Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Francuski wieczór wyborczy 2

18 czerwca spotkaliśmy się w naszym Ośrodku po raz kolejny, aby śledzić na żywo wyniki europejskich wyborów parlamentarnych. Tym razem była to II tura wyborów parlamentarnych we Francji.

Wyniki prognozowane na bazie sondaży przewidywały zdarzenie, jakiego V Republika nie widziała w swojej historii. Ruch, a później partia, nieistniejąca jeszcze 14 miesięcy temu miała uzyskać przewagę, która miała pozwolić na absolutną większość i możliwość wprowadzenia praktycznie każdego postulatu.

Stało się nieco inaczej, z zapowiadanych nawet 450 miejsc w 577 osobowym Assemblée Nationale, En Marche! obsadziła 350 miejsc łącznie ze swoim sojusznikiem MoDem. To większość absolutna, ale dużo mniejsza niż prognozy.

W czasie naszego wyborczego wieczoru przyjrzeliśmy się krótkiej, acz efektownej karierze patrona En Marche!, zastanawialiśmy się jak efektywnie założyć nową partię, która odsuwa w cień istniejących od zawsze politycznych graczy, obejrzeliśmy główny wyborczy klip En Marche! oraz przeanalizowaliśmy kogo ujął Emmanuel Macron swoim przekazem przywrócenia polityce moralności, świeżości i empatii.

Ciekawy wątek dotyczył relacji Macrona z Niemcami. Szczególnie stwierdzenie Wolfganga Schäuble, iż głosowałby na Macrona, gdyby był Francuzem może zderzyć się z niemiecką pragmatyką, a ściślej rzecz biorąc umiejętnością dokładnego liczenia pieniędzy (ten sam Schäuble powiedział, iż „Naszym zadaniem nie jest okazywanie hojności”), więc oczekiwanie wlania niemieckich pieniędzy we francuską gospodarkę może być próżne.

Główny wniosek, podsunięty przez jednego z naszych uczestników, to tak naprawdę pytanie: na ile skuteczny będzie nowy prezydent Francji i jego partia w momencie pierwszego kryzysu. Znacząca jest możliwość rozbicia się pragnień odnowienia polityki o sprzeciwy względem oszczędności budżetowych, wydłużenia czasu pracy czy urynkowienia prawa pracy.

Kolejny ciekawy wyborczy wieczór – następny we wrześniu, przy okazji wyborów do Bundestagu. Już teraz zapraszamy!

%d bloggers like this: