Ośrodek Debaty Międzynarodowej Poznań

SIEĆ REGIONALNYCH OŚRODKÓW

DEBATY MIĘDZYNARODOWEJ

Przegląd wydarzeń na Bliskim Wschodzie w 2020 r.

Przeglądu wydarzeń na Bliskim Wschodzie w 2020 r. dokonał prof. UAM dr hab. Przemysław Osiewicz z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM.

W komentarzu eksperckim prof. Osiewicz wspomina:

„Rok 2020 obfitował w wiele wydarzeń trudnych, ale także niosących szansę na normowanie procesów politycznych i społecznych w regionie. Wśród nich można wymienić:

  1. Amerykański atak w Iraku i zabójstwo generała Kasema Sulejmaniego, dowódcy Korpusu Strażników Rewolucji. Był to przede wszystkim cios wizerunkowy. Władzie irańskie odpowiedziały atakiem rakietowym na bazy amerykańskie w Iraku. Tej samej nocy nagle spadał ukraiński samolot pasażerki pod Teheranem. Początkowo domniemywano, że był to zamach terrorystyczny albo omyłkowe zestrzelenie przez obronę przeciwlotniczą. Drugi scenariusz był prawdziwy. Po tych wydarzeniach przypuszczano, że Bliski Wschód czeka wielka wojna regionalna.

  2. Normalizacja stosunków Izraela z państwami Zatoki Perskiej. Uznanie Izraela przez Zjednoczone Emiraty Arabskie i Bahrajn oraz nawiązanie stosunków dyplomatycznych przy udziale USA na mocy tzw. „porozumień abrahamowych”.

  3. Przeniesienie ambasady amerykańskiej do Jerozolimy. Dla władz izraelskich była to najwyższa forma uznania i zaufania, która znacznie podniosła prestiż we wzajemnych relacjach.

  4. Obecnie toczą się dwa konflikty zbrojne; w Syrii oraz w Jordanii, który przyniósł ogromną klęskę humanitarną. W tym państwie z głodu zmarło ponad 90 tysięcy dzieci, dodatkowo pandemia pogłębiła ten stan.

  5. Eksplozja saletry w magazynie portowym w Bejrucie, w Libanie. Podczas wybuchu zginęło ponad 200 osób. Rozmiar zniszczeń obejmuje ponad 300 tys. osób dotkniętych w mniejszym lub większym stopniu tą eksplozją. Mówi się, że była to jedna z największych eksplozji nienuklearnych. Jej konsekwencje będą wpływały na już i tak bardzo trudną sytuację gospodarczą w Libanie.

Całość nagrania w linku

https://www.facebook.com/1766662336982495/videos/869078290504310

%d bloggers like this: