Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Kto to Polonus? Konfiguracje polskości w białoruskiej przestrzeni kulturowej

Czy Adam Mickiewicz był Polakiem? Jaka była tożsamość narodowa mieszkańców byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego? W jakim języku mówiono na tych terenach? Odpowiedź na wszystkie te pytania jest dużo bardziej skomplikowana i niejednoznaczna, niż się to wydaje.

Zapraszamy na spotkanie poświęcone tematyce polskości w białoruskiej przestrzeni kulturowej, podczas którego prof. Żanna Niekraszewicz-Karotkaja – literaturoznawczyni, historyk kultury i tłumaczka poezji łacińskojęzycznej na język białoruski – opowie o wspólnej części historii Polski i Białorusi oraz związkach kulturowych od czasów renesansu, a także utworach literackich które do dziś stanowią wspólne dziedzictwo Polaków i Białorusinów. Zastanowimy się nad tym, jak w historii była rozumiana polskość, a także – jaki stosunek do tej polskości mieli działacze białoruskiego odrodzenia narodowego.

Spotkanie odbędzie się w środę 22 listopada 2023 r. o godz. 18:00 w klubie dyskusyjnym Cyryl Club (ul. Młyńska 14, Poznań).

Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych polską i białoruską literaturą, kulturą, ale także stosunkami polsko-białoruskimi, o których nie sposób rozmawiać bez zrozumienia kluczowych aspektów kulturowych.

%d bloggers like this: