Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Debata Młodych. Jaka przyszłość w jakiej Europie?

W 2018 prezydent Francji E. Macron rozpoczął cykl debat o przyszłości Europy, które odbyły się także w 16 polskich miastach. Nawiązując do tej inicjatywy i chcąc kontynuować dyskusję pragniemy zaprosić państwa do udziału w debacie młodych o przyszłości Europy i Unii Europejskiej.

Przedstawiciele młodzieżówek spierali się o kształt UE oraz rolę Polski w Zjednoczonej Europie. Debatujący przedstawili szereg argumentów za różnymi stanowiskami – od „Europy ojczyzn” po stworzenie europejskiej federacji.

Drugi panel dotyczył roli Polski, gdzie dyskutanci spierali się o to czy ważniejszy jest sojusz z USA, współdziałanie w Trójkącie Weimarskim czy regionalnie w Grupie Wyszehradzkiej i Inicjatywie Trójmorza. Pojawiły się także wątki ekologiczne związane z Nowym Zielonym Ładem.

Ponieważ spotkanie nie miało charakteru dyskusji eksperckiej, a debaty i starcia idei nie doszło do konkluzji. Jednakże można podsumować debatę stwierdzeniem, że było to starcie podejścia realistycznego (Realpolitik) z idealizmem. Połowa dyskutantów odwoływała się do porządku interesu narodowego, jako podstawy relacji między państwami członkami UE, druga połowa odwoływała się do idei, celów jakie państwa chcą osiągnąć będąc w UE.

 

 

%d bloggers like this: