Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 30.11 – 07.12.2022

WĘGRY

Dzięki inicjatywie Fundacji Rodzice Szkole Polskiej, 3 tysiące szkół podstawowych i liceów na Węgrzech otrzymało zaproszenie do skorzystania z bezpłatnej wirtualnej galerii obrazów zatytułowanej „Żywe obrazy, czyli igraszki z polskim malarstwem”. Wystawa obejmuje reprodukcje 33 wybitnych dzieł malarstwa polskiego oraz ponad 60 fotografii, których autorzy inspirowali się oryginalnymi obrazami. Twórcy wirtualnej galerii przygotowali także swoje autorskie wariacje na temat klasycznych obrazów. Współczesne wersje tychże dzieł mają nie tylko skłonić odbiorców do refleksji, ale także zaskoczyć i poruszyć zwiedzających galerię.

Patronat nad inicjatywą objął Ambasador RP na Węgrzech, Sebastian Kęciek oraz Dyrektor Instytutu Polskiego w Budapeszcie, Joanna Urbańska. Wystawa powstała w ramach projektu Memorandum of Understanding – polsko-węgierskiego programu wspierania organizacji pozarządowych, podpisanego w 2014 r. przez Ministerstwa Spraw Zagranicznych Polski i Węgier. „Wirtualna galeria jako nowatorskie narzędzie internetowe może być wykorzystana w węgierskich szkołach do prowadzenia zajęć on-line poświęconych sztuce i kulturze Polski. Stworzona w systemie 3D, galeria umożliwia oglądanie obrazów przy pomocy najtańszych kartonowych gogli VR (Google Cardboard) lub profesjonalnych gogli Oculus Quest 2 – zarówno jedne, jak i drugie dają wrażenie realnego, trójwymiarowego spaceru po galerii. Dodatkowo, nauczyciele otrzymują narzędzie do moderowania zwiedzania i dyskusji na żywo z uczniami o wybranych przez nauczyciela obrazach”. Wystawę można podziwiać za pośrednictwem strony: https://www.kidsrecommend.org/galeria

https://polonia.hu/index.php/pl/artykul/12-artykuly-glowne/11079-wystawa-zywe-obrazy

INDIE

Ambasada RP w New Delhi zorganizowała drugą edycję Polskiej Nocy Jabłek, imprezy mającej na celu promocję polskich jabłek oraz przetworów jabłkowych, takich jak m.in. sok, dżem czy chmielowe piwo. Polscy szefowie kuchni Łukasz Konik i Michał Soliwoda przygotowali polskie dania, aby zaprezentować pomysłowe sposoby wykorzystania jabłek w kuchni, od pikantnych po słodkie przepisy. Podczas wydarzenia goście mieli okazję skosztować przysmaków, zapoznać się z polską kuchnią oraz z ofertą obecnych na wydarzeniu polskich eksporterów jabłek. W wydarzeniu wzięli udział Pan Marcin Wroński, Zastępca Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Główny Gość Pan Samuel Praveen Kumar, Wicesekretarz w Ministerstwie Rolnictwa i Opieki Społecznej Rolników oraz Pan Amit Lohani, Założyciel i Dyrektor Forum Indyjskich Importerów Żywności (FIFI).

https://www.facebook.com/PLinIndia

FINLANDIA

Dzięki inicjatywie oraz zaangażowaniu Ambasady RP w Helsinkach oraz tamtejszej Szkoły Polskiej, dnia 10 grudnia, tj. w sobotę od godziny 17.00, będą odbywały się polonijne Mikołajki, na które zaproszone są również dzieci nie będące uczniami polskiej placówki. Uczestnicy wydarzenia będą mogli skorzystać z budki fotograficznej, jak również wziąć udział w licznych konkursach, organizowanych przez Radę Rodziców. Klasa licealna zajęła się natomiast przeprowadzaniem quizu na temat regionalnych zwyczajów świątecznych panujących w Polsce. Każdy uczestnik konkursu otrzyma nagrodę, sfinansowaną przez Ambasadę RP w Helsinkach. Wydarzenie uświetni koncert świąteczny, którego organizacją zajęła się Polska Szkoła Muzyczna w Helsinkach.

https://www.facebook.com/PolskaSzkolaWHelsinkach

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: