Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Prasówka dyplomatyczna 29.05-05.06.2023

INDIE

Władze Indii w niedzielę (4.06.) zakończyły akcję ratunkową po najbardziej śmiertelnej katastrofie kolejowej w kraju od ponad dwóch dekad. Pociąg pasażerski wypadł z torów i uderzył w inny w pobliżu dystryktu Balasore we wschodnim stanie Odisha. Na chwilę obecną potwierdzono co najmniej 275 zgonów. Awaria sygnału jest wskazywana jako najbardziej prawdopodobna przyczyna wypadku. Wstępne dochodzenie wykazało, że Coromandel Express, jadący do Chennai z Kalkuty, zjechał z głównego toru i wjechał na tor pętlowy – boczny tor używany do parkowania pociągów – z prędkością 128 km/h, zderzając się z pociągiem towarowym zaparkowanym na torze pętlowym. Członek zarządu Jaya Varma Sinha.

Liczba ofiar piątkowej katastrofy została skorygowana w dół z 288 po tym, jak stwierdzono, że niektóre ciała zostały policzone dwukrotnie. Ponad 900 osób zostało wypisanych ze szpitala, podczas gdy 260 było nadal leczonych, a jeden pacjent jest w stanie krytycznym, poinformował rząd stanu Odisha w niedzielę wieczorem.

Premier Narendra Modi, którego czekają wybory w przyszłym roku, odwiedził miejsce zdarzenia w sobotę, aby porozmawiać z ratownikami, obejrzeć wrak i spotkać się z niektórymi rannymi.

 

SENEGAL

Napięcia w Senegalu utrzymywały się na wysokim poziomie po kolejnych nocnych starciach. Tym samym spowodowały one, że liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do 15 w ciągu dwóch dni, tj. odkąd sąd skazał na dwa lata więzienia przywódcę opozycji Ousmane Sonko, wstępnie oskarżonego o gwałt, ale finalnie skazanego na mniejszy zarzut moralnego „zepsucia” młodej kobiety. 

Sonko twierdzi, że postawione mu zarzuty były próbą storpedowania przez rząd jego kariery politycznej przed przyszłorocznymi wyborami prezydenckimi.

Po wydaniu orzeczenia w czwartek wybuchły starcia między zwolennikami Sonko a policją, w wyniku których zginęło dziewięć osób. Armia została wysłana na ulice, ale w piątek wieczorem w niektórych częściach stolicy, Dakarze i w Ziguinchor wybuchły nowe niepokoje.

Rząd przyznał, że ograniczył dostęp do sieci społecznościowych, takich jak Facebook, WhatsApp i Twitter, aby powstrzymać „rozpowszechnianie nienawistnych i wywrotowych wiadomości”. Nieustanne niepokoje związane z przyszłością Sonko wywołały rzadkie wybuchy przemocy w Senegalu, typowym bastionie stabilności w Afryce Zachodniej. Zagraniczni sojusznicy wezwali tym samym do zachowania spokoju.

 

 NIEMCY

Lewicowi demonstranci we wschodnim Lipsku ustawiali blokady drogowe, zapalali ogniska i rzucali kamieniami w funkcjonariuszy. Do starć doszło w obronie kobiety skazanej za ataki samozwańcze na neonazistach. Lina E. była uważana za przywódczynię skrajnie lewicowej grupy odpowiedzialnej za prowadzenie przez kilka lat brutalnej kampanii przemocy wobec skrajnej prawicy, w tym ataków młotami, żelaznymi prętami i kijami bejsbolowymi. Została ona skazana na pięć lat więzienia, ale finalnie zwolniono ją w oczekiwaniu na apelację, ponieważ była przetrzymywana od 2020 roku.

Rzecznik policji powiedział, że na protestach pojawiło się około 1500 osób, twierdząc, że około jedna trzecia z nich była „skłonna do przemocy”. W niedzielę policja poinformowała, że w ciągu dwóch nocy rannych zostało około 50 funkcjonariuszy, a 30 demonstrantów zostało aresztowanych.

 

WIELKA BRYTANIA

Choć głównym tematem szczytu Europejskiej Wspólnoty Politycznej (EPC) była wojna na Ukrainie, to jednak Premier Wielkiej Brytanii – Rishi Sunak – powiedział, że na spotkaniu w Mołdawii starał się uczynić priorytetem współpracę w zakresie zwalczania nielegalnej migracji.

Premier powiedział, że „stawia walkę z nielegalną migracją na pierwszym miejscu w międzynarodowym programie”, a Wielka Brytania „przejmuje inicjatywę”.

Na swoim Twitterze Sunak napisał także: „Zawarliśmy już umowy migracyjne z Albanią, Francją i UE, aby zatrzymać łodzie…Ten globalny problem wymaga współpracy, a Wielka Brytania przejmuje inicjatywę”. The Times doniósł, że Wielka Brytania jest chętna do zacieśnienia współpracy z Turcją i Bułgarią w ramach walki z małymi łodziami przepływającymi przez kanał La Manche.

 

Autor: Natalia Potera

 

CNN, India ends rescue work as focus turns to cause of worst crash in decades https://www.channelnewsasia.com/asia/india-train-crash-rescuers-families-search-injured-dead-passengers-3537376 

AfricaNews, Senegalese condemn restriction of social media over unrest https://www.africanews.com/2023/06/04/senegalese-condemn-restriction-of-social-media-over-unrest/ 

BBC, Leipzig violence: Clashes in German city over jail term for woman who attacked neo-Nazis https://www.bbc.com/news/world-europe-65801804 

BBC, Rishi Sunak prioritises illegal migration in European talks https://www.bbc.com/news/uk-politics-65775399 

%d bloggers like this: