Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 20-27.02.2023

FRANCJA, BIAŁORUŚ, CHINY, ROSJA

Prezydent Francji – Emmanuel Macron – 25 lutego potwierdził, że w kwietniu b.r. planuje udać się do Chin z oficjalną wizytą. Tym samym wezwał Pekin do wywarcia większej presji na Rosję, aby ta zakończyła wojnę na Ukrainie.

Pekin, zdając sobie sprawę z kosztów związanych z poparciem którejkolwiek ze stron konfliktu, starał się zajmować jak dotąd neutralną pozycję. W ubiegły piątek Chiny opublikowały 12-punktowe stanowisko, w którym wezwały do pilnych rozmów pokojowych i „porozumienia politycznego” w celu zakończenia konfliktu. 12-punktowy dokument wzywający do „politycznego rozwiązania” kryzysu jest następstwem oskarżeń płynących z Zachodu o to, że Chiny rozważają dozbrajanie Rosji. Mocarstwa zachodnie jednak szybko odrzuciły chiński plan zakończenia wojny, ostrzegając jednocześnie przed zacieśnianiem się stosunków Pekinu z Moskwą.

Prezydent Ukrainy – Wołodymyr Zełenski – wyraził w piątek nadzieję co do spotkania z jego chińskim odpowiednikiem Xi Jinpingiem, nazywając to wydarzenie „ważnym dla światowego bezpieczeństwa”. 

Warto podkreślić, że już w sobotę chińskie MSZ wydało oświadczenie, że białoruski przywódca – Aleksander Łukaszenko – złoży wizytę państwową w Chinach od 28 lutego do 2 marca na zaproszenie Xi. Chiński minister spraw zagranicznych – Qin Gang – podczas piątkowej rozmowy telefonicznej powiedział swojemu białoruskiemu odpowiednikowi – Siergiejowi Aleinikowi –  że Pekin jest chętny do współpracy z Mińskiem w celu pogłębienia wzajemnego zaufania politycznego.

 

TURCJA

W następstwie trzęsień ziemi o sile 7,8 i 7,6 w skali Richtera, do których doszło 6 lutego w Turcji i Syrii, wielu Turków zakwestionowało dotychczasowe standardy z zakresu bezpiecznego budownictwa. Problem dotyczy 173 000 budynków, spośród których większość zawaliła się lub została poważnie uszkodzona. Partie opozycyjne oskarżyły administrację prezydenta Recepa Tayyipa Erdogana o nieprzestrzeganie przepisów budowlanych. W odpowiedzi Partia Sprawiedliwości i Rozwoju stara się szukać osób odpowiedzialnych za straty poniesione w regionie dotkniętym trzęsieniem ziemi.

Turecki Minister Sprawiedliwości – Bekir Bozdag – poinformował, że na chwilę obecną 184 z 612 osób zostało aresztowanych i oczekuje na proces w związku ze stanem budynków, które zawaliły się podczas katastrofalnego trzęsienia ziemi.

Minister powiedział podczas transmisji przeprowadzanej z centrum koordynacyjnego w Diyarbakir (w południowo-wschodniej Turcji), że wśród zatrzymanych osób byli wykonawcy robót budowlanych oraz właściciele lub zarządcy budynków. „Wykrywanie dowodów w budynkach nadal stanowi podstawę śledztwa” – dodał Bozdag.

W wyniku dochodzenia zatrzymano także burmistrza miasta położonego blisko epicentrum trzęsienia ziemi. Okkes Kavak, który stoi na czele dystryktu Nurdagi w prowincji Gaziantep i jest członkiem rządzącej Partii Sprawiedliwości i Rozwoju (AKP), podobno miał nie dopilnować przeprowadzenia inspekcji budowlanych na tamtym terenie.

 

WIELKA BRYTANIA, IRLANDIA PÓŁNOCNA

Londyn i Bruksela od miesięcy starają się wynegocjować nowe ustalenia handlowe, związane z wystąpieniem Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej. Protokół w sprawie zasad handlu po Brexicie, podpisany pomiędzy obiema stronami, utrzymuje Irlandię Północną w europejskim jednolitym rynku i unii celnej oraz przewiduje kontrole towarów przewożonych z pozostałej części Wielkiej Brytanii do Irlandii Północnej. Niemniej jednak ta propozycja okazała się głęboko niepopularna wśród związkowych polityków zarządzanej przez Wielką Brytanię prowincji, powodując wielomiesięczny impas polityczny.

Jak powiedział Leo Varadkar, premier Irlandii: „Rozmowy w sprawie protokołu dotyczącego Irlandii Północnej zbliżają się do konkluzji, ale nadal istnieje luka do zamknięcia”. Przemawiając w Galway, dodał również, że istnieje możliwość osiągnięcia porozumienia w ciągu najbliższych kilku dni, ostrzegając przy tym, że nie jest to w żaden sposób gwarantowane: „Myślę, że zbliżamy się do konkluzji i naprawdę chcę podziękować rządowi Wielkiej Brytanii, Komisji Europejskiej i stronom z Irlandii Północnej za poziom zaangażowania, jaki zrobili w ostatnich miesiącach, aby doprowadzić nas do tego punktu… Chciałbym po prostu zachęcić wszystkich, aby dołożyli wszelkich starań, aby dojść do porozumienia, ponieważ korzyści są ogromne”.

 

WŁOCHY

Włoska straż przybrzeżna wraz z tamtejszymi strażakami wydobyli ponad 30 ciał po tym, jak drewniana łódź, którą przemieszczali się migranci zmierzający do Europy, rozbiła się w niedzielę w pobliżu południowego wybrzeża Włoch. Późnym rankiem wydobyto 33 ciała. Uratowano natomiast jedynie 58 osób. Włoska agencja informacyjna AGI poinformowała, że wśród ciał znajdowało się kilkumiesięczne dziecko.

Do katastrofy miało dojść o świcie na Morzu Jońskim. Włoska agencja informacyjna Lapresse podała, że na pokładzie mogło przebywać nawet do 180 osób. Około 27 ocalałych dotarło do brzegu o własnych siłach.

W raportach nie od razu podano szczegóły dotyczące narodowości migrantów. Nie było od razu jasne, skąd łódź wyruszyła, ale statki migrantów przybywające do Kalabrii zwykle odpływają z tureckich lub egipskich wybrzeży. Wiele z tych łodzi, w tym żaglówki, często dociera do odległych odcinków długiego południowego wybrzeża Włoch bez pomocy straży przybrzeżnej lub humanitarnych statków ratunkowych.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN, Macron to visit China after Beijing’s Ukraine peace plan https://www.channelnewsasia.com/world/macron-china-visit-early-april-ukraine-russia-war-3305451 

CNN, China urges Russia, Ukraine to resume talks, warns against using nuclear weapons https://www.channelnewsasia.com/asia/china-urges-russia-ukraine-talks-conflict-nuclear-weapons-3301381 

AlJazeera, Turkey launches probe into 612 people after quakes: Minister https://www.aljazeera.com/news/2023/2/25/turkey-launches-probe-into-612-people-after-quakes-minister 

EuroNews, ‚Inching towards conclusion’: Irish PM says EU deal with UK over Northern Ireland Protocol is close  https://www.euronews.com/2023/02/26/inching-towards-conclusion-irish-pm-says-eu-deal-with-uk-over-northern-ireland-protocol-is 

EuroNews, Migrant boat breaks apart off southern coast of Italy; dozens dead https://www.euronews.com/2023/02/26/migrant-boat-breaks-apart-off-southern-coast-of-italy-dozens-dead

%d bloggers like this: