Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 08-15.05.2023

TURCJA

Prezydent Turcji – Recep Tayyip Erdoğan – zdominował sondaże w niedzielnych wyborach prezydenckich. Od godziny 2 w nocy w poniedziałek miał on 49% głosów. Jego Partia Sprawiedliwości i Rozwoju (Partia AK) również zapewniła sobie dużą liczbę mandatów w sondażach parlamentarnych, które były prowadzone w równoczesnym czasie. Zwracając się do swoich zwolenników po północy w siedzibie partii AK w stolicy Ankarze, Erdoğan powiedział, że czekają na „wynik woli narodowej”, ale mają „wyraźną przewagę, choć ogłoszono nieoficjalne wyniki”. „Turcja po raz kolejny udowodniła, że należy do wiodących światowych demokracji dzięki swojemu przywiązaniu do nadrzędności woli narodowej, wolności swoich obywateli w ich wyborach politycznych” – dodał. „Wierzymy, że wygramy te wybory z ponad 50% głosów” – powiedział Erdoğan. Niemniej jednak zarówno obecnie urzędujący prezydent, jak i jego główny rywal – Kemal Kılıçdaroğlu – nie zdobyli więcej niż 50% głosów, wyznaczając tym samym drugą turę głosowania zaplanowaną na 28 maja.

 

UKRAINA, WIELKA BRYTNIA 

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski przybył do Wielkiej Brytanii, aby spotkać się z brytyjskim premierem Riszim Sunakiem. Zełenski przybył do Checkers (około 40 mil na zachód od Londynu), oficjalnego wiejskiego domu urzędującego brytyjskiego premiera, około 9:30 czasu lokalnego.

Zgodnie z oświadczeniem obaj przywódcy będą prowadzić rozmowy „na temat ciągłego oporu militarnego Ukrainy wobec brutalnej inwazji Putina”.

Premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak ma przy tym ogłosić nowy pakiet wsparcia wojskowego dla strony ukraińskiej. Podczas spotkania z prezydentem Ukrainy pochwalił także Zełenskiego, mówiąc, że jego przywództwo jest „inspiracją dla nas wszystkich”. „Nie mogę się doczekać, aż porozmawiamy o tym, co jeszcze możemy zrobić, aby wesprzeć ciebie i twój kraj” – dodał Sunak.

Wielka Brytania jest ostatnim przystankiem na trasie Zełenskiego po europejskich sojusznikach Ukrainy. W sobotę spotkał się w Rzymie z premierem Włoch, w Berlinie z kanclerzem Niemiec Olafem Scholzem, a w niedzielę w Paryżu z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.

 

BIAŁORUŚ

Ostatnio coraz częściej pojawiają się pytania co do stanu zdrowia prezydenta Białorusi – Aleksandra Łukaszenki, który od prawie tygodnia nie pojawiał się publicznie. Opozycyjna stacja radiowa twierdzi, że 86-letni dyktator został w sobotę zabrany do centrum medycznego w celu leczenia nieokreślonej choroby. 68-latek opuścił ważną uroczystość państwową w niedzielę, kiedy miał przemawiać na krajowej imprezie „Dzień Flagi Narodowej, Godła i Hymnu”.

Agencja nie podała powodu nieobecności Łukaszenki, która nastąpiła pięć dni po tym, jak źle się poczuł na paradzie z okazji Dnia Zwycięstwa 9 maja w Moskwie. Ostatni raz widziano go, jak publicznie składał kwiaty podczas obchodów Dnia Zwycięstwa na Białorusi we wtorek. Biuro Łukaszenki odmówiło komentarza.

 

Autor: Natalia Potera

 

DailySabah, President Erdoğan, AK Party win Turkish elections again    https://www.dailysabah.com/politics/elections/president-erdogan-ak-party-win-turkish-elections-again 

CNN, Russia’s war in Ukraine https://edition.cnn.com/europe/live-news/russia-ukraine-war-news-05-15-23/index.html 

Euronews Speculation about Lukashenko’s health, after Belarus president missing in action since last Tuesday  https://www.euronews.com/2023/05/15/speculation-about-lukashenkos-health-after-belarus-president-missing-in-action-since-last- 

%d bloggers like this: