PAKISTAN
Były premier Pakistanu – Imran Khan, został postrzelony w czwartek wieczorem. Napastnik stał w chwili ataku naprzeciwko szefa pakistańskiej partii Tehreek-i-Insaf (PTI) i jej pozostałych wyższych rangą członków. Ostrzał z pistoletu automatycznego, miał miejsce podczas marszu partyjnego „Haqeeqi Azadi”, który w tamtym momencie docierał do Allahwala Chowk w Wazirabad.
Obecnie rząd federalny wezwał Pendżab do natychmiastowego zarejestrowania pierwszego raportu informacyjnego (FIR) o zamachu na życie Khana. Podkreślał przy tym, że raport ma opierać się na faktach z incydentu, a nie o przypuszczeniach lub spekulacjach .
Za pośrednictwem MSW zwrócono również uwagę na to, że rząd prowincji nie tylko nie zapewnił byłemu premierowi odpowiedniego bezpieczeństwa, ale także wyraźnie nie przestrzegał standardowych procedur bezpieczeństwa operacyjnego w odniesieniu do konwoju.
W liście skierowanym do sekretarza generalnego Pendżabu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przekazało rządowi prowincji swoje poważne obawy odnośnie niewłaściwego prowadzenia tej sprawy. Rząd federalny był zaskoczony, że FIR nie został jeszcze zarejestrowany, podczas gdy inne tego typu dokumenty są rejestrowane w przeciągu 24 godzin od incydentu.
IRAN
Republika Islamska stoi w obliczu jednego z największych i bezprecedensowych pokazów sprzeciwu, jakie nastąpiły po śmierci Mahsy Amini, 22-letniej kurdyjskiej Iranki, zatrzymanej przez policję moralną za niewłaściwe noszenie hidżabu. Pomimo prób wytłumaczenia rzekomej przyczyny zgonu kobiety, społeczeństwo irańskie oskarża policję oraz stronę prorządową za taki przebieg wydarzeń. Iran oskarżył już co najmniej 1000 osób w prowincji Teheran za domniemany udział w ogólnokrajowych protestach.
W zeszłym tygodniu jeden z czołowych urzędników ONZ, Javaid Rehman, powiedział Radzie Bezpieczeństwa ONZ, że aż 14 000 osób, w tym dziennikarzy, aktywistów, prawników i pedagogów, zostało aresztowanych od czasu, gdy w połowie września w Iranie wybuchły protesty.
W niedzielę, w liście upublicznionym przez państwową Press TV, irańscy prawodawcy wezwali sądownictwo kraju do „nie okazywania pobłażliwości” protestującym, którzy wciąż gromadzą się na ulicach pomimo groźby aresztowania. List ten podpisało 227 z 290 irańskich parlamentarzystów, domagając się tym samym, by protestujący otrzymali „dobrą lekcję”, co ma w dalszej kolejności odstraszyć innych, którzy zagrażają autorytetowi irańskiego rządu.
BRAZYLIA
Bolsonaro przegrał wybory w Brazylii, które powszechnie uważano za najważniejsze od dziesięcioleci. Różnica wyniosła 2,1 mln głosów – 50,9% do 49,1%. Wynik został przyjęty przez społeczność międzynarodową i większość światowych przywódców szybko uznała zwycięstwo Luli. Bolsonaro przez jakiś czas nie komentował wyników. Po przegranej wyborach z byłym prezydentem lewicy – Luizem Inácio Lula da Silva, Bolsonaro zamilkł na prawie dwa dni. Kiedy w końcu pojawił się przed kamerami we wtorek po południu, nie przyznał się wyraźnie do porażki ani nie pogratulował swojemu zwycięzcy. Jednak w niedzielę powiedział członkom Sądu Najwyższego: „To koniec”. W wywiadzie dla gazety O Globo wiceprezydent, Hamilton Mourão, jasno dał do zrozumienia, że zaakceptował porażkę. „Nie ma już sensu płakać, przegraliśmy grę” – powiedział. Mourão zasygnalizował również, że sprzeciwia się protestom popierającym Bolsonaro, w których zaangażowani są zagorzali zwolennicy blokujący drogi, oraz domagający się powstania wojskowego.
TURCJA
Putin i Zełenski, tj. przywódcy stojący po przeciwnych stronach konfliktu wojennego, mają jeden wspólny punkt i jest to ich pozytywny stosunek do Turcji. Z uwagi na takie właśnie podejście, w pewnym momencie wszyscy pokładali nadzieję w mediacji prowadzonej przez prezydenta Recepa Tayyipa Erdoğana w sprawie rozwiązania kryzysu zbożowego.
Pierwotna umowa dotycząca transportu zboża, realizowana pod koordynacją Turcji, oraz obejmująca transport dziesiątek tysięcy ton produktu, który utknął w ukraińskich portach, została podpisana między Ukrainą, Rosją, Turcją i ONZ 22 lipca bieżącego roku w Stambule.
Poprzez centrum koordynacyjne w Stambule setki statków przewożących zboże wypłynęły z Morza Czarnego na mocy porozumienia między Rosją a Ukrainą i dotarły na rynek światowy przez Cieśniny Tureckie. Dzięki umowie 408 statków przetransportowało 9,2 mln ton zboża. Około 47% dostarczonego ziarna trafiło do Europy, 20% do Azji, 16% do Turcji, 13% do Afryki i 4% na Bliski Wschód.
Porozumienie zostało zawieszone przez Rosję 29 października b.r. Po oświadczeniu Moskwy, Ankara ponownie była aktywna dyplomatycznie, skutecznie prowadząc przy tym dyplomację wahadłową. Zarówno prezydent Erdoğan, minister spraw zagranicznych Mevlüt Çavuşoğlu, jak i minister obrony Akar prowadzili intensywne konsultacje ze wszystkimi zainteresowanymi stronami. Jednocześnie, kiedy świat rozmyślał o możliwych konsekwencjach kolejnego kryzysu zbożowego, tureckie statki nadal przewoziły zboże, pomimo wciąż istniejącego zagrożenia ostrzału.
Oświadczenie o zapobiegnięciu tego kryzysu zostało upublicznione światu podczas środowego spotkania rządzącej partii Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (Partii AK). Sam Putin powiedział, że Rosja będzie kontynuować umowę między ONZ a Turcją w sprawie umowy zbożowe.
Ukraiński prezydent Zełenskij podsumował działania tureckich decydentów słowami: „Erdoğan jest przywódcą, który dotrzymuje słowa. Pogodzenie się z nim może być trudne. Jednak po zgodzie i uścisku dłoni dotrzymuje obietnicy. Od tego zależy również wybór Turcji jako nowego centrum dystrybucji gazu ziemnego”.
Autor: Natalia Potera
The News International, Attack on Imran’s long march: Centre asks Punjab govt to register FIR https://www.thenews.com.pk/print/1007459-attack-on-imran-s-long-march-centre-asks-punjab-govt-to-register-fir
DAWN, Attempt on Imran Khan’s life shocks nation https://www.dawn.com/news/1718769/attempt-on-imran-khans-life-shocks-nation
Cable News Network, Iranian lawmakers demand ‘no leniency’ for protesters as mass demonstrations continue https://edition.cnn.com/2022/11/06/middleeast/iran-lawmakers-judiciary-letter-protests-intl-hnk/index.html
The Guardian , ‘It’s over’: Jair Bolsonaro reportedly accepts defeat in Brazil election https://www.theguardian.com/world/2022/nov/02/jair-bolsonaro-reportedly-accepts-defeat-brazil-election
The Guardian, Bolsonaro breaks election silence but refuses to recognise Lula’s victory https://www.theguardian.com/world/2022/nov/01/jair-bolsonaro-brazil-election-silence-lula
DailySabah, Economy, headscarf amendment to top Cabinet agenda https://www.dailysabah.com/politics/diplomacy/economy-headscarf-amendment-to-top-cabinet-agenda