Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata o przyjaźni polsko-węgierskiej

Z inicjatywy Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej w Poznaniu w Dzień Przyjaźni Polsko-Węgierskiej 23 marca 2022 roku w Cyryl Club odbyło się spotkanie z udziałem p. Mateusza Cichowicza, członka Towarzystwa Przyjaźni Polsko-Węgierskiej w Poznaniu oraz p. Évy Burakowski, Węgierki od kilkudziesięciu lat mieszkającej w Poznaniu.

Podczas debaty próbowano ustalić genezę fenomenu, jakim jest przyjaźń pomiędzy Polakami a Węgrami. Dodatkowo rozmawiano o stosunkach polsko-węgierskich w przeszłości (w szczególności w latach 50. XX wieku), a także o współczesnych relacjach między tymi państwami. Co więcej, prelegenci opowiedzieli o miejscach pamięci związanych z węgierską historią w Poznaniu czy polską na Węgrzech, a także o wydarzeniach oraz inicjatywach kulturalnych (np. weekend z węgierską kuchnią czy jedyny w Polsce zespół węgierskiego tańca ludowego).

Partnerzy debaty: Towarzystwo Przyjaźni Polsko-Węgierskiej im. Króla Stefana Batorego, Instytut Współpracy Polsko-Węgierskiej im. Wacława Felczaka, Instytut Poznański.