Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 23-30.08.2023

ŚWIAT

W dniach 26-31 sierpnia b.r. odbywają się XXI ŚWIATOWE LETNIE IGRZYSKA POLONIJNE. Podczas zawodów nie mogło zabraknąć także lekkoatletyki. Stadion Miejski GOSiR w Głuchołazach gościł sportowców rywalizujących w pchnięciu kulą, skoku wzwyż i w dal oraz w biegach.  Bieg maratoński jest konkurencją olimpijską od czasów pierwszych nowożytnych igrzysk olimpijskich. Tradycja organizowania biegów wywodzi się natomiast z czasów Filippidesa, który po zwycięstwie Greków nad Persami w bitwie pod Maratonem pobiegł do Aten zanieść tę nowinę.

Polski Związek Lekkiej Atletyki (PZLA) jak co roku odpowiadała za prawidłowy przebieg igrzysk. Jest to jednocześnie najstarsze polskie stowarzyszenie sportowe, założone 11 października 1919 w Krakowie. Od 1922 siedziba PZLA mieści się w Warszawie. Od 1919 jest członkiem Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych.

 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28722

 

UKRAINA

Młodzież z Kamieńca Podolskiego, reprezentująca Polskie Kulturalno – Oświatowe Towarzystwo im. A. Rollego, gościło w tym roku w Domu Polski w Barze. Przybyli uczestnicy spotkania, zarówno Ci z Kamieńca, jak i ukraińskiego Baru, łączą wspólne zainteresowania i zamiłowanie do sztuki, w tym m.in. teatru, śpiewu i tańca. 

W roku bieżącym młodzież spotkała się już po raz drugi. Pierwsza wizyta odbyła się 2 czerwca w ramach Dni Kultury Polskiej w Barze. Obecnym celem jest wspólna realizacja projektu „Lato z językiem polskim”.

Za organizację wydarzenia odpowiadało stowarzyszenie „Wspólnota Polska”. Sam projekt został natomiast dofinansowany przez Instytut Rozwoju Języka Polskiego im. Św. Maksymiliana Marii Kolbego.

 

Polonijna Agencja Informacyjna .http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=28653

 

DANIA

26-27 sierpnia br. na farmie Røed Gård znajdującej się na wyspie Jeløy (Moss) w Danii, zorganizowano serię koncertów międzynarodowej etnosceny #FOLKLOVE. Tym samym zainaugurowano 10. edycję Polskich Dni Filmowych POLSKE FILMDAGER.

Przybyli goście mogli posłuchać utworów m.in. Składu Niearchaicznego, US Orchestra, Holy River, Slavic Voices, Siskin Quartet, Bolingen, WoWaKin, Trio Oro, Fat Dog. Fantastycznym koncertom folkowych grup z różnych państw, w tym także i z Polski towarzyszyły wystawy, (m.in. „KobieTy-etno” autorstwa Beaty Bajdy) warsztaty, kiermasz sztuki ludowej i rękodzieła, smakowanie kuchni regionalnych i in.

 

Embassy of Poland / Ambasada RP w Oslo

https://www.facebook.com/PLinOslo/posts/pfbid02HifmcnPYW221cx16KSdmFMTGsuupbBzjxr5qqjK7teJYAguX4H9upy5BoTmMTuDnl 

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: