Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 24-31.07.2023

CHINY

Chiński minister spraw zagranicznych Qin Gang został we wtorek nieoczekiwanie usunięty ze swojego stanowiska. Ostatnio był widziany publicznie 25 czerwca. Jego nieobecność jest oficjalnie tłumaczona problemami zdrowotnymi, co jednak budzi pewne wątpliwości. Ostatecznie został zastąpiony przez swojego poprzednika Wang Yi w wyniku zaskakującej i bardzo niezwykłej zmiany w kierownictwie polityki zagranicznej kraju.

Qin, lat 57, zawodowy dyplomata i zaufany współpracownik chińskiego przywódcy Xi Jinpinga, został mianowany ministrem spraw zagranicznych dopiero w grudniu po tym, jak zakończył swoją służbę jako ambasador Chin w Waszyngtonie.

Stały Komitet Ogólnochińskiego Kongresu Ludowego mianował nowego ministra spraw zagranicznych we wtorek na spotkaniu, które zostało ogłoszone dzień wcześniej, co stanowi odstępstwo od typowego harmonogramu spotkań.

W swoim ostatnim publicznym wystąpieniu uśmiechnięty Qin szedł ramię w ramię z rosyjskim wiceministrem spraw zagranicznych Andriejem Rudenko, który poleciał do Pekinu na spotkanie z chińskimi urzędnikami po krótkotrwałym powstaniu grupy najemników Wagnera w Rosji.

W przeszłości wyżsi urzędnicy chińscy znikali z widoku publicznego, a kilka miesięcy później organ dyscyplinarny rządzącej Partii Komunistycznej ujawnił, że zostali zatrzymani w celu przeprowadzenia dochodzenia. Takie nagłe zniknięcia stały się częstym elementem antykorupcyjnej kampanii Xi. Nie jest jasne, czy przeciwko Qinowi wszczęto lub zostanie wszczęte postępowanie dyscyplinarne.

 

PAKISTAN

Podczas wiecu politycznego w północno-zachodnim Pakistanie doszło do wybuchu bomby, w następstwie czego zmarło co najmniej 40 osób, a ponad 130 zostało rannych.

Wybuch miał miejsce w niedzielę na spotkaniu konserwatywnej partii Jamiat Ulema-e-Islam (JUI-F) na obrzeżach Khar w północno-zachodnim dystrykcie Bajur w Pakistanie, graniczącym z Afganistanem. Lokalne władze powiedziały, że eksplozja została spowodowana przez samobójczą bombę. Zbrojna grupa Tehreek-e-Taliban Pakistan (TTP), znana jako Pakistańscy Talibowie, powiązana z talibami w Afganistanie, zdystansowała się od ataku, który potępił jej rzecznik.

Podejrzenia padły także na ISIL (ISIS), które działało w sąsiednim Afganistanie po upadku rządu prezydenta Ashrafa Ghaniego i którego członkowie znani są z przekraczania górskiej granicy i ukrywania się w rejonie Peszawaru.

Władze w Pakistanie przekazały, że jeśli ISIL okaże się grupą odpowiedzialną za atak, „może to oznaczać, że państwo pakistańskie będzie musiało walczyć na wielu frontach”, aby zapobiec podobnym atakom w przyszłości. 

Premier Shehbaz Sharif zdecydowanie potępił incydent i złożył kondolencje rodzinom ofiar, w tym przywódcy JUI-F Ziaullaha Janowi, który zginął w ataku.

 

KOLUMBIA

Syn prezydenta Kolumbii Gustavo Petro został aresztowany przez prokuratora generalnego kraju za pranie brudnych pieniędzy, a tym samym nielegalne wzbogacenie się.

Nicolas Petro, polityk z prowincji Atlantico, został zatrzymany w związku z przyjmowaniem pieniędzy od handlarzy narkotyków. Biuro prokuratora generalnego stwierdziło, że zarzuty wobec Nicolasa dotyczyły nielegalnych datków pochodzących z ubiegłorocznej kampanii wyborczej jego ojca, czemu oskarżony w dalszym ciągu zaprzecza.

Prezydent Petro, pierwszy lewicowy przywódca kraju, sam zaprzeczył przyjmowaniu pieniędzy od kolumbijskich handlarzy narkotyków i nakazał prokuratorom zbadanie sytuacji jego syna w marcu. Pisząc w sobotę w mediach społecznościowych, powiedział, że wysłanie do więzienia jednego z jego dzieci było bolesne, ale także, że nie będzie ingerował w śledztwo.

 

FRANCJA, NIGER

Tysiące ludzi demonstrowało przed ambasadą Francji w Niamey, gdzie ostatecznie rozpędzono ich gazem łzawiącym.

Protestujący zdewastowali placówkę po tym, jak junta wojskowa przystąpiła do przejęcia władzy w zależnym od pomocy i bezpieczeństwa kraju Afryki Zachodniej. Protest zorganizował ruch obywatelski M62, który sprzeciwia się operacji Barkhane armii francuskiej na Sahelu i Saharze.

W wyniku zamieszania Francja ostrzegła, że ataki na jej interesy w Nigrze nie będą tolerowane.  Francuski rząd przekazał w niedzielę, gdy tysiące osób demonstrowało w celu poparcia trwającego puczu wojskowego, że „nie będzie tolerował żadnego ataku na Francję i jej interesy” w Nigrze, a Paryż zemści się „natychmiast i bezkompromisowo”.

„Każdy, kto zaatakuje obywateli francuskich, armię, dyplomatów lub francuskie bazy, zobaczy natychmiastowy i nieustępliwy odwet Francji” – ostrzegł Pałac Elizejski w oświadczeniu.

Według Quai d’Orsay w Nigrze przebywa obecnie od 500 do 600 obywateli Francji. Francja jest kluczowym sojusznikiem tego państwa w zakresie rozwoju i bezpieczeństwa, a obecnie ma tam 1500 żołnierzy. Po zamachu stanu Paryż ogłosił w sobotę, że wstrzymuje pomoc dla kraju.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN, Xi Jinping’s foreign minister ousted after month-long unexplained absence from public view  https://edition.cnn.com/2023/07/25/china/china-foreign-minister-qin-gang-replaced-wang-yi-intl-hnk/index.html 

AlJazeera, Dozens killed in bomb blast at political rally in northwest Pakistan https://www.aljazeera.com/news/2023/7/30/deadly-bomb-blast-at-political-rally-in-northwest-pakistan 

BBC, Colombian president’s son arrested in money laundering probe  https://www.bbc.com/news/world-latin-america-66349570 

Euronews, France warns attacks on its interests in Niger will not be tolerated  https://www.euronews.com/2023/07/30/france-warns-attacks-on-its-interests-in-niger-will-not-be-tolerated 

%d bloggers like this: