Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 16-22.05.2023

UKRAINA

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, który udał się do Japonii na spotkanie Grupy Siedmiu (G7), porównał zniszczenia w Bachmucie do zniszczeń w Hiroszimie po zrzuceniu na nią bomby atomowej. Zaprzeczył przy tym, jakoby Rosja przejęła całkowitą kontrolę nad miastem. Dodał także, że zdjęcia z Hiroszimy „naprawdę przypominają” mu Bachmut i inne ukraińskie miasta.

„Tak samo, nie zostało nic żywego, wszystkie budynki zostały zrujnowane” – powiedział Zełenski na konferencji prasowej.

Istnieją sprzeczne twierdzenia co do tego, kto kontroluje Bachmut. W sobotę szef rosyjskiej prywatnej grupy wojskowej Wagner, Jewgienij Prigożyn, twierdził, że przejął kontrolę nad miastem po miesiącach brutalnych walk, mówiąc, że przekaże je Rosji jeszcze w maju.

Prezydent Rosji Władimir Putin złożył gratulacje za „zakończenie operacji wyzwolenia Artemowska” – poinformowała Kreml rosyjska państwowa agencja informacyjna TASS, używając sowiecko-rosyjskiego nazewnictwa miasta.

Zełenski wykorzystał konferencję, aby ponownie zaprzeczyć, że Bachmut jest pod rosyjską kontrolą od niedzieli, twierdząc, że ukraińscy żołnierze pozostają w mieście. Siły Zbrojne Ukrainy (AFU) poinformowały, że kontynuują walkę z Rosją w mieście i posuwają się naprzód na przedmieściach, co „bardzo utrudnia wrogowi pozostanie w Bachmucie”.

 

PAKISTAN 

Były premier Pakistanu, Imran Khan, oskarżył szefa sztabu armii (COAS), generała Asima Munira, o próbę powstrzymania go przed powrotem do władzy.

Khan, przemawiając ze swojej rezydencji we wschodnim mieście Lahore, oskarżył policję o aresztowanie 7500 demonstrantów, którzy prawdopodobnie pochodzili z jego partii. Wezwał przy tym swoich zwolenników do zachowania spokoju w przypadku ponownego aresztowania, dodając, że rząd kierowany przez premiera Shehbaza Sharifa wykorzysta przypadki przemocy do rozprawienia się z działaczami i przywódcami opozycji.

Protesty przeciwko jego aresztowaniu z 9 maja wywołały powszechne niepokoje, a tłum jego rzekomych zwolenników szturmował rezydencję najwyższego dowódcy wojskowego w Lahore i podpalił ją.

 

FILIPINY, JAPONIA 

Filipiny były jednym z krajów w Azji, w których odbyły się protesty wzywające Japonię – będącą tegorocznym szefem Grupy Siedmiu (G7) – do zakończenia publicznego finansowania paliw kopalnych.

Azjatycki Ruch Ludowy ds. Zadłużenia i Rozwoju (APMDD) poinformował w czwartek, że wiece odbyły się między innymi na Filipinach, w Wietnamie, Tajlandii, Nepalu, Pakistanie, Sri Lance i Japonii. Do protestów doszło tuż przed szczytem przywódców G7 w Hiroszimie w dniach 19-21 maja.

W kwietniowym raporcie stwierdzono, że kraje G7 zgodziły się na ograniczenie zużycia gazu i zwiększenie energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych, przy jednoczesnym przyspieszeniu wycofywania paliw kopalnych. Podkreśla się jednak, że nie ustalili oni konkretnej daty ostatecznej rezygnacji z energii węglowej.

 

WŁOCHY 

Organizacje pozarządowe we Włoszech krytykują Europę za pośrednie przyzwolenie na śmierć migrantów na Morzu Śródziemnym. Włochy stoją w obliczu największego napływu migrantów od 2017 roku. Od stycznia ponad 900 osób zginęło podczas próby przedostania się przez Morze Śródziemne. Organizacje pozarządowe zarzucają Unii Europejskiej, że pozwala na śmierć na morzu osobom uciekającym przed konfliktami i biedą.

Skrajnie prawicowa premier Włoch, Giorgia Meloni, doszła do władzy w październiku 2022 r.. W swojej kampanii obiecała zająć twarde stanowisko przeciwko nielegalnej imigracji, nalegając przy tym na większą współpracę Europy w celu rozwiązania problemu napływu imigrantów. 

W tym roku do Włoch przybyło już ponad 45 000 migrantów, co jest najwyższą liczbą od 2017 r. W odpowiedzi centroprawicowa koalicja w tym kraju ogłosiła stan wyjątkowy i wielokrotnie wzywała do większej solidarności w Unii Europejskiej w celu rozwiązania problemu przepływów migracyjnych. Środek ten ma na celu przyspieszenie procedur przyjmowania, ale także przyspieszenie wydalania.

 

Autor: Natalia Potera 

 

CNN, Zelensky compares Bakhmut destruction to Hiroshima https://edition.cnn.com/2023/05/21/europe/hiroshima-bakhmut-zelensky-g7-intl/index.html  

AlJazeera, ‘Don’t have a problem with army chief,’ Imran Khan says https://www.aljazeera.com/news/2023/5/21/dont-have-a-problem-with-army-chief-imran-khan-says

AsiaNews, Asia-wide protests vs Japan’s financing of fossil fuel reach Philippines https://asianews.network/asia-wide-protests-vs-japans-financing-of-fossil-fuel-reach-philippines/ 

Euronews, NGOs in Italy slam Europe for allowing migrant deaths in the Mediterranean https://www.euronews.com/2023/05/18/ngos-in-italy-slam-europe-for-allowing-migrant-deaths-in-the-mediterranean 

%d bloggers like this: