Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 10-17.05.2023

CZECHY

Uczniowie klasy 6. Polskiej Szkoły Podstawowej im. Stanisława Hadyny w Bystrzycy wzięli udział w podróży poświęconej poszukiwaniu polskich śladów w Brnie. Wyjazd ten został zorganizowany w związku ze stuleciem polonistyki w Czechach. Uczestnicy wydarzenia nie tylko odwiedzili najciekawsze zakątki miasta, w tym Uniwersytet Masaryka, ale również wzięli udział w próbie zespołu tanecznego Poľana.

W czwartek 4 maja uczniowie gościli na Wydziale Filozoficznym, po którym oprowadziła ich Renata Putzlacher-Buchtowa. Pobyt zakończono u brneńskich polonistów w Instytucie Slawistyki. Dalszym oprowadzaniem zajęła się Tereza Palátová, studentka polonistyki na tamtejszym uniwersytecie. Uczniowie dotarli na Zamek Szpilberg gdzie zatrzymali się przy tablicy poświęconej więzionym tam polskim rewolucjonistom, którzy stanęli w obronie polskiej niepodległość i demokracji.

 

Polonijna Agencja Informacyjna, http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26929

 

BELGIA

7 maja b.r. już po raz drugi odbył się w Brukseli Dzień Polski, który przyciągnął liczne grupy mieszkańców i turystów do parku Cinquantenaire.

Piknik z założenia miał być idealną możliwością dla obcokrajowców, chcących dowiedzieć się więcej o kulturze i historii Polski, ale także dla Polaków przebywających na emigracji. Organizatorzy nie kryli zadowolenia z tego, że belgijska odsłona wydarzenia dołączyła do Polish Heritage Days – Dni Polskiego Dziedzictwa, świętowanych na całym świecie w maju przez Polaków mieszkających poza swoją ojczyzną.

Przez wzgląd na 550. rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika, motywem przewodnim tegorocznego Dnia Polskiego w Brukseli była astronomia,. Z tej okazji Ambasada RP w Belgii przygotowała pokazy astronomiczne i VR (wirtualnej rzeczywistości), kino 5D i warsztaty artystyczne.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=26930

 

UZBEKISTAN

W stolicy Uzbekistanu – Taszkencie – została zorganizowana charytatywna aukcja w na rzecz obywateli Ukrainy cierpiących na skutek rosyjskiej agresji. 

Dzięki inicjatywnie Ambasady RP i Ambasady Ukrainy w Uzbekistanie, polsko-ukraińska grupa Babooshki miała możliwość wystąpienia podczas charytatywnej imprezy, zorganizowanej w przeddzień międzynarodowego festiwalu jazzowego.

Wydarzenie rozpoczęli Ambasador Ukrainy w Uzbekistanie – Pan Mykola Doroshenko – i Ambasador RP w Uzbekistanie – Pan Radosław Gruk. W swoim wystąpieniu polski dyplomata powitał przybyłych gości słowami: „Jestem niezwykle dumny, że mój kraj Polska, w tym tragicznym dla Ukraińców czasie stał się nie tylko bezpieczną przystanią dla milionów uciekających przed rosyjską agresją Ukraińców ale jest również miejscem gdzie Ukraińcy mogą bez ograniczeń zajmować się tworzeniem kultury czego przykładem jest obecny dziś z nami polsko-ukraiński zespół Babooshki”.

Po koncercie odbyła się licytacja przedmiotów podarowanych przez Ambasadorów obu państw. Łącznie udało się zebrać 5 150 zł. Całość zebranych środków zostanie przekazana na fundusz United 24.

 

Ambasada RP w Taszkencie / Polsha Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi https://www.facebook.com/PolishEmbassyUZ/posts/pfbid0BvTmLWJQiGjESjFbjHgCaW1vn441QZvREFdSr9XWRXNx5sMtVyMqwEf6JEU3BpSJl 

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: