Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Nowy członek G20, kosmiczne aspiracje Korei Północnej oraz przyjaźń amerykańsko-wietnamska

Indie

W dniach 9-10 września w Nowym Delhi odbył się coroczny szczyt Grupy G20. Grupa swoją działalność skupia wokół dyskusji nad wspólną polityką finansową państw członkowskich reprezentowanych przez ministrów finansów. W skład G20 dotychczas wchodziło 19 państw oraz Unia Europejska. Na początku tegorocznego szczytu premier Indii Narendra Modi zaprosiła do dołączenia Unię Afrykańską, reprezentowaną przez Azali Assoumani. Tym samym UA została 21 stałym członkiem Grupy G20.  Modi zaproponował rozszerzenie Grupy już w czerwcu, co spotkało się z aprobatą liderów państw afrykańskich. 

Podczas szczytu nieobecni byli prezydent Rosji Wladimir Putin oraz przywódca Chińskiej Republiki Ludowej Xi Jimping. 

We wspólnym oświadczeniu członkowie G20 potępili akty przemocy oraz groźby użycia broni jądrowej podczas wojny w Ukrainie. Federacja Rosyjska nie została jednak wymieniona z nazwy. Porozumienie w kwestii wspólnego stanowiska na temat rosyjskiej agresji na Ukrainę nie było łatwe do osiągnięcia z uwagi na różne stanowiska poszczególnych państw. Między innymi Indie nadal jednoznacznie nie potępiły działań Rosji. Z opublikowanego stanowiska nie jest zadowolona Ukraina. Ukraiński rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych Oleg Nikolenko opublikował na Twitterze poprawioną wersję oświadczenia. Pisał: „Jesteśmy wdzięczni partnerom, którzy próbowali zawrzeć mocniejsze słownictwo w tekście. Jednakże, w kontekście rosyjskiej agresji na Ukrainę G20 nie ma powodów do dumy.”

W dokumencie podsumowującym spotkanie wezwano również do zapewnienia „natychmiastowej i nieograniczonej dostawy zboża, żywności i nawozów z Rosji i Ukrainy”, co jest konieczne dla zaspokojenia potrzeb państw rozwijających się. 

Kolejny szczyt odbędzie się w 2024 roku w Brazylii. 

 

Rosja, Korea Północna

Prezydent Federacji Rosyjskiej Władimir Putin i przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un spotkali się 13 września w kosmodromie Wostocznyj w Rosji. Putin oferował pomoc przy południowokoreańskim programie satelitarnym, a jednym z poruszanych tematów była możliwość wysłania południowokoreańskiego kosmonauty w przestrzeń kosmiczną. Prezydent Rosji miał również przejawiać zainteresowanie koreańskim uzbrojeniem, szczególnie pociskami artyleryjskimi. Kim zapewnił Władimira Putina, że umowy zawarte pomiędzy dwoma państwami staną się dla KRLD priorytetem. Rosyjską agresję na Ukrainę określił jaką „świętą wojnę w obronie suwerenności i bezpieczeństwa przed hegemonicznymi siłami, które przeciwstawiają się Rosji.” Przywódca Korei Północnej zapewniał o pełnym wsparciu dla działań rosyjskiego rządu. 

Kim Dzong Un-owi w wizycie towarzyszyła młodsza siostra Kim Jo Dzong. 

 

USA, Wietnam

Podczas swojej wizyty w Azji Prezydent Jo Biden odwiedził nie tylko Nowe Delhi, gdzie odbywał się tegoroczny szczyt Grupy G-20, ale również złożył wizytę w stolicy Wietnamu. Przyczyną spotkania było podniesienie współpracy USA z Wietnamem do rangi strategicznego partnerstwa. Biden podczas konferencji w Hanoi powiedział, że podjęte działania nie mają na celu powstrzymania czy izolowania Chińskiej Republiki Ludowej, lecz zapewnienie gospodarczego wzrostu i międzynarodowej stabilności. „Pragnę zobaczyć, jak Chiny odnoszą ekonomiczny sukces, ale chcę, aby był on zgodny z zasadami.”

Pogłębianie amerykańsko-wietnamskiej współpracy trwa już od dłuższego czasu. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat szereg ważnych osobistości politycznej sceny Stanów Zjednoczonych odbywał podróże do Wietnamu. 

Wietnam nie rezygnuje jednak ze współpracy z ChRL. Przed wizytą Prezydenta Bidena w Hanoi Sekretarz Generalny Partii Komunistycznej Wietnamu Nguyen Phu Trong spotkał się na chińsko-wietnamskiej granicy z chińskim ambasadorem podkreślając przyjaźń łączącą oba państwa. 

 

Autor: Julia Makurat

 

 

Deutsche Welle, Szczyt G20. Oświadczenie końcowe wspólnym testem https://www.dw.com/pl/szczyt-g20-o%C5%9Bwiadczenie-ko%C5%84cowe-wsp%C3%B3lnym-testem/a-66766010

The Guardian, African Union made pernament member of G20at Delhi summit https://www.theguardian.com/world/2023/sep/09/african-union-made-permanent-member-of-g20-at-delhi-summit

The Guardian, Kim Jong-un offers Putin ‘full support’ in Russia’s ‘sacred fight’ with west https://www.theguardian.com/world/2023/sep/13/kim-jong-un-putin-weapons-talk-russian-space-base-amur

BBC, US denies Cold War with China in historic Vietnam visit https://www.bbc.com/news/world-66748670

%d bloggers like this: