Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 26.09-02.10.2022

AFGANISTAN

Organizacja Narodów Zjednoczonych podaje, że w piątkowym zamachu samobójczym w centrum edukacyjnym Kaaj w rejonie Dasht-e-Barchi zginęło co najmniej 35 osób, a ponad 80 zostało rannych. Większość z nich to studentki. Ośrodek nauczania Kaaj jest prywatną uczelnią, w której kształcą się zarówno studenci płci męskiej, jak i żeńskiej. Większość szkół dla dziewcząt w kraju została zamknięta od czasu powrotu talibów do władzy w sierpniu zeszłego roku, ale niektóre szkoły prywatne są otwarte. Hazarowie, z których większość to szyici, są trzecią co do wielkości grupą etniczną Afganistanu. Od dawna borykają się z prześladowaniami ze strony regionalnego Państwa Islamskiego i talibów, którzy wyznają islam sunnicki.

Atak miał miejsce kiedy studenci zdawali egzamin praktyczny na uniwersytecie. Napastnik strzelił najpierw do strażników znajdujących się poza centrum, a następnie wszedł do klasy i zdetonował bombę. Do tej pory żadna grupa terrorystyczna nie przyznała się do ataku.

Naoczni świadkowie powiedzieli, że większość ofiar to kobiety siedzące w pierwszym rzędzie, w pobliżu wybuchu. Jeden z rannych uczniów powiedział, że w sali było około 600 osób, kiedy doszło do ataku.

 

INDIE, CHINY, ROSJA

Rosja po inwazji na Ukrainę miała zdecydowanie mniej odbiorców surowców energetycznych z Europy niż w latach ubiegłych.Co więcej, niektóre zagraniczne rządy i firmy zdecydowały się nawet zrezygnować z eksportu energii, przez co jej cena zaczęła gwałtownie spadać.

Indie i Chiny coraz częściej kupują rosyjską ropę, co okazuje się dla nich stosunkowo korzystne, ponieważ światowe ceny energii pozostają wysokie, a kraje zachodnie starają się zmniejszyć swoją zależność od rosyjskiej energii. Minister spraw zagranicznych Indii S. Jaishankar, który jest obecnie krytykowany przez zachodnie kraje za zakupy rosyjskiej ropy, powiedział, że jego kraj nie ma w obecnej sytuacji innego wyboru.

Indie i Chiny odpowiadają obecnie za ponad połowę całego rosyjskiego eksportu ropy drogą morską. Co więcej, Rosja jest obecnie największym dostawcą ropy naftowej do Chin, yprzedzając w rankingu w 2022 r. Arabię Saudyjską. W marcu br. łączny import ropy do Chin i Indii z Rosji wyprzedził import ze wszystkich 27 państw członkowskich UE.

 

BURKINA FASO

W piątek młodsi oficerowie obalili podpułkownika Paula-Henri Sandaogo Damibę, który w styczniu mianował się przywódcą 16-milionowego kraju po tym, jak oskarżył wybranego prezydenta Rocha Marca Christiana Kabore o niepowodzenie w walce z dżihadystami.

Kilka godzin przed wojskowym zamachem stanu, który miał miejsce w ubiegły piątek w Burkina Faso, setki ludzi zgromadziły się w stolicy Wagadugu, dążąc do odejścia Damiby, zakończenia francuskiej obecności wojskowej w Sahelu i współpracy wojskowej z Rosją. Szef junty Burkina Faso i nowy samozwańczy lider, Ibrahim Traore, spotkał się w niedzielę z przedstawicielami rządu.To już drugi raz w ciągu niespełna roku, kiedy Burkina Faso zmieniło kierownictwo.Unia Afrykańska potępiła to, co nazwała „niekonstytucyjną zmianą rządu”. Były przywódca junty podpułkownik Paul-Henri Sandaogo Damiba złożył natomiast rezygnację po rozmowach z nowym przywódcą.

 

UNIA EUROPEJSKA

Międzynarodowa Agencja Energetyczna poinformowała, że ​​Europejczycy muszą podjąć dalsze działania, aby przygotować się na całkowite odcięcie dostaw rosyjskiego gazu. UE stoi w obliczu „bezprecedensowego ryzyka” niedoboru gazu tej zimy po tym, jak Rosja anulowała większość przesyłów rurociągami, kierując się założeniami swojej agresywnej polityki wobec Zachodu.

Grupa stwierdziła, że ​​właściciele gospodarstw domowych muszą wyłączyć termostaty w ramach awaryjnych środków oszczędzania energii, aby pomóc zmniejszyć zużycie gazu w Europie o 13% w ramach przygotowań do całkowitego odcięcia gazu. Agencja stwierdziła, że ​​UE musi skoncentrować się na doprowadzeniu do poziomu 90% podziemnych rezerw gazu w przypadku całkowitego odcięcia dostaw z Rosji. Magazynowanie w UE wynosi obecnie około 88% pojemności, czyli powyżej celu, jakim jest 80%.

Za pośrednictwem rurociągów, ciągnących się przez Ukrainę na Słowację i przez Morze Czarne oraz Turcję do Bułgarii, dociera jeszcze tylko minimalna ilość rosyjskiego gazu. Dwie inne trasy, pod Bałtykiem do Niemiec oraz przez Białoruś i Polskę, zostały już zamknięte. Przywódcy europejscy twierdzą, że ograniczenie rosyjskiego gazu to szantaż mający na celu wywarcie presji na rządy w sprawie ich poparcia dla Ukrainy i sankcji wobec Moskwy.

Europejskie rządy i przedsiębiorstwa pokryły znaczną część rosyjskiego niedoboru, kupując drogie dostawy skroplonego gazu ziemnego, który jest dostarczany statkami z krajów takich jak USA i Katar. Uzyskali także zwiększoną podaż rurociągów z Norwegii i Azerbejdżanu. Dodatkowo, Bułgaria otworzyła w sobotę połączenie gazowe z Grecją. Według von der Leyen rurociąg ten zmienia sytuację bezpieczeństwa energetycznego Europy. ​​Warto podkreślić, że Komisja Europejska przeznaczyła prawie 250 mln euro na sfinansowanie tego projektu.

 

Autor: Natalia Potera

 

BBCNews, Kabul blast kills teenagers sitting practice exam https://www.bbc.com/news/world-asia-57137981

BBCNews, Ukraine crisis: Russian oil and gas turn to Asia https://www.bbc.com/news/world-asia-india-60783874

AfricaNews Burkina Faso’s new leader meets with government officials  https://www.africanews.com/2022/10/03/burkina-fasos-new-leader-meets-with-government-officials/

AfricaNews, African Union condemns latest coup in Burkina Faso, calls it ‚unconstitutional’https://www.africanews.com/2022/10/01/african-union-condemns-latest-coup-in-burkina-faso-calls-it-unconstitutional/

Euronews, Energy crisis: Europeans ‚must lower thermostats to prepare for Russia turning off gas supplies’ https://www.euronews.com/my-europe/2022/10/03/energy-crisis-europeans-must-lower-thermostats-to-prepare-for-russia-turning-off-gas-suppl

%d bloggers like this: