Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 14-21.03.2023

AUSTRIA

18-19 marca 2023 w Baden (Austria) odbył się minikurs wspinania wielowyciągowego. Opiekę nad uczestnikami sprawowały Pani Agnieszka Kupiec i Pani Beata Walaszek.

Kursanci, którzy najpierw zostali podzieleni się na dwie grupy i zespoły, nauczyli się podstawowych węzłów, budowania stanowisk, wspinania wielowyciągowego, opuszczania poszkodowanego, prusikowania, prowadzenia z osadzaniem własnej asekuracji.

Pani Kupiec prowadziła szkolenie z zakresu wspinania wielowyciągowego sportowego, a Pani Walaszek zajęła się wdrożeniem uczestników w alpejską przygodę.

Zwieńczeniem dnia był wieczorny koncert przy ognisku podczas którego Pani Agnieszka grała na ukulele. W aktywności wzięło udział ponad 20 osób.

Polskie Stowarzyszenie Górskie ALPEN jest w: Siegenfelderplatte. https://www.facebook.com/psgAlpen/posts/pfbid02m86MtYJE5DthBjwp2Y5MU4oS2UgEsqYY1jvgBbmGywC4nhHrfkdGaepQHkTyuqml

 

WĘGRY

11 marca z okazji Dnia Kobiet Stołeczny Samorząd Polski wraz z Samorządami Polskimi XVII i XVIII dzielnicy Budapesztu zaprosił lokalną Polonię na koncert pt. „Ognisty czardasz”. Spotkanie odbyło się w sali koncertowej Podstawowej Szkoły Muzycznej im. B.Bartóka w XVII dzielnicy Budapesztu przy ulicy Pesti. Przybyli goście mieli okazję posłuchać kilku artystów scen polskich w tym Artura Banaszkiewicza – skrzypce,  Sylwestera Targosz-Szalonek, który nie tylko śpiewał ale też grał na akordeonie oraz pianistki Joanny Staczek. Podczas spotkania zgromadzone na wydarzeniu Panie obdarowano kwiatami i słodkimi niespodziankami. 

Polska Agencja Informacyjna http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25792

 

HOLANDIA

4 marca w niderlandzkim Brunssum odbyło się uroczyste otwarcie oddziałów dziecięcych w szkole polskiej imienia gen. bryg. Stanisława Sosabowskiego – placówce koordynowanej przez Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą ORPEG.

W szkole powstał oddział dziecięcy dla dzieci w wieku 3-6 lat. W skład oddziału wchodzą dwie grupy uczniów – grupa poranna „BIEDRONKI” oraz popołudniowa „PSZCZÓŁKI”. Liczba uczniów rozpoczynających naukę języka polskiego wynosi około 30 dzieci. Zajęcia oddziału dziecięcego będą odbywały się w sekcji przedszkolnej szkoły międzynarodowej.

„Maluchami zajmuje się wykwalifikowana kadra pedagogiczna. Dzieci mają do dyspozycji dostosowane do ich potrzeb pomieszczenia, a także oparty na polskiej podstawie programowej program nauczania, odpowiednio zaadaptowany do pracy z dziećmi wielojęzycznymi. Kadra kładzie nacisk przede wszystkim na multisensoryczne nauczanie, poznanie przez zabawę oraz rozwój językowy. Pierwsze zajęcia zostały zaplanowane wokół tematu ”POZNAJMY SIĘ”. Najmłodsi Podopieczni zostali powitani przez starszych kolegów i koleżanki oraz Panią Dyrektor Bożenę Cichy”.

Polska Agencja Informacyjna  http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25832

 

HOLANDIA 

18 marca szef Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych – Pan Jan Józef Kasprzyk oraz Ambasador RP w Niderlandach – Pani Margaret Kassangana, oddali hołd spadochroniarzom z 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej spoczywającym na Cmentarzu Wojennym w Arnhem-Oosterbeek. Delegacja złożyła także wizytę w Airborne Museum tj. Muzeum Operacji Market-Garden. W dalszej kolejności, po godzinie 15:00, rozpoczęły się uroczystości w Driel tj. Miejscu gdzie we wrześniu 1944 miał miejsce zrzut polskich spadochroniarzy.

„Po ceremonii złożenia kwiatów i zniczy przy pomniku Surge Polonia oraz upamiętniach ojca polskich spadochroniarzy, generała Stanisława Sosabowskiego odbyła się uroczystość wręczenia medali ProPatria. Uhonorowane zostały osoby, organizacje i instytucje zasłużone w pielęgnowaniu pamięci o żołnierzach 1. Samodzielnej Brygady Spadochronowej”.

Urząd do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych https://www.facebook.com/udskior/posts/pfbid0NU7go1bYYUAC4ZE7AWeWJCR8FHC1f3Kv4nuWRQRyZhzrnsqHwVMJVjMxJrtaoFZMl 

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: