Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Polacy za granicą 31.03-12.04.2023

GRECJA

W niedzielę, 2 kwietnia, młodzież licealna Szkoły Polskiej przy Ambasadzie RP w Atenach miała okazję uczestniczyć w spotkaniu z Rafałem Blechaczem, zwycięzcą XV Międzynarodawego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina. Pianista dzień wcześniej wystąpił wraz z orkiestrą Sinofonia Varsovia w ateńskiej sali koncertowej Megaro Mousikis.

Podczas spotkania zorganizowanego w Polskim Instytucie Archeologicznym w Atenach, zgromadzona młodzież żywo włączała się do rozmowy z Panem Blechaczem. Licealistów interesowało chociażby to, kiedy Pan Rafał zainteresował się muzyką Chopina, jakie są jego sposoby na przezwyciężenie tremy, ile czasu poświęca na próby oraz jakie są jego dalsze plany zawodowe. Uczniowie mogli również wysłuchać wywiadu pianisty z dziennikarką Polskiego Radia – Panią Beatę Kukiel- Vraila.

Szkoła Polska przy Ambasadzie RP w Atenach https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=pfbid0RwqbagrzukL8KXydo1ncYitJacymK9DtvK3WA7HWF3HYestidHXNm7ZzyrUL6r4cl&id=100076567675599 

 

RUMUNIA

4 kwietnia b.r. w Bukareszcie odbyła się konferencja zatytułowana „Śladami Polaków w Rumunii”. Wydarzenie zorganizowane w Sali Rady na Wydziale Języków i Literatur Obcych zostało poprowadzone przez dr Danutę Roman. Organizatorami wydarzenia był Dom Polski Bukareszt w partnerstwie ze Stowarzyszeniem Slawistów w Rumunii z Wydziału Języka Polskiego. 

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać prezentacji poświęconej historycznym miejscom i znamienitym osobistościom polskiego pochodzenia, które dzięki swojej pracy oraz zaangażowaniu przyczyniły się do powstania współczesnej Rumunii. Wymienieni zostali przy tym przedstawiciele różnych dziedzin w tym m.in. medycyny, architektury, wojska, malarstwa, rzeźby, antropologii, gospodarki, czy też muzyki. 

Konferencja oparta była na trylogii polskiej pamięci na rumuńskiej ziemi, na którą składają się książki (polsko-rumuńskie) o tytułach – “Ogród polskiej pamięci”, “Na ścieżkach czasu” i “Tajne miłości na zamku” – autorstwa Danuty Roman. Spotkanie było również transmitowane w Rumuńskiej Telewizji Narodowej – TVR1.

Polonijna Agencja Informacyjna https://www.facebook.com/PolonijnaAgencjaInformacyjna/posts/pfbid038BmS2gQPfRrKFEPJ8CJxLbAuYY5WJR9oEjg8BkyLQ1tKTe4kzYxDSnNPxKHySMKLl 

 

LITWA

Dzięki zaangażowaniu Ambasady RP w Wilnie już 31 marca b.r. w Sejmie Republiki Litewskiej zostały wręczone nagrody dla uczniów, których prace znacząco wyróżniły się i zostały docenione w konkursie na esej „My jesteśmy NATO”. Nagrody zostały wręczone przez Chargé d’affaires Ambasady RP w Wilnie – Andrzeja Dudzińskiego.

„Po przełomie 89/90 państwa Europy Środkowo-Wschodniej mogły wybrać swoją drogę, i Polska i Litwa wybrały orientację proeuropejską i transatlantycką, a o tym jak działa Sojusz najlepiej świadczy fakt, że wczoraj Polski Kontyngent Wojskowy #Orlik11 skończył pełnienie na Litwie natowskiej misji Baltic Air Policing i teraz kolejne państwa odpowiadają za ochronę przestrzeni powietrznej Państw Bałtyckich – powiedział Dudziński”.

Lenkijos Respublikos ambasada Vilniuje – Ambasada RP w Wilnie  https://www.facebook.com/ambasada.litwa/posts/pfbid027BLj8iAEFrqKMUwFWZFVuthnb2anPM6bQaNxuWJZb9m5s4qprcxJ1y25hg6e4Yf3l 

 

WŁOCHY

W ubiegły piątek, tj. 7 kwietnia, przedstawiciele Stowarzyszenia Ułanów Karpackich w Poznaniu na terenie Republiki Włoskiej i Republiki San Marino, złożyli na ręce Ambasador Nadzwyczajnej i Pełnomocnej w Republice Włoskiej i Republice San Marino – Pani Annie Marii Anders, tj. córce generała Władysława Andersa, dwie niezwykłe pamiątki. Przekazana została szklana statuetka oraz medal pamiątkowy z dyplomem SUK w Poznaniu. 

Ułani Karpaccy  https://www.facebook.com/Ukarpaccy/posts/pfbid0Zd66iCZFiEzYuThFKcToxBNJVPB19WKy8fEM91m6Yc8oqfZ9QFLo2hbf7e1p9nVJl

 

Autor: Natalia Potera

%d bloggers like this: