Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 12-19.06.2023

JAPONIA, INDONEZJA

W poniedziałek, 19 czerwca, Cesarz Japonii Naruhito spotkał się z prezydentem Indonezji Joko Widodo podczas swojej pierwszej podróży państwowej. Jest to pierwsza tego typu wizyta od czasu wstąpienia na Chryzantemowy Tron w 2019 roku.

Wizyta Cesarza i jego małżonki, cesarzowej Masako, zorganizowana  w dniach 17-23 czerwca, nastąpiła po tym, jak Prezydent Widodo zaprosił cesarza podczas swojej zeszłorocznej podróży do Tokio. Poprzedni monarchowie japońscy odwiedzili Indonezję w 1962 i 1991 roku.

„Wizyta cesarza i cesarzowej w Indonezji jeszcze bardziej wzmocniła przyjaźń między naszymi narodami” – powiedział Widodo dziennikarzom przed oficjalnym obiadem.

W ostatnich latach Tokio i Dżakarta podjęły działania mające na celu zacieśnienie więzi, a japońscy urzędnicy powoływali się na znaczenie wschodzącej gospodarki Indonezji i jej strategiczne położenie w pobliżu światowych szlaków żeglugowych.

 

GRECJA

W ubiegłą niedzielę około 200 osób przemaszerowało w greckim mieście portowym Pireus w stronę biur europejskiej agencji granicznej FRONTEX i Gwardii Greckiej. Zgromadzeni protestowali przeciwko postępowaniu służb porządkowych odpowiedzialnych za niedopilnowanie akcji ratunkowej po tym, jak statek z migrantami zatonął w zeszłym tygodniu u wybrzeży Pylos. Około 750 mężczyzn, kobiet i dzieci z Syrii, Egiptu, terytoriów palestyńskich i Pakistanu znajdowało się na pokładzie statku, który próbował dotrzeć do Europy. Tym samym stawiane są pytania, czy grecka straż przybrzeżna powinna była interweniować wcześniej, aby pomóc migrantom bezpiecznie wejść na pokład.

 

IZRAEL

Siły izraelskie dokonały nalotu na obóz uchodźców w Dżeninie, zabijając czterech Palestyńczyków i raniąc co najmniej 45. Jednym z zabitych był 15-letni chłopiec. Nalot rozpoczął się wczesnym rankiem w poniedziałek, kiedy to izraelscy żołnierze szturmowali obóz, strzelając ostrą amunicją, granatami ogłuszającymi i toksycznym gazem.

Izraelskie wojsko powiedziało, że nalot miał na celu aresztowanie dwóch podejrzanych i że izraelscy żołnierze znaleźli się pod ostrzałem, co spowodowało „masową wymianę ognia”.

W oświadczeniu armii stwierdzono, że gdy izraelskie pojazdy wojskowe opuszczały obóz, jeden z nich został trafiony przez urządzenie wybuchowe, które go dotkliwie uszkodziło. W odpowiedzi izraelskie helikoptery wojskowe wystrzeliły pocisk w stronę przeciwnika, aby pomóc swoim siłom naziemnym w ewakuacji.

 

USA, CHINY

Sekretarz stanu USA — Antony Blinken — spotkał się w poniedziałek w Pekinie z czołowym chińskim dyplomatą Wang Yi, co może sugerować, że oba państwa podejmują pierwsze kroki mające na celu naprawę napiętych stosunków.

Wang miał niejako przekazać Blinkenowi, że stosunki między dwoma krajami znajdują się w „krytycznym momencie” i że muszą one nawiązać dialog lub konfrontację, współpracę lub konflikt. Wang obwinia Stany Zjednoczone za problemy między dwoma krajami i podkreślił, że Tajwan, samorządna demokratyczna wyspa, którą Pekin uważa za integralną część swojego terytorium, leży w jego „głównym interesie Pekinu” i że „nie ma miejsca” na kompromis.

Blinken uderzył w bardziej pojednawczy ton, podkreślając potrzebę otwartych kanałów komunikacji, aby zapewnić, że „konkurencja nie przeradza się w konflikt”. Nadal nie jest jasne, czy Blinken spotka się z chińskim prezydentem Xi Jinpingiem.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN, Indonesia’s President Widodo hosts Japanese Emperor Naruhito  https://www.channelnewsasia.com/asia/indonesias-president-widodo-hosts-japanese-emperor-naruhito-3571681 

euronews, Timeline: How did the Greek coast guard respond to the migrant boat tragedy?  https://www.euronews.com/2023/06/19/timeline-how-did-the-greek-coast-guard-respond-to-the-migrant-boat-tragedy 

AlJazeera, Four killed, at least 45 wounded in Israeli raid on Jenin camp  https://www.aljazeera.com/news/2023/6/19/deaths-injuries-as-israeli-forces-raid-jenin 

AlJazeera, ‘Baby steps’ for Blinken as he tries to revive US-China ties https://www.aljazeera.com/news/2023/6/19/blinken-makes-baby-steps-to-revive-us-china-ties 

%d bloggers like this: