Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 19-26.06.2023

AFGANISTAN

Najwyższy przywódca talibów wydał w ubiegłą niedzielę tj. 25 czerwca, wiadomość, w której stwierdził, że jego rząd podjął niezbędne kroki w celu poprawy życia kobiet w Afganistanie, pomimo wielokrotnych oskarżeń płynących z zagranicy o to, że kobiety mają realny zakaz uczestniczenia w życiu publicznym i pracy, a edukacja dziewcząt jest poważnie ograniczona.

Oświadczenie Hibatullaha Akhundzady zostało upublicznione przed świętem Eid al-Adha, które będzie obchodzone w tym tygodniu wśród społeczności muzułmańskich.

Akhundzada uważa, że pod rządami Emiratu Islamskiego podjęto konkretne kroki w celu ratowania kobiet przed wieloma tradycyjnymi uciskami, w tym przymusowymi małżeństwami, „a ich prawa szariatu są w końcu chronione”.

Wiadomość została rozesłana w pięciu językach: arabskim, dari, angielskim, paszto i urdu. Akhundzada powiedział, że negatywne aspekty poprzedniej 20-letniej okupacji związane z noszeniem przez kobiety hidżabu i „błędami” wkrótce się skończą.

Akhundzada powtórzył tym samym swój apel do aktorów zagranicznych o zaprzestanie ingerencji w wewnętrzne sprawy Afganistanu. Powiedział, że rządowi talibów zależy na dobrych stosunkach politycznych i gospodarczych ze światem, zwłaszcza z krajami islamskimi, i wywiązał się ze swojej odpowiedzialności w tym zakresie.

 

ROSJA

Wycofanie się na terytorium Białorusi przywódcy rosyjskich najemników kończy bunt, ale pozostawia pytania o władzę Putina.

Po tym jak oddziały Wagnera zbliżyły się o zaledwie 200 km od Moskwy, ich przywódca ogłosił, że wycofuje je, aby uniknąć „rozlewu rosyjskiej krwi”.

Jewgienij Prigożyn opuścił miasto Rostów nad Donem w południowej Rosji późną sobotą. Niezwykłe sceny pożegnania uwydatniły szersze poparcie, jakim Prigożyn wydaje się cieszyć wśród części społeczeństwa rosyjskiego, mimo że Władimir Putin nazwał go zdrajcą, którego poprzysiągł „zlikwidować”.

Zgodnie z porozumieniem potwierdzonym przez rzecznika Kremla Dmitrija Pieskowa w sobotę (24 czerwca), Prigożyn uda się na Białoruś, która wspierała rosyjską inwazję na Ukrainę. Rząd powiedział również, że nie będzie ścigał bojowników Wagnera, którzy brali udział, a tym, którzy się nie przyłączyli, Ministerstwo Obrony zaoferuje kontrakty. Prigożyn nakazał swoim żołnierzom powrót do obozów polowych na Ukrainie, gdzie walczyli u boku rosyjskich regularnych żołnierzy.

Wcześniej tego dnia wojska Prigożyna zajęły kluczowe budynki w Rostowie, nie napotykając żadnego namacalnego oporu. 

Dla kontrastu, kilka godzin po opuszczeniu miasta przez wojska Wagnera, niektórzy miejscowi zdawali się ze złością witać policję, która zajęła ich miejsce, krzycząc „zdrajcy” i „wstyd!” na nich.

Obecne wydarzenia mogą wskazywać na to, że naród tęskni za zmianą, przy czym dla niektórych Prigożyn jest cenną alternatywą dla Putina.

 

SERBIA

Trwają protesty w Serbii, która wraz z upływem czasu jest zalewana kolejnymi demonstrantami. Od początku maja dziesiątki tysięcy ludzi wychodzą na ulice Belgradu, protestując przeciwko rządowi i prezydentowi Aleksandrowi Vučićowi. Cotygodniowe masowe protesty zostały wywołane strzelaniną w szkole w Belgradzie, a dzień później drugą strzelaniną w wiosce. Zginęło 18 osób. Ale teraz gniew jest skierowany przeciwko władzy rządzącej. To największe demonstracje publiczne w kraju od upadku Slobodana Miloševicia.

Protesty są przeciwko atmosferze przemocy i strachu, zmanipulowanym mediom oraz powszechnej w państwie korupcji. 

Ludzie domagają się ustąpienia prezydenta i śledztwa w sprawie rzekomych powiązań polityki z przestępczością zorganizowaną. Vučić sugerował przedterminowe wybory, ale partie opozycyjne są temu przeciwne.

Chaos demonstracji potęgują prorządowi zwolennicy, których można zobaczyć przywożonych autobusami z regionów całej Serbii i krajów sąsiednich. Pojawiają się doniesienia, że partia rządząca finansuje te kontrdemonstracje, czemu jednak stanowczo zaprzecza.

 

Autor: Natalia Potera 

 

CNN, Taliban leader claims women are provided with a ‚comfortable and prosperous life’ in Afghanistan https://www.channelnewsasia.com/asia/taliban-leader-afghanistan-women-comfortable-prosperous-life-forced-marriage-women-hijab-3585636 

CNN, Russian mercenary leader’s exile ends revolt but leaves questions about Putin’s power https://www.channelnewsasia.com/world/russian-mercenary-leaders-exile-wagner-yevgeny-prigozhin-vladimir-putin-power-3585531 

The Guardian, Prigozhin’s rockstar exit from Rostov shows public support for ‘traitor’ https://www.theguardian.com/world/2023/jun/25/yevgeny-prigozhin-wagner-rockstar-exit-from-rostov-shows-public-support-for-traitor 

Euronews, Mass protests demand political change in Serbia  https://www.euronews.com/2023/06/22/mass-protests-demand-political-change-in-serbia

%d bloggers like this: