Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 28.06-05.07.2023

CHORWACJA 

Dzięki inicjatywie Ambasady RP w Zagrzebiu, Konsul RP Emilia Bala przekazała w imieniu polskiej placówki szereg podręczników do nauki języka polskiego oraz pozostałych publikacji z zakresu polskiej literatury współczesnej, jak również nowych wydań polskiej klasyki. Akcja została zorganizowana w ramach projektu „Uczymy się polskiego i poznajemy polską literaturę” a jej beneficjentami była Katedra Języka Polskiego i Literatury, Wydziału Filozoficznego Uniwersytetu w Zagrzebiu.

 

ŚWIAT

Dzisiaj, tj. 5 lipca, rozpoczyna się I Światowy Kongres Edukacji i Nauki Polskiej za Granicą. Przewiduje się, że w wydarzeniu weźmie udział ok 500 gości z 40 krajów świata, włączając w to także przedstawicieli przybywających spoza kontynentu europejskiego.

„Celem kongresu jest budowanie polskiej wspólnoty oświatowej, integracja środowisk polonijnych i polskich za granicą, wymiana doświadczeń nauczycieli oraz naukowców pracujących poza granicami Polski. Podczas wydarzenia odbędą się panele dyskusyjne, wykłady, warsztaty oraz spotkania z naukowcami i ekspertami”.

 

KAZACHSTAN 

W Kazachstanie. w dniach 22 – 23 czerwca 2023 r., Wydział Konsularny i Polonii Ambasady RP w Astanie zorganizował w Parafii Świętej Teresy od Dzieciątka Jezus w Pawłodarze, dyżur konsularny poza urzędem. Dyżur został zorganizowany dla osób zainteresowanych powrotem do Polski. W trakcie spotkania zainteresowani mogli porozmawiać z konsulami Piotrem Lewczuk i Jolantą Rabiak nie tylko na temat procesu repatriacji i wymaganych dokumentach, ale także wymogów związanych z uzyskaniem Karty Polaka. 

Poza treściami natury formalno-prawnej, poruszane były także inne, bardziej powszednie tematy konsularne. Rozmowy, które były prowadzone w wyjątkowo miłej atmosferze, zeszły również na zagadnienia związane z życiem codziennym przebywającej w Kazachstanie polonii, w tym również aktywności organizacji „Polonia” w Pawłodarze i „Wawel” w Ekibastuz działających w obwodzie pawłodarskim. 

„Ponadto Konsulowie złożyli kwiaty i zapalili znicze w miejscu usytuowania symbolicznego pomnika poświęconego ofiarom: 1916-20 walka o niepodległości, 1918-21 likwidacji wrogów ludu „kulaków”, 1927-33 wielkiego głodu, 1937-38 masowych represji, 1937-44 narodowych deportacji, 1950 represji inteligencji oraz ofiarom z 1989 r. wydarzeń grudniowych. Odwiedzili również Cmentarz Pachomowskoje – najstarsze miejsce pochówku w Pawłodarze, potocznie nazywane „Cmentarzem Żywych i Umarłych”, gdzie w anonimowych grobach pochowane są osoby masowych represji. Znajdują się tam również groby osób polskiej narodowości oraz grób Bazylego Kuca, Posła na Sejm II Rzeczypospolitej Polskiej, ofiary stalinowskich represji”. 

 

LIBAN 

15 maja br. przedstawiciele Ambasady RP w Bejrucie odwiedzili Tripoli Victoria Naval Cemetery. Obiej jest brytyjskim cmentarzem wojskowym, powstałym jeszcze w czasie trwania II wojny światowej.  Znajdują się na nim mogiły 9 polskich żołnierzy, którzy w 1943 r. przelali krew za naszą wolność.

Cmentarz otwarto w 1893 r. po kolizji okrętów HMS Victorii i HMC Camperdown, która miała miejsce 22 czerwca 1893 r. u wybrzeża Trypolisu. W wyniku katastrofy HMS Victoria zatonął. Wówczas Liban był częścią Imperium Osmańskiego i Rząd Turecki udostępnił ten teren w celu pochowania 358 członków załogi. W wyniku turbulentnych losów tego regionu, aktualnie na cmentarzu pochowanych jest 87 żołnierzy Korony Brytyjskiej, którzy stracili życie podczas Kampanii w Syrii i Libanie w 1941, żołnierze Armii Andersa oraz greccy”.

Więcej informacji dotyczących cmentarza dostępnych jest na stronie: https://www.cwgc.org/…/tripoli-victoria-naval-cemetery/

Autor: Natalia Potera

 

Ambasada RP w Zagrzebiu / Veleposlanstvo Republike Poljske u Zagrebu https://www.facebook.com/PolishEmbassyZagreb/posts/pfbid02G3sppaifzkg96nx19axPGmTEKRkFyydNWUMkthDkeSheSYrZLRnbBEd7pBJQNe9nl 

Embassy of Poland in Cairo https://www.facebook.com/PLinEgypt/posts/pfbid0jSEKEe87UbTcwC4uMaPCU7mQ5WMpDxYnnQmY1535DKkvXgjbBAY24prkZC4x3qk7l 

Астанадағы Польша Республикасының Елшілігі / Ambasada RP w Astanie  https://www.facebook.com/ambasada.rp.w.nursultanie/posts/pfbid0jxNXTLnos9zS8WXextWzw5vk65SGsvotRda7gMJb9vV3zn9ydRvSQ8LWeEPY9rkxl 

Polonijna Agencja Informacyjna http://www.pai.media.pl/pai_wiadomosci.php?id=27415

%d bloggers like this: