Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 14-21.06-2023

USA

Jarmark Podhalański jest jednym z wydarzeń, które przyciąga zawsze najwięcej uwagi wśród Polonii za granicą. Barwne, góralskie klimaty, jak również liczne atrakcje dla dzieci oraz dorosłych od pewnego czasu są już jego nieodłączną częścią. Dzięki Kołu im. Jana Sabały, 4 czerwca, tuż przy kościele św. Jana Kantego w Clifton w New Jersey, odbyła się jego szósta edycja.

Jarmark rozpoczął się mszą świętą polową o godz. 1 po południu, którą celebrował kapelan Kajetan Klein wraz z księdzem Jakubem Grzybowskim. Zakończył się natomiast o 10 w nocy. Całość imprezy poprowadzili Gabriela Błazoń i Karol Sochacki.

Przybyli na Jarmark ludzie mogli wziąć udział w licznych grach i konkursach dla dzieci i dla rodziców, co było swoistym nawiązaniem do Dnia Dziecka i wcześniejszego Dnia Matki oraz nadchodzącego Dnia Ojca. Można także było zapoznać się i skorzystać ze stoisk, które nawiązywały do tradycji góralskich. Można na nich było kupić m.in. piękne korale, spódnice, damskie pantofle, torebki czy góralskie długopisy i ołówki.

Wydarzenie tego typu nie mogło obyć się też bez potraw kuchni góralskiej, w tym m.in.: kwaśnicy, oscypków, bryndzy i smalecu ze skwarkami. Pragnienie chętnie gaszono polskim piwem. Jarmark umiliła muzyki, nie tylko w góralskich rytmach, do której zgromadzeni ludzie chętnie tańczyli. 

 

UKRAINA

Dzięki inicjatywie Konsulatu Generalnego RP we Lwowie, 18 czerwca została zorganizowana piesza wycieczka po Lwowie, która przebiegała wzdłuż miejsc związanych z życiem i działalnością Aleksandra hr. Fredry, słynnego komediopisarza polskiego. Wydarzenie jest związane z obchodami roku jubileuszowego Aleksandra Fredry ustanowionego przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej. 20 czerwca przypada bowiem 230. Rocznica jego urodzin.

Wycieczkę ”Miejsca związane z życiem i działalnością komediopisarza Aleksandra hrabiego Fredry” poprowadził lwowski przewodnik – Zbigniew Pakosz. Łącznie w spacerze uczestniczyło 40 osób, w tym trzy osoby, które przybyły specjalnie z Polski.

 

ROSJA

3 czerwca b.r. w stolicy Buriacji Ułan Ude (Rosja) odbył się festiwal pt. „Karawana Przyjaźni”. Wydarzenie, poświęcone wielokulturowości tej dalekowschodniej republiki, zostało zorganizowane w ramach obchodów stulecia regionu. W inicjatywie wzięły w nim udział stowarzyszenia i autonomie etniczne m. in. Azerów, Buriatów, Koreańczyków, Litwinów, Niemców, Tatarów, jak również narodów Azji Środkowej. Nie zabrakło także polskiego akcentu. Naszą kulturę i tradycje reprezentowała Narodowo-Kulturalna Autonomia Polaków w Ułan Ude „Nadzieja”, która już od dziesięciu lat aktywie działa w tamtym regionie. W pawilonie przy symbolicznej Ulicy Dobrych Sąsiadów na Placu Teatralnym gościom festiwalu pokazywano polskie stroje ludowe, rzemiosło artystyczne, publikacje związane z Polską.

 

Autor: Natalia Potera

 

Nowy dziennik. Polish weekly, Górale zawojowali Clifton https://dziennik.com/gorale-zawojowali-clifton/ 

Kurier Galicyjski, Śladami Fredry po Lwowie https://kuriergalicyjski.com/sladami-fredry-po-lwowie/ 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=27457

%d bloggers like this: