Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Komik u władzy? Nowy prezydent Ukrainy

19 czerwca w siedzibie RODM Poznań odbyło się spotkanie z dr Ołeksandrą Iwaniuk ekspertką Centrum Europy Wschodniej UMCS, autorką pracy „Praktyki społecznie elit politycznych na Ukrainie w latach 2002 – 2016”.

Temat wystąpienia dotyczył nowej sytuacji politycznej na Ukrainie, która wyłoniła się po wyborczym zwycięstwie Wołodymyra Zełenskiego. Jego zwycięstwo było niespodziewane, zwłaszcza zaskoczyło państwa zachodnie.  Poroszenko dokonał wielu reform w Ukrainie: powołał Narodowe Biuro Antykorupcyjne, za jego kadencji podpisano Umowę Stowarzyszeniową z UE i powstała niezależna (od Moskwy) Cerkiew Prawosławna. Jednak mimo wielu sukcesów ukraińskie społeczeństwo miało za złe Poroszence zbytnie pobłażanie oligarchom. Także jego polityka kulturowa (ukrainizacja) oraz historyczna (UPA) były przyjmowane krytycznie przez część wyborców. Coraz liczniejsze skandale korupcyjne w otoczeniu prezydenta i brak dialogu z rodzącym się społeczeństwem obywatelskim przygotowały grunt dla zwycięstwa innego kandydata.

Wybory wygrał Zełeński, przez wielu znanym tylko jako komik z serialu „Sługa narodu”. Jednak „Mówienie że jest kabareciarzem to jak mówienie, że Jarosław Kaczyński jest tylko działaczem partyjnym”. Od czasu rozpoczęcia kampanii wyborczej u Zełeńskiego można było zaobserwować silny zwrot ku patriotyzmowi. Sam o sobie mówił: „Jestem krwi żydowskiej, mówię przeważnie po rosyjsku i jestem obywatelem Ukrainy. Nie chciałbym mieszkać w żadnym innym państwie”. Zwyciężył dzięki populistycznym hasłom obniżki podatków i zakończenia konfliktu w Donbasie. Treść jego przekazu jest bardzo ogólna i praktycznie bezprogramowa.

Aktualnie Zełeński nie ma sprawczości politycznej. Tę uzyskać może po zbliżających się wyborach parlamentarnych, w których jego ugrupowanie nazwane tak jak serial „Sługa Narodu” może uzyskać nawet 48% głosów. Dopiero wtedy będzie można przekonać się jaką politykę tak na prawdę chce prowadzić nowy prezydent Ukrainy.

 

 

 

 

%d bloggers like this: