Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 10-18.09.2022

UKRAINA, UE

Prezydencja UE w sobotę wezwała do powołania międzynarodowego trybunału ds. zbrodni wojennych po odkryciu nowych masowych grobów na Ukrainie.„W XXI wieku takie ataki na ludność cywilną są nie do pomyślenia i odrażające” – powiedział Jan Lipavsky, minister spraw zagranicznych Republiki Czeskiej, która sprawuje rotacyjną prezydencję w Unii Europejskiej.

Organy ścigania nadal znajdują więcej dowodów na rosyjskie zbrodnie wojenne na niedawno wyzwolonych terytoriach obwodu charkowskiego po udanej kontrofensywie na północnym wschodzie. Prace ekshumacyjne rozpoczęły się w miejscu masowego pochówku z około 440 grobami w wyzwolonym Izium, które odkryto 15 września. Rzecznik Praw Obywatelskich Dmytro Lubiniec poinformował, że na miejscu znaleziono ciała ukraińskich żołnierzy ze związanymi rękami. Dodał, że żołnierze mogli być torturowani przed śmiercią. Prezydent Wołodymyr Zełenski powiedział, że w tym samym miejscu znaleziono również ciała dzieci. Biuro Praw Człowieka ONZ poinformowało 16 września, że ​​planuje wysłać swoich obserwatorów, aby zbadali miejsce.

 

ROSJA, CHINY

Prezydent Rosji Władimir Putin pochwalił w czwartek zrównoważone stanowisko Chin w sprawie wojny na Ukrainie, choć przyznał, że Pekin miał „pytania i obawy” związane z inwazją, co wydawało się być potwierdzać ich rozbieżne poglądów na temat przedłużającego się ataku wojskowego.

Putin wygłosił te uwagi podczas osobistego spotkania z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem, które odbyło się na regionalnym szczycie w Uzbekistanie, kilka dni po tym, jak Rosja doświadczyła serii poważnych komplikacji militarnych na Ukrainie.

Jak dotąd Chiny odmawiały bezpośredniego potępienia niesprowokowanego ataku Rosji na Ukrainę, jednocześnie zwiększając przy tym pomoc gospodarczą dla swojego sąsiada. Xi powiedział także, że Chiny będą „współpracować z Rosją w celu rozszerzenia silnego wzajemnego wsparcia w kwestiach dotyczących wzajemnych podstawowych interesów”.

 

ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ

Król Karol III został oficjalnie ogłoszony suwerenem Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej w sobotę rano podczas ceremonii konstytucyjnej. Prawie 700 członków obecnej Rady Akcesyjnej, najstarszej funkcjonującej części brytyjskiego rządu, zostało wezwanych na sobotę do Pałacu św. Jakuba w Londynie, oficjalnej rezydencji królów i królowych Wielkiej Brytanii.

Podczas gdy król Karol III natychmiast został królem po śmierci swojej matki, królowej Elżbiety II, która zmarła w czwartek po rekordowych 70 latach na tronie, rolą rady było formalne uznanie odejścia jednego monarchy, a następnie ogłoszenie nowego w imieniu rządu brytyjskiego. Jest to część brytyjskiego procesu konstytucyjnego.

Tajna Rada jest najstarszą działającą częścią brytyjskiego rządu, której historia sięga prawie 1000 lat. Po raz pierwszy w długiej historii Rady Akcesyjnej dwuczęściowa ceremonia była transmitowana na żywo w telewizji w sobotę.

 

ANTIGUA I BARBUDA, ZJEDNOCZONE KRÓLESTWO WIELKIEJ BRYTANII I IRLANDII PÓŁNOCNEJ

Premier Antigui i Barbudy powiedział, że kraj karaibski przeprowadzi referendum w sprawie zostania republiką i usunięcia króla Karola III ze stanowiska głowy państwa w ciągu najbliższych kilku lat.

Była kolonia brytyjska uzyskała niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1981 r., ale jest jednym z 14 krajów poza Wielką Brytanią, gdzie głową państwa jest brytyjski monarcha. Jest także częścią Wspólnoty Narodów, 56-członowej organizacji w większości byłych terytoriów brytyjskich.

Po potwierdzeniu króla Karola III jako króla Antigui i Barbudy w sobotę premier Gaston Browne powiedział ITV News, że planuje przeprowadzić referendum w sprawie tego, czy kraj stanie się republiką w ciągu najbliższych trzech lat. Wyjaśnił, że będzie to „ostatni krok do uzupełnienia kręgu niepodległości, aby stać się prawdziwie suwerennym narodem”.

W zeszłym roku Barbados zerwał swoje ostatnie imperialne powiązania z Wielką Brytanią, ogłaszając się republiką. Decyzja Barbadosu była pierwszym takim przypadkiem od prawie trzech dekad, kiedy to zdecydowano się usunąć brytyjskiego monarchę ze stanowiska głowy państwa. Ostatnim krajem, który to zrobił, była wyspa Mauritius w 1992 roku. Niemniej jednak, podobnie jak tamten kraj, Barbados pozostał częścią Wspólnoty Narodów.

 

NIEMCY

Niemcy przejmują kontrolę nad trzema rosyjskimi rafineriami w kraju, aby zapewnić bezpieczeństwo energetyczne, zanim w przyszłym roku wejdzie w życie embargo na ropę z Rosji.

Dwie filie rosyjskiego giganta naftowego Rosneft — Rosneft Deutschland GmbH i RN Refining & Marketing GmbH — zostaną oddane pod administrację niemieckiej Federalnej Agencji Sieci, poinformowało w komunikacie ministerstwo gospodarki. Dzięki temu agencja będzie również kontrolować udziały firm w zlokalizowanych na wschodzie i południu Niemiec rafineriach PCK Schwedt, MiRo i Bayernoil. Rosnieft odpowiada za około 12% niemieckich zdolności rafinacji ropy naftowej, importując co miesiąc ropę o wartości kilkuset milionów euro.

„To dalekosiężna decyzja w zakresie polityki energetycznej mająca na celu ochronę naszego kraju” – powiedział niemiecki kanclerz Olaf Scholz. „Od dawna wiemy, że Rosja nie jest już wiarygodnym dostawcą energii”. Dodał również, że posunięcie to pomoże zapewnić ciągłe dostawy energii, które początkowo miało trwać sześć miesięcy.

Stało się tak, mimo że Rosnieft dała wcześniej do zrozumienia, że ​​nie ma zamiaru wstrzymywać importu ropy rurociągiem Drużba, który biegnie z Rosji przez Ukrainę do rafinerii w Europie Środkowej, pomimo zbliżającego się embarga UE, które wejdzie w życie 1 stycznia 2023 roku.

 

Autor: Natalia Potera

 

The Guardian, EU calls for war crimes tribunal after mass graves found in Ukrainehttps://www.theguardian.com/world/live/2022/sep/17/russia-ukraine-war-live-news-putin-warns-attacks-on-ukrainian-infrastructure-could-be-ramped-up-latest-updates

The Kyiv Independent, Ukraine war latest: Mounting evidence of Russian war crimes found in liberated Kharkiv Oblasthttps://kyivindependent.com/national/ukraine-war-latest-mounting-evidence-of-russian-war-crimes-found-in-liberated-kharkiv-oblast

CNN, Putin concedes China has ‚questions and concerns’ over Russia’s faltering invasion of Ukraine https://edition.cnn.com/2022/09/15/asia/xi-putin-meeting-main-bar-intl-hnk/index.html

CBS News, King Charles III formally proclaimed Britain’s new monarch in centuries-old Accession Council ceremonyhttps://www.cbsnews.com/news/king-charles-iii-proclaimed-watch-live-accession-council-after-queen-elizabeth-death/

CNN, Antigua and Barbuda to vote on whether to remove British monarch as head of state, PM sayshttps://edition.cnn.com/2022/09/11/americas/antigua-barbuda-referendum-republic-king-charles-intl/index.html

CBS News, Germany takes control of 3 Russian-owned oil refinerieshttps://www.cbsnews.com/news/germany-takes-over-subsidiary-of-russian-oil-giant-rosneft/

%d bloggers like this: