Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 19-26.07.2023

AUSTRIA

16 czerwca 2023 w austriackim Pensionistenclub, znajdującym się w 15 dzielnicy Wiednia, odbył się kolejny wykład Polskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Austrii. 
Sławomir Iwanowski, założyciel i prowadzący wiedeński UTW, rozpoczął spotkanie od podkreślenia znaczenia wszelkich inicjatyw skierowanych do Polonii starszej generacji. 

W dalszej kolejności Pani Edyta Renasik, opiekunka socjalna i medyczna w domu opieki społecznej dla osób starszych w Wiedniu, wygłosiła referat na temat „Wpływu świadomości na rozwój osobisty”, po którym odbyła się część integracyjna. Uczestnicy mogli skorzystać z poczęstunku oraz miło spędzić czas przy muzyce.

Kolejne spotkanie UTW odbędzie się na przełomie września i października podczas inauguracji 9. roku akademickiego Polskiego UTW w Austrii.

 

USA

W Stanach Zjednoczonych, na terenie Slovenian Catholic Mission w Lemont, jak co roku odbył się Wielki Piknik Podhalański. Organizatorem wydarzenia był Związek Podhalan w Północnej Ameryce. 

Piknik tradycyjnie rozpoczął się od mszy świętej, po której Andrzej Nedza, Wojciech Jarosz wraz z woźnicą Leonem Królem i prezesem Związek Podhalan w Północnej Ameryce Stanisławem Sarną przywitali gości. Wśród zaproszonych osób znaleźli się konsul Agata Grochowska, przedstawiciele władz, instytucji, organizacji praz sponsorów z Polish & Slavic Federal Credit Union na czele.

Piknik, który zgromadził w tym roku ponad 3 tys. osób, obfitował w wiele atrakcji dla dzieci oraz dorosłych. Wśród bardziej oryginalnych aktywności znalazł się konkurs dojenia krowy i piłowania drzewa. Miłośnicy samochodów mogli także podziwiać różne modele mercedesów. Wydarzenie uświetniły występy wielu góralskich zespołów. Nie zabrakło również typowego góralskiego jedzenia, z takimi tradycyjnymi potrawami jak baranina, golonka po góralsku, placek po zbójnicku, kaszanka, kiełbasy. Dla ochłody serwowano zimne piwo i lody. Oczywiście piknik połączony był również z kiermaszem usług i rękodzieła, dzięki czemu przybyli goście mogli zakupić dla siebie góralską pamiątkę. 

 

ŚWIAT

Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą informuje, że ruszyła właśnie rekrutacja do szkół polskojęzycznych w systemie kształcenia na odległość.

Rodzice, którzy przebywają za granicą ale pragną aby ich dziecko kształciło się w języku polskim, mogą zapisać je do szkół w systemie kształcenia online. 

 

Uczniowie mogą wybrać 1 z 2 planów nauczania:

-uczniowie polscy spełniający obowiązek szkolny w szkołach lokalnych za granicą, realizują ramy programowe kształcenia uzupełniającego (przedmioty: edukacja wczesnoszkolna, język polski i wiedza o Polsce);

-uczniom, którzy z uzasadnionych względów nie są w stanie realizować obowiązku szkolnego w miejscu swojego obecnego pobytu za granicą, system kształcenia na odległość umożliwia naukę w ramowym planie nauczania.

W ubiegłym roku szkolnym 2022/2023 w kształceniu na odległość uczestniczyło łącznie 1730 uczniów przebywających w 84 krajach na całym świecie. 

Szczegóły procesu rekrutacji są zamieszczone na stronie Ośrodek Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą pod linkiem https://www.orpeg.pl/rozpoczela-sie-rekrutacja-do-szkol…/

 

LITWA

Na wileńskim Placu Katedralnym maturzyści polskich szkół na Litwie, zatańczyli tradycyjnego poloneza. W tym roku padł kolejny rekord pod względem liczby uczestników wydarzenia w którym udział finalnie wzięło aż 142 par absolwentów z 6 polskich gimnazjów Wilna. Wspólne odtańczenie poloneza jest jedną z najpiękniejszych nowych polskich tradycji na Litwie. Sama idea, zapoczątkowana przed kilku laty, wyszła natomiast od samej młodzieży polskich szkół.

Poloneza zatańczyły pary z Liceum im. A. Mickiewicza, Gimnazjum im. św. Jana Pawła II, Gimnazjum im. Wł. Syrokomli, Gimnazjum im. Sz. Konarskiego, Gimnazjum im. J. I. Kraszewskiego oraz Gimnazjum Inżynieryjnego im. J. Lelewela.

Nagranie z wydarzenia można obejrzeć stronie:

https://youtube.com/watch?v=DDuc7uDIED8&t=214s

Autor: Natalia Potera 

 

Polonika, http://polonika.at/index.php/fotogaleria/3733-to-byl-kolejny-wyklad-polskiego-utw-w-austrii 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28045

Polonijna Agencja Informacyjna http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28037

Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje – Ambasada RP w Wilnie https://www.facebook.com/ambasada.litwa/posts/pfbid0zvbzw8quuoqB13zGY8jKLNU2ZByAhkrVb4wCx3Lj3JmiQGKmiqzXuvi7Gd64JB1Ul 

Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje – Ambasada RP w Wilnie  https://www.facebook.com/ambasada.litwa/posts/pfbid02T9aDFh39KDMsodroyze63ntSvjBc67BMkdZNn29tTQbDWpTRTr4RfprDnUyc1PbVl

%d bloggers like this: