Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 16-23.01.2023

BELGIA

W niedzielę, 22 stycznia, setki demonstrantów zgromadziło się w centrum Brukseli, wzywając belgijskie władze do zwiększenia starań na rzecz uwolnienia Oliviera Vandecasteele z irańskiego więzienia.

Tłum zgromadzony w mroźnej temperaturze skandował „Uwolnijcie Oliviera” oraz śpiewał „Happy Birthday”, aby uczcić jego 42. urodziny, które przypadają w tym tygodniu.

Iran aresztował Vandecasteele, pracownika pomocy humanitarnej, w lutym 2022 roku. Od tego czasu jest on przetrzymywany w warunkach, które rząd belgijski określił jako „nieludzkie”. Irańskie władze skazały mężczyznę na ponad 12 lat więzienia oraz 74 baty. Vandecasteele został oskarżony o „szpiegostwo”. Belg jest przetrzymywany w ramach „dyplomacji zakładników”, mającej na celu skłonienie Belgii do uwolnienia irańskiego dyplomaty uwięzionego za terroryzm.

Rzecznik rodziny zatrzymanego podkreślił, że „liczy się każda minuta, każda sekunda” i że mają nadzieję, że rosnąca presja opinii publicznej zmusi belgijskie władze do szybszego znalezienia rozwiązania.

 

TAJWAN 

Chiny od dłuższego czasu zwiększają swoją presję militarną na Tajwan, będący w ich opinii integralną częścią ChRL. W ubiegły wtorek, przedstawiciele dowództwa wojskowego Tajwanu – po raz pierwszy w swojej historii – przedstawili plan dalszych działań, umożliwiający kobietom wstąpienie do wojska. Z założenia ochotniczki miałyby się zgłaszać do szkolenia sił rezerwowych. Wcześniej nie było to możliwe z uwagi na problemy logistyczne, związane z pomieszczeniem w ośrodkach szkoleniowych obu płci.

Tajwańskie Ministerstwo Obrony poinformowało, że od drugiego kwartału tego roku zezwoli na rozpoczęcie szkolenia 220 kobietom-żołnierzom. Generał dywizji Yu Wen-cheng z agencji All-Out Defence Mobilization Agency powiedział, że w tym roku ruch ten będzie miał charakter jedynie próbny.

Co więcej, celem zapewnienia sobie większego zaplecza logistyczno-militarnego, w grudniu ubiegłego roku władze Tajwanu ogłosiły, że przedłuży okres obowiązkowego poboru do wojska dla wszystkich uprawnionych mężczyzn z czterech miesięcy do roku, począwszy od 2024 r. Wymóg ten będzie dotyczył mężczyzn urodzonych po 2005 r.

 

FRANCJA, NIEMCY

Wojna w Ukrainie ujawniła liczne różnice dostrzegalne w postawie wielu państw członkowskich Unii Europejskiej. Uwagę należy zwrócić zwłaszcza na decyzje podejmowane przez przedstawicieli Niemiec oraz Francji, którzy pomimo odmiennych podejść do aspektu wojny, starają się przezwyciężyć powstałe różnice zdań.

W niedzielę kanclerz Niemiec Olaf Scholz przebywał z oficjalną wizytą w Paryżu, podczas której spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem. Obaj przywódcy będą nadzorować dwie rundy rozmów w Pałacu Elizejskim, dotyczące polityki energetycznej i gospodarczej oraz obronności.

Spotkanie było okazją do pokazania zarówno pozostałym sojusznikom, jak i wrogim im stronom, że Francja i Niemcy nadal darzą się wzajemnym zaufaniem i szacunkiem.

„Wykorzystujmy naszą nierozerwalną przyjaźń… do kształtowania teraźniejszości i przyszłości naszego kontynentu wraz z naszymi europejskimi partnerami” – powiedział Scholz podczas uroczystości na Sorbonie. Po czym dodał „Imperializm Putina nie zwycięży… Nie pozwolimy Europie wrócić do czasów, kiedy przemoc zastąpiła politykę, a nasz kontynent rozdzierała nienawiść i rywalizacja narodowa”.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNA, Protesters demand Iran free jailed Belgian aid worker https://www.channelnewsasia.com/world/protesters-demand-iran-free-jailed-belgian-aid-worker-3224381

CNN, Taiwan to allow women into military reserve force training as China fears grow https://edition.cnn.com/2023/01/18/asia/taiwan-women-military-reserve-intl-hnk-ml

AlJazeera, France, Germany renew alliance strained amid war in Ukraine https://www.aljazeera.com/news/2023/1/22/france-germany-renew-alliance-strained-amid-war-in-ukraine

%d bloggers like this: