryzmu w naszej części kontynentu. - Chcemy nawiązywać do tradycji Rzeczypospolitej, pokazywać, że kiedyś łączyły nas szersze relacje. Chcielibyśmy porozmawiać o tradycjach wolnościowych, parlamentarnych - powiedział prof. Krasnodębski.

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=84ED6625634E7DF5C12581C00040255A

 

 

Z kraju i ze świata (2017/10/08– 2017/10/14)

niedziela 2017/10/08

 

Setki tysięcy osób protestowały w Barcelonie przeciw secesji Katalonii

Około 350 tys. ludzi według policji, a ponad 900 tys. według organizatorów uczestniczyło w niedzielę w Barcelonie w manifestacji przeciwko niepodległości Katalonii; wśród manifestujących był laureat literackiego Nobla, Peruwiańczyk Mario Vargas Llosa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1115882,setki-tysiecy-osob-protestowaly-w-barcelonie-przeciw-secesji-katalonii.html

 

Erdogan: Turcja prowadzi operację w syryjskiej prowincji Idlib

Prezydent Recep Tayyip Erdogan powiedział w niedzielę, że Turcja realizuje porozumienie z Rosją i Iranem w sprawie powściągnięcia przemocy w syryjskiej prowincji Idlib i robi to we współpracy z opozycyjną wobec reżimu w Damaszku Wolną Armią Syryjską.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1115913,erdogan-turcja-prowadzi-operacje-w-syryjskiej-prowincji-idlib.htmlponiedziałek 2017/10/09

 

Nobel w dziedzinie ekonomii dla Amerykanina Richarda H. Thalera

Amerykanin Richard H. Thaler z Uniwersytetu Chicagowskiego został laureatem tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie ekonomii "za wkład w ekonomię behawioralną" - ogłosiła w poniedziałek Królewska Szwedzka Akademia Nauk.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1116685,nobel-w-dziedzinie-ekonomii-dla-amerykanina-richarda-h-thalera.html

 

Merkel: w przyszłym tygodniu ruszą rozmowy o nowym rządzie

Blok partii chadeckich CDU/CSU rozpocznie w przyszłym tygodniu, ponad trzy tygodnie po wyborach parlamentarnych, rozmowy z FDP i Zielonymi o utworzeniu nowego rządu koalicyjnego - zapowiedziała w poniedziałek w Berlinie kanclerz Niemiec Angela Merkel.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1117037,merkel-w-przyszlym-tygodniu-rusza-rozmowy-o-nowym-rzadzie.html

 

Rozpoczął się Europejski Tydzień Regionów i Miast w Brukseli

W poniedziałek rozpoczął się w Brukseli XV Europejski Tydzień Regionów i Miast, który zgromadzi ponad 5 tys. uczestników związanych z samorządem terytorialnym z całej UE. Europejski Tydzień Regionów i Miast to coroczne wydarzenie, podczas którego przedstawiciele unijnych instytucji, europejskich samorządów, organizacji pozarządowych, a także eksperci i naukowcy mają okazję wymieniać się wiedzą na temat rozwoju gmin, miast i regionów.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1116037,od-poniedzialku-w-brukseli---europejski-tydzien-regionow-i-miast.htmlwtorek 2017/10/10

 

KE: Polska w czołówce pod względem udziału polityki spójności w inwestycjach publicznych

W opublikowanym w poniedziałek raporcie Komisji Europejskiej Polska znalazła się na czwartym miejscu pod względem udziału polityki spójności w inwestycjach publicznych. Raport to przegląd sytuacji w regionach UE i przygotowanie gruntu pod politykę spójności po 2020 r.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1117624,ke-polska-w-czolowce-pod-wzgledem-udzialu-polityki-spojnosci-w-inwestycjach-publicznych.html

 

Wielka Brytania: Polska 23. w rankingu najbardziej wartościowych marek na świecie

Polska znalazła się na 23. miejscu najbardziej wartościowych marek narodowych na świecie według brytyjskiej firmy doradczej Brand Finance. Jak zaznaczono, to efekt silnej gospodarki.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1118223,wielka-brytania-polska-23-w-rankingu-najbardziej-wartosciowych-marek-na-swiecie.htmlśroda 2017/10/11

 

Madryt dał władzom Katalonii czas do poniedziałku

Hiszpański rząd dał w środę szefowi katalońskich władz Carlesowi Puigdemontowi pięć dni na wyjaśnienie, czy we wtorkowym wystąpieniu ogłosił niepodległość regionu - podała agencja EFE, powołując się na oficjalne źródła. Termin ten mija w poniedziałek.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1121013,madryt-dal-wladzom-katalonii-czas-do-poniedzialku.html

 

15 zabitych, 150 zaginionych w rezultacie pożarów w Kalifornii

Co najmniej 15 ofiar śmiertelnych, ponad 150 osób zaginionych i olbrzymie zniszczenia - to dotychczasowy bilans pożarów lasów i zarośli w północnej Kalifornii. Gubernator stanu Jerry Brown ogłosił stan wyjątkowy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1119630,15-zabitych-150-zaginionych-w-rezultacie-pozarow-w-kalifornii.htmlczwartek 2017/10/12

 

Macierewicz: w Polsce nie stacjonuje "dywizja wojsk USA"

Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz odrzucił w czwartek w Londynie zarzuty ze strony rosyjskiego ministerstwa obrony, jakoby w Polsce stacjonowała "dywizja wojsk USA". "To po prostu nieprawda i kłamliwe przedstawienie sytuacji" - powiedział.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1122209,macierewicz-w-polsce-nie-stacjonuje-dywizja-wojsk-usa.html

 

Niemcy, Francja i Dania chcą przedłużenia kontroli w granicach strefy Schengen

Niemcy, Francja i Dania zwróciły się do Komisji Europejskiej o zgodę na przedłużenie kontroli na granicach strefy Schengen – poinformował w czwartek rzecznik KE Alexander Winterstein.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1122542,niemcy-francja-i-dania-chca-przedluzenia-kontroli-w-granicach-strefy-schengen.htmlpiątek 2017/10/13

 

Szydło: reforma UE nie może spełniać oczekiwań jednej grupy państw

Reforma UE nie może polegać na dostosowywaniu naszej wspólnej Unii do oczekiwań tylko jednej grupy państw, a musi odpowiadać w tym samym stopniu na oczekiwania wszystkich jej członków – powiedziała w piątek w Bratysławie premier Beata Szydło.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1123736,szydlo-reforma-ue-nie-moze-spelniac-oczekiwan-jednej-grupy-panstw.htmlPremierzy V4: podwójna jakość produktów konsumenckich jest niedopuszczalna

Podwójna jakość produktów konsumenckich jest niedopuszczalna, takie praktyki trzeba ukrócić – mówili w piątek w Bratysławie premierzy krajów Grupy Wyszehradzkiej (V4). Ten problem szczególnie widoczny jest w państwach Europy Środkowej – podkreślała premier Beata Szydło.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1123416,premier-dyskryminowanie-konsumentow-ze-wzgledu-na-pochodzenie---niedopuszczalne.htmlsobota 2017/10/14

 

Wicepremier Morawiecki spotkał się z prezesem Banku Światowego

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się w piątek z prezesem Banku Światowego Jimem Yongiem Kimem. Spotkanie miało miejsce w kuluarach kończącej się w sobotę jesiennej sesji Banku Światowego i Międzynarodowego Funduszu Walutowego w Waszyngtonie..

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1124645,wicepremier-morawiecki-pozyskal-kolejna-inwestycje-dla-polski.html

 

Prezydenci V4 za szybszą integracją Bałkanów Zach. z Unią

Prezydenci państw Grupy Wyszehradzkiej opowiedzieli się w sobotę za szybszą integracją krajów Bałkanów Zachodnich z UE. W ich ocenie, potrzebne są jasne warunki i terminy ze strony UE oraz "ambitne negocjacje".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1124887,prezydenci-v4-za-szybsza-integracja-balkanow-zach-z-unia.html

 

Merkel nie rezygnuje z "uczciwego" podziału uchodźców w krajach UE

Kanclerz Niemiec Angela Merkel oświadczyła w sobotę, że nie rezygnuje ze starań o wprowadzenie systemu zapewniającego "uczciwy" podział uchodźców w Europie. Zapowiedziała, że temat ten będzie omawiany podczas najbliższego szczytu Unii Europejskiej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1124997,merkel-nie-rezygnuje-z-uczciwego-podzialu-uchodzcow-w-krajach-ue.html

 

Z kraju i ze świata (2017/10/01– 2017/10/07)

 

niedziela         2017/10/01

 

Równowartość 817 mln złotych do wygrania w europejskiej loterii EuroMillions

Równowartość 817 milionów złotych czeka na graczy we wtorkowym losowaniu europejskiej gry liczbowej EuroMillions. To najwyższa kumulacja w historii gry.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106037,rownowartosc-817-mln-zlotych-do-wygrania-w-europejskiej-loterii-euromillions.html

 

Srebro Ziętarskiego i Biskupa na wioślarskich mistrzostwach świata w Sarasocie

            Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup zdobyli srebrny medal wioślarskich mistrzostw świata seniorów w Sarasocie w rywalizacji dwójek podwójnych. Biało-czerwoni przegrali tylko z osadą Nowej Zelandii, a trzecie miejsce zajęli Włosi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106038,srebro-zietarskiego-i-biskupa-na-wioslarskich-mistrzostwach-swiata-w-sarasocie.html

 

 

poniedziałek   2017/10/02

 

USA: co najmniej 58 zabitych i 515 rannych w ataku w Las Vegas

Do co najmniej 58 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych strzelaniny na niedzielnym koncercie muzyki country w Las Vegas, podczas gdy liczba osób z obrażeniami wzrosła do 515 - poinformowała w poniedziałek miejscowa policja.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106523,usa-w-strzelanina-w-las-vegas-sa-zabici-i-ranni.html

 

Tusk rozmawiał z Rajoyem; zaapelował o niestosowanie siły w Katalonii

            Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował w poniedziałek w rozmowie telefonicznej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem o znalezienie sposobów, by uniknąć dalszej eskalacji i stosowania siły w Katalonii w związku z niedzielnym referendum.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1107625,tusk-rozmawial-z-rajoyem-zaapelowal-o-niestosowanie-sily-w-katalonii.html

 

Medyczny Nobel za odkrycie związane z zegarem biologicznym

            Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny doceni każdy, kto zaspał i spóźnił się do szkoły lub do pracy. Trzech Amerykanów (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young) uhonorowano za badania nad molekularnymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rytm okołodobowy.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106810,medyczny-nobel-za-odkrycie-zwiazane-z-zegarem-biologicznym.html

 

Fitch podwyższył szacunek dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 4 proc. z 3,3 proc.

            Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunki dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 4 proc., z prognozowanych w lipcu 3,3 proc. Bez zmian pozostawiono prognozy wzrostu PKB na 2018 r. i 2019 r. na poziomie 3,2 proc. rocznie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1107352,fitch-podwyzszyl-szacunek-dynamiki-pkb-polski-na-2017-r-do-4-proc-z-33-proc.html

 

 

wtorek            2017/10/03

 

Hiszpania: 300 tys. uczestników demonstracji w Barcelonie

W demonstracjach w Barcelonie przeciw przemocy stosowanej przez policjantów podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii wzięło udział prawie 300 tys. ludzi. Zwolennicy niepodległości regionu uczestniczą w 30 protestach w całej Katalonii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1109049,hiszpania-300-tys-uczestnikow-demonstracji-w-barcelonie.html

 

 

Nobel z fizyki za fale, które wstrząsnęły Wszechświatem

            Tegoroczną Nagrodę Nobla przyznano Rainerowi Weissowi, Barry C. Barishowi i Kipowi S. Thorne, dzięki którym powstał detektor LIGO i po raz pierwszy zaobserwowano fale grawitacyjne - echo zderzenia odległych czarnych dziur.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108305,fizyczny-nobel-dla-odkrywcow-fal-grawitacyjnych.html

 

PE negatywnie ocenia negocjacje w sprawie Brexitu

            Parlament Europejski przyjął we wtorek rezolucję, w której krytycznie ocenia dotychczasowe negocjacje ws. Brexitu. Według europosłów rozmowy nie przyniosły "wystarczającego postępu". Oznacza to negatywną opinię w sprawie przejścia do drugiej fazy rokowań.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108438,pe-negatywnie-ocenia-negocjacje-w-sprawie-brexitu.html

 

Szef MON w Albanii: zostaniemy na Bałkanach tak długo, jak trzeba

            Polskie wojska pozostaną w międzynarodowych misjach na Bałkanach tak długo, jak to będzie potrzebne - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który we wtorek w stolicy Albanii, Tiranie, rozmawiał z minister obrony tego kraju Oltą Xhacką.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108381,szef-mon-w-albanii-zostaniemy-na-balkanach-tak-dlugo-jak-trzeba-.html

 

Dawid Kubacki wygrał cykl letniej Grand Prix w skokach narciarskich

            Dawid Kubacki wygrał w niemieckim Klingenthal ostatni w sezonie konkurs tegorocznej edycji letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Polak już po pierwszej serii zapewnił sobie zwycięstwo w całym cyklu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108956,dawid-kubacki-wygral-cykl-letniej-grand-prix-w-skokach-narciarskich.html

 

 

środa   2017/10/04

 

Dubochet, Frank i Henderson - laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii podzielili się Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson, dzięki którym nauka zyskała nowe narzędzie badawcze - mikroskopię krio-elektronową. Pozwala ona badać z dużą rozdzielczością strukturę cząsteczek biologicznych w roztworze, uprzednio zamrożonym ciekłym azotem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1109907,dubochet-frank-i-henderson---laureatami-tegorocznej-nagrody-nobla-w-dziedzinie-chemii.html

 

Polsko-sudańskie konsultacje polityczne w Chartumie

            W stolicy Sudanu wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka rozmawiała ze swoim odpowiednikiem Abdulghanim Elnaiem Awadem Elkarima m.in. na temat rozwoju współpracy dwustronnej, w tym gospodarczej, a także o wyzwaniach bezpieczeństwa w regionie oraz oczekiwaniach związanych z członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polsko_sudanskie_konsultacje_polityczne_w_chartumie

 

 

czwartek         2017/10/05

 

Prezydent Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce

            Wizyta Prezydenta Bułgarii Rumena Radewa z Małżonką rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z Małżonką na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbyło się spotkanie Par Prezydenckich, a później rozmowa „w cztery oczy” obu prezydentów, po której odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzej Dudy i Rumena Radewa.

            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,754,prezydent-bulgarii-rozpoczal-oficjalna-wizyte-w-polsce.html

 

Premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem Bułgarii

W czwartek szefowa polskiego rządu Beata Szydło spotkała się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Rozmowa dotyczyła między innymi polsko-bułgarskiej współpracy politycznej i gospodarczej oraz priorytetów bułgarskiej prezydencji w Radzie UE.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-spotkala-sie-z-prezydentem-bulgarii.html

 

W Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejna debata o Polsce

            Kierownictwo PE zdecydowało w czwartek, że 19 października w komisji sprawiedliwości PE odbędzie się kolejna debata na temat Polski; później debatować na ten temat ma cały europarlament. Zdaniem PiS to "telenowela"; PO ocenia, że to przez postawę Warszawy.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1112279,w-parlamencie-europejskim-odbedzie-sie-kolejna-debata-o-polsce.html

 

Brytyjczyk Kazuo Ishiguro laureatem literackiej Nagrody Nobla

            Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla za powieści "pełne wielkiej siły emocjonalnej, obnażające otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1111748,brytyjczyk-kazuo-ishiguro-tegorocznym-laureatem-literackiej-nagrody-nobla.html

 

 

piątek  2017/10/06

 

Pokojowy Nobel dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN)

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) za "pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych stosowania broni jądrowej" - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1113300,pokojowy-nobel-dla-miedzynarodowej-kampanii-na-rzecz-zniesienia-broni-nuklearnej-ican.html

 

Polsko-włoskie rozmowy w Warszawie

            Wiceminister Marek Magierowski spotkał się dziś w Warszawie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego Włoch Ivanem Scalfarotto. Wiceministrowie omówili stan współpracy gospodarczej podkreślając, że Polska i Włochy są istotnymi partnerami zarówno w dziedzinie handlu jak i inwestycji. Tematem rozmów były także kandydatury obu krajów na nowe siedziby unijnych agencji – Europejskiej Agencji ds. Leków i Europejskiego Urząd Nadzoru Bankowego, które muszą opuścić Londyn w wyniku brexitu.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polsko_wloskie_rozmowy_w_warszawie_1;jsessionid=CA91E4730FEE7152F35F7CAE4C6BA395.cmsap1p

 

 

sobota 2017/10/07

 

Abp Gądecki o akcji "Różaniec do granic": celem jest modlitwa o pokój

Głównym celem akcji "Różaniec do granic" jest modlitwa o pokój - powiedział w sobotę rano w radiu RMF FM przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. To największe spotkanie modlitewne w Europie - dodał.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1114770,abp-gadecki-o-akcji-rozaniec-do-granic-celem-jest-modlitwa-o-pokoj.html

 

 

Wiceminister Jan Dziedziczak z wizytą w Kopenhadze

            Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości ani przyszłości. Tak jak znajomość języka polskiego wśród polskich dzieci za granicą stanowi klucz do poznawania polskiej literatury, kultury, zwyczajów, tak znajomość polskiej historii jest kluczem do poznania samego siebie – mówił wiceminister Jan Dziedziczak w Kopenhadze podczas inauguracji seminarium „Edukacja historyczna w oświacie polonijnej”. Podczas sympozjum zorganizowanego przez Ambasadę RP w Kopenhadze we współpracy z Towarzystwem Krzewienia Oświaty Polskiej w Danii, którego rolą statutową jest m. in. wspieranie rozwoju edukacji polonijnej i nauczania języka polskiego jako ojczystego w ramach duńskiego systemu szkolnego, nauczyciele z Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wiceminister_jan_dziedziczak_z_wizyta_w_kopenhadze;jsessionid=CA91E4730FEE7152F35F7CAE4C6BA395.cmsap1p

niedziela         2017/10/01

 

Równowartość 817 mln złotych do wygrania w europejskiej loterii EuroMillions

Równowartość 817 milionów złotych czeka na graczy we wtorkowym losowaniu europejskiej gry liczbowej EuroMillions. To najwyższa kumulacja w historii gry.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106037,rownowartosc-817-mln-zlotych-do-wygrania-w-europejskiej-loterii-euromillions.html

 

Srebro Ziętarskiego i Biskupa na wioślarskich mistrzostwach świata w Sarasocie

            Mirosław Ziętarski i Mateusz Biskup zdobyli srebrny medal wioślarskich mistrzostw świata seniorów w Sarasocie w rywalizacji dwójek podwójnych. Biało-czerwoni przegrali tylko z osadą Nowej Zelandii, a trzecie miejsce zajęli Włosi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106038,srebro-zietarskiego-i-biskupa-na-wioslarskich-mistrzostwach-swiata-w-sarasocie.html

 

 

poniedziałek   2017/10/02

 

USA: co najmniej 58 zabitych i 515 rannych w ataku w Las Vegas

Do co najmniej 58 wzrósł bilans ofiar śmiertelnych strzelaniny na niedzielnym koncercie muzyki country w Las Vegas, podczas gdy liczba osób z obrażeniami wzrosła do 515 - poinformowała w poniedziałek miejscowa policja.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106523,usa-w-strzelanina-w-las-vegas-sa-zabici-i-ranni.html

 

Tusk rozmawiał z Rajoyem; zaapelował o niestosowanie siły w Katalonii

            Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk zaapelował w poniedziałek w rozmowie telefonicznej z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem o znalezienie sposobów, by uniknąć dalszej eskalacji i stosowania siły w Katalonii w związku z niedzielnym referendum.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1107625,tusk-rozmawial-z-rajoyem-zaapelowal-o-niestosowanie-sily-w-katalonii.html

 

Medyczny Nobel za odkrycie związane z zegarem biologicznym

            Tegoroczną nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii i medycyny doceni każdy, kto zaspał i spóźnił się do szkoły lub do pracy. Trzech Amerykanów (Jeffrey C. Hall, Michael Rosbash i Michael W. Young) uhonorowano za badania nad molekularnymi mechanizmami odpowiedzialnymi za rytm okołodobowy.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1106810,medyczny-nobel-za-odkrycie-zwiazane-z-zegarem-biologicznym.html

 

Fitch podwyższył szacunek dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 4 proc. z 3,3 proc.

            Agencja ratingowa Fitch podwyższyła szacunki dynamiki PKB Polski na 2017 r. do 4 proc., z prognozowanych w lipcu 3,3 proc. Bez zmian pozostawiono prognozy wzrostu PKB na 2018 r. i 2019 r. na poziomie 3,2 proc. rocznie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1107352,fitch-podwyzszyl-szacunek-dynamiki-pkb-polski-na-2017-r-do-4-proc-z-33-proc.html

 

 

wtorek            2017/10/03

 

Hiszpania: 300 tys. uczestników demonstracji w Barcelonie

W demonstracjach w Barcelonie przeciw przemocy stosowanej przez policjantów podczas niedzielnego referendum niepodległościowego w Katalonii wzięło udział prawie 300 tys. ludzi. Zwolennicy niepodległości regionu uczestniczą w 30 protestach w całej Katalonii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1109049,hiszpania-300-tys-uczestnikow-demonstracji-w-barcelonie.html

 

 

Nobel z fizyki za fale, które wstrząsnęły Wszechświatem

            Tegoroczną Nagrodę Nobla przyznano Rainerowi Weissowi, Barry C. Barishowi i Kipowi S. Thorne, dzięki którym powstał detektor LIGO i po raz pierwszy zaobserwowano fale grawitacyjne - echo zderzenia odległych czarnych dziur.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108305,fizyczny-nobel-dla-odkrywcow-fal-grawitacyjnych.html

 

PE negatywnie ocenia negocjacje w sprawie Brexitu

            Parlament Europejski przyjął we wtorek rezolucję, w której krytycznie ocenia dotychczasowe negocjacje ws. Brexitu. Według europosłów rozmowy nie przyniosły "wystarczającego postępu". Oznacza to negatywną opinię w sprawie przejścia do drugiej fazy rokowań.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108438,pe-negatywnie-ocenia-negocjacje-w-sprawie-brexitu.html

 

Szef MON w Albanii: zostaniemy na Bałkanach tak długo, jak trzeba

            Polskie wojska pozostaną w międzynarodowych misjach na Bałkanach tak długo, jak to będzie potrzebne - powiedział szef MON Antoni Macierewicz, który we wtorek w stolicy Albanii, Tiranie, rozmawiał z minister obrony tego kraju Oltą Xhacką.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108381,szef-mon-w-albanii-zostaniemy-na-balkanach-tak-dlugo-jak-trzeba-.html

 

Dawid Kubacki wygrał cykl letniej Grand Prix w skokach narciarskich

            Dawid Kubacki wygrał w niemieckim Klingenthal ostatni w sezonie konkurs tegorocznej edycji letniej Grand Prix w skokach narciarskich. Polak już po pierwszej serii zapewnił sobie zwycięstwo w całym cyklu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1108956,dawid-kubacki-wygral-cykl-letniej-grand-prix-w-skokach-narciarskich.html

 

 

środa   2017/10/04

 

Dubochet, Frank i Henderson - laureatami tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzinie chemii

Tegoroczną Nagrodą Nobla z chemii podzielili się Jacques Dubochet, Joachim Frank i Richard Henderson, dzięki którym nauka zyskała nowe narzędzie badawcze - mikroskopię krio-elektronową. Pozwala ona badać z dużą rozdzielczością strukturę cząsteczek biologicznych w roztworze, uprzednio zamrożonym ciekłym azotem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1109907,dubochet-frank-i-henderson---laureatami-tegorocznej-nagrody-nobla-w-dziedzinie-chemii.html

 

Polsko-sudańskie konsultacje polityczne w Chartumie

            W stolicy Sudanu wiceszefowa MSZ Joanna Wronecka rozmawiała ze swoim odpowiednikiem Abdulghanim Elnaiem Awadem Elkarima m.in. na temat rozwoju współpracy dwustronnej, w tym gospodarczej, a także o wyzwaniach bezpieczeństwa w regionie oraz oczekiwaniach związanych z członkostwem Polski w Radzie Bezpieczeństwa ONZ.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polsko_sudanskie_konsultacje_polityczne_w_chartumie

 

 

czwartek         2017/10/05

 

Prezydent Bułgarii z oficjalną wizytą w Polsce

            Wizyta Prezydenta Bułgarii Rumena Radewa z Małżonką rozpoczęła się od ceremonii oficjalnego powitania przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę z Małżonką na dziedzińcu Belwederu. Następnie odbyło się spotkanie Par Prezydenckich, a później rozmowa „w cztery oczy” obu prezydentów, po której odbyły się rozmowy plenarne delegacji pod przewodnictwem Andrzej Dudy i Rumena Radewa.

            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,754,prezydent-bulgarii-rozpoczal-oficjalna-wizyte-w-polsce.html

 

Premier Beata Szydło spotkała się z prezydentem Bułgarii

W czwartek szefowa polskiego rządu Beata Szydło spotkała się z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem. Rozmowa dotyczyła między innymi polsko-bułgarskiej współpracy politycznej i gospodarczej oraz priorytetów bułgarskiej prezydencji w Radzie UE.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-spotkala-sie-z-prezydentem-bulgarii.html

 

W Parlamencie Europejskim odbędzie się kolejna debata o Polsce

            Kierownictwo PE zdecydowało w czwartek, że 19 października w komisji sprawiedliwości PE odbędzie się kolejna debata na temat Polski; później debatować na ten temat ma cały europarlament. Zdaniem PiS to "telenowela"; PO ocenia, że to przez postawę Warszawy.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1112279,w-parlamencie-europejskim-odbedzie-sie-kolejna-debata-o-polsce.html

 

Brytyjczyk Kazuo Ishiguro laureatem literackiej Nagrody Nobla

            Kazuo Ishiguro, brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, został tegorocznym laureatem literackiej Nagrody Nobla za powieści "pełne wielkiej siły emocjonalnej, obnażające otchłań kryjącą się pod naszym złudnym poczuciem połączenia ze światem".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1111748,brytyjczyk-kazuo-ishiguro-tegorocznym-laureatem-literackiej-nagrody-nobla.html

 

 

piątek  2017/10/06

 

Pokojowy Nobel dla Międzynarodowej Kampanii na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN)

Laureatem Pokojowej Nagrody Nobla została Międzynarodowa Kampania na rzecz Zniesienia Broni Nuklearnej (ICAN) za "pracę w kierunku wskazywania katastrofalnych konsekwencji humanitarnych stosowania broni jądrowej" - ogłosił w piątek Norweski Komitet Noblowski.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1113300,pokojowy-nobel-dla-miedzynarodowej-kampanii-na-rzecz-zniesienia-broni-nuklearnej-ican.html

 

Polsko-włoskie rozmowy w Warszawie

            Wiceminister Marek Magierowski spotkał się dziś w Warszawie z podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rozwoju Gospodarczego Włoch Ivanem Scalfarotto. Wiceministrowie omówili stan współpracy gospodarczej podkreślając, że Polska i Włochy są istotnymi partnerami zarówno w dziedzinie handlu jak i inwestycji. Tematem rozmów były także kandydatury obu krajów na nowe siedziby unijnych agencji – Europejskiej Agencji ds. Leków i Europejskiego Urząd Nadzoru Bankowego, które muszą opuścić Londyn w wyniku brexitu.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polsko_wloskie_rozmowy_w_warszawie_1;jsessionid=CA91E4730FEE7152F35F7CAE4C6BA395.cmsap1p

 

 

sobota 2017/10/07

 

Abp Gądecki o akcji "Różaniec do granic": celem jest modlitwa o pokój

Głównym celem akcji "Różaniec do granic" jest modlitwa o pokój - powiedział w sobotę rano w radiu RMF FM przewodniczący KEP abp Stanisław Gądecki. To największe spotkanie modlitewne w Europie - dodał.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1114770,abp-gadecki-o-akcji-rozaniec-do-granic-celem-jest-modlitwa-o-pokoj.html

 

 

Wiceminister Jan Dziedziczak z wizytą w Kopenhadze

            Pokolenie, które ignoruje historię, nie ma przeszłości ani przyszłości. Tak jak znajomość języka polskiego wśród polskich dzieci za granicą stanowi klucz do poznawania polskiej literatury, kultury, zwyczajów, tak znajomość polskiej historii jest kluczem do poznania samego siebie – mówił wiceminister Jan Dziedziczak w Kopenhadze podczas inauguracji seminarium „Edukacja historyczna w oświacie polonijnej”. Podczas sympozjum zorganizowanego przez Ambasadę RP w Kopenhadze we współpracy z Towarzystwem Krzewienia Oświaty Polskiej w Danii, którego rolą statutową jest m. in. wspieranie rozwoju edukacji polonijnej i nauczania języka polskiego jako ojczystego w ramach duńskiego systemu szkolnego, nauczyciele z Danii, Szwecji, Norwegii, Finlandii i Islandii dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniami.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wiceminister_jan_dziedziczak_z_wizyta_w_kopenhadze;jsessionid=CA91E4730FEE7152F35F7CAE4C6BA395.cmsap1p

 

Z kraju i ze świata (2017/09/24 – 2017/09/30)

niedziela         2017/09/24

 

Angela Merkel: mamy misję tworzenia rządu

            Kanclerz Niemiec Angela Merkel powiedziała w niedzielę po ogłoszeniu wyników sondaży exit polls, że kierowany przez nią blok partii chadeckich CDU/CSU "zrealizował strategiczny cel" i ma obecnie misję tworzenia rządu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1096652,angela-merkel-mamy-misje-tworzenia-rzadu.html

 

Polski pilot Franciszek Kornicki zwyciężył w plebiscycie "Telegrapha" na stulecie RAF

            Ostatni żyjący dowódca polskiego dywizjonu lotnictwa z II wojny światowej Franciszek Kornicki zwyciężył w plebiscycie Muzeum Królewskich Sił Powietrznych (RAF) i dziennika "The Telegraph" na bohatera wystawy na stulecie RAF w 2018 roku. Kornicki zdobył 325 tys. głosów - szesnaście razy więcej niż wszyscy pozostali rywale łącznie - wyprzedzając Sir Douglasa Badera (6,3. tys.) i Jackie Moggridge (2,6 tys. głosów).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1096651,polski-pilot-franciszek-kornicki-zwyciezyl-w-plebiscycie-telegrapha-na-stulecie-raf.html

 

 

poniedziałek   2017/09/25

 

Timmermans z satysfakcją o gotowości strony polskiej do dialogu

Z satysfakcją przyjmuję gotowość strony polskiej do dialogu - powiedział w poniedziałek wiceszef KE Frans Timmermans po spotkaniu Rady UE w Brukseli. Zaproponował, by prezydenckie projekty ustaw dotyczących sądownictwa przedstawić Komisji Weneckiej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1097957,timmermans-z-satysfakcja-o-gotowosci-strony-polskiej-do-dialogu.html

 

Niemcy: podział w kierownictwie AfD

            Partia Alternatywa dla Niemiec (AfD), która w niedzielnych wyborach zdobyła po raz pierwszy miejsca w Bundestagu, rozpoczęła parlamentarną karierę od skandalu. Szefowa partii Frauke Petry oświadczyła w poniedziałek, że nie wejdzie do klubu parlamentarnego AfD.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1097141,niemcy-podzial-w-kierownictwie-afd.html

 

Korea Płn. zarzuca USA wypowiedzenie wojny, grozi odpowiedzią

            Minister spraw zagranicznych Korei Płn. Ri Jong Ho oświadczył w poniedziałek, że amerykański prezydent Donald Trump wypowiedział wojnę Korei Płn. i że Pjongjang zastrzega sobie prawo do reakcji.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1098052,korea-pln-zarzuca-usa-wypowiedzenie-wojny-grozi-odpowiedzia.html

 

 

wtorek            2017/09/26

 

UE ubolewa z powodu referendum w irackim Kurdystanie i apeluje o spokój

            UE ubolewa, że jej apele, by nie przeprowadzać jednostronnego referendum niepodległościowego w irackim Kurdystanie, nie zostały wysłuchane. Unijna dyplomacja potwierdziła we wtorek, że wspiera integralność terytorialną Iraku.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1099439,ue-ubolewa-z-powodu-referendum-w-irackim-kurdystanie-i-apeluje-o-spokoj.html

 

Duda: jesteśmy przygotowani do obrony państw NATO

            Jesteśmy przygotowani do obrony państw Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział we wtorek prezydent Andrzej Duda, który obserwował żołnierzy szkolących się na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) w ramach ćwiczenia Dragon-17.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1099543,duda-jestesmy-przygotowani-do-obrony-panstw-nato.html

 

 

 

środa   2017/09/27

 

Nowy system przesiedleń w UE i korekta zasad w strefie Schengen

Nowy system przesiedleń i możliwość przedłużenia okresów wewnętrznych kontroli w strefie Schengen zaproponował w środę unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos. W imieniu KE zaapelował też do Rady UE o przyjęcie do Schengen Rumunii i Bułgarii. w działalności na rzecz Polonii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1100281,nowy-system-przesiedlen-w-ue-i-korekta-zasad-w-strefie-schengen-.html

 

NBP: Polska na 39. miejscu w rankingu konkurencyjności

            Polska znalazła się na 39. miejscu tegorocznego globalnego rankingu konkurencyjności Światowego Forum Ekonomicznego (WEF) - poinformowali w środę na konferencji przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1100077,nbp-polska-na-39-miejscu-w-rankingu-konkurencyjnosci.html

 

 

czwartek         2017/09/28

 

Estonia: premier Szydło przybyła do Tallina na unijny szczyt

Premier Beata Szydło w czwartek wieczorem przybyła do Tallina na unijny szczyt poświęcony cyfryzacji. Przywódcy mają rozmawiać o utrzymaniu Europy na czele zmian technologicznych. Polska chciałaby, by swobodny przepływ danych stał się piątą swobodą wspólnego rynku.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1102574,estonia-premier-szydlo-przybyla-do-tallina-na-unijny-szczyt.html

 

Rząd brytyjski zorganizuje konsultacje z polską społecznością

            Trzy spotkania z polską społecznością planuje zorganizować w najbliższych miesiącach brytyjski rząd, chcąc poznać jej opinie na temat przyszłego systemu prawa pobytu dla obywateli UE, a także pragnąc wzmocnić relacje z polskimi organizacjami pozarządowymi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1101450,rzad-brytyjski-zorganizuje-konsultacje-z-polska-spolecznoscia.html

 

Włochy: kurs trzymania długopisu w ręku dla uczniów doby cyfrowej

            Kurs trzymania długopisu w ręku - to inicjatywa nauczycieli ze szkoły średniej w Campobasso na południu Włoch. Jak mówią, uczniowie urodzeni w epoce cyfrowej nie wykształcili w sobie tej umiejętności i mają z tym problem; dlatego trzeba ich tego nauczyć.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1101337,wlochy-kurs-trzymania-dlugopisu-w-reku-dla-uczniow-doby-cyfrowej.html

 

 

piątek  2017/09/29

 

Departament Stanu USA: polskie reformy muszą być zgodne z konstytucją

Wprowadzane przez polskie władze reformy sądownictwa powinny być zgodne z konstytucją RP i z międzynarodowym prawem; Polska powinna szanować niezawisłość sądów i podział władzy - oświadczyła rzeczniczka Departamentu Stanu USA Heather Nauert.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1103184,departament-stanu-usa-polskie-reformy-musza-byc-zgodne-z-konstytucja.html

 

KE odrzuca opinię Polski ws. dowodów dotyczących Puszczy Białowieskiej

            Komisja Europejska przedstawiła Trybunałowi Sprawiedliwości UE solidne dowody uzasadniające potrzebę zastosowania środków tymczasowych, by zapobiec nieodwracalnym szkodom w Puszczy Białowieskiej - powiedział PAP w piątek rzecznik KE Enrico Brivio.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1103983,ke-odrzuca-opinie-polski-ws-dowodow-dotyczacych-puszczy-bialowieskiej.html

 

 

 

Premier: 21 grudnia polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe w Warszawie

            21 grudnia w Warszawie odbędą się polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe - poinformowała premier Beata Szydło, która w piątek w Tallinie spotkała się z szefową brytyjskiego rządu Theresą May. Rozmowa szefowych obu rządów dotyczyła m.in. Brexitu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1104311,premier-21-grudnia-polsko-brytyjskie-konsultacje-miedzyrzadowe-w-warszawie.html

 

Moody's: perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna

            Perspektywa polskiego systemu bankowego pozostaje stabilna - oceniła w piątkowym raporcie agencja ratingowa Moody's. "Nasza stabilna perspektywa dla polskich banków odzwierciedla nasze oczekiwania, że solidna ekspansja gospodarki, poprawa sytuacji na rynku pracy i poziomu dochodów przełożą się na większe możliwości biznesowe dla polskich banków, pomimo przeszkód ze strony nieprzewidywalnej polityki rządu" - napisano w raporcie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1104380,moodys-perspektywa-polskiego-systemu-bankowego-pozostaje-stabilna.html

 

 

sobota 2017/09/30

 

Hiszpańskie manifestacje poparcia i sprzeciwu dla referendum w Katalonii

W kilkudziesięciu hiszpańskich miastach odbyły się w sobotę marsze poparcia lub sprzeciwu wobec zaplanowanego na niedzielę referendum niepodległościowego w Katalonii, regionie autonomicznym na północnym wschodzie kraju. Wzięło w nich udział łącznie ponad 100 tys. osób.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1105203,hiszpanskie-manifestacje-poparcia-i-sprzeciwu-dla-referendum-w-katalonii.html

 

Polemika Trumpa z krytyką w sprawie pomocy dla Portoryko

            Prezydent USA Donald Trump obciążył w sobotę przedstawicieli władz Portoryko winą za opieszałą pomoc dla poszkodowanych przez huragan Maria mieszkańców wyspy, twierdząc, że jego krytykowana za swe działania w tej sprawie administracja wykonuje "wspaniałą pracę".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1105348,polemika-trumpa-z-krytyka-w-sprawie-pomocy-dla-portoryko.html

 

Iran i Irak przeprowadzą wspólne ćwiczenia w pobliżu ich granicy

            Wojska Iranu oraz rządowe siły irackie przeprowadzą wspólne ćwiczenia w pobliżu granicy między obu państwami - podała w sobotę państwowa telewizja irańska. Ma to wesprzeć integralność terytorialną Iraku po kurdyjskim referendum niepodległościowym.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1105152,iran-i-irak-przeprowadza-wspolne-cwiczenia-w-poblizu-ich-granicy.html

 

KEP: biskupi z całej Europy przybędą na obchody stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości

            Na obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przybędą w przyszłym roku biskupi z całej Europy. Przybędą oni na zaproszenie przewodniczącego KEP abp. Stanisława Gądeckiego - poinformowało PAP w sobotę biuro prasowe Episkopatu Polski.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1105136,kep-biskupi-z-calej-europy-przybeda-na-obchody-stulecia-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci.html

 

FTSE Russell zakwalifikowała Polskę do grona rynków rozwiniętych

            Agencja indeksowa FTSE Russell zdecydowała o przekwalifikowaniu Polski z rynków rozwijających się do rozwiniętych - poinformowała FTSE Russell w komunikacie. Decyzja wejdzie w życie we wrześniu 2018 r. Zdaniem prezesa GPW Marka Dielta to "ważny krok" w rozwoju naszego rynku kapitałowego.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1104889,ftse-russell-zakwalifikowala-polske-do-grona-rynkow-rozwinietych.html

Z kraju i ze świata (2017/09/17 – 2017/09/23)

niedziela         2017/09/17

 

Białoruś: zagraniczni obserwatorzy oglądali ćwiczenia Zapad-2017

            Czternastu obserwatorów z siedmiu krajów obserwowało w niedzielę wybrane epizody manewrów wojsk Białorusi i Rosji na poligonie Różańskim w obwodzie brzeskim na zachodzie Białorusi. To pierwszy dzień aktywnej fazy ćwiczeń Zapad-2017.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1087705,bialorus-zagraniczni-obserwatorzy-ogladali-cwiczenia-zapad-2017.html

 

  1. Brytania: obniżono poziom zagrożenia terrorystycznego

            Brytyjska minister spraw wewnętrznych Amber Rudd poinformowała w niedzielę, że poziom zagrożenia terrorystycznego na terytorium Wielkiej Brytanii obniżono z najwyższego, piątego - "krytycznego", do czwartego - "poważnego".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1087542,w-brytania-obnizono-poziom-zagrozenia-terrorystycznego.html

 

Liczba Japończyków po dziewięćdziesiątce najwyższa w historii

            Liczba mieszkańców Japonii w wieku 90 lat i starszych po raz pierwszy sięgnęła 2 mln - podała w niedzielę agencja Kyodo. Rekord dotyczy także liczby osób starszych - po 65. roku życia - które nadal pracują. Jest ich 7,7 mln.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1087411,liczba-japonczykow-po-dziewiecdziesiatce-najwyzsza-w-historii.html

 

 

 

poniedziałek   2017/09/18

 

Donald Trump krytykuje ONZ za "biurokrację i złe zarządzanie"

W pierwszym oficjalnym wystąpieniu na forum ONZ prezydent USA Donald Trump w poniedziałek skrytykował tę organizację za "biurokrację i złe zarządzanie" oraz zaapelował o reformę, dzięki której osiągnie ona "pełny potencjał".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1088956,donald-trump-krytykuje-onz-za-biurokracje-i-zle-zarzadzanie.html

 

Słowenia mistrzem Europy koszykarzy

            Koszykarze Słowenii pokonali w Stambule Serbię 93:85 (20:22, 36:25, 14:20, 22:18) i po raz pierwszy zdobyli mistrzostwo Europy. Nie przegrali w turnieju żadnego meczu. Do tej pory ich najlepszym osiągnięciem była czwarta lokata w 2009 r. w Polsce.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1087980,slowenia-mistrzem-europy-koszykarzy.html

 

Odznaczenia dla Polaków ratujących Żydów podczas II wojny

            Siostry franciszkanki z Klasztoru Maryi, Natalia Jakoniuk wraz z rodziną oraz - pośmiertnie - rodzina Jana Kawczyńskiego otrzymali w poniedziałek odznaczenia im. Antoniny i Jana Żabińskich przyznawane Polakom, którzy ratowali Żydów w czasie II wojny światowej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1088626,kaczynski-zbrodnia-holokaustu-i-bohaterstwo-tych-ktorzy-mu-sie-przeciwstawili-musza-byc-pamietane.html

 

 

 

wtorek            2017/09/19

 

Papież powołał nowy Instytut Teologiczny ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie

Papież Franciszek powołał nowy Papieski Instytut Teologiczny Jana Pawła II ds. Nauk o Małżeństwie i Rodzinie, reorganizując poprzedni, założony przez Jana Pawła II. Ma on odpowiadać na wyzwania duszpasterskie w duchu jego adhortacji po synodach o rodzinie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1090459,papiez-powolal-nowy-instytut-teologiczny-ds-nauk-o-malzenstwie-i-rodzinie.html

 

Trump w ONZ o polityce USA i sytuacji międzynarodowej

            Prezydent USA Donald Trump przedstawił we wtorek założenia swojej polityki "Ameryka przede wszystkim”, występując na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Mówił też m.in. o problemie zagrożenia ze strony Korei Płn., o Iranie i Wenezueli.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1090261,trump-w-onz-oczekujemy-poszanowania-praw-suwerennych-krajow.html

 

 

środa   2017/09/20

 

Premier Szydło: jedność niepodważalną wartością w funkcjonowaniu UE

Niektóre państwa "starej" UE próbują dzielić Europę, by chronić własne interesy; Polska uważa, że wartością niepodważalną w funkcjonowaniu Unii jest jej jedność - mówiła w Sofii w środę premier Beata Szydło. Premier, która przebywa z oficjalną wizytą w Sofii, na wspólnej konferencji prasowej z szefem bułgarskiego rządu Bojko Borisowem podkreśliła, że Bułgaria jest państwem "godnym zaufania".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1091131,premier-szydlo-bulgaria-powinna-byc-wlaczona-do-strefy-schengen.html

 

USA: prezydent zachęcał do inwestowania w Polsce i w regionie Trójmorza

            Do długoterminowych inwestycji w polską infrastrukturę oraz w region Trójmorza zachęcał w środę w Nowym Jorku przedstawicieli funduszy inwestycyjnych prezydent Andrzej Duda – poinformował PAP szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski. Rozmowa z reprezentantami kilkunastu wielkich funduszy trwała przez około godzinę. Szczerski podkreślił, że fundusze, z których przedstawicielami spotkał się prezydent, zarządzają portfelem środków liczonym w setki miliardów dolarów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1091949,usa-prezydent-zachecal-do-inwestowania-w-polsce-i-region-trojmorza.html

 

Prezydent do Polonii w USA: Pomogliście Polsce wejść do NATO

            Mogę śmiało powiedzieć, że reprezentujecie nasze interesy – mówił prezydent Andrzej Duda podczas spotkania z Polonią w Wallington w stanie New Jersey drugiego dnia pobytu w USA. Prezydent wręczył też odznaczenia osobom zasłużonym w działalności na rzecz Polonii.

            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,189,prezydent-do-polonii-w-usa-pomogliscie-polsce-wejsc-do-nato.html

 

 

czwartek         2017/09/21

 

Prezydent w West Point: Rosja nie pomaga rozwiązać kryzysów światowych

Rosja nie pomaga w znalezieniu rozwiązania kryzysów światowych i eksportuje polityczną korupcję – mówił w czwartek prezydent Andrzej Duda do kadetów w West Point. Prezydent od poniedziałku przebywa w Stanach Zjednoczonych. W czwartek, ostatniego dnia wizyty spotkał się z kadetami z West Point.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1093576,prezydent-w-west-point-rosja-nie-pomaga-rozwiazac-kryzysow-swiatowych-.html

 

Polska aktywna w dyskusji o przyszłości UE i bezpieczeństwie

            Współpraca weimarska, przyszłość Unii Europejskiej oraz Europejska Polityka Sąsiedztwa, jak również wyzwania polityki bezpieczeństwa oraz relacje z Rosją były głównymi tematami rozmów na szczeblu wiceministrów spraw zagranicznych państw Trójkąta Weimarskiego w Berlinie.

           http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/polska_aktywna_w_dyskusji_o_przyszlosci_ue_i_bezpieczenstwie_

 

piątek  2017/09/22

 

Premierzy Polski i Węgier: droga, którą obraliśmy ws. migracji okazała się słuszna

Droga obrana przez rządy Polski i Węgier w kwestii nielegalnej migracji, okazała się słuszna - powiedziała premier Beata Szydło. Zdaniem premiera Węgier Viktora Orbana, przyszłość Europy zależy od tego, jak w UE dogadają się kraje imigranckie i nieimigranckie. W piątek w Warszawie z oficjalną wizyta przebywał szef węgierskiego rządu, który przed południem spotkał się z premier Szydło.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1094398,premier-droga-obrana-przez-polske-i-wegry-ws-nielegalnej-migracji---sluszna.html

 

Brytyjska premier Theresa May chce dwuletniego okresu przejściowego po Brexicie

            Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek, że W. Brytania liczy na wypracowanie okresu przejściowego po wyjściu z Unii Europejskiej, który może trwać "około dwóch lat". W tym czasie obowiązywałyby dotychczasowe zasady w relacjach między stronami. Zapowiedź szefowej rządu padła w trakcie wystąpienia we Florencji, gdzie May odniosła się do przebiegu dotychczasowych negocjacji dotyczących wyjścia ze Wspólnoty, a także przedstawiła swoją wizję przyszłych stosunków między Wielką Brytanią a Unią Europejską.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1094864,may-do-obywateli-ue-chcemy-zebyscie-pozostali-w-w-brytanii.html

 

Spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z premierem Węgier

            Prezydent Andrzej Duda spotkał się z premierem Węgier Viktorem Orbanem, który w piątek przebywał z oficjalną wizytą w Warszawie. Do spotkania doszło po południu w Pałacu Prezydenckim. Rozmowy toczyły się w bardzo dobrej atmosferze. Politycy poruszyli kwestie związane z Grupą Wyszehradzką oraz przyszłością Unii Europejskiej.

            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,742,spotkanie-prezydenta-andrzeja-dudy-z-premierem-wegier.html

 

Rozmowa premier Beaty Szydło z premier Wielkiej Brytanii

            Podczas dzisiejszej rozmowy telefonicznej,  premier Wielkiej Brytanii Theresa May przedstawiła premier Beacie Szydło swoje zamierzenia dotyczące negocjacji związanych z wyjściem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Podczas rozmowy poruszono także kwestie dotyczące  przyszłych relacji Unii Europejskiej z Wielką Brytanią.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/rozmowa-premier-beaty-szydlo-z-premier-wielkiej-brytanii.html

 

Premier Węgier Viktor Orbán z wizytą w Sejmie

            Współpraca na forum Unii Europejskiej oraz zacieśnianie stosunków dwustronnych – to główne tematy piątkowego spotkania Marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego z Premierem Węgier Viktorem Orbanem. W rozmowie uczestniczyli także Wicemarszałkowie Sejmu: Ryszard Terlecki i Joachim Brudziński.

            http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=ACC99C92729631DAC12581A3004A85F3

 

Marszałek Senatu z premierem Węgier o Polonii na Węgrzech i współpracy regionalnej

            O Polonii na Węgrzech, współpracy między regionami i miastami Polski i Węgier, a także o wspólnej historii i wartościach, na których powinna być zbudowana Europejska Wspólnota   rozmawiał 22 września 2017 r. w Senacie marszałek Stanisław Karczewski z węgierskim premierem Viktorem Orbánem.

            http://senat.gov.pl/aktualnosci/art,10050,marszalek-senatu-z-premierem-wegier-o-polonii-na-wegrzech-i-wspolpracy-regionalnej.html

 

 

sobota 2017/09/23

 

Postępy w wojnie z Państwem Islamskim (IS) w Iraku

W błyskawicznej operacji, armia iracka odbiła w piątek z rąk IS miasto Ana w zachodniej części prowincji Anbar. Jednocześnie siły irackie zdobyły kolejne tereny w ramach swojej ofensywy w dystrykcie Hawidża w prowincji Kirkuk. Jak poinformował na Twitterze Brett McGurk, specjalny wysłannik prezydenta USA ds. międzynarodowej koalicji przeciw Państwu Islamskiemu (IS), plan odbicia miasta Ana przewidywał operację trwającą trzy tygodnie, tymczasem udało się go zrealizować w ciągu jednego dnia. To kolejny sukces armii irackiej w sunnickiej prowincji Anbar. Tydzień wcześniej, tj. 15 września, wojsko irackie odbiło strategiczne miasteczko Akaszat w tej prowincji.5 roku.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1095845,postepy-w-wojnie-z-panstwem-islamskim-is-w-iraku.html

 

Zwycięstwo Blaak, Niewiadoma piąta w wyścigu szosowym MŚ w kolarstwie

            Holenderka Chantal Blaak została w Bergen mistrzynią świata elity w wyścigu ze startu wspólnego. Katarzyna Niewiadoma była bardzo blisko historycznego, pierwszego medalu dla Polski w kolarstwie szosowym kobiet, ale ostatecznie zajęła piąte miejsce.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1095894,zwyciestwo-blaak-niewiadoma-piata-w-wyscigu-szosowym-ms-w-kolarstwie.html

 

 

 

Z kraju i ze świata (2017/09/10 – 2017/09/16)

niedziela         2017/09/10

 

Irma atakuje Florydę: pierwsze trzy ofiary śmiertelne

Potężne fale morskie nacierające na wyspy u wybrzeży pod wpływem wichury, która dochodzi do 215 km/h i zrywa dachy, woda wdzierająca się w głąb lądu i trzy ofiary śmiertelne - tak w niedzielę rano zaczął się atak potężnego huraganu Irma na Florydę.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1078327,huragan-irma-zbliza-sie-do-key-west-na-florydzie.html

 

Szef NATO zarzucił Rosji brak transparentności w przygotowaniu Zapad-2017

            Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zarzucił w niedzielę rosyjskim władzom, że nie przygotowują ćwiczeń militarnych Zapad-2017 w transparentny sposób. "W przeszłości widzieliśmy, jak ich używali przed militarną agresją na sąsiadów" - powiedział BBC.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1078529,szef-nato-zarzucil-rosji-brak-transparentnosci-w-przygotowaniu-zapad-2017.html

 

 

poniedziałek   2017/09/11

 

Przed Trybunałem starcie Polski i KE ws. wycinki w Puszczy Białowieskiej

KE zarzuciła polskim władzom, że nie respektują postanowienia o zakazie wycinki w Puszczy Białowieskiej i wystąpiła w poniedziałek do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar. Minister środowiska odrzucał oskarżenia i złożył wniosek o uchylenie zakazu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1079918,ke-polskie-wladze-naruszyly-zakaz-wycinki-w-puszczy-bialowieskiej-.html

 

Nowy Jork uczcił ofiary zamachów na World Trade Center

            W poniedziałek o godz. 8.46 dźwięki dzwonu obwieściły 16. rocznicę ataków terrorystycznych na World Trade Center w Nowym Jorku, gdy w bliźniaczy kompleks uderzył pierwszy z dwóch samolotów. 3,5-godzinna uroczystość zgromadziła tysiące ludzi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1080298,nowy-jork-uczcil-ofiary-zamachow-na-world-trade-center.html

 

 

 

wtorek            2017/09/12

 

KE przeszła do drugiego etapu procedury wobec Polski w sprawie sądów

Komisja Europejska poinformowała we wtorek, że przeszła do drugiego etapu w procedurze wobec Polski o naruszenie prawa UE, w związku z ustawą o ustroju sądów powszechnych, która zdaniem KE podważa niezależność polskich sędziów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1081277,ke-przeszla-do-drugiego-etapu-procedury-wobec-polski-w-sprawie-sadow.html

 

Korea Północna "stanowczo odrzuca" rezolucję RB ONZ, USA ostrzegają

            Ambasador Korei Płn. przy ONZ "stanowczo potępił i odrzucił" najnowszą rezolucję RB ONZ w związku z dokonaniem niedawno przez Pjongjang próby jądrowej. Przedstawiciel USA ostrzegł, że rezolucja jest "jasnym komunikatem", by Pjongjang zakończył swe prowokacje.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1081009,korea-polnocna-stanowczo-odrzuca-rezolucje-rb-onz-usa-ostrzegaja.html

 

 

 

środa   2017/09/13

 

Szef KE kreśli drogę dla UE; podkreśla wagę praworządności

Osobna część w budżecie UE dla strefy euro, połączenie stanowisk szefa Rady Europejskiej i KE, unijny urząd nadzoru prawa pracy - to niektóre z propozycji, jakie szef KE Jean-Claude Juncker przedstawił w środę w PE. Zwracał też uwagę na kwestie praworządności.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1082130,juncker-proponuje-utworzenie-europejskiej-agencji-cyberbezpieczenstwa-.html

 

Dworczyk: szef MON we Francji rozmawia m.in. o okrętach podwodnych dla marynarki

            Pozyskanie dla polskiej Marynarki Wojennej okrętów podwodnych jest jednym z tematów środowego spotkania w Paryżu ministra obrony narodowej Antoniego Macierewicza z szefową francuskiego resortu obrony Florence Parly - powiedział wiceszef MON Michał Dworczyk.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1083305,dworczyk-szef-mon-we-francji-rozmawia-min-o-okretach-podwodnych-dla-marynarki.html

 

 

czwartek         2017/09/14

 

Szczerski: prezydenci Polski i Niemiec za spokojną dyskusją nt. odszkodowań

Prezydenci Polski i Niemiec, Andrzej Duda i Frank-Walter Steinmeier, podczas czwartkowej rozmowy w Valletcie wyrazili przekonanie, że sprawa odszkodowań wymaga spokojnej dyskusji - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1084306,szczerski-prezydenci-polski-i-niemiec-za-spokojna-dyskusja-nt-odszkodowan.html

 

Resort obrony Rosji poinformował o rozpoczęciu ćwiczeń Zapad-2017

            Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, iż w czwartek rozpoczęły się strategiczne rosyjsko-białoruskie ćwiczenia wojskowe Zapad-2017, które przebiegać będą na sześciu poligonach na Białorusi i trzech w Rosji z udziałem łącznie 12 700 żołnierzy z obu krajów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1083560,dzis-poczatek-manewrow-zapad-2017.html

 

 

piątek  2017/09/15

 

19 osób rannych po eksplozji w londyńskim metrze

Co najmniej 19 osób zostało rannych, gdy w piątek rano na stacji londyńskiego metra Parsons Green eksplodował improwizowany ładunek wybuchowy - poinformowała policja metropolitalna. Zdarzenie jest traktowane jako akt terroryzmu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1085172,wybuch-w-metrze-w-londynie-policja-mowi-o-akcie-terroru-.html

 

Morawiecki: podatki powinny być płacone w kraju, gdzie osiągane są przychody, nie zysk

            Podatki powinny być płacone w kraju, gdzie osiągane są przychody, nie zysk - uważa wicepremier, minister finansów Mateusz Morawiecki. Do wprowadzenia takiej zasady stara się on przekonać pozostałych członków wspólnoty podczas spotkania w Tallinie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1086197,morawiecki-podatki-powinny-byc-placone-w-kraju-gdzie-osiagane-sa-przychody-nie-zysk.html

 

 

sobota 2017/09/16

 

W Monachium rozpoczął się tradycyjny festyn piwa Oktoberfest

W Monachium rozpoczął się w sobotę 184. festyn piwa Oktoberfest. Deszcz i zimno, a także nadzwyczajne środki bezpieczeństwa nie odstraszyły turystów i miejscowych piwoszy, którzy od rana oblegali namioty na błoniach Theresienwiese przekształcone w piwiarnie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1086870,w-monachium-rozpoczal-sie-tradycyjny-festyn-piwa-oktoberfest.html

 

Nepal po raz pierwszy zmierzy Mount Everest

Nepal po raz pierwszy zmierzy najwyższy szczyt globu - Mount Everest. Celem jest sprawdzenie czy na jego wysokość miało wpływ trzęsienie ziemi, które dotknęło kraj w 2015 roku - poinformował rząd nepalski. Oficjalnie wysokość Mount Everestu, położonego na granicy Nepalu z Chinami, wynosi 8848 m n.p.m. - według pomiaru wykonanego w 1955 roku.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1086498,nepal-po-raz-pierwszy-zmierzy-mount-everest.html

 

           

 

Z kraju i ze świata (2017/09/03 – 2017/09/09)

 

niedziela         2017/09/03

ONZ: próba nuklearna Korei Północnej "poważnie destabilizująca" region

            Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres potępił w niedzielę próbę nuklearną przeprowadzoną przez Koreę Płn. i nazwał ją "działaniem poważnie destabilizującym" i zagrażającym bezpieczeństwu regionu. Wezwał Pjongjang do zaprzestania prowokacji. Guterres ogłosił w oświadczeniu, że Pjongjang pogwałcił swe zobowiązania dotyczące nierozprzestrzeniania broni jądrowej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069996,onz-proba-nuklearna-korei-polnocnej-powaznie-destabilizujaca-region.html

 

Brytyjski minister: to nonsens, że wpłacimy do budżetu UE 50 mld funtów

            Minister ds. wyjścia z Unii Europejskiej David Davis odrzucił w niedzielę doniesienia "Sunday Timesa" o tym, że rząd Wielkiej Brytanii jest skłonny wpłacić do 50 miliardów funtów w ramach rozliczeń dotyczących wyjścia ze Wspólnoty. "To nonsens" - powiedział.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069856,brytyjski-minister-to-nonsens-ze-wplacimy-do-budzetu-ue-50-mld-funtow.html

 

poniedziałek   2017/09/04

 

Prezydent o priorytetach dyplomacji: Bezpieczeństwo i monitorowanie sytuacji na Wschodzie

W Pałacu Prezydenckim Prezydent RP Andrzej Duda przyjął Ambasadorów RP uczestniczących w dorocznej naradzie organizowanej przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1062227,rozmowy-o-brexicie-tocza-sie-w-napietej-atmosferze.html

 

Narada Ambasadorów 2017

            Minister Witold Waszczykowski otworzył dziś w Warszawie tegoroczną Naradę Ambasadorów, w której uczestniczy ponad 70 ambasadorów i kierowników przedstawicielstw dyplomatycznych, reprezentujących Polskę na wszystkich kontynentach oraz przy organizacjach międzynarodowych, a także kandydaci na ambasadorów i kadra kierownicza MSZ.

            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/narada_ambasadorow_2017

 

 

wtorek            2017/09/05

 

Prezydent: dla większości Polaków być członkiem UE to wielka wartość

Dla większości Polaków być członkiem UE to wielka wartość - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda otwierając XXVII Forum Ekonomiczne w Krynicy. Polacy są zwolennikami Unii Europejskiej "otwartych drzwi" - dodał. Jak jednak zaznaczył Unia potrzebuje rewizji polityki wewnętrznej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1072094,prezydent-dla-zdecydowanej-wiekszosci-polakow-to-wielka-wartosc-byc-czlonkiem-ue.html

 

Polak odkrył najstarsze ślady "praludzi"; pochodzą z Krety

            Najstarsze znane odciski stóp istot będących krewnymi lub przodkami człowieka zachowały się na Krecie w Trachilos i mają prawie 6 mln lat. Znaleziska dokonał polski paleontolog, dr Gerard Gierliński. O odkryciu poinformowano we wtorek w Warszawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1071938,polak-odkryl-najstarsze-slady-praludzi-pochodza-z-krety.html

 

 

środa   2017/09/06

 

Duda: pobudzenie współpracy gospodarczej celem mojej wizyty w Kazachstanie

Moja wizyta w Kazachstanie ma na celu dalsze pobudzenie współpracy gospodarczej - powiedział w środę w Astanie prezydent Andrzej Duda. Według niego wizyta prezydenta Kazachstanu w Polsce dała impuls przedsiębiorcom, przynosząc spektakularny wynik w handlu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1073183,nazarbajew-interesujace-perspektywy-wspolpracy-z-polska.html

 

KE stawia ultimatum Polsce, Czechom i Węgrom ws. Uchodźców

            Unijny komisarz ds. migracji Dimitris Awramopoulos zagroził w środę, że jeśli Polska, Czechy i Węgry nie zaczną wykonywać decyzji o relokacji uchodźców w najbliższych tygodniach, Komisja Europejska rozważy skierowanie sprawy do Trybunału Sprawiedliwości UE.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1073694,ke-stawia-ultimatum-polsce-czechom-i-wegrom-ws-uchodzcow.html

 

 

czwartek         2017/09/07

 

Premier na spotkaniu z ambasadorami RP: polska polityka zagraniczna musi być spójna

Polska polityka zagraniczna przede wszystkim musi być spójna - powiedziała premier Beata Szydło podczas spotkania z ambasadorami RP. Podkreśliła, że rząd nigdy nie zgodzi się na Polexit, a mówienie o nim to działanie przeciw Polsce. Chcemy natomiast reformy UE - dodała.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1074874,premier-na-spotkaniu-z-ambasadorami-rp-polska-polityka-zagraniczna-musi-byc-spojna.html

 

Prezydent do Polaków w Kazachstanie: żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa

            Chociaż jesteście w obcym kraju, to żyjecie na ziemi, która jest wam życzliwa, bo to jest ziemia życzliwych ludzi - powiedział w czwartek prezydent Andrzej Duda do Polaków mieszkających w Kazachstanie. Zapewnił, że polskie władze starają się stworzyć warunki do repatriacji.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1075195,prezydent-do-polakow-w-kazachstanie-zyjecie-na-ziemi-ktora-jest-wam-zyczliwa.html

 

 

piątek  2017/09/08

 

Rzecznik rządu Niemiec: kwestia reparacji dla Polski ostatecznie uregulowana

Rzecznik rządu Niemiec Steffen Seibert powiedział w piątek, że Polska nie zgłosiła dotąd oficjalnie żadnych roszczeń reparacyjnych; potwierdził stanowisko władz w Berlinie, że kwestia roszczeń jest zarówno prawnie, jak i politycznie ostatecznie uregulowana.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1076742,rzecznik-rzadu-niemiec-kwestia-reparacji-dla-polski-ostatecznie-uregulowana.html

 

Papież apeluje w Kolumbii o odwagę pojednania i wyjście z bagna przemocy

            W trzecim dniu wizyty w Kolumbii papież Franciszek odprawił w piątek mszę w mieście Villavicencio, gdzie ogłosił błogosławionymi biskupa i księdza, zamordowanych podczas wojny domowej. W homilii apelował o odwagę pojednania i wyjście z "bagna przemocy".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1077195,papiez-apeluje--w-kolumbii-o-odwage-pojednania-i-wyjscie-z-bagna-przemocy.html

 

 

sobota 2017/09/09

 

Pierwsze ulewy wyprzedzające nadejście huraganu Irma dotarły do Miami

Ulewy zapowiadające nadejście huraganu Irma, który szaleje od wielu godzin nad środkową Kubą, dotarły do Miami na Florydzie. Irma, która nieco osłabła, ma obecnie siłę huraganu trzeciej kategorii. Dotrze do wybrzeża Florydy zapewne w niedzielę po południu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1077961,pierwsze-ulewy-wyprzedzajace-nadejscie-huraganu-irma-dotarly-do-miami.html

 

Egipt: archeolodzy odkryli grobowiec sprzed co najmniej 3,5 tys. lat

            Niezwykle cenny grobowiec złotnika sprzed co najmniej 3,5 tysiąca lat odkryli egipscy archeolodzy w Luksorze - poinformowało w sobotę ministerstwo Egiptu ds. zabytków starożytności. Wewnątrz znaleziono bogaty zbiór artefaktów, w tym sarkofagi i biżuterię.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1077874,egipt-archeolodzy-odkryli-grobowiec-sprzed-co-najmniej-35-tys-lat.html

 

Z kraju i ze świata (2017/08/27 – 2017/09/02)

niedziela         2017/08/27

 

Trump: możemy wycofać się z układu NAFTA

            Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone mogą wycofać się z układu NAFTA. Po raz kolejny wezwał również Meksyk do sfinansowania budowy muru na granicy między oboma państwami.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1061235,trump-mozemy-wycofac-sie-z-ukladu-nafta.html

 

MŚ w kajakarstwie: cztery medale polskiej ekipy

            Reprezentacja Polski z dorobkiem czterech medali zakończyła udział w mistrzostwach świata w kajakarstwie w czeskich Racicach. Wszystkie miejsca na podium biało-czerwoni wywalczyli w konkurencjach nieolimpijskich.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060969,-ms-w-kajakarstwie-cztery-medale-polskiej-ekipy-.html

 

Gubernator Teksasu: sytuacja powodziowa jest poważna, a będzie gorzej

            Sytuacja powodziowa w Teksasie, gdzie padają ulewne deszcze wywołane przez huragan Harvey, jest poważna, a będzie jeszcze gorzej - powiedział w niedzielę gubernator tego amerykańskiego stanu Greg Abbott. Miasto Houston jest częściowo pod wodą.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060712,usa-wzrosla-liczba-ofiar-smiertelnych-po-przejsciu-huraganu-harvey.html

 

 

poniedziałek   2017/08/28

 

Szef MSZ: działania w sprawie reformy sprawiedliwości bezpodstawnie budzą wątpliwości KE

Działania legislacyjne, których celem jest reforma systemu sprawiedliwości, są zgodne ze standardami europejskimi i odpowiadają narastającym od lat oczekiwaniom społecznym w tym zakresie - powiedział PAP szef MSZ Witold Waszczykowski. Dlatego - jak dodał - bezpodstawnie budzą wątpliwości KE.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1061965,szef-msz-dzialania-w-sprawie-reformy-sprawiedliwosci-bezpodstawnie-budza-watpliwosci-ke.html

 

Rozmowy o Brexicie toczą się w napiętej atmosferze

            Unijni negocjatorzy prowadzący rozmowy w sprawie Brexitu spotkali się w poniedziałek po południu ze swoimi brytyjskimi odpowiednikami z Brukseli, by ruszyć do przodu z negocjacjami. Atmosfera między obiema stronami nie jest najlepsza.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1062227,rozmowy-o-brexicie-tocza-sie-w-napietej-atmosferze.html

 

 

wtorek            2017/08/29

 

Premier: Polska będzie broniła wartości leżących u podstaw UE

            Niech partykularne interesy poszczególnych państw nie przysłaniają najważniejszego zadania, jakim jest gwarancja bezpieczeństwa - wezwała we wtorek premier Beata Szydło. Zadeklarowała, że Polska będzie broniła wartości leżących u podstaw UE, takich jak wolny rynek i swobodna konkurencja.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1063504,premier-polska-bedzie-bronila-wartosci-lezacych-u-podstaw-ue.html

 

KE przekonuje, że ma kompetencje, by zajmować się sądami w Polsce

            Komisja Europejska odrzuciła we wtorek przedstawione przez Polskę stanowisko, według którego KE nie ma prawa ingerować w polski system sądownictwa.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1063021,ke-przekonuje-ze-ma-kompetencje-by-zajmowac-sie-sadami-w-polsce.html

 

 

USA i Japonia zwiększą presję na Koreę Płn. po wystrzeleniu pocisku

            Premier Japonii Shinzo Abe poinformował we wtorek, że podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem USA Donaldem Trumpem obie strony zdecydowały zwiększyć presję wywieraną na Koreę Płn. "Stany Zjednoczone są na 100 proc. z Japonią" - zapewnił Trump.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1062572,usa-i-japonia-zwieksza-presje-na-koree-pln-po-wystrzeleniu-pocisku.html

 

 

środa   2017/08/30

 

NATO: wyślemy trzech obserwatorów na rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017

            NATO wyśle trzech obserwatorów na rosyjsko-białoruskie manewry Zapad-2017 - poinformowała w środę rzeczniczka NATO, dodając, że sekretarz generalny Sojuszu Jens Stoltenberg chce, by Moskwa i Mińsk umożliwiły nadzorowanie przebiegu ćwiczeń w szerszym zakresie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1064842,nato-wyslemy-trzech-obserwatorow-na-rosyjsko-bialoruskie-manewry-zapad-2017.html

 

USA: powódź zniszczyła 30-40 tysięcy domów w Houston

            30-40 tys. domów w Houston w Teksasie zostało zniszczonych na skutek powodzi wywołanych huraganem Harvey, który potem przekształcił się w burzę tropikalną - podały władze. Poinformowano jednocześnie, że poziom wody w mieście jest bliski maksimum.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1064749,usa-powodz-zniszczyla-30-40-tysiecy-domow-w-houston.html

 

Sebastian Karaś: przepłynięcie Bałtyku to było 28 godzin i 30 minut walki

            Pływak Sebastian Karaś, który jako pierwszy na świecie pokonał Bałtyk wpław, wrócił w środę wieczorem do Polski. Na nabrzeżu z szampanem czekała najbliższa rodzina, przyjaciele oraz mieszkańcy Kołobrzegu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1065122,sebastian-karas-przeplyniecie-baltyku-to-bylo-28-godzin-i-30-minut-walki.html

 

 

czwartek         2017/08/31

 

USA zażądały od Rosji zamknięcia jej konsulatu w San Francisco

            USA w ramach retorsji po ograniczeniu na żądanie strony rosyjskiej personelu w amerykańskich placówkach dyplomatycznych w Rosji zażądały w czwartek od Moskwy zamknięcia jej konsulatu generalnego w San Francisco do 2 września..

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1066639,usa-zazadaly-od-rosji-zamkniecia-jej-konsulatu-w-san-francisco.html

 

Lokalne władze: już 33 ofiary śmiertelne huraganu Harvey

            33 osoby poniosły śmierć bezpośrednio lub pośrednio w wyniku działania huraganu Harvey, który w ubiegły piątek nawiedził Teksas, po czym osłabł, stając się burzą tropikalną - poinformowały w środę czasu miejscowego lokalne władze.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1065977,lokalne-wladze-juz-33-ofiary-smiertelne-huraganu-harvey.html

 

Tomasz Marczyński wygrał 12. etap kolarskiego wyścigu Vuelta a Espana

            Tomasz Marczyński wygrał 12. etap wyścigu Vuelta a Espana z metą w Antequera Los Dolmenes. Kolarz grupy Lotto-Soudal tym samym powtórzył to, czego dokonał na szóstym odcinku. Czwarte miejsce zajął w czwartek Paweł Poljański (Bora-Hansgrohe).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1066490,tomasz-marczynski-wygral-12-etap-kolarskiego-wyscigu-vuelta-a-espana.html

 

 

 

 

piątek  2017/09/01

 

Polska odrzuca tezy KE; zmiany nie mają wpływu na niezawisłość sędziów

            Zmiany wprowadzone nowelizacją ustawy o ustroju sądów powszechnych nie oddziałują na niezawiłość sędziów i ich orzecznictwo - to kluczowe przesłanie z odpowiedzi polskiego rządu na zarzuty Komisji Europejskiej w tej sprawie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1067912,polska-odrzuca-tezy-ke-zmiany-nie-maja-wplywu-na-niezawislosc-sedziow-.html

 

Warszawa: uczczono 78. rocznicę wybuchu II wojny światowej

Mimo że Polska została rozdarta przez dwie totalitarne potęgi, Polacy nigdy się nie ugięli i nie zaprzestali oporu - napisał prezydent Andrzej Duda do uczestników stołecznych obchodów Dnia Weterana Walka o Niepodległość RP oraz 78. rocznicy wybuchu II wojny światowej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1068077,warszawa-uczczono-78-rocznice-wybuchu-ii-wojny-swiatowej.html

 

Ławrow zapewnił, że Rosja analizuje restrykcje USA; skrytykował Polskę

            Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow oświadczył w piątek, że Moskwa analizuje decyzję USA o zamknięciu jednego z jej konsulatów, a także skrytykował Polskę oceniając, iż dochodzi w niej do "prania mózgów" w społeczeństwie w duchu, który określił jako "antyrosyjski".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1067433,lawrow-rosja-zareaguje-na-zamkniecia-jej-placowek-w-usa.html

 

 

sobota 2017/09/02

 

Rybacy: propozycje ograniczenia połowów dorsza potwierdzają jego słabą kondycję

Propozycje KE ograniczenia połowów wschodniego stada dorsza na Bałtyku to sygnał, że nadal nie jest z nim dobrze - powiedział PAP prezes Stowarzyszenia Armatorów Rybołówstwa Morskiego w Kołobrzegu Ryszard Klimczak. Jego zdaniem, problem będzie miała większość polskiej floty rybackiej, nastawiona na połowy dorsza.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069091,rybacy-propozycje-ograniczenia-polowow-dorsza-potwierdzaja-jego-slaba-kondycje.html

 

Rafał Majka wygrał 14. etap wyścigu Vuelta a Espana i przeszedł do historii polskiego kolarstwa

Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) wygrał 14. etap wyścigu Vuelta a Espana z metą w Sierra de La Pandera. Został pierwszym polskim kolarzem, który ma w dorobku etapowe triumfy dwóch wielkich wyścigów. W 2014 i 2015 roku wygrywał odcinki Tour de France.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1069173,rafal-majka-wygral-14-etap-wyscigu-vuelta-a-espana-i-przeszedl-do-historii-polskiego-kolarstwa.html

Z kraju i ze świata (2017/08/13 – 2017/08/19)
Z kraju i ze świata (2017/08/20 – 2017/08/26)

 

niedziela         2017/08/20

 

CNN: Korea Płn. grozi "bezlitosnym uderzeniem" w odpowiedzi na manewry

            Korea Płn. zagroziła w niedzielę "bezlitosnym uderzeniem" w odpowiedzi na manewry wojsk USA i Korei Południowej, które rozpoczną się w poniedziałek. Pjongjang nazwał je "ryzykanckim zachowaniem", mogącym spowodować wojnę nuklearną - podaje w CNN.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1053036,cnn-korea-pln-grozi-bezlitosnym-uderzeniem-w-odpowiedzi-na-manewry.html

 

Co najmniej 700 ofiar powodzi w Indiach, Nepalu i Bangladeszu

            Co najmniej 700 osób zginęło w powodziach wywołanych przez monsunowe deszcze w Indiach, Nepalu i Bangladeszu, a ponad milion musiało uciekać z domów - poinformowały w niedzielę władze tych krajów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1053035,co-najmniej-700-ofiar-powodzi-w-indiach-nepalu-i-bangladeszu.html

 

poniedziałek   2017/08/21

 

Domniemany sprawca zamachu w Barcelonie zastrzelony

Katalońska policja potwierdziła, że zabiła w poniedziałek domniemanego sprawcę zeszłotygodniowego zamachu w Barcelonie Junesa Abujakuba podczas operacji w miejscowości Subirats, ok. 50 km na zachód od Barcelony. Terrorystę zastrzelono po czterech dniach poszukiwań.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1054044,hiszpania-zrodla-mezczyzna-unieszkodliwiony-w-subirats-to-junes-abujakub-.html

 

Nominowano nowego ambasadora Rosji w Waszyngtonie

            Na nowego ambasadora Rosji w USA nominowano Anatolija Antonowa; zastąpi on Siergieja Kislaka - jednego z bohaterów skandalu wokół domniemanej ingerencji Kremla w wybory prezydenckie w USA w r. 2016. O nominacji powiadomił w poniedziałek Kreml.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1053877,nominowano-nowego-ambasadora-rosji-w-waszyngtonie.html

 

wtorek            2017/08/22

 

Po trzęsieniu ziemi na włoskiej Ischii: dwóch zabitych, 39 rannych, 2600 osób bez dachu nad głową    2600 osób pozostaje bez dachu nad głową po poniedziałkowym trzęsieniu ziemi na włoskiej wyspie Ischia - podały we wtorek władze. Zginęły dwie osoby, a 39 zostało rannych, w tym jedna ciężko

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1054467,wloskie-media-dwie-ofiary-smiertelne-trzesienia-ziemi-na-ischii.html

 

Iran: w ciągu kilku dni możemy wyprodukować wysoko wzbogacony uran

            Iran może w ciągu pięciu dni wznowić produkcję wysoko wzbogaconego uranu, jeśli umowa nuklearna, którą zawarł w 2015 roku ze światowymi mocarstwami, zostanie unieważniona - powiedział we wtorek szef irańskiej agencji energii atomowej Ali Akbar Salehi.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1055148,iran-w-ciagu-kilku-dni-mozemy-wyprodukowac-wysoko-wzbogacony-uran.html

 

 

środa   2017/08/23

 

MSZ: Polska wniosła o umorzenie przez KE postępowania ws. niewypełnienia decyzji relokacyjnych  Polska wniosła o umorzenie przez KE postępowania o naruszenie prawa UE wz. z niewypełnieniem zobowiązań wynikających z decyzji relokacyjnych; w przypadku jego kontynuacji, jesteśmy gotowi do obrony swoich racji przed Trybunałem Sprawiedliwości UE - poinformował w środę MSZ.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1056761,msz-polska-wniosla-o-umorzenie-przez-ke-postepowania-ws-niewypelnienia-decyzji-relokacyjnych.html

 

Macron: dyrektywa o pracownikach delegowanych zdradą europejskiego ducha

            Prezydent Francji Emmanuel Macron oświadczył w środę w Austrii, że unijna dyrektywa o pracownikach delegowanych jest "zdradą europejskiego ducha". Macron rozpoczął podróż po Europie, by namawiać partnerów do zaostrzenia przepisów UE o delegowaniu pracowników.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1056739,macron-dyrektywa-o-pracownikach-delegowanych-zdrada-europejskiego-ducha.html

 

W Turcji wypadek autobusu z polskimi turystami, kilka osób rannych

            W środę rano doszło do wypadku autobusu wiozącego grupę polskich turystów na lotnisko w Antalyi w Turcji, rannych jest kilku Polaków; zapewniono im pomoc medyczną, część z nich opuściła już szpitale - poinformowało PAP biuro prasowe MSZ.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1056018,w-turcji-wypadek-autobusu-z-polskimi-turystami-kilka-osob-rannych.html

 

czwartek         2017/08/24

 

KE zapowiada dalsze kroki m.in. wobec Polski w sprawie relokacji uchodźców

            Komisarz ds. migracji Dimitris Awramopulos zapowiedział w czwartek, że jeśli Polska, Węgry i Czechy nie zmienią stanowiska w sprawie relokacji uchodźców, to KE pójdzie dalej z procedurą o naruszenie prawa UE. W praktyce oznacza to skierowanie sprawy do Trybunału.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1057344,ke-zapowiada-dalsze-kroki-min-wobec-polski-w-sprawie-relokacji-uchodzcow-.html

 

NATO zaniepokojone brakiem otwartości Rosji w sprawie manewrów Zapad-2017

            NATO "wyraża żal" z powodu "braku przejrzystości" i otwartości Rosji oraz Białorusi ws. manewrów Zapad-2017, na które zaproszono tylko dwóch obserwatorów z Sojuszu Północnoatlantyckiego - powiedział w czwartek przedstawiciel NATO w rozmowie z AFP.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1057894,nato-zaniepokojone-brakiem-otwartosci-rosji-w-sprawie-manewrow-zapad-2017.html

 

piątek  2017/08/25

 

Macierewicz: obecność sił NATO w Polsce jest gwarancją, że bezpieczeństwo wróci do Europy

            Obecność sił NATO w Polsce jest najlepszą gwarancją, że pokój i bezpieczeństwo wróci do Europy - mówił w piątek w Bemowie Piskim szef MON Antoni Macierewicz. Szef NATO Jens Stoltenberg podkreślił, że atak na jednego sojusznika spotka się z odpowiedzią wszystkich. Szef NATO w trakcie swojej wizyty w Polsce spotkał się w czwartek z prezydentem Andrzejem Dudą, a w piątek z szefami MSZ: Polski, Rumunii i Turcji. Po rozmowach z ministrami spraw zagranicznych, Stoltenberg spotkał się z premier Beatą Szydło. W piątek w południe szef NATO udał się wraz z ministrem Macierewiczem do Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz w Bemowie Piskim, w którym stacjonuje Batalionowa Grupa Bojowa NATO.         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1059065,macierewicz-obecnosc-sil-nato-w-polsce-jest-gwarancja-ze-bezpieczenstwo-wroci-do-europy.html

 

Macron: Polska stawia się "na marginesie UE" w "wielu kwestiach"

            Prezydent Francji Emmanuel Macron ostro skrytykował w piątek polski rząd za odmowę zaostrzenia dyrektywy dotyczącej pracowników delegowanych - pisze AFP. Ten "nowy błąd" Warszawy sprawia, że stawia się ona "na marginesie" Europy w "wielu kwestiach" - powiedział. "Polska nie definiuje dzisiaj przyszłości Europy i nie będzie definiować Europy jutra" - podkreślił Macron na wspólnej konferencji z prezydentem Bułgarii Rumenem Radewem w Warnie, w ostatnim dniu swej podróży po krajach Europy Środkowej i Wschodniej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1059029,macron-polska-stawia-sie-na-marginesie-ue-w-wielu-kwestiach.html

 

Atak na szyicki meczet w stolicy Afganistanu - 20 zabitych, 50 rannych

            Co najmniej 20 osób zginęło, a 50 zostało rannych w piątek w ataku na szyicki meczet w stolicy Afganistanu, Kabulu - poinformowała agencja Associated Press. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie (IS). "Bojownicy Państwa Islamskiego zaatakowali (szyicki meczet - PAP) w dzielnicy Khair Khana afgańskiego miasta Kabul" - przekazała agencja prasowa dżihadystów, Amak.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1059424,atak-na-szyicki-meczet-w-stolicy-afganistanu---20-zabitych-50-rannych.html

 

sobota 2017/08/26

 

Międzynarodowe Pokazy Lotnicze Air Show w Radomiu

            onad 70 tys. widzów podziwiało podniebne ewolucje polskich i zagranicznych pilotów podczas pierwszego dnia Międzynarodowych Pokazów Lotniczych Air Show w Radomiu. Nad radomskim niebem zaprezentowało się 76 samolotów i śmigłowców z 10 państw.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060105,miedzynarodowe-pokazy-lotnicze-air-show-w-radomiu.html

 

Wielka manifestacja w Barcelonie przeciwko terroryzmowi

            Dziesiątki tysięcy ludzi, w tym król Hiszpanii Filip VI, przeszły w sobotę wieczorem w Barcelonie w wielkiej manifestacji przeciwko terroryzmowi. 17 i 18 sierpnia doszło w Katalonii do zamachów, w których zginęło 15 osób, a ponad 120 zostało rannych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060501,wielka-manifestacja-w-barcelonie-przeciwko-terroryzmowi.html

 

Drony wykrywające rekiny będą patrolowały australijskie plaże

            W celu podniesienia bezpieczeństwa drony wyposażone w system wykrywania rekinów wykorzystujący sztuczną inteligencję będą patrolowały od września wybrane nabrzeża australijskich plaż. Drony będą przekazywały na żywo obraz wideo.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1060064,drony-wykrywajace-rekiny-beda-patrolowaly-australijskie-plaze.html

Z kraju i ze świata (2017/07/30 – 2017/08/05)

niedziela         2017/07/30 

Pomyślna próba amerykańskiego systemu obrony przeciwrakietowej THAAD

USA poinformowały w niedzielę o pomyślnym przeprowadzeniu na Alasce testu systemu obrony przeciwrakietowej THAAD, który ma bronić kraju przed potencjalnym zagrożeniem ze strony takich państw, jak Korea Północna i Iran.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030221,pomyslna-proba-amerykanskiego-sytemu-obrony-przeciwrakietowej-thaad.html

 

Arabia Saudyjska: żądania Kataru dotyczące świętych meczetów to deklaracja wojny

            Katarskie żądania umiędzynarodowienia świętych meczetów to deklaracja wojny - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Arabii Saudyjskiej Adil ibn Ahmad ad-Dżubeir w wywiadzie dla państwowej telewizji Al-Arabija.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030191,arabia-saudyjska-zadania-kataru-dotyczace-swietych-meczetow-to-deklaracja-wojny.html

 

Brytyjski minister: nie ma zgody na zachowanie swobody przepływu osób z UE

            Brytyjski minister ds. handlu międzynarodowego Liam Fox zaprzeczył w niedzielę, że ministrowie zgodzili się na utrzymanie swobody przepływu osób z UE w okresie przejściowym po wyjściu ze wspólnoty. "Nie wyraziłem na to zgody" - powiedział.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030072,brytyjski-minister-nie-ma-zgody-na-zachowanie-swobody-przeplywu-osob-z-ue.html

 

poniedziałek   2017/07/31 

Eurostat: w czerwcu w UE bezrobocie wyniosło 7,7 proc.; w Polsce - 4,8 proc.

            W czerwcu w Unii Europejskiej bezrobocie wyniosło 7,7 proc., podczas gdy rok wcześniej w tym samym miesiącu było to 8,6 proc. To najlepszy wynik w UE od grudnia 2008 r. Bezrobocie w Polsce w czerwcu było znacznie niższe - wyniosło 4,8 proc. - wynika z danych Eurostatu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030926,eurostat-w-czerwcu-w-ue-bezrobocie-wynioslo-77-proc-w-polsce---48-proc.html

 

             

UE potępia przemoc w Wenezueli i zapowiada, że nie uzna wyborów

            Komisja Europejska potępiła w poniedziałek "nadmierne i nieproporcjonalne" użycie siły przez władze podczas niedzielnych wyborów do Konstytuanty w Wenezueli. UE nie uzna tego "nielegalnego" głosowania - oświadczył szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1031022,ue-potepia-przemoc-w-wenezueli-i-zapowiada-ze-nie-uzna-wyborow.html

 

Wiceprezydent USA: wspieramy NATO oraz wspólną obronę w Europie Wsch.

            USA są zaangażowane w NATO oraz wspólną obronę we wschodniej Europie - powiedział w niedzielę przebywający z wizytą w Estonii wiceprezydent USA Mike Pence. Z Tallinna Pence uda się do Gruzji oraz Czarnogóry.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1030443,wiceprezydent-usa-wspieramy-nato-oraz-wspolna-obrone-w-europie-wsch.html

 

wtorek            2017/08/01 

Tillerson: nie dążymy do zmiany reżimu w KRLD

USA nie dążą do zmiany reżimu w Korei Północnej - powiedział we wtorek dziennikarzom w Waszyngtonie szef amerykańskiej dyplomacji Rex Tillerson. Zapewnił, że Stany Zjednoczone nie są wrogiem KRLD.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1032937,tillerson-nie-dazymy-do-zmiany-rezimu-w-krld.html

 

Trump: tylko dzięki mediom społecznościowym mogę przekazać prawdę

Prezydent USA Donald Trump napisał we wtorek na Twitterze, że nie zamierza przestać używać mediów społecznościowych, o co apelują jego oponenci polityczni oraz media posługujące się "fake news", gdyż jest to jedyna możliwość przekazania społeczeństwu prawdy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1032823,trump-tylko-dzieki-mediom-spolecznosciowym-moge-przekazac-prawde.html

 

środa   2017/08/02

KE chce łączyć sprawę wycinki w Białowieży z procedurą praworządności

Komisja Europejska zapowiedziała w środę, że jeśli potwierdzone zostanie, że wycinka w Puszczy Białowieskiej nie została wstrzymana, to włączy tę kwestię do prowadzonej wobec Polski procedury ochrony praworządności. Bruksela zamierza zbierać dowody przeciwko Polsce.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1033593,ke-chce-laczyc-sprawe-wycinki-w-bialowiezy-z-procedura-praworzadnosci.html

 

USA: Trump podpisał ustawę o sankcjach wobec Rosji, Iranu i Korei Północnej

            Prezydent Donald Trump podpisał ustawę o zaostrzeniu sankcji wobec Rosji - poinformował Biały Dom w środę. Ustawa, która została przyjęta w Kongresie miażdżącą przewagą głosów w ubiegłym tygodniu, jest reakcją na ingerencję Rosji w wybory prezydenckie w USA.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1034002,usa-trump-podpisal-ustawe-o-sankcjach-wobec-rosji-iranu-i-korei-polnocnej.html

 

Dzień Długu Ekologicznego: od stycznia zużyliśmy zasoby Ziemi na cały rok

            Dzień Długu Ekologicznego przypada w tym roku 2 sierpnia. A to znaczy, że w ciągu ośmiu miesięcy zużyliśmy zasoby naszej planety, które powinny wystarczyć na cały rok - alarmują przyrodnicy z WWF Polska.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1033194,dzien-dlugu-ekologicznego-od-stycznia-zuzylismy-zasoby-ziemi-na-caly-rok.html

 

czwartek         2017/08/03 

Słynny ukraiński bokser Władimir Kliczko zakończył karierę

Wielokrotny mistrz świata kategorii ciężkiej 41-letni ukraiński bokser Władimir Kliczko ogłosił w czwartek zakończenie kariery. To oznacza, że nie dojdzie do oczekiwanej walki rewanżowej z Brytyjczykiem Anthonym Joshuą.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1034739,slynny-ukrainski-bokser-wladimir-kliczko-zakonczyl-kariere.html

 

KE odblokowała 1,3 mld euro na inwestycje w sektorze odpadowym

            Komisja Europejska potwierdziła 2 sierpnia br., że Polska wypełniła warunki wstępne w obszarze gospodarki odpadami i tym samym będzie mogła wykorzystać 1,3 mld euro m.in. z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na inwestycje w gospodarkę odpadami - poinformował w czwartek PAP resort środowiska.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1034661,ke-odblokowala-13-mld-euro-na-inwestycje-w-sektorze-odpadowym.html

 

piątek  2017/08/04 

Polska do Trybunału: wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej to szkody o wartości 3,2 mld zł

Wstrzymanie wycinki w Puszczy Białowieskiej, tak jak chce tego Komisja Europejska, spowoduje szkody w środowisku o szacowanej wartości 3,2 mld zł - pisze w odpowiedzi do Trybunału Sprawiedliwości UE w tej sprawie resort środowiska. Trybunał podjął 28 lipca decyzję o natychmiastowym nakazie wstrzymania wycinki na obszarach chronionych Puszczy Białowieskiej. To środek tymczasowy, o który wnioskowała KE. Polska dostała czas do piątku, by przesłać swoją odpowiedź w tej sprawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036540,polska-do-trybunalu-wstrzymanie-wycinki--to-szkody-o-wartosci-32-mld-zl.html

 

Wiceminister Kownacki: do końca roku możliwe podpisanie pierwszej umowy o systemie Patriot

            Pod koniec roku niewykluczone jest podpisanie umowy na dostawę pierwszych baterii systemu obrony powietrznej Patriot – powiedział w piątek wiceszef MON Bartosz Kownacki.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036424,wiceminister-kownacki-do-konca-roku-mozliwe-podpisanie-pierwszej-umowy-o-systemie-patriot.html

 

Szef niemieckiej dyplomacji ostrzega przed dzieleniem UE na dwie klasy państw

            Minister spraw zagranicznych Niemiec Sigmar Gabriel oświadczył w piątek, że Unia Europejska potrzebuje reformy, ale należy zadbać o to, by jej efektem nie był podział na Europejczyków pierwszej i drugiej klasy. "Jesteśmy bardzo zainteresowani, by mimo wszystkich trudności, jakie obecnie mamy, nie doszło do podziału na Europę Środkową czy Centralną i dawną Europę Zachodnią" - powiedział Gabriel po rozmowach z szefem słowackiej dyplomacji Miroslavem Lajczakiem w Wolfsburgu w Dolnej Saksonii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036587,szef-niemieckiej-dyplomacji-ostrzega-przed-dzieleniem-ue-na-dwie-klasy-panstw.html

 

Tobiszowski: miniony tydzień - bez energii z importu

            W minionym tygodniu polski system elektroenergetyczny po raz pierwszy od dawna nie był zasilany energią elektryczną pochodzącą z importu - poinformował w piątek wiceminister energii Grzegorz Tobiszowski, wskazując na stabilność polskiego systemu także w sytuacji wzmożonego popytu. Według informacji PSE, w miniony wtorek o godz. 13.15 padł tegoroczny rekord obciążenia polskiego systemu energetycznego - najwyższe zapotrzebowanie na moc wyniosło 23 tys. 215 MW. Głównym powodem letnich szczytów obciążenia jest masowe używanie klimatyzacji w czasie upałów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036504,tobiszowski-miniony-tydzien---bez-energii-z-importu.html

 

Kreml zgadza się z opinią Trumpa o groźnym stanie relacji Rosja-USA

            Kreml zgadza się z opinią prezydenta USA Donalda Trumpa, który określił jako niebezpieczny obecny stan stosunków między USA i Rosją - powiedział w piątek rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow. Wskazał, że niebezpieczny jest brak współpracy między krajami. Przedstawiciel Kremla powiedział, że władze Rosji "całkowicie podzielają opinię" wygłoszoną przez Trumpa. Ocenił też, że niebezpieczeństwo może polegać na "deficycie współdziałania i współpracy w tych kwestiach, które mają żywotne znaczenie dla obu krajów i narodów".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036506,kreml-zgadza-sie-z-opinia-trumpa-o-groznym-stanie-relacji-rosja-usa.html

 

Belgijski kolarz Dylan Teuns wygrał Tour de Pologne

            Rafał Majka (Bora-Hansgrohe) zajął drugie miejsce w 74. Tour de Pologne. Na mecie ostatniego etapu w Bukowinie Tatrzańskiej zajął trzecie miejsce i zdobył cztery sekundy bonifikaty, ale zabrakło mu dwóch do zwycięstwa. Triumfatorem został belgijski kolarz Dylan Teuns (BMC).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036685,belgijski-kolarz-dylan-teuns-wygral-tour-de-pologne.html

 

Pierwsze żaglowce zacumowały w Szczecinie w ramach The Tall Ships Races

            Pierwsze żaglowce przypłynęły w piątek do Szczecina na wielki finał międzynarodowych regat The Tall Ships Races, który oficjalnie rozpoczyna się w sobotę. Jako pierwsza przy nabrzeżu Odry, niedaleko Wałów Chrobrego zacumowała rano załoga 12-metrowego jachtu STIV pływającego pod estońską banderą. Przed południem zawinął także pierwszy duży żaglowiec szwedzki Tre Kronor Af Stockholm.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036769,pierwsze-zaglowce-zacumowaly-w-szczecinie-w-ramach-the-tall-ships-races.html

 

sobota 2017/08/05

Rwanda - wstępne wyniki wyborów prezydenckich: wygrywa Paul Kagamet

            "Po podliczeniu 80 proc. wszystkich głosów jest jasne, że prowadzi Paul Kagame, dotychczasowy prezydent, który uzyskał 98,66 proc. oddanych głosów" – oświadczył w nocy z piątku na sobotę szef centralnej komisji wyborczej Kalisa Mbanda.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036982,rwanda---wstepne-wyniki-wyborow-prezydenckich-wygrywa-paul-kagame.html

 

USA: prezydent Trump rozpoczął swoje pierwsze wakacje

            Prezydent Donald Trump wraz z rodziną i najbliższymi doradcami opuścił w piątek spalony słońcem, parny Waszyngton i udał się na swe pierwsze wakacje od momentu objęcia urzędu. Prezydent spędzi je w należącym do niego klubie golfowym w Bedminster (New Jersey).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1036996,usa-prezydent-trump-rozpoczal-swoje-pierwsze-wakacje.html

 

Kanikuła na południu Europy

            Fala ekstremalnych upałów objęła w sobotę całe południe Europy, powodując milionowe straty w rolnictwie. Upał przekroczył 40 stopni Celsjusza, zaostrzając trwającą już suszę i zagrażając pożarami lasów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1037347,kanikula-na-poludniu-europy.html

Z kraju i ze świata (2017/07/16 – 2017/07/22)

 

niedziela         2017/07/16 

Obserwatorium: wojna w Syrii pochłonęła już ponad 330 tys. istnień ludzkich

            Od wybuchu wojny w Syrii w 2011 roku w konflikcie tym zginęło już ponad 330 tys. osób, w tym ok. 100 tys. cywilów; wśród ofiar śmiertelnych jest ponad 18 tys. dzieci - poinformowało w niedzielę Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka w Londynie. "W okresie od 15 marca 2011 roku do 15 lipca 2017 roku Obserwatorium zdołało udokumentować śmierć 331 765 osób na terytorium Syrii, w tym 99 617 cywilów" - powiedział w rozmowie z AFP szef Obserwatorium Rami Abdel Rahman. Zaznaczył, że wśród zabitych jest "18 243 dzieci i 11 427 kobiet".Poprzedni bilans Obserwatorium z 13 marca mówił o 320 tys. zabitych, w tym 96 tys. cywilów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013954,obserwatorium-wojna-w-syrii-pochlonela-juz-ponad-330-tys-istnien-ludzkich.html

 

Prezydent Francji i premier Izraela upamiętnili "łapankę Vel' d'Hiv" z 1942 r.

            Prezydent Francji i premier Izraela wzięli w niedzielę w Paryżu udział w uroczystościach rocznicowych upamiętniających "łapankę Vel' d'Hiv" - masowe aresztowania francuskich Żydów z 1942 r., wywiezionych potem do niemieckich obozów zagłady, głównie do Auschwitz. Zaproszenie przez prezydenta Francji Emmanuela Macrona, aby wspólnie upamiętnić łapankę Vel d'Hiv jest "bardzo, bardzo mocnym gestem", "jest świadectwem dawnej i głębokiej przyjaźni między Francją i Izraelem" - oświadczył podczas uroczystości w Paryżu premier Izraela Benjamin Netanjahu, dziękując za zaproszenie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013735,prezydent-francji-i-premier-izraela-upamietnili-lapanke-vel-dhiv-z-1942-r.html

 

Papież: Chciwość i władza mogą zdusić serce i zagłuszyć obecność Boga

            Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że chciwość i władza mogą "zdusić serce" i zagłuszają obecność Boga. W czasie spotkania na południowej modlitwie Anioł Pański przestrzegał przed bożkami doczesnego bogactwa. W rozważaniach przed modlitwą Franciszek podkreślił, że obecność Boga zagłuszana jest przez "życie w chciwości, dla samych siebie, po to, by posiadać i mieć władzę".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013714,papiez-chciwosc-i-wladza-moga-zdusic-serce-i-zagluszyc-obecnosc-boga.html

 

poniedziałek   2017/07/17 

Para książęca, William i Kate, przybyła do Warszawy

            W poniedziałek po godz. 13.30 w Warszawie wylądował samolot z księciem i księżną Cambridge Williamem i Kate na pokładzie. Następnie para książęca spotkała się z prezydentem Andrzejem Dudą i pierwszą damą Agatą Kornhauser-Dudą, odwiedziła Muzeum Powstania Warszawskiego. W programie wizyty zaplanowano wizytę w Gdańsku i Europejskim Centrum Solidarności.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1014609,para-ksiazeca-william-i-kate-przybyla--do-warszawy.html

 

Komitet Regionów: Olgierd Geblewicz został przewodniczącym komisji ARLEM

            Europejskie miasta mogą pomóc budować demokrację lokalną w krajach ościennych - uważa Olgierd Geblewicz, marszałek woj. zachodniopomorskiego. Geblewicz został przewodniczącym Komisji ds. Zrównoważonego Rozwoju Terytorialnego inicjatywy ARLEM (Eurośródziemnomorskiego Zgromadzenia Samorządów Regionalnych i Lokalnych). ARLEM to wspólny projekt Komitetu Regionów UE oraz przedstawicieli lokalnych władz krajów basenu Morza Śródziemnego sąsiadujących z UE m.in. Libii.

            http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/102331,38,komitet-regionow-olgierd-geblewicz-zostal-przewodniczacym-komisji-arlem

 

Nord Anglia Education szczyci się poziomem 94% zdawalności dyplomu IB

            HONGKONG, 17 lipca 2017 r. /PRNewswire/ - Stowarzyszenie Nord Anglia Education zrzeszające najlepsze szkoły na świecie ogłosiło dziś zdawalność matury międzynarodowej (dyplom IB) na poziomie 94% za rok 2016/2017. Wynik ten jest znacznie wyższy od ogólnoświatowej średniej zdawalności dyplomu IB na poziomie 79%*. Poziom zdawalności jest rekordowy dla Nord Anglia i jest wynikiem wdrożenia filozofii ambicji organizacji, która zakłada spersonalizowane podejście do uczenia się i bardzo wysoki poziom nauczania.

            http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/102320,38,nord-anglia-education-szczyci-sie-poziomem-94-zdawalnosci-dyplomu-ib

 

Politycy w PE chcą ostrzeżenia Polski ws. zmian w wymiarze sprawiedliwości

Liderzy pięciu grup w Parlamencie Europejskim chcą, by jego szef Antonio Tajani "wysłał jasny sygnał" w imieniu PE do polskiego prezydenta, rządu i parlamentu, że przyjęcie zmian odnoszących się do wymiaru sprawiedliwości spotka się z "konsekwencjami".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1015031,politycy-w-pe-chca-ostrzezenia-polski-ws-zmian-w-wymiarze-sprawiedliwosci.html

 

WHO: 13 mln dzieci na świecie nie było ani razu szczepione w 2016 r.

12,9 mln dzieci na świecie w zeszłym roku nie otrzymało ani jednej szczepionki, a w przypadku 6,6 mln dzieci cykl szczepień przeciw chorobom takim jak krztusiec czy tężec został przerwany - alarmuje w poniedziałek Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1014924,who-13-mln-dzieci-na-swiecie-nie-bylo-ani-razu-szczepione-w-2016-r.html

 

KE: bezrobocie najniższe od 2008 roku, ale młodzi nadal zagrożeni

            Ponad 234 mln osób w UE ma pracę, co oznacza, że zatrudnienie w "28" jeszcze nigdy nie było tak wysokie; bezrobocie jest najniższe od grudnia 2008 roku, ale sytuacja daleka jest od zadowalającej, zwłaszcza wśród młodych - wynika z raportu Komisji Europejskiej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1014601,ke-bezrobocie-najnizsze-od-2008-roku-ale-mlodzi-nadal-zagrozeni.html

 

wtorek            2017/07/18 

Sekretarz generalny Rady Europy zaniepokojony projektem ustawy o SN

            Sekretarz generalny Rady Europy Thorbjorn Jagland w liście do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego wyraził zaniepokojenie projektem ustawy o Sądzie Najwyższym i zaapelował o przestrzeganie standardów Rady oraz unikanie pośpiechu podczas prac w parlamencie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1016313,sekretarz-generalny-rady-europy-zaniepokojony-projektem-ustawy-o-sn.html

 

Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z ambasadorem Łotwy

            Interesy Polski i Łotwy są w wielu dziedzinach zbieżne – mówił szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z ambasadorem Republiki Łotewskiej Ilgvarsem Kḷavą, który kończy swą 4-letnią misję dyplomatyczną w Polsce.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministra_witolda_waszczykowskiego_z_ambasadorem_lotwy;jsessionid=F528828047EAEAFDA52CA5A22FCD3197.cmsap1p

 

Minister Witold Waszczykowski na posiedzeniu Rady do Spraw Zagranicznych w Brukseli

Polska będzie aktywnie wspierać przestrzeganie podstawowych zasad prawa międzynarodowego w okresie niestałego członkostwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ w latach 2018-2019 – zapowiedział szef polskiej dyplomacji w czasie pierwszej sesji Rady poświęconej kluczowym obszarom dalszego wdrażania Strategii Globalnej UE.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_na_posiedzeniu_rady_do_spraw_zagranicznych_w_brukseli_3;jsessionid=7EB16399B0395E6B989D2E1EA63EE5BF.cmsap1p

 

środa   2017/07/19

KE bliska uruchomienia wobec Polski art. 7 traktatu UE przewidującego sankcje

            KE oznajmiła, że jest bliska uruchomienia art. 7 traktatu unijnego, przewidującego sankcje, w związku z planowanymi w Polsce zmianami w sądownictwie. Znoszą one niezależność sądów i zagrażają rządom prawa w Polsce - oświadczył wiceszef KE Frans Timmermans.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1017466,ke-bliska-uruchomienia-wobec-polski-art-7-traktatu-ue-przewidujacego-sankcje-.html

 

 

Grupa Wyszehradzka i Izrael razem będą walczyć z terroryzmem

Utworzenie dwóch grup roboczych: ds. walki z terroryzmem oraz wspierania współpracy technologicznej zapowiedzieli w środę szefowie rządów państw V4 i premier Izraela Benjamin Netanjahu na spotkaniu w Budapeszcie, w którym wzięła również udział premier Beata Szydło.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1017722,v4-i-izrael-powoluja-grupe-robocza-ds-walki-z-terroryzmem.html

 

czwartek         2017/07/20 

EBC pozostawił stopy proc. bez zmian, utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu QE

Rada Prezesów Europejskiego Banku Centralnego (EBC) pozostawiła podstawowe stopy procentowe i parametry programu skupu aktywów bez zmian - wynika z czwartkowego komunikatu EBC. Jednocześnie EBC utrzymał gotowość do zwiększenia skali programu skupu aktywów.

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2379148,ebc-pozostawil-stopy-proc--bez-zmian--utrzymal-gotowosc-do-zwiekszenia-skali-programu-qe

 

Wenezuela: 24-godzinny strajk obywatelski przeciw prezydentowi Maduro

            W czwartek ruch w wenezuelskich miastach niemal zamarł. Zabarykadowane ulice, to odpowiedź opozycyjnej Koalicji na rzecz Jedności Demokratycznej (MUD) na plan prawnego usankcjonowania "dyktatury prezydenckiej", jak opozycja nazywa wybory do Konstytuanty.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019603,wenezuela-24-godzinny-strajk-obywatelski-przeciw-prezydentowi-maduro.html

 

Tusk apeluje o rozwiązania ws. sądownictwa, które zaakceptuje opozycja i UE

            Szef RE Donald Tusk w opublikowanym w czwartek oświadczeniu zaapelował do prezydenta Andrzeja Dudy o dialog ws. reformy sądownictwa w Polsce i znalezienie rozwiązań, które będą do zaakceptowania przez Polaków, większość sejmową, opozycję, prezydenta i UE.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019355,tusk-apeluje-o-rozwiazania-ws-sadownictwa-ktore-zaakceptuje-opozycja-i-ue.html

 

piątek  2017/07/21

World Games - przewodniczący MKOl Bach otworzył imprezę

Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach otworzył we Wrocławiu 10. edycję igrzysk Przewodniczący Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego Thomas Bach otworzył we Wrocławiu 10. edycję igrzysk sportów nieolimpijskich - World Games. Zawody, w których rywalizować będzie w 33 dyscyplinach ok. 3500 zawodników ze 112 krajów, potrwają do 30 lipca.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019713,world-games---przewodniczacy-mkol-bach-otworzyl-impreze-.html

 

Tusk: dziś odwraca się strategiczny kierunek, jaki przyjęła Polska, kierunek na Zachód

Proponowane przez PiS zmiany w sądownictwie to nie "leczenie dżumy cholerą", a "leczenie grypy cholerą"; po ich wejściu w życie, sędziowie będą zależni politycznie od momentu mianowania do przejścia na emeryturę - ocenił w piątek przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1020995,tusk-dzis-odwraca-sie-strategiczny-kierunek-jaki-przyjela-polska-kierunek-na-zachod.html

 

Departament Stanu USA: monitorujemy sytuację w Polsce, to bliski sojusznik

            Rzecznik prasowy Departamentu Stanu Heather Nauert pod koniec czwartkowej konferencji prasowej powiedziała, że Polska jest bliskim sojusznikiem USA, które z uwagą monitorują sytuację w Polsce i przeprowadzane w naszym kraju reformy sądownictwa.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019988,departament-stanu-usa-monitorujemy-sytuacje-w-polsce-to-bliski-sojusznik.html

 

Grecja: co najmniej dwie ofiary śmiertelne trzęsienia ziemi na wyspie Kos

            Co najmniej dwie osoby zginęły, a ponad 100 zostało rannych na greckiej wyspie Kos w wyniku silnego trzęsienia ziemi, które nawiedziło rejon wyspy w nocy z czwartku na piątek - poinformowały greckie media.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1019986,grecja-co-najmniej-dwie-ofiary-smiertelne-trzesienia-ziemi-na-wyspie-kos.html

 

W Pałacu Prezydenckim spotkanie z Polakami z Białorusi

            Jesteście liderami trwania w polskości - zwrócił się do Polaków z Białorusi podczas spotkania w piątek w Pałacu Prezydenckim Sekretarz Stanu w KPRP minister Adam Kwiatkowski. Prezes Związku Polaków na Białorusi Andżelika Borys dziękowała prezydentowi Andrzejowi Dudzie za wsparcie. W spotkaniu wzięło udział blisko 90 osób, w tym prezesi stowarzyszeń i działacze mniejszości polskiej na Białorusi.

            http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,818,w-palacu-prezydenckim-spotkanie-z-polakami-z-bialorusi.html

 

sobota 2017/07/22 

Oświadczenie MSZ w sprawie stanowiska rzecznika Departamentu Stanu USA dotyczącego trwających w Polsce prac ustawodawczych

Wyrażamy zaskoczenie faktem, że rzecznik Departamentu Stanu USA zajęła oficjalne stanowisko w sprawie trwających w Polsce prac ustawodawczych. Wszelkie oświadczenia dotyczące tej kwestii są przedwczesne z uwagi na fakt, że proces legislacyjny nadal trwa. Ustawa reformująca sądownictwo nie będzie podważać niezależności sądów i sędziów, ma ona jedynie na celu przywrócenie szacunku obywateli dla sądownictwa. Reformy proponowane w Polsce pozostają w duchu systemów sądowniczych innych państw europejskich.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/oswiadczenie_msz_w_sprawie_stanowiska_rzecznika_departamentu_stanu_usa_dotyczacego_trwajacych_w_polsce_prac_ustawodawczych;jsessionid=528DD8A459068718F340FF720F22292E.cmsap5p

 

Zakończył się Transatlantyk Festival w Łodzi

Film "Pięćdziesiąt wiosen Aurory" w reż. Blandine Lenoir otrzymał przyznaną przez publiczność główną nagrodę Transatlantyk Festival - Distribution Award. Werdykt ogłoszono na gali finałowej siódmej edycji filmowego i muzycznego festiwalu, który w piątek zakończył się w Łodzi.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1021253,zakonczyl-sie-transatlantyk-festival-w-lodzi.html

 

Epidemia cholery w Jemenie; może być nawet 600 tysięcy przypadków

            Wciąż niedająca się skutecznie opanować epidemia cholery w ogarniętym wojną Jemenie może nasilić się jeszcze bardziej wraz z rozpoczynającą się porą deszczową - ostrzega w piątkowym komunikacie wydanym w Genewie Światowa Organizacja Zdrowia (WHO).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1021268,epidemia-cholery-w-jemenie-moze-byc-nawet-600-tysiecy-przypadkow.html

 

Tour de France: Maciej Bodnar wygrał 20. Etap

            Maciej Bodnar (Bora-Hansgrohe) wygrał 20. etap Tour de France, indywidualną jazdę na czas w Marsylii na dystansie 22,5 km. Drugie miejsce, ze stratą sekundy, zajął Michał Kwiatkowski (Sky), a trzeci był Chris Froome (Sky) z czasem gorszym od Bodnara o sześć sekund. Brytyjczyk przypieczętował tym samym czwarte zwycięstwo i trzecie kolejne w Wielkiej Pętli.

            http://eurosport.onet.pl/kolarstwo/tour-de-france-maciej-bodnar-wygral-20-etap/bx2nk0

 

 

Z kraju i ze świata (2017/07/09 – 2017/07/15)

niedziela         2017/07/09

Premier Iraku ogłosił wyzwolenie Mosulu z rąk dżihadystów z IS

            Premier Iraku Hajder al-Abadi ogłosił w niedzielę zwycięstwo nad siłami Państwa Islamskiego (IS) w Mosulu na północy kraju i wyzwolenie tego miasta, z którego dżihadyści utworzyli swą stolicę w Iraku i gdzie w 2014 r. proklamowany został samozwańczy kalifat.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005842,premier-iraku-oglosil-wyzwolenie-mosulu-z-rak-dzihadystow-z-is.html

 

Trump po rozmowie z Putinem: sankcje wobec Rosji na razie bez zmian

            Komentując swoją rozmowę z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na szczycie G20 w Hamburgu, prezydent USA Donald Trump napisał w niedzielę na Twitterze, że sankcje nałożone na Rosję pozostaną w mocy, aż uregulowane zostaną konflikty na Ukrainie i w Syrii.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1006007,trump-po-rozmowie-z-putinem-sankcje-wobec-rosji-na-razie-bez-zmian.html

 

Morawiecki: chcemy wzmacniać strategiczny sojusz z USA, ale wszystko musi nam się opłacać

            Chcemy wzmacniać strategiczny sojusz z USA w obszarze bezpieczeństwa militarnego i budować strategiczny sojusz w obszarze bezpieczeństwa energetycznego; jednak "wszystko musi się nam opłacać i być uzasadnione od strony finansowej" - mówi PAP wicepremier Mateusz Morawiecki.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005606,morawiecki-chcemy-wzmacniac-strategiczny-sojusz-z-usa-ale-wszystko-musi-nam-sie-oplacac.html

 

Zabytki Tarnowskich Gór na Liście światowego dziedzictwa UNESCO

            Zabytki Tarnowskich Gór, w tym pozostałości po kopalniach rud srebra, ołowiu i cynku - wyrobiska i szyby górnicze, zostały wpisane w niedzielę na Listę światowego dziedzictwa UNESCO podczas odbywającej się w Krakowie 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa. Jest to 15. polski obiekt na liście.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005752,zabytki-tarnowskich-gor-na-liscie-swiatowego-dziedzictwa-unesco.html

 

poniedziałek   2017/07/10

Orban spotkał się z szefami dyplomacji V4 plus

Poszerzenie Unii Europejskiej o Bałkany Zachodnie było w poniedziałek głównym tematem spotkania premiera Węgier Viktora Orbana z szefami dyplomacji państw Grupy Wyszehradzkiej, Austrii, Chorwacji i Słowenii – podał rzecznik premiera.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1007081,orban-spotkal-sie-z-szefami-dyplomacji-v4-plus.html

 

Minister Witold Waszczykowski na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej z Austrią, Chorwacją i Słowenią

            Na początku węgierskiej prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej omówiliśmy najważniejsze tematy dla naszego regionu – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu w Budapeszcie.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_na_spotkaniu_grupy_wyszehradzkiej_z_austria__chorwacja_i_slowenia;jsessionid=DBE935D1D399D69C1298E7820EE4E6E9.cmsap6p

 

Tallin: Konferencja Komisji ds. Unijnych Parlamentów Unii Europejskiej (COSAC) w ramach prezydencji estońskiej

            W dniach 9-10 lipca w Tallinie odbyło się spotkanie przewodniczących Konferencji Komisji ds. Unii Europejskiej (COSAC). W wydarzeniu uczestniczyła przewodnicząca sejmowej Komisji ds. Unii Europejskiej poseł Izabela Kloc. Tematem spotkania było m.in. omówienie agendy COSAC w listopadzie 2017, założeń raportu półrocznego, priorytetów prezydencji estońskiej oraz dyskusja poświęcona kwestii ze start-upów w UE.

            http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=57D104DA80A2926CC125815900467379

 

wtorek            2017/07/11 

Media: papież Franciszek rewolucjonizuje drogę do świętości

Papież Franciszek rewolucjonizuje drogę do świętości - tak watykaniści oceniają dokument, w którym ogłoszono, że ofiarowanie życia jest nową podstawą do beatyfikacji i kanonizacji. W komentarzach podkreśla się, że to nowy rozdział historii Kościoła.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1008325,media-papiez-franciszek-rewolucjonizuje-droge-do-swietosci.html

 

 

Minister Witold Waszczykowski na nieformalnym spotkaniu szefów dyplomacji państw OBWE

            Wierzę, że OBWE może być efektywniej wykorzystana jako platforma dialogu, mediacji i zapobiegania konfliktom. Obecnie tak się nie dzieje w dostatecznym stopniu. Cień na nasze wysiłki rzuca łamanie zasad i zobowiązań, pod którymi podpisały się przecież wszystkie państwa OBWE – mówił w czasie spotkania w Mauerbach pod Wiedniem minister Witold Waszczykowski.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_na_nieformalnym_spotkaniu_szefow_dyplomacji_panstw_obwe

 

środa   2017/07/12 

Międzynarodowy Festiwal Filmowy T-Mobile Nowe Horyzonty – od 3 sierpnia

200 filmów – w tym m.in. "The Square" Rubena Ostlunda, "Na pokuszenie" Sofii Coppoli oraz "Ptaki śpiewają w Kigali" Joanny Kos-Krauze i Krzysztofa Krauze – zostaną pokazane na tegorocznym 17. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym T-Mobile Nowe Horyzonty, który potrwa od 3 do 13 sierpnia we Wrocławiu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1008421,miedzynarodowy-festiwal-filmowy-t-mobile-nowe-horyzonty--od-3-sierpnia.html

 

MSZ: polsko-watykańskie konsultacje polityczne w Warszawie

            Minister Witold Waszczykowski oraz wiceminister Joanna Wronecka spotkali się w środę z przebywającym w Polsce podsekretarzem ds. Stosunków z Państwami Stolicy Apostolskiej ks. prałatem Antoine’em Camillerim. Rozmowa szefa MSZ z ks. prałatem Camillerim poświęcona było możliwościom pogłębiania współpracy, zarówno w ramach relacji bilateralnych, jak i na forum organizacji międzynarodowych. Minister Waszczykowski wyraził nadzieję na dalszą intensyfikację dialogu politycznego ze Stolicą Apostolską, m.in. na rzecz ochrony praw człowieka, w tym wolności religijnej oraz w zakresie walki z ubóstwem. Rozmówcy szczególną uwagę poświęcili kwestiom polskich priorytetów w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, omówili także aktualne zagadnienia w polityce międzynarodowej. Rozmowy dotyczyły również sytuacji w Europie Wschodniej, w tym zwłaszcza konfliktu rosyjsko-ukraińskiego.

http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/102118,36,msz-polsko-watykanskie-konsultacje-polityczne-w-warszawie-(komunikat)

 

Zakupy Kruka poza Polską zdominują inwestycje w ’17, rynek włoski coraz ważniejszy (wywiad)

Kruk ocenia, że w 2017 roku większa część szacowanych na co najmniej 1 mld zł inwestycji w nowe portfele stanowić będą zakupy dokonane poza Polską. We Włoszech inwestycje wynieść mogą ponad 100 mln euro, a rentowność tych portfeli nie odbiega od tych z innych rynków. Kruk będzie mniej aktywny na rynku euroobligacji - poinformował PAP Biznes członek zarządu spółki.

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2374949,zakupy-kruka-poza-polska-zdominuja-inwestycje-w-%E2%80%9917--rynek-wloski-coraz-wazniejszy-(wywiad)

 

Polska osiągnęła "strukturalną" poprawę w ściągalności podatków – Fitch

            Wpływy budżetowe za pierwsze miesiące 2017 r. sugerują, że Polska osiągnęła "strukturalną" poprawę w ściągalności podatków - oceniła agencja ratingowa Fitch, w datowanym na 11 lipca, pełnym raporcie do decyzji ratingowej z ubiegłego tygodnia.

http://biznes.pap.pl/pl/news/pap/info/2375096,polska-osiagnela--strukturalna--poprawe-w-sciagalnosci-podatkow---fitch

 

Kuchciński: stosunki polsko-chińskie nabierają wreszcie zasadniczego znaczenia

Stosunki polsko-chińskie, szczególnie w ostatnich kilku latach, nabierają wreszcie zasadniczego znaczenia - powiedział PAP marszałek Sejmu Marek Kuchciński, który w czwartek spotka się z przewodniczącym Stałego Komitetu Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych, Zhangiem Dejiangiem. Spotkanie szefa parlamentu Chin z marszałkiem Kuchcińskim odbędzie się w Sali Kolumnowej Sejmu, a po nim nastąpi podpisanie memorandum o współpracy między Sejmem RP i Ogólnochińskim Zgromadzeniem Przedstawicieli Ludowych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1009613,kuchcinski-stosunki-polsko-chinskie-nabieraja-wreszcie-zasadniczego-znaczenia.html

 

Wizyta wiceministra Marka Magierowskiego w Chinach

 Polska postrzega format 16+1 jako ważną platformę kontaktów między Europą a Chinami. ‎Jesteśmy zaangażowani w inicjatywę 16+1 i gotowi do dalszego wspierania rozwoju tej płaszczyzny współpracy i dialogu między regionem Europy Środkowo-Wschodniej a Chinami‎ – podkreślił wiceminister Marek Magierowski podczas wystąpienia na IX spotkaniu Narodowych Koordynatorów 16+1 w Pekinie.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wizyta_wiceministra_marka_magierowskiego_w_chinach;jsessionid=E9C4317DEE92774F96DDCB10F5299C7C.cmsap1p

 

czwartek         2017/07/13

Premier Beata Szydło spotkała się z szefem chińskiego parlamentu

Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek z przewodniczącym Komitetu Stałego Ogólnochińskiego Zgromadzenia Przedstawicieli Ludowych Chin Zhangiem Dejiangiem. Jak poinformowała kancelaria premiera rozmowy dotyczyły m.in. współpracy gospodarczej i partnerstwa strategicznego.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011376,premier-beata-szydlo-spotkala-sie-z-szefem-chinskiego-parlamentu.html

 

Szef MON: V4 to inspiracja dla innych krajów Europy

            Wyszehrad to nie tylko nasza wspólna marka, lecz także inspiracja dla innych krajów Europy, jak we współdziałaniu wzmacniać cywilizację zachodnią - powiedział w czwartek szef MON Antoni Macierewicz podczas spotkania ministrów obrony państw Grupy Wyszehradzkiej (V4).

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011248,szef-mon-v4-to-inspiracja-dla-innych-krajow-europy.html

 

Macron: Francja i USA zgadzają się w sprawie mapy drogowej dla Syrii

            Francja i Stany Zjednoczone porozumiały się w sprawie wspólnego opracowania mapy drogowej, która określi sytuację w Syrii po zakończeniu wojny - oświadczył prezydent Francji Emmanuel Macron po spotkaniu w Paryżu z przywódcą USA Donaldem Trumpem.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011278,macron-francja-i-usa-zgadzaja-sie-w-sprawie-mapy-drogowej-dla-syrii-.html

 

Wimbledon: Łukasz Kubot awansował do finału debla

            Rozstawieni z "czwórką" Łukasz Kubot i brazylijski tenisista Marcelo Melo awansowali do finału wielkoszlemowego Wimbledonu. W czwartek pokonali w Londynie fińsko-australijski debel Henri Kontinen i John Pers (1.) 6:3, 6:7 (4-7), 6:2, 4:6, 9:7.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1011107,wimbledon-lukasz-kubot-awansowal-do-finalu-debla.html

 

Zmarł laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo

            Laureat Pokojowej Nagrody Nobla Liu Xiaobo nie żyje - poinformowały w czwartek władze sądowe w mieście Shenyang na północnym wschodzie Chin. Liu, obrońca praw człowieka i dysydent skazany na 11 lat więzienia za działalność opozycyjną, chorował na raka wątroby.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1010756,zmarl-laureat-pokojowej-nagrody-nobla-liu-xiaobo.html

 

Wiceminister Konrad Szymański na konferencji „Europejska droga Gruzji”

            Sekretarz stanu Konrad Szymański wziął udział w konferencji „Europejska droga Gruzji” w Batumi. W swoim wystąpieniu podkreślił silną determinację Polski w procesie wspierania Gruzji w realizacji projektów wzmacniających jej bezpieczeństwo energetyczne i aspiracje do ściślejszej współpracy z UE.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wiceminister_konrad_szymanski_na_konferencji__europejska_droga_gruzji_;jsessionid=E9C4317DEE92774F96DDCB10F5299C7C.cmsap1p

 

piątek  2017/07/14

Indonezja zmienia nazwę części Morza Południowochińskiego

Indonezyjskie MSZ przedstawiło nową mapę rejonu Morza Południowochińskiego, na której zmieniono nazwę części tego obszaru morskiego, jaka należy do indonezyjskiej strefy ekonomicznej. Zmiana polega na nadaniu obszarowi wyłącznej strefy ekonomicznej Indonezji, położonej w sąsiedztwie archipelagu Wysp Natuna, nazwy Morza Północnonatuńskiego (North Natuna Sea). Nową mapę zaprezentował w Dżakarcie wiceminister spraw zagranicznych zajmujący się sprawami morskimi Arif Havas Oegroseno.

http://wiadomosci.onet.pl/swiat/indonezja-zmienia-nazwe-czesci-morza-poludniowochinskiego/1kchbpq

 

Rok po zamachu w Nicei Macron zapowiada "bezlitosną walkę" z terroryzmem

Przemawiając w piątek w pierwszą rocznicę zamachu terrorystycznego w Nicei, w którym zginęło blisko 90 osób, prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział "bezlitosną walkę" w kraju i za granicą, aby nie dochodziło do kolejnych ataków.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1012752,rok-po-zamachu-w-nicei-macron-zapowiada-bezlitosna-walke-z-terroryzmem.html

 

sobota 2017/07/15

"The Times": nieudany atak rosyjskich hakerów na irlandzką sieć energetyczną

Brytyjski dziennik "The Times" poinformował w sobotę, że wspierani przez rząd Rosji hakerzy przeprowadzili nieudany atak na sieć energetyczną w Irlandii, próbując uzyskać kontrolę nad przepływem energii w tym kraju.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013158,the-times-nieudany-atak-rosyjskich-hakerow-na-irlandzka-siec-energetyczna.html

 

Archipelag wielorybów wszedł do turystycznej elity

            Mało znane atlantyckie Azory weszły do pierwszej dziesiątki konkursu na najlepsze wyspy Europy. Ten słynący z obserwacji wielorybów archipelag jest jedną z najbardziej ekologicznych części Starego Kontynentu. Dzięki osobom głosującym w ramach konkursu “The 2017 World's Best Awards” w kategorii najbardziej atrakcyjnych dla turystów wysp w Europie, Azory uplasowały się na siódmym miejscu rankingu. Ten portugalski archipelag wyprzedziły greckie: Santorini, Kreta, Paros, Rodos i wyspy Dodekanezu, a także włoska Ischia i chorwacki Hvar.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013126,archipelag-wielorybow-wszedl-do-turystycznej-elity.html

 

MSZ Iranu: polityka Trumpa stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa

            Irańskie MSZ oświadczyło w sobotę, że "arbitralna i konfliktowa polityka" prezydenta USA Donalda Trumpa stanowi zagrożenie dla światowego bezpieczeństwa. Była to reakcja władz w Teheranie na słowa Trumpa, który nazwał Iran "państwem bandyckim".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1013370,msz-iranu-polityka-trumpa-stanowi-zagrozenie-dla-swiatowego-bezpieczenstwa.html

 

Wimbledon: Łukasz Kubot i Marcelo Melo wygrali rywalizację deblistów po morderczej walce

            Łukasz Kubot i Marcelo Melo wywalczyli pierwszy wspólny tytuł wielkoszlemowy. W sobotnim finale gry podwójnej na trawiastych kortach Wimbledonu pokonali Olivera Maracha i Mate Pavicia 5:7, 7;5, 7:6(2), 3:6, 13:11. Dla Kubota to drugi w karierze wielkoszlemowy łup. W 2014 roku, w parze z Robertem Lindstedtem, wygrał Australian Open.

            http://eurosport.onet.pl/tenis/wimbledon/wimbledon-lukasz-kubot-i-marcelo-melo-wygrali-rywalizacje-deblistow-po-morderczej/m36jse

Z kraju i ze świata (2017/07/02 – 2017/07/08)

niedziela         2017/07/02

Sunday Telegraph: brytyjski rząd może zerwać negocjacje ws. Brexitu

            Doradcy premier Wielkiej Brytanii Theresy May ostrzegli liderów biznesu, że rząd może zerwać negocjacje dotyczące wyjścia kraju z Unii Europejskiej w obliczu rozmów na temat wpłaty Londynu do budżetu UE - napisał w niedzielę "Sunday Telegraph".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,996868,sunday-telegraph-brytyjski-rzad-moze-zerwac-negocjacje-ws-brexitu.html

 

Hamburg: tysiące antyglobalistów protestowało przeciwko szczytowi G20

            Tysiące antyglobalistów protestowało w niedzielę w Hamburgu przeciwko spotkaniu na szczycie G20, 7-8 lipca. Szef niemieckiego MSW Thomas de Maiziere zapowiedział twarde działania wobec osób prowokujących zamieszki i stosujących przemoc.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,996841,hamburg-tysiace-antyglobalistow-protestowalo-przeciwko-szczytowi-g20.html

 

poniedziałek   2017/07/03

W Krakowie otwarta została 41. sesja Komitetu Światowego Dziedzictwa UNESCO

            Refleksja będąca wyrazem solidarności i chęci udzielenia pomocy krajom dotkniętym skutkami wojny będzie zapewne towarzyszyła tegorocznej sesji UNESCO - powiedział wicepremier prof. Piotr Gliński podczas uroczystości otwarcia 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,997126,w-krakowie-otwarta-zostala-41-sesja-komitetu-swiatowego-dziedzictwa-unesco.html

 

Rozpoczęcie prezydencji Estonii w Radzie UE

Zapewniam Państwa o pełnej gotowości polskiej administracji do ścisłej bieżącej współpracy z estońską prezydencją – powiedział minister Witold Waszczykowski w poniedziałek podczas spotkania z ambasadorami państw członkowskich UE akredytowanymi w Polsce. Gospodarzem spotkania zorganizowanego w związku z rozpoczęciem prezydencji Estonii w Radzie UE był Ambasador Republiki Estonii Harri Tiido.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/rozpoczecie_prezydencji_estonii_w_radzie_ue;jsessionid=4ADC5AA4348D915229794A335029EDEB.cmsap1p

 

Wielka Brytania: książę William i księżna Kate odwiedzą Warszawę i Gdańsk

Muzeum Powstania Warszawskiego, Łazienki Królewskie w Warszawie, były niemiecki obóz koncentracyjny Stutthof na Pomorzu oraz gdański Długi Targ i Teatr Szekspirowski - to miejsca, które odwiedzą w czasie wizyty w Polsce brytyjski książę William i księżna Kate.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,997694,wielka-brytania-ksiaze-william-i-ksiezna-kate-odwiedza-warszawe-i-gdansk.html

 

wtorek            2017/07/04 

Korea Płn. wystrzeliła międzykontynentalny pocisk balistyczny

Korea Płn. ogłosiła we wtorek, że przeprowadziła pierwszą udaną próbę międzykontynentalnego pocisku balistycznego (ICBM). Telewizja państwowa nazwała to przełomem i podała, że test nowej rakiety obserwował północnokoreański przywódca Kim Dzong Un.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,998332,korea-pln-wystrzelila-pocisk-balistyczny.html

 

Premier Szydło na spotkaniu szefów rządów V4 z prezydentem Egiptu

Premier Beata Szydło wzięła we wtorek udział w spotkaniu szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej (V4) z prezydentem Egiptu Abd el-Fatahem es-Sisim. Jak podkreśliła, Egipt pozostaje ważnym partnerem w zakresie monitorowania i kontroli nielegalnej migracji..

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,999097,premier-szydlo-na-spotkaniu-szefow-rzadow-v4-z-prezydentem-egiptu.html

 

 

Wiceminister Joanna Wronecka na spotkaniu „Tidewater” w Lizbonie

Spotkania „Tidewater” odbywają się od 49 lat w wybranym gronie ministrów ds. współpracy rozwojowej i z udziałem szefów najważniejszych organizacji i banków międzynarodowych. Polska uczestniczy w nim po raz pierwszy na zaproszenie Przewodniczącej Komitetu Pomocy Rozwojowej OECD.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wiceminister_joanna_wronecka_na_spotkaniu__tidewater__w_lizbonie;jsessionid=7BBBF21765915C234E5AD115451EA06B.cmsap6p

 

środa   2017/07/05 

Ukraińska cyberpolicja zapobiegła kolejnemu atakowi hakerów

Cyberpolicja i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zapobiegły kolejnemu atakowi hakerskiemu z wykorzystaniem wirusa szyfrującego dane o nazwie Petya – poinformował w środę minister spraw wewnętrznych Arsen Awakow.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1000195,ukrainska-cyberpolicja-zapobiegla-kolejnemu-atakowi-hakerow.html

 

czwartek         2017/07/06

Donald Trump w Warszawie: stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5

            Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej - podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump. Zachęcał również Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów". Stajemy ramię w ramię broniąc artykułu 5. dla wspólnego zobowiązania obrony kolektywnej - podkreślił w wystąpieniu na pl. Krasińskich w Warszawie prezydent USA Donald Trump. Zachęcał również Rosję, aby "wstrzymała swoją działalność na rzecz destabilizacji Ukrainy i innych krajów".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1002397,prezydent-usa-donald-trump-przemawia-na-pl-krasinskich.html

 

 

Deklaracja szczytu Trójmorza: nasza współpraca przyczyni się do rozwoju całej UE

            Współpraca między krajami Trójmorza jest w interesie UE, przyczyni się do jej rozwoju - głosi przyjęta w czwartek deklaracja uczestników drugiego szczytu inicjatywy Trójmorza w Warszawie. Priorytetem Trójmorza - według dokumentu - jest wspieranie inwestycji w infrastrukturę. W czwartkowym szczycie wzięli udział przedstawiciele 12 państw Europy Środkowej i Wschodniej: Austrii, Bułgarii, Chorwacji, Czech, Estonii, Litwy, Łotwy, Polski, Rumunii, Słowacji, Słowenii i Węgier. Na spotkanie przyjechało 10 prezydentów krajów Trójmorza, nieobecni byli prezydenci Czech i Austrii. Gościem specjalnym inauguracji oraz pierwszej sesji dyskusyjnej szczytu, poświęconej współpracy euroatlantyckiej, był prezydent USA Donald Trump.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1002926,deklaracja-szczytu-trojmorza-nasza-wspolpraca-przyczyni-sie-do-rozwoju-calej-ue.html

 

 

Porozumienie polityczne ws. wolnego handlu UE-Japonia potwierdzone

            UE i Japonia osiągnęły polityczne porozumienie na najwyższym szczeblu w sprawie umowy o wolnym handlu. Szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe nie ukrywali, że to sygnał przeciw protekcjonizmowi. UE i Japonia osiągnęły polityczne porozumienie na najwyższym szczeblu w sprawie umowy o wolnym handlu. Szef KE Jean-Claude Juncker, przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk i premier Japonii Shinzo Abe nie ukrywali, że to sygnał przeciw protekcjonizmowi.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1002301,porozumienie-polityczne-ws-wolnego-handlu-ue-japonia-potwierdzone.html

 

piątek  2017/07/07

Komunikat: USA gotowe bronić Japonii, Korei Płd. przy użyciu wszelkiej broni

We wspólnym komunikacie wydanym w piątek USA, Japonia i Korea Płd. poinformowały, że prezydent Donald Trump potwierdził, iż USA gotowe są bronić sojuszników przed Koreą Płn. przy użyciu pełnych możliwości konwencjonalnego i nuklearnego arsenału Ameryki. W komunikacie wydanym podczas szczytu G20 Japonia, USA i Korea Południowa wezwały wszystkie państwa sąsiadujące z Koreą Północną, by podjęły dalsze wysiłki mające zmusić Pjongjang do zarzucenia prowokacji i gróźb.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004411,komunikat-usa-gotowe-bronic-japonii-korei-pld-przy-uzyciu-wszelkiej-broni.html

 

Duda: Trójmorze ma ogromne znaczenie dla rozwoju UE i więzi transatlantyckich

Trójmorze ma ogromne znaczenie dla rozwoju UE i dla budowania silniejszych więzi transatlantyckich; to poważna inicjatywa - podkreślił w piątek prezydent Andrzej Duda. Według prezydent Chorwacji Kolindy Grabar-Kitarović, inicjatywa Trójmorza wzmacnia Europę Środkową i spójność całej UE..

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1003945,duda-trojmorze-ma-ogromne-znaczenie-dla-rozwoju-ue-i-wiezi-transatlantyckich.html

 

Putin po spotkaniu z Trumpem: rozmawialiśmy o Syrii, Ukrainie, terroryzmie

Prezydent Rosji Władimir Putin poinformował, że podczas pierwszego spotkania z prezydentem USA Donaldem Trumpem obaj przywódcy omówili w piątek sytuację w Syrii i na Ukrainie, a także walkę z terroryzmem i cyberprzestępczością. Rozmowy trwały ponad dwie godziny.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004586,putin-po-spotkaniu-z-trumpem-rozmawialismy-o-syrii-ukrainie-terroryzmie.html

 

Agencja Fitch potwierdziła rating Polski na poziomie "A minus" z perspektywą stabilną

            Agencja Fitch potwierdziła w piątek długoterminowy rating Polski na poziomie "A minus" - podano w komunikacie. Perspektywa ratingu jest stabilna. Agencja obniżyła szacunek deficytu sektora finansów publicznych na 2017 r. do 2,6 proc. PKB z 3,0 proc. PKB.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004771,agencja-fitch-potwierdzila-rating-polski-na-poziomie-a-minus-z-perspektywa-stabilna.html

 

Ławrow: Putin i Trump rozmawiali o Syrii, cyberbezpieczeństwie, Ukrainie

            Prezydenci Rosji i USA, Władimir Putin i Donald Trump, porozumieli się ws. strefy deeskalacji w Syrii, kontaktów specjalnego przedstawiciela USA ds. Ukrainy ze stroną rosyjską oraz powołania grupy ds. cyberbezpieczeństwa - poinformował szef MSZ Siergiej Ławrow. Rosyjski minister na konferencji prasowej w Hamburgu zrelacjonował przebieg rozmów prezydentów po ich spotkaniu na marginesie szczytu G20, które trwało ponad dwie godziny.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004748,lawrow-putin-i-trump-rozmawiali-o-syrii-cyberbezpieczenstwie-ukrainie.html

 

sobota 2017/07/08 

Szef PE Tajani: Europie grozi biblijna wędrówka ludów z Afryki

Jeśli Europa nie przystąpi do działań na rzecz Afryki, stanie w obliczu "biblijnej wędrówki ludów" z Czarnego Lądu - ostrzegł przewodniczący Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani. Jego zdaniem trzeba zainwestować miliardy euro.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1004872,szef-pe-tajani-europie-grozi-biblijna-wedrowka-ludow-z-afryki.html

 

Szczyt G20: kompromis ws. handlu i dysonans ws. Klimatu

            Przywódcy G20 opowiedzieli się na zakończonym w sobotę spotkaniu na szczycie w Hamburgu za otwartymi rynkami i przeciw protekcjonizmowi w handlu, zapobiegając eskalacji sporu z USA. Próby znalezienia kompromisu w polityce klimatycznej zakończyły się fiaskiem. Będąca gospodarzem szczytu kanclerz Niemiec Angela Merkel oceniła pozytywnie wynegocjowany w nocy z piątku na sobotę przez ekspertów kompromis w sprawie handlu, zapisany w komunikacie końcowym spotkania.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,1005170,szczyt-g20-kompromis-ws-handlu-i-dysonans-ws-klimatu-.html

Z kraju i ze świata (2017/06/25 – 2017/07/01)

niedziela         2017/06/25 

Wizyta wiceministra Marka Magierowskiego w Belgradzie

            Postrzegamy Serbię jako państwo kluczowe dla stabilności regionu Bałkanów Zachodnich – podkreślił wiceminister Marek Magierowski podsumowując swoją wizytę w Serbii. Wiceszef polskiego MSZ reprezentował Polskę podczas uroczystości objęcia funkcji Prezydenta Republiki Serbii przez Aleksandara Vučicia.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/wizyta_wiceministra_marka_magierowskiego_w_belgradzie;jsessionid=7C787C917073B4E5D89D5A74B687E239.cmsap1p

 

Albania: według wstępnych prognoz wybory parlamentarne wygrają socjaliści

            Według wstępnych prognoz niedzielne wybory parlamentarne w Albanii wygra rządząca od 2013 r. Albańska Partia Socjalistyczna (PSSh) premiera Ediego Ramy, która zdobędzie od 45 do 49 proc. głosów i ponad 70 mandatów w liczącym 140 miejsc parlamencie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,988276,albania-wedlug-wstepnych-prognoz-wybory-parlamentarne-wygraja-socjalisci.html

 

poniedziałek   2017/06/26 

Sąd Najwyższy USA wprowadza tymczasowo w życie dekret imigracyjny Trumpa

            Sąd Najwyższy USA w poniedziałek tymczasowo zezwolił na wprowadzenie w życie dekretu imigracyjnego prezydenta Donalda Trumpa, który zabrania wjazdu do USA osobom z sześciu krajów. Sąd rozpatrzy sprawę w pełnym składzie w październiku.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,989461,sad-najwyzszy-usa-wprowadza-tymczasowo-w-zycie-dekret-imigracyjny-trumpa.html

 

Rumunia: dotychczasowy minister gospodarki desygnowany na premiera

            Prezydent Rumunii Klaus Iohannis desygnował w poniedziałek na nowego premiera dotychczasowego ministra gospodarki Mihaia Tudose, wskazanego przez rządzącą Partię Socjaldemokratyczną (PSD) i koalicyjny Sojusz Liberałów i Demokratów (ALDE).

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,989434,rumunia-dotychczasowy-minister-gospodarki-desygnowany-na-premiera.html

 Brytania: Foster i May podpisały porozumienie o poparciu rządu

Liderka północnoirlandzkiej Demokratycznej Partii Unionistycznej (DUP) Arlene Foster i przywódczyni Partii Konserwatywnej, premier Wielkiej Brytanii Theresa May podpisały w poniedziałek w Londynie porozumienie o poparciu mniejszościowego rządu May.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,988688,w-brytania-foster-i-may-podpisaly-porozumienie-o-poparciu-rzadu.html

 

wtorek            2017/06/27 

Atak hakerski na międzynarodową skalę

Szybko rozprzestrzeniająca się fala ataków hakerskich dotknęła we wtorek wiele firm i instytucji na Ukrainie, w Rosji, a następnie w Europie Zachodniej, aż dotarła do USA. Systemy teleinformatyczne zainfekowane zostały wirusem żądającym okupu (ransomware)..

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,990460,szwajcarskie-sluzby-cyberataki-w-europie-z-uzyciem-wirusa-petya.html

 

Prezydent Duda: Azerbejdżan ważnym pomostem łączącym Europę i Azję

Azerbejdżan jest pomostem łączącym Europę i Azję, jego rola w regionie Kaukazu Południowego ma duże znaczenie dla Polski - mówił prezydent Andrzej Duda. Według prezydenta Azerbejdżanu Ilhama Alijewa obecny poziom stosunków politycznych otwiera nowe perspektywy współpracy gospodarczej. Prezydent Duda wydał wieczorem oficjalny obiad na cześć składającego w Polsce oficjalną wizytę prezydenta Alijewa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,990789,prezydent-duda-azerbejdzan-waznym-pomostem-laczacym-europe-i-azje.html

 

Orban: jedności Europy zagrażają dwie sprawy

Jedności Europy zagrażają dwie rzeczy: pytanie, w jakim kierunku ma ona zmierzać, oraz nielegalna imigracja – ocenił we wtorek premier Węgier Viktor Orban na spotkaniu podsumowującym przeprowadzone przez rząd "konsultacje narodowe", m.in. na temat migracji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,990620,orban-jednosci-europy-zagrazaja-dwie-sprawy.html

 

Premier Modi w Białym Domu; "solidne partnerstwo" Indii i USA

Jako "niezwykle udane i owocne" ocenił rozmowy przeprowadzone w poniedziałek w Białym Domu, premier Indii Narendra Modi. Prezydent Donald Trump zapewnił go, że "relacje dwustronne na linii Indie-USA nigdy nie były lepsze, ani silniejsze niż obecnie".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,989606,premier-modi-w-bialym-domu-solidne-partnerstwo-indii-i-usa.html

 

Wicepremier Mateusz Morawiecki uczestniczył w posiedzeniu Rady Ecofin w Luksemburgu

Polska poparła rozwiązania stosowania obniżonych stawek VAT na e-publikacje, Rada ECOFIN podjęła decyzje dotyczące wzmacniania unii bankowej, Ministrowie państw UE zatwierdzili raport dla Rady Europejskiej w sprawach podatkowych

http://www.mf.gov.pl/ministerstwo-finansow/wiadomosci/aktualnosci/-/asset_publisher/M1vU/content/wicepremier-mateusz-morawiecki-uczestniczyl-w-posiedzeniu-rady-ecofin-w-luksemburgu?redirect=http%3A%2F%2Fwww.mf.gov.pl%2Fministerstwo-finansow%2Fwiadomosci%2Faktualnosci%3Fp_p_id%3D101_INSTANCE_M1vU%26p_p_lifecycle%3D0%26p_p_state%3Dnormal%26p_p_mode%3Dview%26p_p_col_id%3Dcolumn-2%26p_p_col_count%3D1#p_p_id_101_INSTANCE_M1vU_

 

środa   2017/06/28

Firmy i rządy szacują straty na skutek wtorkowego cyberataku

Firmy i rządy na całym świecie szacowały w środę straty wynikłe z wtorkowego cyberataku, który zakłócił pracę portów, szpitali i banków. Najbardziej dotkniętym krajem była Ukraina, gdzie atak został zapoczątkowany - pisze agencja AP.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,992417,firmy-i-rzady-szacuja-straty-na-skutek-wtorkowego-cyberataku.html

 

Podpisanie „Porozumienia między Rządem RP i OBWE w sprawie statusu OBWE w Rzeczypospolitej Polskiej”

Mamy nadzieję, że podpisanie tego porozumienia przyczyni się do wzmocnienia współpracy na forum OBWE i ułatwi dalszy rozwój działalności Biura Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka (ODIHR), które ma swoją siedzibę w Warszawie - podkreślił w środę minister Witold Waszczykowski, który podpisał porozumienie w imieniu Rządu RP.

http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/podpisanie__porozumienia_miedzy_rzadem_rp_i_obwe_w_sprawie_statusu_obwe_w_rzeczypospolitej_polskiej_;jsessionid=9E84EBB86E66C30B8A1EEA62EA36E8AF.cmsap6p

 

KE przedstawiła koncepcje ws. finansów do 2025; wspomina o praworządności

KE przedstawiła w środę wstępne koncepcje ws. finansów UE do 2025 r. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu UE. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na związek między praworządnością a finansami, ale bez wyraźnej warunkowości.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,991391,ke-przedstawila-koncepcje-ws-finansow-do-2025-wspomina-o-praworzadnosci.html

 

czwartek         2017/06/29

Brazylia: zabrakło pieniędzy, zawieszono wydawanie paszportów

            W Brazylii bezterminowo zawieszono wydawanie paszportów z powodu braku funduszy. Policja federalna, która jest odpowiedzialna za sprawy paszportowe, poinformowała, że skończyły jej się przeznaczone na to środki pochodzące z budżetu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,992542,brazylia-zabraklo-pieniedzy-zawieszono-wydawanie-paszportow.html

 

Macierewicz spotkał się z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem

            Minister obrony narodowej Antoni Macierewicz spotkał się w czwartek w Brukseli z sekretarzem obrony USA Jamesem Mattisem. Tematem spotkania była m.in. kwestia obecności wojsk amerykańskich w Polsce.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,993850,macierewicz-spotkal-sie-z-sekretarzem-obrony-usa-jamesem-mattisem-.html

 

NATO: w Brukseli podpisano deklarację o wschodniej flance

            USA, Kanada, Niemcy, Wielka Brytania, Litwa, Łotwa, Estonia i Polska podpisały w czwartek w Brukseli na spotkaniu ministrów obrony państw NATO wspólną deklarację na temat wysuniętej obecności NATO na flance wschodniej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,992720,nato-w-brukseli-podpisano-deklaracje-o-wschodniej-flance.html

 

Kościński: Korea Południowa jest strategicznym partnerem Polski

Korea jest naszym strategicznym partnerem, nie tylko największym inwestorem azjatyckim w Polsce, ale jednym z największych spośród wszystkich krajów - powiedział w czwartek wiceminister rozwoju Tadeusz Kościński po zakończeniu Polsko-Koreańskiego Forum Współpracy Biznesowej w Warszawie.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,994017,koscinski-korea-poludniowa-jest-strategicznym-partnerem-polski.html

 

piątek  2017/06/30

Szydło po spotkaniu z Rajoyem: priorytetem bezpieczeństwo w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE

W obliczu współczesnych zagrożeń priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa, w tym stabilizacja sytuacji w południowym i wschodnim sąsiedztwie UE - podkreśliła w piątek w Warszawie premier Beata Szydło po spotkaniu z premierem Hiszpanii Mariano Rajoyem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995024,premier-polska-i-hiszpania-maja-zblizone-spojrzenie-na-kwestie-ue.html

 

Przekazanie prezydencji w Grupie Wyszehradzkiej. Uroczystości na Wawelu

Wraz z końcem czerwca dobiegła końca polska prezydencja w Grupie Wyszehradzkiej. Kolejne 12 miesięcy będzie należeć do Węgrów. 29 czerwca w Zamku Królewskim na Wawelu marszałek Sejmu Marek Kuchciński podsumował polskie przewodniczenie V4 w wymiarze parlamentarnym i przekazał prezydencję László Kövérowi, przewodniczącemu Zgromadzenia Narodowego Węgier. Jako symbol, strona węgierska otrzymała od Marszałka Dzwon Prezydencji Parlamentarnej.

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=0505BC72BBFBBF6CC125814F003017CD

 

sobota 2017/07/01 

Zaprzysiężono nowy rząd Hongkongu

W sobotę rano czasu miejscowego zaprzysiężony został nowy rząd Hongkongu, kierowany przez Carrie Lam. Przed nowym gabinetem stoją trudne wyzwania, w tym odzyskanie zaufania obywateli i problem niedostatku mieszkań – oceniają eksperci.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995598,zaprzysiezono-nowy-rzad-hongkongu.html

 

Grecy i Turcy cypryjscy żądają zjednoczenia wyspy

            Od ponad miesiąca, codziennie o siódmej wieczór, grupa Greków i Turków cypryjskich zbiera się w strefie buforowej Nikozji, domagając się natychmiastowego zjednoczenia wyspy, która od ponad 40 lat jest podzielona na dwie nieprzyjazne sobie części.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995610,grecy-i-turcy-cypryjscy-zadaja-zjednoczenia-wyspy.html

 

W Strasburgu pożegnano byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla

W Strasburgu odbyły się w sobotę uroczystości żałobne po śmierci byłego kanclerza Niemiec Helmuta Kohla. W Parlamencie Europejskim pożegnali go europejscy i światowi politycy. W uroczystościach wziął udział prezydent RP Andrzej Duda.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,995794,w-strasburgu-pozegnano-bylego-kanclerza-niemiec-helmuta-kohla-.html

Z kraju i ze świata (2017/06/18 – 2017/06/24)

niedziela         2017/06/18 

Minister ds. Brexitu: Wielka Brytania wystąpi z Unii Europejskiej

            Nie powinno być żadnych wątpliwości, że W. Brytania zgodnie z wynikiem ubiegłorocznego referendum wystąpi z UE - oświadczył brytyjski minister ds. Brexitu David Davis w niedzielę, w przeddzień oficjalnego początku negocjacji w tej sprawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,978474,minister-ds-brexitu-wielka-brytania-wystapi-z-unii-europejskiej.html

 

Koalicja Macrona zdecydowanie zwyciężyła w wyborach parlamentarnych we Francji

            Partia LREM prezydenta Francji Emmanuela Macrona wraz z koalicyjną partią MoDem zdecydowanie zwyciężyły w niedzielę w II turze wyborów parlamentarnych we Francji, zdobywając co najmniej 301 miejsc w 577-osobowym Zgromadzeniu Narodowym - podało francuskie MSW po przeliczeniu 92 proc. głosów.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,978843,koalicja-macrona-zdecydowanie-zwyciezyla-w-wyborach-parlamentarnych-we-francji.html

 

poniedziałek   2017/06/19

 

Międzynarodowe uznanie dla polskich księgowych

            II Kongres Polskiej Rachunkowości stanowi wielkie osiągnięcie, a jubileusz 110-lecia działalności stowarzyszenia polskich księgowych jest czymś niesamowitym - stwierdziła Gail McEvoy z Zarządu Międzynarodowej Federacji Księgowych IFAC. Zorganizowany w Warszawie Kongres podsumował osiągnięcia ostatnich 10 lat w rachunkowości oraz stojące przed nią w dobie globalizacji i rewolucji cyfrowej wyzwania.

            http://centrumprasowe.pap.pl/cp/pl/news/info/100392,38,miedzynarodowe-uznanie-dla-polskich-ksiegowych

 

Brexit: zgoda Wielkiej Brytanii i UE ws. priorytetów i kalendarza negocjacji

            Unia Europejska i Wielka Brytania porozumiały się w poniedziałek w sprawie priorytetów i kalendarza negocjacji w sprawie Brexitu - poinformowano w Brukseli po pierwszym spotkaniu negocjatorów obu stron. Atmosfera rozmów była bardzo dobra - zapewniły źródła.         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,980152,brexit-zgoda-wielkiej-brytanii-i-ue-ws-priorytetow-i-kalendarza-negocjacji.html

 

Rozmowa telefoniczna premier Beaty Szydło z premier Wielkiej Brytanii

            W trakcie dzisiejszej rozmowy telefonicznej, pierwszej od czasu wyborów parlamentarnych, premier Beata Szydło złożyła gratulacje premier Theresie May z okazji zwycięstwa wyborczego oraz wyraziła nadzieję na dalszą dobrą i bliską współpracę pomiędzy Polską i Wielką Brytanią. Dowodem tego są potwiedzone przez obie premier jesienne polsko-brytyjskie konsultacje międzyrządowe. W tym momencie trwają prace nad uzgodnieniem dogodnego terminu.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/rozmowa-telefoniczna-premier-beaty-szydlo-z-premier-wielkiej-brytanii.html

 

Minister Witold Waszczykowski wziął udział w spotkaniu szefów dyplomacji państw członkowskich UE i państw Partnerstwa Wschodniego w Luksemburgu

            O kluczowych elementach przygotowań do listopadowego szczytu Partnerstwa Wschodniego rozmawiali w Luksemburgu szefowie dyplomacji państw Unii Europejskiej i Partnerstwa Wschodniego (PW). http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/minister_witold_waszczykowski_wzial_udzial_w_spotkaniu_szefow_dyplomacji_panstw_czlonkowskich_ue_i_panstw_partnerstwa_wschodniego_w_luksemburgu

  

wtorek            2017/06/20

 

Donald Trump przyjął prezydenta Ukrainy w Białym Domu       

Donald Trump powitał we wtorek w Białym Domu prezydenta Ukrainy Petro Poroszenkę. Jak to określił wydział prasowy Białego Domu, Poroszenko "zajrzał" do Gabinetu Owalnego, aby przywitać się z amerykańskim prezydentem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,981902,donald-trump-przyjal-prezydenta-ukrainy-w-bialym-domu.html

 

Szydło: Polska i Szwecja odpowiedzialne za przyszłość Partnerstwa Wsch

            Jako państwa-pomysłodawcy Partnerstwa Wschodniego Polska i Szwecja czują się szczególnie odpowiedzialne za jego przyszłość - powiedziała po wtorkowych rozmowach z szefem szwedzkiego rządu Stefanem Lofvenem premier Beata Szydło.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,980675,szydlo-polska-i-szwecja-szczegolnie-odpowiedzialne-za-przyszlosc-partnerstwa-wsch.html

 

środa   2017/06/21

 

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Islandii

            Współpraca bilateralna, problematyka bezpieczeństwa, polityka wschodnia i współpraca regionalna były głównymi tematami rozmów szefa polskiej dyplomacji Witolda Waszczykowskiego z ministrem spraw zagranicznych Republiki Islandii Gudlaugurem Thor Thordarsonem w Reykjaviku. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministrow_spraw_zagranicznych_polski_i_islandii;jsessionid=A8F1A0B5D9F250EC0556AD8F42215733.cmsap5p

 

czwartek         2017/06/22

 

UE idzie w kierunku ściślejszej współpracy wojskowej

            Szefowie państw i rządów krajów UE podjęli w czwartek na szczycie w Brukseli polityczną decyzję ws. uruchomienia stałej współpracy strukturalnej w dziedzinie obronności. "To historyczny krok" - mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,984883,ue-idzie-w-kierunku-scislejszej-wspolpracy-wojskowej.html

 

UE: jest zgoda szczytu ws. przedłużenia sankcji wobec Rosji

            Przywódcy unijni zgodzili się w czwartek na szczycie UE w Brukseli na przedłużenie o kolejne pół roku sankcji gospodarczych wobec Rosji - poinformował szef Rady Europejskiej Donald Tusk.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,985124,ue-jest-zgoda-szczytu-ws-przedluzenia-sankcji-wobec-rosji.html

  

piątek  2017/06/23

 

Rozmowa ministra Witolda Waszczykowskiego z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem

            23 czerwca br. minister spraw zagranicznych Witold Waszczykowski przeprowadził rozmowę telefoniczną z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem. Dyskusja poświęcona była m.in. planowanej na lipiec br. wizycie w Polsce prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa. Minister Waszczykowski poinformował rozmówcę o przewidywanych tematach polsko-amerykańskich rozmów dwustronnych, pośród których istotne miejsce znajdą kwestie bezpieczeństwa i współpracy transatlantyckiej. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/rozmowa_ministra_witolda_waszczykowskiego_z_sekretarzem_generalnym_nato_jensem_stoltenbergiem;jsessionid=53B950790A1E2D69EDC74A0CCE8FAFA1.cmsap1p

 

Spotkanie ministra Witolda Waszczykowskiego z komisarzem ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji Akcesyjnych Johannesem Hahnem

            Głównym tematem dzisiejszego spotkania szefa polskiej dyplomacji z przedstawicielem KE w siedzibie MSZ w Warszawie były przygotowania do V Szczytu Partnerstwa Wschodniego, który odbędzie się w Brukseli 24 listopada 2017 r.            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministra_witolda_waszczykowskiego_z_komisarzem_ds__europejskiej_polityki_sasiedztwa_i_negocjacji_akcesyjnych_johannesem_hahnem;jsessionid=53B950790A1E2D69EDC74A0CCE8FAFA1.cmsap1p

 

Premier Beata Szydło: Polityka migracyjna musi być pragmatyczna i skuteczna

            "Rozmawialiśmy przede wszystkim o kwestiach dotyczących wspólnego rynku i o kwestiach migracyjnych" – powiedziała premier Beata Szydło podsumowując drugi dzień szczytu Rady Europejskiej w Brukseli.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-polityka-migracyjna-musi-byc-pragmatyczna-i-skuteczna.html

 

sobota 2017/06/24

 

Ukraina: marszałek Sejmu i przewodniczący Rady Najwyższej o współpracy między dwoma krajami            Współpraca między Polską i Ukrainą oraz relacje historyczne między dwoma krajami były tematem rozmów przeprowadzonych w Truskawcu na Ukrainie przez marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z przewodniczącym Rady Najwyższej Ukrainy Andrijem Parubijem.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,987385,ukraina-marszalek-sejmu-i-przewodniczacy-rady-najwyzszej-o-wspolpracy-miedzy-dwoma-krajami.html

 

Arabia Saudyjska: zatrzymano 5 osób wz. z udaremnionym atakiem

            Policja, której w piątek udało się udaremnić atak wymierzony w pielgrzymów zgromadzonych w Wielkim (Świętym) Meczecie w Mekce, zneutralizowała potencjalnego sprawcę, który wysadził się w powietrze i aresztowała 5 innych osób - podało saudyjskie MSW.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,986960,arabia-saudyjska-zatrzymano-5-osob-w-zwiazku-z-udaremnionym-atakiem.html

 

Wenezuela: nowe masowe demonstracje antyrządowe

            Nowe wielotysięczne demonstracje przeciwników prezydenta Wenezueli Nicolasa Maduro, odbyły się w sobotę w Caracas i w wielu miastach kraju. Potępiano represje władz i domagano się ustąpienia prezydenta. Maduro oskarżył przeciwników o przygotowywanie zamachu stanu.   http://www.pap.pl/aktualnosci/news,987684,wenezuela-nowe-masowe-demonstracje-antyrzadowe.html

 

Z kraju i ze świata (2017/06/11 – 2017/06/17)

niedziela         2017/06/11 

Szczerski dla "wPolityce": wizyta Trumpa podkreśli znaczenie Polski dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO

            Wizyta prezydenta USA Donalda Trumpa w Polsce podkreśli znaczenie naszego kraju dla bezpieczeństwa wschodniej flanki NATO - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski w wywiadzie dla portalu "wPolityce". Według niego Trump będzie rozmawiał o "faktach", a nie o "ideologiach czy uprzedzeniach".            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,970775,szczerski-dla-wpolityce-wizyta-trumpa-podkresli-znaczenie-polski-dla-bezpieczenstwa-wschodniej.html

 

poniedziałek   2017/06/12

Brytyjski minister ds. Brexitu: możemy wyjść z UE bez porozumienia

            Brytyjski minister ds. Brexitu David Davis oświadczył w poniedziałek w radiu BBC, że Zjednoczone Królestwo zawsze może wyjść z Unii Europejskiej bez porozumienia i ważne jest, by pamiętać o tej możliwości podczas negocjacji z Brukselą ws. wyjścia ze Wspólnoty.       http://www.pap.pl/aktualnosci/news,971312,brytyjski-minister-ds-brexitu-mozemy-wyjsc-z-ue-bez-porozumienia.html

 

Spotkanie szefa polskiego MSZ Witolda Waszczykowskiego z ministrem spraw zagranicznych i handlu Węgier Péterem Szijjártó

            Dokonaliśmy przeglądu spraw bilateralnych, które nas łączą, szczególnie podkreśliliśmy wysoką współpracę gospodarczą. Wymiana towarowa pomiędzy Polską a Węgrami sięga 8 mld euro – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem węgierskiej dyplomacji Péterem Szijjártó w Warszawie. http://msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_szefa_polskiego_msz_witolda_waszczykowskiego_z_ministrem_spraw_zagranicznych_i_handlu_wegier_peterem_szijjarto

 

wtorek            2017/06/13

KE zdecydowała o procedurze wobec krajów, które nie przyjmują uchodźców

            KE zdecydowała o wszczęciu procedury przeciwko Polsce, Czechom i Węgrom w związku z odmową realizacji przez te kraje decyzji o relokacji uchodźców. Unijny komisarz ds. migracji apelował o przemyślenie stanowiska przez te państwa i okazanie solidarności.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,973226,zrodlo-ke-zdecydowala-o-procedurze-wobec-krajow-ktore-nie-przyjmuja-uchodzcow.html

 

Spotkanie prezydiów Sejmu i Bundestagu: przyszłość UE, kryzys migracyjny

            Przyszłość UE, kwestie związane z bezpieczeństwem i kryzysem migracyjnym - były tematami spotkania prezydiów Sejmu i Bundestagu w Przemyślu. Strona polska chciała też pokazać niemieckim parlamentarzystom "jak działa wspólna granica UE" - poinformował marszałek Sejmu Marek Kuchciński.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,973273,spotkanie-prezydiow-sejmu-i-bundestagu-przyszlosc-ue-kryzys-migracyjny.html

 

Para Prezydencka z wizytą w Chorwacji

            Prezydent Andrzej Duda wraz z Małżonką Agatą Kornhauser -Dudą przybyli w poniedziałek z wizytą do Chorwacji. Głównym tematem rozmów głowy państwa polskiego z prezydentem i premierem Chorwacji będą kwestie związane z inicjatywą Trójmorza - współpracy krajów Europy Środkowo-Wschodniej m.in. w obszarach energetyki, transportu i gospodarki.

            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,175,para-prezydencka-z-wizyta-w-chorwacji.html

 

Prezydent: szczyt Trójmorza w lipcu w Warszawie; spodziewana obecność Trumpa

            Szczyt państw Trójmorza odbędzie się w lipcu w Warszawie; według wszelkich zapowiedzi ze strony Białego Domu jego gościem będzie prezydent USA Donald Trump - poinformował we wtorek w Zagrzebiu prezydent Andrzej Duda.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,972925,prezydent-chorwacji-tak-jak-polska-chcemy-europy-jednej-predkosci.html

 

środa   2017/06/14

30-lecie programu wymiany studenckiej Erasmus

            W siedzibie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu odbyła się we wtorek uroczystość z okazji trzydziestolecia powstania programu wymiany studenckiej Erasmus, który objął dotychczas dziewięć milionów osób.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,974085,30-lecie-programu-wymiany-studenckiej-erasmus.html

 

Spotkanie szefów polskiej i włoskiej dyplomacji w Warszawie

            Łączy nas duża wymiana gospodarcza. Włochy to wielki partner gospodarczy dla Polski. Chcielibyśmy, aby ta współpraca utrzymała się, a nawet rozwinęła – mówił minister Witold Waszczykowski po spotkaniu z szefem MSZ Republiki Włoskiej Angelino Alfano.            http://msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_szefow_polskiej_i_wloskiej_dyplomacji_w_warszawie

 

Wizyta wiceministra spraw zagranicznych Jana Dziedziczaka na Węgrzech

Wszyscy rozmówcy popierali inicjatywę zacieśnienia współpracy państw Europy Środkowej w kontekście aktualnych wyzwań, przed jakimi stoi obecnie Europa – podsumował rozmowy wiceminister Dziedziczak. Program wizyty obejmował spotkania z przedstawicielami władz węgierskich, w tym z sekretarzem stanu Miklósem Soltészem oraz podsekretarzem stanu Attilą Fülöpem w Ministerstwie Zasobów Ludzkich. O parlamentarnym wymiarze współpracy dwustronnej między Polską a Węgrami wiceminister Dziedziczak rozmawiał z wiceprzewodniczącym węgierskiego parlamentu Jánosem Latorcaim. Wiceszef MSZ spotkał się ponadto z sekretarzem stanu Árpádem Jánosem Potápim, odpowiedzialnym m.in. za politykę wobec diaspory węgierskiej mieszkającej poza krajem.            http://msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/wiadomosci/wizyta_wiceministra_spraw_zagranicznych_jana_dziedziczaka_na_wegrzech

 

czwartek         2017/06/15

Putin: sankcje nie zaszkodziły silnie gospodarce Rosji

            Prezydent Rosji Władimir Putin powiedział w czwartek, że sankcje wprowadzane przeciwko Rosji są obosieczną bronią, która szkodzi wszystkim. Przyznał, że sankcje odbiły się na gospodarce Rosji, ale - jak zapewnił - nie w zasadniczym stopniu.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,975678,putin-sankcje-nie-zaszkodzily-silnie-gospodarce-rosji.html

 

Somalia: już co najmniej 19 zabitych w zamachu na hotel w Mogadiszu

            Do co najmniej 19 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych środowego zamachu na hotel w stolicy Somalii, Mogadiszu - poinformowała w czwartek somalijska policja. Wcześniejszy bilans mówił o 10 zabitych. Do ataku przyznała się powiązana z Al-Kaidą islamistyczna partyzantka Al-Szabab. Ugrupowanie walczy o narzucenie w Somalii surowej wersji islamu i obalenie prozachodniego rządu.         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,975616,somalia-juz-co-najmniej-19-zabitych-w-zamachu-na-hotel-w-mogadiszu.html

 

Jest porozumienie eurogrupy w sprawie nowej transzy pomocy dla Grecji

            Ministrowie finansów państw strefy euro osiągnęli w czwartek porozumienie, które umożliwia wypłatę Grecji kolejnej transzy pomocy z wartego 86 mld euro pakietu wsparcia dla tego kraju. Dzięki tej decyzji Ateny będą w stanie spłacić w lipcu swoje zobowiązania.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,976270,jest-porozumienie-eurogrupy-w-sprawie-nowej-transzy-pomocy-dla-grecji.html

 

Negocjacje o wyjściu W. Brytanii z UE rozpoczną się 19 czerwca

            Negocjacje o wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej rozpoczną się zgodnie z planem, czyli w najbliższy poniedziałek 19 czerwca - poinformowano w czwartek we wspólnym komunikacie brytyjskiego ministerstwa ds. Brexitu oraz Komisji Europejskiej.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,976082,negocjacje-o-wyjsciu-w-brytanii-z-ue-rozpoczna-sie-19-czerwca.html

 

piątek  2017/06/16

Zmarł były kanclerz Niemiec Helmut Kohl

            Były kanclerz federalny Niemiec i przewodniczący Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej Helmut Kohl zmarł w piątek rano w swym domu w Ludwigshafen w Nadrenii-Palatynacie w wieku 87 lat - poinformował niemiecki dziennik "Bild".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977042,zmarl-byly-kanclerz-niemiec-helmut-kohl.html

 

PiS skierowało do KE pytanie w sprawie procedury za uchodźców

            PiS zapytało Komisję Europejską w skierowanej do niej interpelacji, dlaczego wszczęła procedury za odmowę relokacji uchodźców tylko przeciw Polsce, Czechom i Węgrom, skoro inne kraje unijne także "w wysokim stopniu" nie wykonują decyzji w tej sprawie.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977070,pis-skierowalo-do-ke-pytanie-w-sprawie-procedury-za-uchodzcow.html

 

Trump przywrócił część ograniczeń w kontaktach z Kubą

            Prezydent USA Donald Trump ogłosił w piątek, że w kontaktach z Kubą przywraca część ograniczeń turystycznych i gospodarczych, zniesionych w czasie odwilży w dwustronnych relacjach za rządów Baracka Obamy. W ocenie Trumpa USA poszły na zbyt wiele ustępstw.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977284,trump-przywrocil-czesc-ograniczen-w-kontaktach-z-kuba.html

 

Od początku konfliktu w Donbasie zginęło 2,6 tys. Żołnierzy

            Od początku trwającego od 2014 roku konfliktu na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 2,6 tys. ukraińskich żołnierzy - oświadczył w piątek przedstawiciel Ministerstwa Obrony w Kijowie Andrij Łysenko.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977026,od-poczatku-konfliktu-w-donbasie-zginelo-26-tys-zolnierzy.html

 

sobota 2017/06/17

Rzymski rajd śladami Jana Pawła II

            Rajd śladami Karola Wojtyły odbył się w sobotę w Rzymie. Spacer, zorganizowany przez ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej, był okazją do poznania miejsc, z którymi przyszły papież związany był jako młody ksiądz i metropolita krakowski.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,977790,rzymski-rajd-sladami-jana-pawla-ii.html

 

Z kraju i ze świata (2017/06/04 – 2017/06/10)

 

niedziela         2017/06/04

Premier May: jest zbyt wiele tolerancji dla ekstremizmu  

Brytyjska premier Theresa May powiedziała w niedzielę, że ataki na terenie Wielkiej Brytanii "połączone są wrogą ideologią islamskiego ekstremizmu". Zapowiedziała też zaostrzenie walki z terroryzmem, twierdząc, że "jest zbyt wiele tolerancji dla ekstremizmu". Przemawiając na Downing Street w Londynie, May potwierdziła, że co najmniej siedem osób nie żyje, a 48 jest rannych, "z których wielu jest w sytuacji zagrożenia życia".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961481,may-w-poniedzialek-wznawiamy-kampanie-wybory-bez-zmian-w-czwartek-.html

 

Policja: napastnik z Manili był zadłużonym hazardzistą

Napastnik, który w piątek dokonał ataku na kasyno w stolicy Filipin, Manili, miał duży dług i był uzależniony od hazardu; zdarzenie nie było aktem terroru - oświadczyła w niedzielę filipińska policja. W zamachu zginęło 37 osób. "Powtarzamy, że nie był to akt terroru; zdarzenie to było wynikiem działania jednego człowieka" - mówił szef manilskiej policji Oscar Albayalde na konferencji prasowej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961330,policja-napastnik-z-manili-byl-zadluzonym-hazardzista.html

 

poniedziałek   2017/06/05

Litwa rozpoczęła budowę ogrodzenia na granicy z rosyjskim obwodem kaliningradzkim

Litwa rozpoczęła w poniedziałek budowę ogrodzenia na granicy z obwodem kaliningradzkim. Ogrodzenie ma ograniczyć nielegalną migrację i przemyt, a także wzmocnić granicę zewnętrzną Unii Europejskiej - podaje agencja AP.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,963043,litwa-rozpoczela-budowe-ogrodzenia-na-granicy-z--rosyjskim-obwodem-kaliningradzkim.html

Spotkanie z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu

W poniedziałek 5 czerwca Szef Gabinetu Prezydenta RP Krzysztof Szczerski spotkał się z wiceministrem spraw zagranicznych Republiki Azerbejdżanu Khalafem Khalafovem. Przedmiotem spotkania były przygotowaniami do wizyty prezydenta Republiki Azerbejdżanu Ilhama Alijewa, która odbędzie się pod koniec czerwca br. w Polsce.

http://www.prezydent.pl/kancelaria/aktywnosc-ministrow/art,745,spotkanie-z-wiceministrem-spraw-zagranicznych-republiki-azerbejdzanu.html

„Razem znaczymy więcej”. V Polsko-Hiszpańskie Forum Parlamentarne w Krakowie

Zależy nam na wzmacnianiu relacji we wszystkich obszarach naszej aktywności społecznej i publicznej, na zacieśnianiu współpracy między Polską i Hiszpanią – powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński otwierając obrady Forum. Delegacje Sejmu i Kongresu Deputowanych Królestwa Hiszpanii, spotkały się w tej formule po raz piąty by rozmawiać o współpracy dwustronnej i zacieśnianiu partnerstwa strategicznego. 

http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=ACC18A334064A1D9C125813800250305

 

wtorek            2017/06/06

Pierwsza od 30 lat wizyta szefa polskiej dyplomacji na Kubie

Region Ameryki Łacińskiej i Karaibów jest ważnym partnerem w naszym poszukiwaniu równowagi między skupieniem uwagi na Europie a globalnym zaangażowaniem – powiedział szef polskiej dyplomacji podczas spotkania z ministrem spraw zagranicznych Kuby Bruno Rodriguezem.       

    http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/pierwsza_od_30_lat_wizyta_szefa_polskiej_dyplomacji_na_kubie;jsessionid=477ACB96D9C7C70D523E9F52756BE603.cmsap1p

Spotkanie wiceminister Joanny Wroneckiej z doradcą prezydenta Gambii Saulem Frazerem

Gambia jest budującym przykładem sukcesu, jaki daje konsekwentne dążenie do demokracji, sprawiedliwości i odrzucenia autorytarnej władzy pokojowymi metodami. Polska, jako kraj udanej transformacji od niedemokratycznego reżimu do państwa opartego na prawie i gwarantującego wolności obywatelskie będzie wspierać Gambię w jej drodze do osiągnięcia zrównoważonego rozwoju i dobrobytu – powiedziała wiceminister Joanna Wronecka podczas spotkania z Ambasadorem Saulem Fraserem, specjalnym doradcą prezydenta Gambii Adama Barrowa.            http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_wiceminister_joanny_wroneckiej_z_doradca_prezydenta_gambii_saulem_frazerem;jsessionid=477ACB96D9C7C70D523E9F52756BE603.cmsap1p

 

środa   2017/06/07

Iran: do 13 wzrosła liczba zabitych w zamachach w Teheranie

Do 13 osób wzrosła liczba ofiar śmiertelnych dwóch zamachów przeprowadzonych w środę w Teheranie - podał wieczorem w państwowej telewizji wiceszef MSW Muhammad Hosejn Zolfaghari. Według władz, zamachowcy pochodzili z Iranu i byli członkami Państwa Islamskiego.     http://www.pap.pl/aktualnosci/news,964866,media-jedna-osoba-zginela-w-strzelaninie-w-parlamencie-iranu.html

Spotkanie ministrów spraw zagranicznych Polski i Francji

Chcielibyśmy w najbliższych miesiącach wrócić do szerokich konsultacji – powiedział szef polskiej dyplomacji Witold Waszczykowski po spotkaniu z ministrem ds. Europy i Zagranicznych Republiki Francuskiej Jeanem-Yvesem Le Drianem, w Paryżu, gdzie szef polskiego MSZ bierze udział w radzie ministerialnej OECD. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/spotkanie_ministrow_spraw_zagranicznych_polski_i_francji_1;jsessionid=D1867846B29184CA254B69587CCEC9FA.cmsap5p

 

czwartek         2017/06/08

Czarnogóra 29. członkiem NATO

Witając serdecznie Czarnogórę w szeregach NATO gratuluję jej rządowi oraz obywatelom sukcesu. http://msz.gov.pl/pl/aktualnosci/wiadomosci/czarnogora_29__czlonkiem_nato;jsessionid=F4979384782FCE8A38BCED26B85C58D3.cmsap5p

Parlament Ukrainy: dążenie do członkostwa w NATO podstawą polityki zagranicznej

Parlament Ukrainy wprowadził w czwartek zmiany do ustawy o polityce zagranicznej, zgodnie z którymi jedną z jej podstaw staje się dążenie do członkostwa państwa ukraińskiego w Sojuszu Północnoatlantyckim.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,966667,parlament-ukrainy-dazenie-do-czlonkostwa-w-nato-podstawa-polityki-zagranicznej.html

Wielka Brytania - exit poll: Partia Konserwatywna bez samodzielnej większości w Izbie Gmin

Partia Konserwatywna wygrała wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii, ale nie uzyskała większości mandatów w Izbie Gmin - wynika z sondażu exit poll. Eksperci, z którymi rozmawiała PAP ocenili, że premier Theresa May może zdecydować się na próbę stworzenia mniejszościowego rządu.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968206,wielka-brytania---exit-poll-partia-konserwatywna-bez-samodzielnej-wiekszosci-w-izbie-gmin.html

Szydło o pierwszym LNG z USA: takie dni przechodzą do historii

Takie dni jak dzisiaj przechodzą do historii - powiedziała premier Beata Szydło w czasie symbolicznego powitania pierwszego transportu LNG z USA w terminalu w Świnoujściu. Gazoport łączy w sobie dwa priorytety polskiego rządu: bezpieczeństwo i rozwój - dodała.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,967273,szydlo-o-pierwszym-lng-z-usa-takie-dni-przechodza-do-historii.html

 

piątek  2017/06/09

Japonia: parlament zgodził się na abdykację cesarza Akihito

Japoński parlament zatwierdził ustawę zezwalającą na abdykację cesarza Akihito. Będzie to pierwsza abdykacja japońskiego monarchy od 200 lat.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968258,japonia-parlament-zgodzil-sie-na-abdykacje-cesarza-akihito.html

Szefowie rządów Polski i Danii podpisali memorandum ws. realizacji Baltic Pipe

Premier Beata Szydło i szef duńskiego rządu Lars Lokke Rasmussen podpisali w piątek w Kopenhadze memorandum w sprawie gazociągu Baltic Pipe, deklarujące poparcie dla tego projektu oraz wolę współpracy, która doprowadzić powinna do jego pełnej realizacji w 2022 roku. Polsko-duńsko-norweski projekt gazociągu Baltic Pipe ma połączyć polski system przesyłu gazu ze złożami na szelfie norweskim Morza Północnego            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,969071,szefowie-rzadow-polski-i-danii-podpisali-memorandum-ws-realizacji-baltic-pipe.html

Tusk: opóźnienie rozmów w sprawie Brexitu zwiększa ryzyko fiaska

Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk, który będzie nadzorował rozmowy w sprawie Brexitu, ostrzegł w piątek, że Wielka Brytania stoi wobec nieprzekraczalnego terminu zakończenia tych negocjacji, a opóźnienia w ich rozpoczęciu zwiększają ryzyko fiaska.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968574,tusk-opoznienie-rozmow-w-sprawie-brexitu-zwieksza-ryzyko-fiaska.html

Premier May zapowiedziała powołanie nowego rządu

Brytyjska premier Theresa May zapowiedziała w piątek po audiencji u królowej Elżbiety II, że przystąpi do stworzenia nowego rządu Partii Konserwatywnej przy wsparciu Partii Demokratycznych Unionistów (DUP).

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,968857,premier-may-zapowiedziala-powolanie-nowego-rzadu-.html

6 lipca prezydent USA Donald Trump złoży wizytę w Polsce

W piątek wieczorem polskiego czasu Biały Dom potwierdził, że prezydent Donald Trump odwiedzi Polskę przed przypadającym w lipcu szczycie G20 w Niemczech.   http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,636,6-lipca-prezydent-usa-donald-trump-zlozy-wizyte-w-polsce-.html

 

sobota 2017/06/10

Ławrow przyjął szefa MSZ Kataru; wezwał do podjęcia dialogu

Szef MSZ Kataru Muhammad ibn Abd ar-Rahman as-Sani spotkał się w sobotę w Moskwie z szefem rosyjskiej dyplomacji Siergiejem Ławrowem w związku z izolowaniem Dauhy przez grupę państw Zatoki Perskiej. Ławrow wezwał państwa arabskie do podjęcia dialogu z Katarem.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,970139,lawrow-przyjal-szefa-msz-kataru-wezwal-do-podjecia-dialogu.html

 

Z kraju i ze świata (2017/05/28 – 2017/06/03)

niedziela         2017/05/28

Merkel wątpi w niezawodność USA i apeluje o jedność Europy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podczas niedzielnego wystąpienia na wiecu wyborczym w Monachium wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera i zaapelowała do krajów Unii Europejskiej o zachowanie jedności.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,952539,merkel-watpi-w-niezawodnosc-usa-i-apeluje-o-jednosc-europy.html

 

poniedziałek   2017/05/29

Szef PE: Unia Europejska musi chodzić o własnych siłach

Szef Parlamentu Europejskiego Antonio Tajani powiedział w poniedziałek, że UE "musi chodzić o własnych siłach". W wywiadzie dla agencji ANSA nawiązał do słów kanclerz Niemiec Angeli Merkel, która wyraziła wątpliwość co do niezawodności USA jako partnera.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,953504,szef-pe-unia-europejska-musi-chodzic-o-wlasnych-silach.html

 

wtorek            2017/05/30

Szefowie MSZ państw V4, krajów nordyckich i bałtyckich m.in. o bezpieczeństwie w regionie

Problemy dot. bezpieczeństwa zdominowały wtorkowe rozmowy w Sopocie ministrów spraw zagranicznych państw Grupy Wyszehradzkiej oraz ośmiu państw nordyckich i bałtyckich. "Nasz sąsiad na wschodzie - Rosja - jest coraz bardziej nieprzewidywalny" - mówił szef norweskiego MSZ Borge Brende.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,955357,szefowie-msz-panstw-v4-krajow-nordyckich-i-baltyckich-min-o-bezpieczenstwie-w-regionie.html

 

Prezydenci Polski i Gruzji podpisali deklarację o pogłębieniu współpracy

Znaczenie polityki otwartych drzwi w NATO i potrzebę zrobienia kolejnego kroku w dążeniu Gruzji do członkostwa w Sojuszu podkreślili prezydenci Polski i Gruzji, Andrzej Duda i Giorgi Margwelaszwili, w deklaracji przyjętej we wtorek w Tbilisi. W dokumencie upamiętniającym 25-lecie ustanowienia stosunków dyplomatycznych między Polską a Gruzją zaznaczono, że nasz kraj w pełni popiera gruzińskie aspiracje do uzyskania członkostwa w Unii Europejskiej i NATO.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wizyty-zagraniczne/art,173,prezydenci-polski-i-gruzji-podpisali-deklaracje-o-poglebieniu-wspolpracy.html

 

środa   2017/05/31

KE proponuje, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro

W środowym dokumencie dotyczącym przyszłości eurolandu KE zaproponowała, by rozważyć stworzenie osobnego budżetu dla strefy euro. Wywołujący kontrowersje pomysł jest jeszcze daleki od realizacji, ale jego urzeczywistnienie może być groźne dla interesów Polski.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,956278,ke-proponuje-by-rozwazyc-stworzenie-osobnego-budzetu-dla-strefy-euro.html

 

Spotkania marszałka z Polonią i Polakami w Słowenii

Od rozmów na temat pogłębiania relacji gospodarczych i kulturalnych słoweńsko-polskich z przedstawicielami lokalnych władz w Ratuszu w Novej Goricy, miasta kandydującego do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury, 31 maja 2017 r. rozpoczęła się wizyta marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego w Słowenii.            http://senat.gov.pl/aktualnosci/art,9776,spotkania-marszalka-z-polonia-i-polakami-w-slowenii.html

 

Premier Szydło: Polska i Słowacja zdeterminowane, by bronić wspólnego rynku          

Polska i Słowacja są zdeterminowane, by bronić zasad wspólnego rynku przed protekcjonizmem - mówiła w środę premier Beata Szydło. Z kolei premier Słowacji Robert Fico zaznaczył, że to państwa Grupy Wyszehradzkiej są "motorem gospodarki całej Unii Europejskiej".

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,956995,premier-szydlo-polska-i-slowacja-zdeterminowane-by-bronic-wspolnego-rynku.html

 

czwartek         2017/06/01

Komisarz UE: strefa euro potrzebuje własnego parlamentu

Strefa euro potrzebuje własnego budżetu; oznacza to, że potrzebny jest też parlament eurolandu, by europosłowie z państw strefy kontrolowali ten budżet - mówił w czwartek podczas forum ekonomicznego w Brukseli unijny komisarz ds. finansowych Pierre Moscovici.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,958639,komisarz-ue-strefa-euro-potrzebuje-wlasnego-parlamentu.html

 

Trump: USA wycofają się z paryskiego porozumienia klimatycznego

Prezydent Donald Trump ogłosił w czwartek wycofanie USA z uzupełniającego ramową konwencję Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu porozumienia paryskiego, które wymaga od Stanów Zjednoczonych ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,958780,trump-usa-wycofaja-sie-z-paryskiego-porozumienia-klimatycznego.html

 

Państwa OPA bezradne wobec kryzysu w Wenezueli

Nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw zagranicznych państw Organizacji Państw Amerykańskich (OPA) poświęcone rozwiązaniu kryzysu w Wenezueli zakończyło się w środę w Waszyngtonie bez osiągnięcia porozumienia.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,957413,panstwa-opa-bezradne-wobec-kryzysu-w-wenezueli.html

 

Katowice gospodarzem szczytu klimatycznego ONZ w 2018 r.

Katowice zorganizują szczyt klimatyczny ONZ w grudniu 2018 roku - ogłosili w czwartek na konferencji prasowej w Tucznie minister środowiska Jan Szyszko oraz sekretarz wykonawcza konwencji klimatycznej Patricia Espinosa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,958445,katowice-gospodarzem-szczytu-klimatycznego-onz-w-2018-r.html

 

piątek  2017/06/02

Zgromadzenie Ogólne wybrało Polskę na niestałego członka RB ONZ

Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych wybrało w piątek w tajnym głosowaniu Polskę na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2018-19. Polska była jedynym kandydatem z grupy państw Europy Wschodniej (EEG) ubiegającym się o to miejsce.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,959967,zgromadzenie-ogolne-wybralo-polske-na-niestalego-czlonka-rb-onz.html

 

sobota 2017/06/03

Afganistan: eksplozje w Kabulu, co najmniej 20 zabitych, dziesiątki rannych

W trzech eksplozjach na pogrzebie syna wysokiego rangą polityka w Kabulu zginęło w sobotę co najmniej 20 osób, a co najmniej 87 zostało rannych - poinformował rzecznik resortu zdrowia.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,960767,afganistan-eksplozje-w-kabulu-co-najmniej-20-zabitych-dziesiatki-rannych.html

 

Zamach terrorystyczny w centrum Londynu

Szefowa londyńskiej policji metropolitalnej Cressida Dick poinformowała w niedzielę rano, że liczba ofiar śmiertelnych sobotniego zamachu w Londynie wzrosła do co najmniej siedmiu osób, a co najmniej 48 osób pozostaje rannych.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961236,zamach-terrorystyczny-w-centrum-londynu.html

 

1527 rannych w strefie kibica w Turynie

1527 osób rannych, w tym trzy ciężko - to najnowszy, podany przez włoską policję bilans wybuchu paniki na centralnym placu w Turynie, gdzie tysiące kibiców oglądało mecz finałowy Ligi Mistrzów Real Madryt-Juventus Turyn. Wśród ciężko rannych jest dziecko.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,961266,okolo-40-osob-rannych-w-strefie-kibica-w-turynie.html

Z kraju i ze świata (2017/05/21 – 2017/05/27)

niedziela         2017/05/21 

Rosja złożyła pozew do WTO przeciwko Ukrainie

Rosja złożyła pozew do Światowej Organizacji Handlu (WTO) przeciw Ukrainie z powodu sankcji nałożonych przez Kijów. Eksperci, cytowani w niedzielę przez rosyjskie media, uważają, że zarzuty Moskwy są słuszne, ale efekt postępowania nie będzie dla niej korzystny.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,942999,rosja-zlozyla-pozew-do-wto-przeciwko-ukrainie.html

 

poniedziałek   2017/05/22

„Chcemy poszerzenia współpracy gospodarczej z Singapurem"

Chcemy, by zakres naszej współpracy gospodarczej poszerzał się na poszczególne części świata; Singapur jest jednym z tych krajów - powiedział w poniedziałek prezydent Andrzej Duda po spotkaniu z prezydentem Singapuru Tonym Tanem Keng Yamą. Pierwsza w historii wizyta prezydenta Singapuru w Polsce jest znaczącym elementem budowy polskiej ekonomicznej obecności na świecie.

http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,614,rozpoczela-sie-oficjalna-wizyta-prezydenta-singapuru-w-polsce.html

Prezydent rozmawiał z kanclerz Merkel przed spotkaniem NATO

Prezydent Andrzej Duda i kanclerz Angel Merkel podkreślili w poniedziałkowej rozmowie telefonicznej, że Polska i Niemcy opowiadają się za trwałością więzi transatlantyckiej i za wspólnymi zobowiązaniami dot. bezpieczeństwa NATO - poinformował PAP szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,943549,prezydent-rozmawial-z-kanclerz-merkel-przed-spotkaniem-nato-.html

 

wtorek            2017/05/23

Morawiecki rozmawiał z Vestager o gorszym traktowaniu firm z Europy Środkowej

Wicepremier Mateusz Morawiecki spotkał się we wtorek z komisarz UE ds. konkurencji Margrethe Vestager, by porozmawiać o gorszym traktowaniu firm z Europy Środkowej w porównaniu do firm z Europy Zachodniej, m.in. jeśli chodzi o prawo konkurencji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,945475,morawiecki-rozmawial-z-vestager-o-gorszym-traktowaniu-firm-z-europy-srodkowej.html

Nowym szefem WHO został były minister zdrowia Etiopii

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) poinformowała we wtorek, że na jej nowego dyrektora generalnego wybrany został były minister zdrowia i były szef dyplomacji Etiopii Tedros Adhanom Ghebreyesus.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,946146,nowym-szefem-who-zostal-byly-minister-zdrowia-etiopii.html

 

środa   2017/05/24

Sekretarz generalny NATO z zadowoleniem przyjął budżet obronny USA

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w środę z zadowoleniem przyjął zwiększenie wydatków obronnych Stanów Zjednoczonych w Europie w przedstawionym poprzedniego dnia pierwszym projekcie budżetu nowego prezydenta USA Donalda Trumpa.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,947299,sekretarz-generalny-nato-z-zadowoleniem-przyjal-budzet-obronny-usa.html

 

czwartek         2017/05/25

Stoltenberg: ustaliliśmy plan działań antyterrorystycznych

NATO będzie kontynuować szkolenie sił irackich i afgańskich, zwiększy wsparcie systemu rozpoznania AWACS dla koalicji przeciw IS, nie zamierza jednak angażować się w działania bojowe – zapowiedział w czwartek w Brukseli sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,949909,stoltenberg-ustalilismy-plan-dzialan-antyterrorystycznych.html

Trump wzywa sojuszników z NATO do większych wydatków obronnych

Wiele krajów wciąż za mało wydaje na wspólną obronę, 2 proc. PKB to minimum - powiedział w czwartek prezydent USA Donald Trump na spotkaniu przywódców państw i rządów NATO w Brukseli. Mówił o wyzwaniach, także ze strony Rosji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,949709,trump-wzywa-sojusznikow-z-nato-do-wiekszych-wydatkow-obronnych-.html

 

piątek  2017/05/26

Duda: Inicjatywa Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury

Zdecydowałem się uczynić Inicjatywę Trójmorza jednym z priorytetów mojej prezydentury – powiedział prezydent Andrzej Duda w piątek w Bratysławie na forum GLOBSEC. Podkreślił, że jej charakter jest nie tyle polityczny, co infrastrukturalny i gospodarczy.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,950616,duda-inicjatywa-trojmorza-jednym-z-priorytetow-mojej-prezydentury.html

Uczestnicy szczytu G7 podpisali deklarację o zwalczaniu terroryzmu

Uczestnicy szczytu G7 w Taorminie na Sycylii podpisali w piątek wspólną deklarację o zwalczaniu terroryzmu. Wyrazili w niej solidarność z Wielką Brytanią po zamachu w Manchesterze i zapowiedzieli podniesienie działań antyterrorystycznych na wyższy poziom.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,951225,uczestnicy-szczytu-g7-podpisali-deklaracje-o-zwalczaniu-terroryzmu.html

 

sobota 2017/05/27

Muzułmanie rozpoczęli miesięczny post – Ramadan

Powstrzymywanie się od wschodu do zachodu słońca od jedzenia, picia czy wszelkich rozrywek obowiązuje przez najbliższy miesiąc wyznawców islamu. W sobotę rozpoczęli post zwany Ramadanem. Zakończy go trzydniowe święto Ramadan Bajram.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,951543,muzulmanie-rozpoczeli-miesieczny-post---ramadan.html

 

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, wybitny politolog

Nie żyje prof. Zbigniew Brzeziński, były szef Rady Bezpieczeństwa Narodowego w ekipie prezydenta USA Jimmy'ego Cartera (1977-1981), jeden z najbardziej wpływowych politologów i strategów polityki zagranicznej USA. Miał 89 lat.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,951404,nie-zyje-prof-zbigniew-brzezinski-wybitny-politolog.html

 

 

Z kraju i ze świata (2017/05/14 – 2017/05/20)

niedziela         2017/05/14

Premier Beata Szydło na międzynarodowym Forum Pasa i Szlaku

Premier Beata Szydło uczestniczyła w inauguracji Forum Pasa i Szlaku,  które odbywa się  14-15 maja 2017 r. w Pekinie. To spotkanie światowych przywódców państw położonych wzdłuż nowego Jedwabnego Szlaku.

https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-na-miedzynarodowym-forum-pasa-i-szlaku.html

CDU wygrywa wybory regionalne w Nadrenii Północnej-Westfalii

Partia Angeli Merkel CDU wygrała wybory do parlamentu regionalnego Nadrenii Północnej-Westfalii, a SPD poniosła klęskę - wynika z sondaży exit poll opublikowanych w niedzielę po zamknięciu lokali wyborczych. Był to ostatni test przed wyborami do Bundestagu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,934241,cdu-wygrywa-wybory-regionalne-w-nadrenii-polnocnej-westfalii.html

Chiny: premier Szydło rozmawiała z prezydentem Turcji

 Premier Beata Szydło w niedzielę w Pekinie rozmawiała z prezydentem Turcji Recepem Tayyipem Erdoganem. Erdogan opowiedział się za zwiększeniem obrotów handlowych z Polską i wyraził duże zainteresowanie inwestycjami w naszym kraju - podaje kancelaria premiera.

 http://www.pap.pl/aktualnosci/news,934025,chiny-premier-szydlo-rozmawiala-z-prezydentem-turcji.html

 

poniedziałek   2017/05/15

Premierem w rządzie Macrona został Edouard Philippe

            Prezydent Francji Emmanuel Macron mianował szefem swojego rządu polityka spoza swego obozu, deputowanego partii Republikanie, 46-letniego Edouarda Philippe'a - poinformował w poniedziałek Pałac Elizejski. To bezprecedensowe posunięcie w historii V Republiki.

         http://www.pap.pl/aktualnosci/news,935191,premierem-w-rzadzie-macrona-zostal-edouard-philippe.html

Prezydenci Polski i Łotwy: nasze kraje łączą doskonałe relacje

            Chcemy ręka w rękę zapewniać bezpieczeństwo i jak najwyższy poziom życia naszym obywatelom; nasze kraje łączą doskonałe i dynamiczne relacje, które mogą być jeszcze bliższe - mówili prezydent Andrzej Duda i prezydent Łotwy Raimonds Vejonis w poniedziałek w Pałacu Prezydenckim.            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,935625,prezydenci-polski-i-lotwy-nasze-kraje-lacza-doskonale-relacje.html

Macron i Merkel za mapą drogową reform UE

            Prezydent Francji Emmanuel Macron i kanclerz Niemiec Angela Merkel zapowiedzieli w poniedziałek w Berlinie stworzenie mapy drogowej dla reform Unii Europejskiej i strefy euro; zasygnalizowali gotowość do miany w razie potrzeby traktatów unijnych.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,935566,niemcy-macron-i-merkel-chca-mapy-drogowej-dla-reform-w-ue.html

O bezpieczeństwie, reformie UE i szczycie parlamentarnym w Warszawie. Marszałek Sejmu spotkał się z prezydentem Łotwy

Współpraca na rzecz bezpieczeństwa w regionie oraz przyszłość Unii Europejskiej opartej na państwach narodowych to niektóre tematy poniedziałkowego spotkania marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego z prezydentem Łotwy Raimondsem Vejonisem. Rozmowa dotyczyła też zbliżającego się Szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej.       http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=8BC49471032BE6FCC1258121006965FD

Rozmowa telefoniczna Prezydenta z Sekretarzem Generalnym NATO

            Prezydent Andrzej Duda z sekretarzem generalnym NATO Jensem Stoltenbergiem omówili podczas rozmowy telefonicznej przebieg i tematykę szczytu Sojuszu, który odbędzie się 25 maja w Brukseli.            http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,605,rozmowa-telefoniczna-prezydenta-z-sekretarzem-generalnym-nato.html

wtorek            2017/05/16

Timmermans: większość państw członkowskich za dalszymi pracami KE ws. Polski

  Wiceszef KE Frans Timmermans oświadczył, że podczas wtorkowego posiedzenia ministrów ds. europejskich, na którym KE przedstawiała informację w sprawie procedury praworządności wobec Polski, większość krajów poparła jego działania w tej sprawie.

 http://www.pap.pl/aktualnosci/news,936395,timmermans-wiekszosc-panstw-czlonkowskich-za-dalszymi-pracami-ke-ws-polski-.html

 

środa   2017/05/17

Prezydent: chciałbym, by integracja w ramach UE i NATO obejmowała coraz więcej państw

 Jestem zwolennikiem tego, by zarówno integracja europejska jak i w ramach NATO obejmowała coraz więcej państw; drzwi europejskie, jak i drzwi do Sojuszu Północnoatlantyckiego powinny pozostać otwarte - powiedział w środę w Warszawie prezydent Andrzej Duda. W Pałacu Prezydenckim Andrzej Duda spotkał się z uczestnikami szczytu Przewodniczących Parlamentów Państw Europy Środkowej i Wschodniej. W środę oprócz spotkania z prezydentem uczestnicy szczytu prowadzą rozmowy bilateralne, a w czwartek zaplanowano obrady z ich udziałem w sali plenarnej Sejmu. Szczyt, to inicjatywa marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego i marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego.

 http://www.pap.pl/aktualnosci/news,938431,prezydent-chcialbym-by-integracja-w-ramach-ue--i-nato-obejmowala-coraz-wiecej-panstw.html

„Polska zawsze będzie rzecznikiem bezpieczeństwa krajów Europy Środkowej i Wschodniej” - prezydent RP przywitał uczestników szczytu #EUROWAW2017

  Przewodniczący i przedstawiciele ponad dwudziestu parlamentów z krajów Europy Środkowej i Wschodniej przybyli do Warszawy na zaproszenie marszałków Sejmu i Senatu Marka Kuchcińskiego i Stanisława Karczewskiego, by rozmawiać o bezpieczeństwie regionu, współpracy w zakresie infrastruktury oraz roli parlamentów narodowych w polityce międzynarodowej.     http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=01BED17812269EFCC1258123006596B0

Francja: Macron powołał nowy rząd; szefem MSZ został Yves Le Drian

 Ministrem spraw zagranicznych w rządzie nowego prezydenta Francji Emmanuela Macrona został mianowany w środę socjalista Yves Le Drian; resort obrony obejmie europosłanka centrowej partii Ruch Demokratyczny (MoDem) Sylvie Goulard - poinformował w środę Pałac Elizejski.       http://www.pap.pl/aktualnosci/news,938105,francja-macron-powolal-nowy-rzad-szefem-msz-zostal-yves-le-drian.html

 

czwartek         2017/05/18

„Równi z równymi, wolni z wolnymi". Podsumowanie Szczytu Parlamentarnego #EUROWAW2017       

Bezpieczeństwo, inwestycje, wspólne wartości i wzmocnienie roli i znaczenia parlamentów narodowych - to główne tematy dwudniowego Szczytu Parlamentarnego, który odbył się w Warszawie. Podczas uroczystych obrad w Sali Plenarnej, w obecności przedstawicieli 24 delegacji z państw Europy Środkowej i Wschodniej, podkreślono, że współpraca i dyskusja pomiędzy państwami regionu jest kluczowa dla przyszłości kontynentu. - Nie ma silnej Europy bez silnej Unii Europejskiej, podobnie jak nie ma silnej Unii Europejskiej, bez bezpieczeństwa i rozwoju całej Europy - powiedział marszałek Sejmu Marek Kuchciński. - Inwestycje i infrastruktura transportowa to większa spójność terytorialna regionu i silniejsze więzi między społeczeństwami - podkreślił marszałek Senatu Stanisław Karczewski. Obie Izby były współorganizatorami i współgospodarzami #EUROWAW2017            http://sejm.gov.pl/Sejm8.nsf/komunikat.xsp?documentId=A48001F9904C9044C125812400584428

 

piątek  2017/05/19

Wizyta oficjalna Prezydenta Niemiec z Małżonką w Polsce Europa potrzebuje dzisiaj solidarności i dobrej współpracy, żeby przebrnąć przez kryzysy, w których się znajduje - powiedział prezydent Andrzej Duda po piątkowej rozmowie z prezydentem Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem w Warszawie.

 http://www.prezydent.pl/aktualnosci/wydarzenia/art,610,wizyta-oficjalna-prezydenta-niemiec-z-malzonka-w-polsce.html

Spotkanie premier Beaty Szydło z prezydentem Niemiec

Premier Beata Szydło spotkała się 19 maja z Frankiem-Walterem Steinmeierem, prezydentem Republiki Federalnej Niemiec. Piątkowa wizyta niemieckiego polityka w Polsce była jego pierwszą od czasu zaprzysiężenia na prezydenta, co miało miejsce 22 marca.

            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/spotkanie-premier-beaty-szydlo-z-prezydentem-niemiec.html

Pierwszą wizytę poza Europą Macron składa w Mali

            Składając w piątek w Mali w Afryce Zachodniej swoją pierwszą pozaeuropejską wizytę, prezydent Francji Emmanuel Macron położył nacisk na walkę z islamskim ekstremizmem, do której przyczyniają się na miejscu francuscy żołnierze. Odwiedził ich bazę w mieście Gao.     

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,941353,pierwsza-wizyte-poza-europa-macron-sklada-w-mali.html

USA: Trump wyruszył w swą pierwszą podróż zagraniczną

Donald Trump rozpoczął w piątek pierwszą podróż zagraniczną jako głowa państwa. Prezydent odwiedzi najpierw Arabię Saudyjską, potem Izrael, Watykan, Brukselę i Włochy. Na Twitterze Trump obiecał przed odlotem "bronić energicznie interesów USA".

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,941634,usa-trump-wyruszyl-w-swa-pierwsza-podroz-zagraniczna.html

 

sobota 2017/05/20

Hasan Rowhani wygrał wybory prezydenckie w Iranie

            Urzędujący prezydent Iranu Hasan Rowhani został w piątek wybrany na drugą, czteroletnią kadencję. W pierwszej turze zdobył 57 proc. głosów i pokonał ultrakonserwatywnego duchownego Ebrahima Raisiego, który otrzymał 38,3 proc. głosów - ogłosiło w sobotę MSW.

            http://www.pap.pl/aktualnosci/news,941853,wg-nieoficjalnych-doniesien-wybory-prezydenckie-w-iranie-wygral-rowhani.html

Z kraju i ze świata (2017/05/07 – 2017/05/13)

 

niedziela          2017/05/07

Emmanuel Macron wygrał wybory prezydenckie we Francji

Drugą turę wyborów prezydenckich we Francji wygrał w niedzielę centrysta i kandydat proeuropejski Emmanuel Macron, zdobywając 66,1 proc. głosów - wynika z ostatecznych rezultatów opublikowanych w poniedziałek przez francuskie MSW. Jego rywalka w drugiej turze, kandydatka skrajnej prawicy Marine Le Pen otrzymała 33,9 proc. głosów.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925450,emmanuel-macron-wygral-wybory-prezydenckie-we-francji.html

Prezydent Duda pogratulował Macronowi zwycięstwa w wyborach

Mam nadzieję na owocną współpracę w zakresie odbudowy zaufania Europejczyków do procesu integracji europejskiej – napisał w niedzielę prezydent Andrzej Duda w depeszy gratulacyjnej do Emmanuela Macrona, który według wstępnych wyników wygrał wybory na prezydenta Francji.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925455,prezydent-duda-pogratulowal-macronowi-zwyciestwa-w-wyborach.html

Premier Beata Szydło pogratulowała wyboru Francuzom i zaprosiła Macrona do Polski

Premier Beata Szydło napisała w niedzielę późnym wieczorem na Twitterze, że "gratuluje wyboru Francuzom" i "już dziś zaprasza prezydenta Macrona do Polski".   http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925456,premier-beata-szydlo-gratuluje-wyboru-francuzom-i-zaprasza-macrona-do-polski.html

CDU wygrywa wybory regionalne w Szlezwiku-Holsztynie

Partia Angeli Merkel CDU wygrała w niedzielę wybory do parlamentu regionalnego Szlezwiku-Holsztyna. Z pierwszych sondaży exit poll wynika, że chrześcijańscy demokraci zdobyli 33 proc. głosów. Rządząca dotychczas SPD uzyskała 26 proc. i musi oddać władzę.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925114,cdu-wygrywa-wybory-regionalne-w-szlezwiku-holsztynie.html

 

poniedziałek    2017/05/08

Premier Beata Szydło z szefami rządów Litwy, Łotwy i Estonii w Tallinie

"Europa zjednoczona, spójna będzie Europą silniejszą i tego chcą wszystkie cztery państwa obecne na dzisiejszym spotkaniu" – zadeklarowała szefowa polskiego rządu na spotkaniu w Estonii.            https://www.premier.gov.pl/wydarzenia/aktualnosci/premier-beata-szydlo-z-szefami-rzadow-litwy-lotwy-i-estonii-w-tallinie.html

Prezydenci Duda i Teshome: zwiększyć wymianę handlową między Polską i Etiopią

Poziom wymiany handlowej i inwestycyjnej między Polską a Etiopią jest znacznie niższy niż potencjał obu krajów, trzeba ją zwiększyć - mówili w poniedziałek w Addis Abebie prezydenci Polski i Etiopii, Andrzej Duda i Mulatu Teshome Wirtu.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,925894,prezydenci-duda-i-teshome-zwiekszyc-wymiane-handlowa-miedzy-polska-i-etiopia.html

Szefowie MSZ Polski i Portugalii o Brexicie, bezpieczeństwie i ONZ

O relacjach dwustronnych, negocjacjach z Wielką Brytanią ws. Brexitu, kwestiach bezpieczeństwa i polskiej kandydaturze na niestałego członka RB ONZ rozmawiali w Warszawie szefowie MSZ Polski i Portugalii: Witold Waszczykowski i Augusto Santos Silva.        http://www.pap.pl/aktualnosci/news,926521,szefowie-msz-polski-i-portugalii-o-brexicie-bezpieczenstwie-i-onz.html

 

wtorek 2017/05/09

UNHCR: 245 migrantów zginęło bądź zaginęło w tych dniach na Morzu Śródziemnym

245 migrantów zginęło lub zaginęło w miniony weekend na Morzu Śródziemnym w drodze do Włoch - taki bilans dwóch katastrof pontonów podał we wtorek Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR). Wcześniej informowano o około 200 ofiarach.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,927336,unhcr-245-migrantow-zginelo-badz-zaginelo-w-tych-dniach-na-morzu-srodziemnym.html

 

środa   2017/05/10

Korea Płd.: Mun Dze In zaprzysiężony na prezydenta

Zwycięzca wtorkowych wyborów prezydenckich Mun Dze In oficjalnie rozpoczął urzędowanie. Jego pięcioletnia kadencja rozpoczęła się w środę o godz. 8:09 czasu lokalnego, po potwierdzeniu wygranej przez komisję wyborczą.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,928144,korea-pld-mun-dze-in-zaprzysiezony-na-prezydenta.html

 

czwartek          2017/05/11

Rada UE zatwierdziła regulacje ws. zniesienia wiz dla Ukraińców

Przedstawiciele państw unijnych w Radzie UE zatwierdzili w czwartek zniesienie przez Unię Europejską wiz dla obywateli Ukrainy. Był to ostatni formalny krok otwierający dla naszych wschodnich sąsiadów możliwość łatwiejszego podróżowania do UE.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,929924,rada-ue-zatwierdzila-regulacje-ws-zniesienia-wiz-dla-ukraincow.html

 

piątek  2017/05/12

Premier w Pekinie: Polska wiąże duże oczekiwania z projektem Pasa i Szlaku

Polska przyjęła projekt Pasa i Szlaku z otwartością i wiąże z nim duże oczekiwania - powiedziała w Pekinie premier Beata Szydło na spotkaniu z prezydentem Chin Xi Jinpingiem.           

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,931263,premier-w-pekinie-polska-wiaze-duze-oczekiwania-z-projektem-pasa-i-szlaku.html

 

sobota  2017/05/13

Premier: Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami  

Polacy zapisali się w historii Chin pięknymi zgłoskami, zapisują się nadal. Trzeba wrócić pamięcią do tych, którzy budowali miasto Harbin - mówiła w sobotę w Pekinie na spotkaniu z chińską Polonią premier Beata Szydło.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,933175,premier-polacy-zapisali-sie-w-historii-chin-pieknymi-zgloskami.html

Pełen symboli koniec uroczystości 100. rocznicy objawień fatimskich

Wypełnione licznymi symbolami centralne uroczystości stulecia objawień maryjnych w Fatimie, którym przewodniczył papież Franciszek, zakończyły się w sobotę po południu w portugalskim Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

http://www.pap.pl/aktualnosci/news,933242,pelen-symboli-koniec-uroczystosci-100-rocznicy-objawien-fatimskich.html