Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 21-28.03.2023

ARGENTYNA

W Argentynie rozpoczyna się właśnie nabór na studia magisterskie w Polsce. Informacja została podana przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej w Polsce (NAWA).

W ramach tego naboru potencjalni studenci mają możliwość ubiegania się o stypendium im. Stefana Banacha, dzięki którego mogą zostać zwolnieni z czesnego obowiązującego zagranicznych studentów na polskich uczelniach publicznych. Dodatkowo beneficjentom programu zostanie przyznane miesięczne stypendium. Aplikacje można składać do 31 marca 2023 r.

Agencja promowała program wśród studentów argentyńskich – w tym przede wszystkim polskiego pochodzenia – podczas targów polskich uczelni, które zostały zorganizowane w Buenos Aires w siedzibie Związku Polaków w Argentynie. 

Podczas targów zainteresowane osoby mogły zapoznać się z ofertą Uniwersytetu Pomorskiego w Słupsku, Uniwersytetu Wrocławskiego, Politechniki Śląskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, Uniwersytet Śląski, Politechnika Wrocławska, Uniwersytet Warszawski, Collegium Civitas, Politechnika Krakowska, Katolickiego Uniwersytety Lubelskiego im Jana Pawła II oraz Politechniki Łódzkiej.

Ambasada RP w Buenos Aires była współorganizatorem targów. Samo wydarzenie zapowiedziała oraz otwarła Ambasador RP w Argentynie – Pani Aleksandra Piątkowska. 

 

Polska Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25987

 

REPUBLIKA POŁUDNIOWEJ AFRYKI

Festiwal Frankofonii, który rokrocznie jest organizowany w marcu w Republice Południowej Afryki, jest doskonałą okazją do świętowania różnorodności kultur. Ambasada RP w Pretorii już po raz szósty zaangażowała się te obchody. Uczestnicy Festiwalu mogą wziąć udział w pokazach filmowych, koncertach, wystawach, jak również spotkaniach literackich i spektaklach. Podczas wydarzenia odbywa się także międzynarodowy konkurs literowania „spelling bee”. 

Polacy w tym roku zaprezentowali dwie wystawy. Pierwsza z nich „Mamo, ja nie chcę wojny” była poświęcona agresji Rosji na Ukrainę oraz tego, w jaki sposób dzieci – kiedyś i dziś –  patrzyły na tego typu wydarzenia. Druga wystawa miała za zadanie przybliżyć uczestnikom wydarzenia życie i twórczość Fryderyka Chopina. Na polskim stoisku można było zapoznać się nie tylko z naszą kulturą, historią, ale także z bogatą tradycją i geografią naszego kraju, włączając w to przepiękną architekturą, liczne zabytki oraz ciekawe miejsca warte zobaczenia.

„Pracownicy ambasady udzielali również informacji na temat polskiej oferty edukacyjnej i dostępnych programów stypendialnych, w tym Programu Stypendialnego im. Stefana Banacha. Placówka zorganizowała również konkurs wiedzy o Polsce, który cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem. Uczestnicy konkursu, którzy poprawnie odpowiedzieli na wszystkie pytania, otrzymali nagrody: koszulki i kubki z logo ambasady, książki „About Poland” oraz Nie-mapy”.

 

Polska Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=25886

 

WŁOCHY

Ambasador RP we Włoszech – Pani Anna Maria Anders – uroczyście otworzyła po długoletnim remoncie rzymskie Muzeum Kopernika na Monte Mario. Otwarcie było bezpośrednio powiązane z Rokiem Kopernikańskim, który został wyznaczony na 2023 rok. Pani Ambasador zainaugurowała przy tym ekspozycję kolekcji Artura Wołyńskiego z 1873 r., która została zadedykowana Mikołajowi Kopernikowi. Muzeum dąży do zapewnienia dostępu do licznych projektów edukacyjnych dla młodzieży włoskich szkół i uniwersytetów.

 

Ambasciata della Repubblica di Polonia a Roma https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid02jaoPaPQrZW8JJ1jYpQg9z7Hz3cXcXjapJxE6jkbUyoAVP1GJWDiDpSorh5aH4MQEl&id=100064822689847 

 

UZBEKISTAN

W gmachu Ambasady RP w Taszkencie (Uzbekistan) odbyła się uroczystość wyróżnienia przedstawicieli polskiej diaspory. Nagrody, wręczane przez Ambasadora RP – Pana Radosława Gruka, otrzymali: „Pani Elena Łabęcka za zajęcie I miejsca w XIX edycji Międzynarodowego Konkursu Karawana Kultury; Pani Maria Nikoliszyna za zajęcie I miejsca w II edycji konkursu Polonijny Artysta Roku pt. „Kreatorzy uczuć i wyobraźni” zorganizowanym przez Polską Akademię Nauk Społecznych i Humanistycznych w Londynie; Pan Denis Sotnikov za zdobycie wyróżnienia w Konkursie literackim „Jan Paweł II i Wanda Rutkiewicz – autorytety w mojej wspinaczce na szczyt” organizowanym przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II; Dodatkowo Pani Ireny Mirzajewa została wyróżniona nagrodą Ambasadora RP w Uzbekistanie za reklamę marki Polska”

Specjalne podziękowania zostały skierowane także do nauczycielki języka polskiego wyznaczonej przez ORPEG do Uzbekistanu – Pani Agnieszki Mikulec,. 

 

Ambasada RP w Taszkencie / Polsha Respublikasining Toshkentdagi elchixonasi https://www.facebook.com/PolishEmbassyUZ/posts/pfbid02vZw4HzB8WWB2FeJ6uwBx5NQt58eUYuP3qmSCeLQAESDBDJTqKJGm7CGkhm6N3uixl 

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: