Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 03-10.07.2023

NIEMCY 

Niemcy oficjalnie podali, że wyślą wojska do Australii w ramach wspólnych ćwiczeń, w których udział weźmie około 30 000 żołnierzy z 12 innych krajów. Tym samym podkreślili zwiększoną koncentrację Berlina na Indo-Pacyfiku w obliczu rosnących napięć z Chinami w regionie.

Nie była to dla nich jednak łatwa decyzja, gdyż ich strategia bezpieczeństwa stała w opozycji do ich interesów gospodarczych. Chiny są najważniejszym partnerem handlowym Berlina, a 40 procent handlu zagranicznego Europy przepływa przez Morze Południowochińskie, drogę wodną, ​​która jest centralnym punktem sporów terytorialnych w regionie Indo-Pacyfiku. Biorąc pod uwagę powyższe Niemcy niechętnie podejmują się działań, które w jakikolwiek sposób mogłyby naruszać ich rozwój ekonomiczny.

„Jest to region o niezwykle dużym znaczeniu dla nas w Niemczech, a także dla Unii Europejskiej ze względu na współzależności gospodarcze” – powiedział Reuterowi szef armii Alfons Mais w wywiadzie opublikowanym w poniedziałek (10 lipca). Podkreślił jednak, że Berlin nie miał na celu antagonizowania kogokolwiek.

Mais dodał, że do 240 niemieckich żołnierzy, w tym 170 spadochroniarzy i 40 żołnierzy piechoty morskiej, weźmie udział w ćwiczeniach Talisman Sabre od 22 lipca do 4 sierpnia, największych ćwiczeniach między Australią a USA, odbywających się co dwa lata. Niemcy będą szkolić się w walce w dżungli i operacjach desantowych wraz z żołnierzami z takich krajów jak Indonezja, Japonia, Korea Południowa, Francja i Wielka Brytania.

 

PAKISTAN 

Słabnąca gospodarka Pakistanu została dotknięta spadkiem przekazów pieniężnych zagranicznych pracowników co sygnalizuje kolejny cios dla gospodarki, ponieważ Islamabad stara się o dofinansowanie MFW. Spadek oznacza kolejny cios dla gospodarki Pakistanu, który stoi w obliczu najgorszego kryzysu od czasu uzyskania niepodległości od Wielkiej Brytanii w 1947 roku.

Przekazy pieniężne wysyłane do domu przez Pakistańczyków pracujących za granicą spadły do ​​27 miliardów dolarów w roku podatkowym 2023, w porównaniu z 31,3 miliarda dolarów rok wcześniej, podał w poniedziałek bank centralny kraju. 

Według Banku Światowego w zeszłym roku Pakistan był szóstym na świecie odbiorcą przekazów pieniężnych w 2022 r., za Indiami, Meksykiem, Chinami, Filipinami i Egiptem, chociaż Tonga, Liban i Samoa są najbardziej uzależnione od pieniędzy wysyłanych do domu z zagranicy jako procent PKB. Warto podkreślić, że pochodziły głównie z Arabii Saudyjskiej, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Stanów Zjednoczonych.

 

LITWA, NATO

Litwa będzie gospodarzem szczytu NATO we wtorek i środę, który ma być zdominowany tematami związanymi z inwazją Rosji na Ukrainę i wniosiem Kijowa o członkostwo. 

Kijów wraz ze swoimi sojusznikami z Europy Wschodniej wzywa do opracowania jasnego planu działania, argumentując, że dla Ukrainy kluczowe znaczenie ma przystąpienie do parasola ochronnego NATO, aby powstrzymać Moskwę przed przeprowadzaniem przyszłych ataków.  

Sojusznicy nalegają, aby Turcja zrezygnowała ze sprzeciwu wobec członkostwa Szwecji, która chce zostać 32. członkiem sojuszu. Chociaż Ankara dała zielone światło członkostwu Finlandii w kwietniu, nadal blokuje członkostwo swojego nordyckiego sąsiada. Wszyscy członkowie NATO muszą wyrazić zgodę, zanim nowy członek zostanie przyjęty do klubu. Nic więc dziwnego, że Erdoğan znowu będzie w centrum uwagi podczas kolejnego szczytu.

W Wilnie podejmowane będzie również kwestia wydatków wojskowych oraz planów strategicznych mających zapewnić wszystkim członkom sojuszu większy poziom bezpieczeństwa. 

 

USA, PAŃSTWO ISLAMSKIE 

Centralne Dowództwo USA podało w niedzielę, że amerykański dron zabił przywódcę grupy Państwa Islamskiego (IS) w Syrii. Według Centcom podczas operacji nie zginęli żadni cywile, ale siły koalicyjne „oceniają doniesienia o obrażeniach cywilów”. Centcom powiedział, że piątkowy strajk „był prowadzony przez te same MQ-9 (drony), które… były nękane przez rosyjskie samoloty podczas starcia, które trwało prawie dwie godziny”. Generał porucznik sił powietrznych Alexus Grynkewich powiedział, że samoloty „zrzuciły flary przed dronami i przeleciały niebezpiecznie blisko, zagrażając bezpieczeństwu wszystkich zaangażowanych samolotów”.

„Daliśmy jasno do zrozumienia, że ​​pozostajemy zaangażowani w pokonanie ISIS w całym regionie… ISIS pozostaje zagrożeniem nie tylko dla regionu, ale daleko poza nim” – powiedział szef Centcom, generał Michael Kurilla, używając innego akronimu dla grupy bojowników IS.

 

Autor: Natalia Potera 

 

CNN https://www.channelnewsasia.com/asia/germany-sends-troops-australia-first-time-indo-pacific-focus-3618051 

AlJazeera https://www.aljazeera.com/news/2023/7/10/pakistans-flailing-economy-hit-by-drop-in-worker-remittances 

Euronews https://www.euronews.com/2023/07/10/ukraine-sweden-and-strategy-what-will-be-discussed-at-the-vilnius-nato-summit  

Middleeasteye https://www.middleeasteye.net/news/us-killed-islamic-state-leader-syria

%d bloggers like this: