Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 17-24.07.2023

USA, KOREA PÓŁNOCNA

Szeregowiec armii amerykańskiej Travis T King zakończył odsiadkę w areszcie w Korei Południowej i miał być eskortowany na lotnisko, aby polecieć do domu, gdzie prawdopodobnie spotkałoby go postępowanie dyscyplinarne. Jednak nigdy nie dotarł do swojego samolotu. Zamiast tego przeszedł samotnie przez kontrolę bezpieczeństwa do bramki odlotów, a następnie uciekł. King powiedział pracownikom linii lotniczych, że nie może wejść na pokład samolotu, ponieważ brakuje mu paszportu.

Stamtąd 23-letni King dołączył do cywilnej wycieczki po silnie ufortyfikowanej strefie zdemilitaryzowanej (DMZ) dzielącej Koreę Południową i Północ, gdzie we wtorek przekroczył granicę. Amerykańscy żołnierze i południowokoreańscy strażnicy biegli za nim, ale był już po północnej stronie granicy. Stworzyło to nowy problem dla Waszyngtonu w jego kontaktach z państwem uzbrojonym w broń nuklearną.

Wojsko USA próbowało w środę ustalić jego los, a także jego motywy. Chociaż wiele pozostaje nieznanych, śledztwa prowadzone przez władze w Seulu i Waszyngtonie, jak również zeznania świadków zaczęły powoli przybliżać postać Kinga i tego, co się wydarzyło.

King, który wstąpił do armii amerykańskiej w styczniu 2021 r., służył jako zwiadowca kawalerii w koreańskich siłach rotacyjnych, co jest częścią trwającego od dziesięcioleci zaangażowania USA w bezpieczeństwo Korei Południowej. Jednak pobyt Kinga w tym państwie był utrudniony przez kłopoty prawne. W orzeczeniu południowokoreańskiego sądu stwierdzono, że King przyznał się do napaści i zniszczenia mienia publicznego na skutek czego został ukarany grzywną w wysokości 5 milionów wonów (4000 USD). W orzeczeniu stwierdzono, że King uderzył mężczyznę w twarz w klubie, ale sprawa finalnie została rozstrzygnięta. 

Wujek Kinga, Carl Gates, zasugerował, że żołnierz był też zestresowany śmiercią swojego 7-letniego kuzyna, który zmarł na skutek rzadkiej choroby genetycznej na początku tego roku. „Wyglądało na to, że się załamuje. To bardzo wpłynęło na Travisa, ponieważ nie mógł tu być”. — powiedział Gates.

Kiedy amerykański żołnierz ucieka, Korea Północna musi stworzyć dla niego zespół ochrony i nadzoru, a także zorganizować tłumacza, prywatny pojazd, kierowcę i zakwaterowanie, powiedział były północnokoreański dyplomata Tae Yong-ho, który jest obecnie członkiem parlamentu Korei Południowej. Korea Północna prawdopodobnie wykorzysta przejście graniczne przez amerykańskiego żołnierza w celach propagandowych, ale prawdopodobnie nie będzie w stanie uzyskać politycznej przewagi. Dokładne miejsce pobytu Kinga jest nadal nieznane, a także to, co dalej się z nim dzieje.

 

ROSJA

Bezzałogowe statki powietrzne odegrały kluczową – i niszczycielską – rolę w wojnie na Ukrainie po obu stronach. Biorąc to pod uwagę rosyjskie władze zdecydowały, że od września dzieci w wieku szkolnym będą uczyć się obsługi dronów bojowych.

Rosyjski senator Artem Sheikin zapowiedział lekcje, na których uczniowie nauczą się obsługi bezzałogowych statków powietrznych (BSP) w ramach przedmiotu „Podstawy bezpieczeństwa życia”. W ramach programu uczniowie klas 10 i 11 zostaną również przeszkoleni w obsłudze karabinów szturmowych i granatów ręcznych.

Ministerstwo obrony Rosji zatwierdziło już plany i mają one być realizowane od pierwszego dnia września. Wiceminister obrony Rusłan Tsalikow powiedział, że program będzie zawierał podstawowe informacje operacyjne i metody zwalczania broni wroga, w tym BSP (Bezzałogowy statek powietrzny).

 

WŁOCHY

Surogacja jest już zakazana we Włoszech, podobnie jak w wielu państwach europejskich. Premier Włoch i jej skrajnie prawicowa partia Fratelli d’Italia, wspierana przez prawicowy rząd koalicyjny, chcą teraz, aby parlament przegłosował ustawę kryminalizującą obywateli Włoch uciekających się do tej praktyki w krajach, w których jest to legalne. Giorgia Meloni chce, by macierzyństwo zastępcze wykonywane za granicą przez włoskie pary zostało uznane za przestępstwo. Nastąpiło to po zaostrzeniu ograniczeń i tak już ograniczonych praw par homoseksualnych do rodzicielstwa.

Jeśli ustawa zostanie przegłosowana, obywatele Włoch udający się do krajów, w których jest to legalne, narażą się na grzywnę. Rząd zaostrza też swoje stanowisko wobec rodzin homoparentalnych. Gminy, które do tej pory wydawały akty urodzenia uznające rodziców tej samej płci, zostały wezwane do zaprzestania tego.

 

IZRAEL

Prezydent Izraela wzywa rząd i opozycję do znalezienia kompromisu, ponieważ protestujący obywatele wciąż gromadzą się przed izraelskim parlamentem. Ostatnie próby osiągnięcia kompromisu w sprawie planu naprawy sądownictwa premiera Izraela Benjamina Netanjahu przeciągnęły się w niedzielę do późnych godzin nocnych. Dziesiątki tysięcy protestujących za i przeciw propozycji wyszło na ulice Tel Awiwu i Jerozolimy. Prezydent Izraela Isaac Herzog spotkał się z Netanjahu i przywódcami opozycji, podczas gdy Stany Zjednoczone wezwały izraelski parlament, czyli Kneset, aby nie spieszył się z „dzielącymi” zmianami.

Głosowanie nad projektem ustawy – która ograniczyłaby zdolność sędziów Sądu Najwyższego do obalenia decyzji rządu, które uznają za „nieuzasadnione” – spodziewane jest w Knesecie w poniedziałek. Ustawa, jeśli zostanie przyjęta, byłaby pierwszą reformą zapisaną w ustawie pakietu, którego obawiają się krytycy, mającego na celu ograniczenie niezależności sądownictwa, ale który, jak twierdzi Netanjahu, jest potrzebny do zachowania równowagi między gałęziami rządu.

Netanjahu wcześniej w niedzielę wydał oświadczenie, w którym stwierdził, że jego rząd kontynuuje wysiłki na rzecz osiągnięcia kompromisu. 73-letni lider przemawiał z Centrum Medycznego Sheba, dokąd został przewieziony w sobotę po tym, jak monitor pracy serca wszczepiony tydzień wcześniej wykrył „tymczasową arytmię”. Netanjahu, który został zwolniony ze szpitala w poniedziałek po nieplanowanym wszczepieniu rozrusznika serca, powiedział, że radzi sobie „doskonale” i weźmie udział w głosowaniu.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN https://www.channelnewsasia.com/asia/how-us-soldier-made-mad-dash-north-korea-3640841 

Euronews https://www.euronews.com/2023/07/24/russian-children-to-learn-how-to-use-combat-drones-at-school 

Euronews https://www.euronews.com/2023/07/21/italy-no-country-for-non-traditional-families 

AlJazeera https://www.aljazeera.com/news/2023/7/24/emergency-in-israel-amid-last-ditch-talks-on-judicial-overhaul 

%d bloggers like this: