Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 21-28.02.2023

UKRAINA, WŁOCHY, LITWA

W ramach programu „Promocja języka polskiego”, zachęcającego do głębszego zapoznania się z językiem i kulturą Polski, Instytut Badań Literackich PAN wspólnie z trzema innymi instytucjami polonistycznymi rozlokowanymi w różnych krajach, realizował w 2022 roku projekt międzynarodowy zatytułowany: „Geopolonistyka – wirtualny most między kulturami”. Finansowaniem projektu zajęła się Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej. Głównym kierownikiem projektu była redaktor naczelna „Biuletynu Polonistycznego” – Mariola Wilczak, której merytorycznego wsparcia udzielili prof. Magdalena Popiel z Uniwersytetu Jagiellońskiego i prof. Tomasz Chachulski z IBL w Warszawie.

Katedra Polonistyki i Przekładu Wołyńskiego Uniwersytetu Narodowego imienia Łesi Ukrainki w 2022 r. wspólnie z Centrum Polonistycznym Uniwersytetu Wileńskiego i Katedrą Języka i Literatury Polskiej Uniwersytetu „La Sapienza” w Rzymie dołączyła do propozycji IBL PAN realizacji wspomnianego projektu w ramach programu „Promocja języka polskiego”.

Jak twierdzą organizatorzy przedsięwzięcia „Projekt stał się źródłem nowych pomysłów, świetną inspiracją dla studentów do nauki języka polskiego i dzielenia się zdobytą wiedzą ze swoim otoczeniem. Do regularnych warsztatów i spotkań online ukraińscy studenci dołączyli licznym gronem. Pełnoskalowa rosyjska agresja nie była w stanie zniszczyć entuzjazmu młodzieży we wspólnych działaniach z wileńskimi i rzymskimi kolegami. Byli to przede wszystkim poloniści ze studiów licencjackich i magisterskich uniwersytetu w Łucku, ale również studenci kierunku Ukrainistyka i Wydziału Stosunków Międzynarodowych tejże uczelni”.

Najbardziej zaangażowani w projekt studenci zyskali okazję o uczestniczenia w międzynarodowych warsztatach translatologicznych i medialnych, organizowanych w warszawskim Pałacu Staszica i w studium podcastów. 

 

NOWA ZELANDIA

W sobotę 18 lutego b.r., oddział Stowarzyszenia Polskich Kombatantów w Nowej Zelandii  uczcił pamięć o Polskich Dzieciach z Pahiatua oraz innych ofiarach sowieckich deportacji na Sybir w latach 1940 – 1941 uczestnicząc w Biegu Pamięci Sybiru.

„Formalnym wymogiem uczestnictwa w tym wydarzeniu było pokonanie dystansu co najmniej 5 km. Tydzień wcześniej impreza ta odbyła się w Polsce, w Białymstoku i we Wrocławiu. Nasi Rodacy z Christchurch wzięli udział w jego „wirtualnej” edycji, zorganizowanej dla uczestników w dowolnym miejscu na świecie. Bieg Pamięci Sybiru rozpoczął się w lesie w Bottle Lake Park, a zakończył na Spencer Beach nad oceanem. Wzięło w nim udział 11 członków Oddziału SPK NZ”. 

 

UZBEKISTAN

Sztafeta rowerowa pod hasłem„JednoŚladami Andersa” dotarła do Ambasady RP w Uzbekistanie. Uczestniczy III etapu sztafety rowerowej po wizycie w placówce polskiej ambasady w Taszkencie polscy rowerzyści złożyli kwiaty i zapalili znicze przed pomnikiem wzniesionym w hołdzie żołnierzom armii gen. Władysława Andersa, którzy w 1942 r. podążając szlakiem nadziei spoczęli w uzbeckiej ziemi. Rowerzystom towarzyszył Ambasador RP w Uzbekistanie – Radosław Gruk, attaché wojskowy – Tomasz Kuczko, bp. Jerzy Maculewicz i przedstawiciele uzbekistańskiej Polonii wraz z Prezesem „Świetlicy Polskiej” – Olegiem Skuridinem.

„Idea przejazdu rowerami całego szlaku nadziei jest projektem podróżniczo-historycznym realizowanym pod patronatem Ministra Spraw Zagranicznych przez Fundację Światowe Jamboree. Jej uczestnicy pokonują na rowerach trasę szlaku nadziei po którym zmierzali do Polski żołnierze armii gen. Władysława Andersa”.

 

Autor: Natalia Potera

 

Polonijna Agencja Informacyjna, Most geopolonistyczny – zachęta do dalszej współpracy http://pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25472&fbclid=IwAR3e6-lQEwSMakuRb6J6grEDHlX3k-AsHlbE72VZX3sHfgwJboc1RcJcHEE 

SPK – South Island Branch, New Zealand, V Bieg Pamięci Sybiru w Christchurch, Nowa Zelandia, luty 2023 https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0UmjsfsKWrUoRex7WN4FVwauVWo8QXHdvCDp9h27pcpqqV3CsoPvJ8h6SAYoPQ9rTl&id=100079944007643 

Ambasada RP w Taszkencie / Посольство Республики Польша в Ташкенте, Sztafeta rowerowa „JednoŚladami Andersa” dotarła do Taszkentu https://www.facebook.com/PolishEmbassyUZ/posts/pfbid0MsbSWXcP9Sb1CEyMQEvya9cEAuTKErynxhKAceZYDCAu51ciEio7U8oegeEwDTn5l

%d bloggers like this: