Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Minister Radosław Sikorski wziął udział w Spotkaniu Ministerialnym UE-GCC w Luksemburgu

Jak poinformowało na swojej stronie internetowej Ministerstwo Spraw Zagranicznych, na marginesie wczorajszej Rady ds. Zagranicznych w Luksemburgu szef polskiej dyplomacji uczestniczył w Regionalnym Forum Wysokiego Szczebla ds. współpracy i bezpieczeństwa UE-GCC (Unia Europejska – Rada Współpracy Państw Zatoki Perskiej).

Wypowiadając się również w imieniu Łotwy i Litwy, Minister Sikorski  podkreślił, że liczy na wzmożone działania wobec Iranu, który stanowi zagrożenie dla obu stron. Dla Państw Bałtyckich i Polski ze względu na toczącą się wojnę na Ukrainie, a w regionie Bliskiego Wschodu ze względu na niejednokrotne negatywne zaangażowanie w toczące się już konflikty.

– Niedawny atak Iranu odwrócił uwagę świata od Ukrainy, angażując również zachodnie i regionalne zasoby, których Ukraina dziś bardzo potrzebuje. Taki scenariusz jest niestety korzystny dla Kremla – podkreślił minister Sikorski w trakcie forum.

Przy okazji Forum Minister Sikorski odbył również rozmowy dwustronne z ministrem spraw Zagranicznych Królestwa Arabii Saudyjskiej, Księciem Faisalem Bin Farhanem Al Saudem oraz minister stanu w MSZ Zjednoczonych Emiratów Arabskich – Reem Al Hashimi.

Podczas rozmowy ze swoim saudyjskim odpowiednikiem minister Sikorski wskazywał na potencjalne nowe obszary zacieśniania współpracy dwustronnej z Królestwem Arabii Saudyjskiej również w oparciu o planowane otwarcie bezpośredniego połączenia lotniczego miedzy Warszawą a Rijadem stanowiącego znaczące ułatwienie dla rozwoju biznesu czy turystyki. Ministrowie omówili również bieżącą sytuację międzynarodową ze szczególnym uwzględnieniem sytuacji na Bliskim Wschodzie. Na zakończenie Minister Sikorki ponowił zaproszenie dla Księcia Faisala do złożenia wizyty w Polsce.

W trakcie spotkania z sekretarz stanu Zjednoczonych Emiratów Arabskich, minister Sikorski wskazywał na globalne konsekwencje eskalacji konfliktu między Iranem oraz Izraelem, które mogą zmienić postrzeganie globalnej sytuacji bezpieczeństwa. Ministrowie omówili również perspektywy dalszego rozwoju relacji dwustronnych, ze szczególnym uwzględnieniem rozwoju relacji handlowo – gospodarczych.

Źródło: Ministerstwo Spraw Zagranicznych

%d bloggers like this: